Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 10
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΑ
    Κατοικίδιο
    cockatiel κ μονομάχος
    Post Thanks / Like

Εμεινε μονη της..

καλημερα σας.
    Πριν απο 3μερες, την κυριακη αποφασισαμε να βγαλουμε τα κοκατιλ μας εξω απο το σπιτι (1 ζευγαρι) κατα τη μεταφορα πηδηξε μια γατα πανω στο κλουβι κ δαγκωσε το αρσενικο πανω στο φτερο. ολη μερα ηταν στρεσαρισμενος,εφαγε ομως κανονικα κ ηπιε κ νερακι.εχθες το πρωι ητανε χαλια,καθοτανε ολη απο το μεσημερι κ μετα στη βαση του κλουβιου.
    Εδω στο νησι δεν εχει πνηνιατρο κ απευθυνθηκαμε σε καποιον στη θεσσαλονικη τηλεφωνικα να μας πει τι να κανουμε μηπως κ τον προλαβαιναμε ( 2 μερες ηταν φυσιολογικος).
    Δυστυχως σημερα το πρωι τον βρηκαμε παγωμενο με την θυληκια να τον κοιταζει απο τη πατηθρα κ αρχισε να κελαηδαει μονο αφου τον βγαλαμε εξω.
    Ειμαστε ολη η οικογενεια ΧΑΛΙΑ.
    Αυτο που θελω να σας ρωτησω ειναι: τι κανουμε απο δω κ περα με την Αρετουλα μας??? υπαρχει περιπτωση να παθει καταθλιψη? θα χρειαστει να παρω αμεσα ενα δευτερο κοκατιλ για να εχει παρεα? Τα αποκτησαμε πριν απο 3μηνες ,η Αρετη ακομη δεν ειναι δεκτικη σε αντιθεση με τον Φοιβο που ηταν πιο ανετος κ μπορουσαμε εστω να τον ακουμπησουμε αλλα μεχρι ενα σημειο. Ολα πηγαινανε μια χαρα μεχρι που συνεβει αυτο.
    Τελευταία επεξεργασία από dimitralem; 06-06-2018 στις 10:48

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Λυπάμαι πολύ.. Κ καταλαβαίνω ακριβώς πως αισθάνεστε μιας κ το περάσαμε κ εμείς. Έχουμε lovebirds αλλά δεν έχει σημασία. Όταν χάσαμε το κορίτσι μας την Πιπιτσα ο Φιφης έπεσε σε κατάθλιψη, όλο την αναζητούσε.. Παρόλο που ασχολιομουνα μαζί του μέρα-νύχτα (δεν δούλευα λόγω εγκυμοσύνης), δεν μπορούσα να τον κάνω καλά κ απευθύνθηκα κ εγώ εδώ στο φόρουμ όπου μου είπαν να μην περιμένω για να του πάρω παρέα. Κ έτσι κ έκανα κ ο Φιφης μου είναι καλά!

3. Likes komo, Polina, IscarioTis liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Αυτή είναι η ιστορία μας μήπως βοηθήσει : http://www.greekbirdclub.com/showthr...ού-lovebird Έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ στα χρήσιμα άρθρα που έχει ότι το σάλιο της γάτας είναι τοξικό για τα πουλάκια, δηλαδή ακόμα και αν δεν το είχε δαγκώσει θανάσιμα το δηλητηριασε δυστυχώς.. Κ πάλι λυπάμαι..
    Τελευταία επεξεργασία από Flifliki; 06-06-2018 στις 13:04

5. Likes jk21 liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2017
    'Ονομα
    Κώστας
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Λυπάμαι πολύ! Και εμείς περάσαμε το ίδιο τα Χριστούγεννα όταν χάσαμε το θηλυκό budgie και μόλις το Σάββατο πήραμε ταίρι για το αρσενικό.
    Αν και είμαστε σε καραντίνα, επειδή η θηλυκιά είναι πολύ (πολύ όμως!!! ) ζωηρή και την ακούει, ήδη έχει αρχίσει και ο αρσενικός και ζωηρεύει!

Καλό θα ήταν να μην το αφήσεις να χρονίσει γιατί και με την καραντίνα θα περάσει ούτως ή άλλως ένα μεγάλο διάστημα και θα της περάσει και το στρες που ενδεχομένως να έχει.

7. Likes Flifliki liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Έχω διαβάσει εδώ στα χρήσιμα άρθρα που έχει το φόρουμ ότι το σάλιο της γάτας είναι τοξικό για τα πουλάκια, δηλαδή κ να μην το είχε δαγκώσει θανάσιμα δυστυχώς το δηλητηριασε.. Λυπάμαι κ πάλι..απλά να ξέρεις τα πουλάκια μακριά από τις γάτες, κ ας τις λατρεύουμε.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΑ
    Κατοικίδιο
    cockatiel κ μονομάχος
    Post Thanks / Like
    καλησπερα παιδια.
    ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη.σημερα η μερα ηταν πολυ δυσκολη,ο μικρος μου (εχω ενα αγορακι 5χρονων) δεν ειχε σχολειο κ απο το πρωι που ξυπνησε εκλεγε,(του τα πηρανε δωρο οι γονεις μου για τα γενεθλια του κ απο οτι φαινετε εχει ηδη δεθει παρα πολυ με τα πουλια) προσπαθω να κρυβω το πως νιωθω κ εγω αλλα δε μπορω παντα. ειδα εχθες τα μηνυματα σας απο το κινητο αλλα οσο κ αν προσπαθησα να σας απαντησω δε μπορουσα να γραψω κειμενο,μηπως ξερετε γιατι? απο το pc ολα καλα.
    μου προτεινετε δηλαδη να μην αργησω να της παρω ταιρι? μηπως αν την αφησω λιγο μονη της να μας δεχτει επιτελους κ να μη μας αγριευει? φοβαμαι πως θα περασει πολυς καιρος κ στο τελος δε θα καταφερουμε να την βγαλουμε απο το κλουβι,πιο το νοημα να την εχω εκει φυλακισμενη?? ειναι πολυ ζωηρη οταν ειμαστε στο χωρο τον οποιο βρισκεται,μηπως προσπαθει να μας τραβηξει την προσοχη η μηπως ψαχνει τον Φοιβο?
    για την καραντινα που μου ειπατε δεν εχω ιδεα κ ευτυχως που μου το αναφερατε,πρεπει να παρω δηλαδη κ δευτερο κλουβακι για την αρχη κ να μη το βαλω απευθειας μαζι της?θελω να περασει ομως καποιο διαστημα κ να σεβαστω το πενθος που εχουμε,ηταν ενας κ μοναδικος κ δε θελω με τον ερχομο του νεου παπαγαλου να αντικαταστησουμε τον Φοιβο. η Αρετουλα μας τρωει κανονικα κ παιζει,μακαρι να ξερα πως νιωθει,ισως βοηθουσε κ εμενα. αυτη η πλακα που νιωθω στο στηθος δε παλευετε.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Αθανασια
    Κατοικίδιο
    1καναρινάκι,1 καρδερινοκάναρο,δύο αδεσποτάκια, και μια οικογένεια γατιών, 5 το συνολο.
    Post Thanks / Like
    Σε νιωθω το ξερω, μια απωλια ειναι παντα πολυ δυσκολο πραγμα......ποσο μαλλον, και με το παιδι.....
    Κουραγιο......
    Το να παρεις ενα αλλο πουλακι, δεν σημαινει οτι ξεχνας αυτο που εχασες.......παντα θα ζει στην καρδια σου , και θα εχει ξεχωριστη θεση.
    Καντο, και για το παιδι....θα δεις, ειναι καλυτερα, για ολους.
    Εχουν περασει απο τα χερια μου πολλα ζωα.....φαρμα το πατρικο μου.......πιστευεις, ακομα τα θυμαμαι, ολα......ενα προς ενα......ποτε κανενα νεο, δεν θα αντικαταστησει καποιο που εχασα......γιατι απλα , το καθε ενα ηταν μοναδικο για εμενα.

11. Likes komo, Flifliki liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καταλαβαίνω ότι στεναχωριέσαι και ειδικά όταν βλέπεις τον μικρό σου έτσι. Δυστυχώς, συμβαίνουν και αναποδιές. Τα αγαπάμε, τα φροντίζουμε και συμβαίνει ξαφνικά κάτι αναπάντεχο...
    Εγώ δεν έχω εμπειρία από παπαγάλους, έχω μόνο ένα μπατζι, που ήθελε να πάρει ο γιος μου. Λένε ότι είναι κοινωνικά πουλιά, αλλά εγώ τον έχω μόνο, λόγω έλλειψης χώρου. Το πουλάκι φαίνεται καλά, φωνάζει, παίζει και είναι υγιές. Έχω καταφέρει να το κάνω να κάθεται και να τρώει στο χέρι μου...
    Από εσένα εξαρτάται τι θα κάνεις και από το πώς βλέπεις τη θηλυκιά σου. Σίγουρα, αν είναι μόνη της, θα είναι πιο εύκολο να την πλησιάσεις.
    Αν αποφασίσεις να πάρεις νέο πουλάκι, θα πρέπει να έχεις και δεύτερο κλουβί και να είναι χωριστά για 40 μέρες για να αποφύγεις πιθανή μετάδοση ασθενειών...
    Μην σκέφτεσαι ότι αντικαθιστάς τον Φοίβο, κάθε πουλάκι είναι ξεχωριστό. Αν το κάνεις, θα είναι για το θηλυκό σου. Είμαι σίγουρος όμως ότι θα δεθείς και με το νέο πουλάκι σύντομα...

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

13. Likes Flifliki liked this post
    Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλησπέρα και απο εμένα Δήμητρα και πραγματικά λυπάμαι πολύ για την απώλεια.. Εύχομαι να το περάσετε όσο πιο ομαλά γίνεται αν και καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι. Βρίσκουν ένα τρόπο και τρυπώνουν στη καρδιά μας από το πουθενά.

Τώρα όσον αφορά το δίλλημα σου, μπορείς είτε να πάρεις ένα ταίρι μόλις νιώσετε έτοιμοι σαν οικογένεια να καλωσορίσετε ένα ξεχωριστό πλασματάκι στο σπίτι σας και όσο περνάει την καραντίνα των 40 ημερών, να δουλέψετε με το θηλυκό και να σας συνηθίσει. Θα είναι πολύ καλό αν την καταφέρετε να μπορεί να βγαίνει από το κλουβάκι μιας και τους αρέσει να είναι παρεούλα μας και να πετούν γύρω γύρω στο δωμάτιο. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κεχρί που τους αρέσει πολύ και να προσπαθήσεις να της το προσφέρεις πρώτα έξω από τα κάγκελα του κλουβιού και σταδιακά να βάλεις το χέρι σου μέσα σιγά σιγά.

Μην σκέφτεσαι πως αντικαθιστάς τον Φοίβο. Το κάθε πουλάκι είναι εντελώς ξεχωριστή προσωπικότητα και εφόσον είστε μία οικογένεια με τόση αγάπη για τα πουλάκια και όρεξη να τους προσφέρετε ότι χρειάζονται, είναι κρίμα να μην βάλετε κάποια στιγμή ένα νέο μικρούλι στην παρέα, αν αυτό είναι που θέλετε

15. Likes Soulaki, Flifliki liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΑ
    Κατοικίδιο
    cockatiel κ μονομάχος
    Post Thanks / Like
    Καλησπερα!!
    ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας κ εγω καταληγω να ερθει ενας αρσενικος στο αμεσο μελλον. Η Αρετη εχει γινει πιο φιλικη προς εμας αλλα με ανησυχει το οτι εχει αρχισει να βγαζει τα φτερα της,υπαρχει περιπτωση να ειναι απο αγχος η μηπως αρχισε η πτεροροια??
    ευχαριστω πολυ.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας