Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 13
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2012
    'Ονομα
    stelios
    Κατοικίδιο
    καρδερινoκαναρο(ερνεστο..)-2 cockatiel(Πανος..k Billis)-1 Καναρινι (Μητσος...)
    Post Thanks / Like

Αναπαραγωγη και πτερορροια

Καλημερα κ καλο καλοκαιρι στην ομαδα
    2 ερωτησουλες κ απο εμενα...

1(Πριν 2 εβδομαδες εβαλα φωλια στα κοκατιλακια μου κ σημερα ηδη 3 αυγουλακια ειναι στα ζεστα...!!!
    Το θεμα ειναι οτι μαδαει η θυλικια...λογω πτερορροιας...!Θα εχω θεμα στην πορεια...?
    Πρεπει να προσεξω κατι. ...;
    Εκτος τροφης...βαζω βιταμινες στο νερο-σουπιοκοκκαλο φουλ κ λιγο αυγο αραια κ που..

2)Απο ζαρζαβατικα ...μου ειπαν να μην δινω..αυτες τις μερες λογω του οτι προκαλουν δοιαροια..!Τι αλλο να τους δωσω να παρουν τα πανω τους...??

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πτεροροια εντος αναπαραγωγης , μπορω να σκεφτω μονο αν το πουλι ξεπουπουλιαζεται το ιδιο για χρηση των φτερων ως υλικο φωλιας ή αν κατι δεν παει καλα στην υγεια του . Αν το πουλι ειναι σπαθατο σε συμπεριφορα , μην ανησυχεις

Για τα ζαρζαβατικα να σου πουνε οσοι στο ειπανε , που βρισκουν νερο στη φυση , για να δινουν συνεχως στα μωρα τους οι γονεις , αν οχι στα χορταρικα και στους χλωρους σπορους (οι οποιοι εχουν τουλαχιστον 70 % νερο ) .Να σου πουνε επισης ποτε οι ιδιοι δωσανε καλα πλυμμενα χορταρικα και ειχαν διαρροια και αν ειναι σιγουροι οτι ηταν διαρροια και οχι φυσικη πολυουρια ... Θες να προφυλαχθεις για καλο και κακο ; αν και οι γονεις ξερουν τι να επιλεξουν για τα πουλια τους , αν εχουν απο ολα διαθεσιμα και οχι αποκλειστικα πχ ζαρζαβατικα και καθολου σπορους , αυγοτροφη (οποτε τοτε θα ηταν εξαναγκασμος ) ... απεφευγε για τις πρωτες 2-3 μερες .Μετα δινε ανετα και αν τρωνε γλυστριδα , δινε καθε μερα οπως και αρακα αποψυγμενο .

Εχουν μαθει ολοι το παραμυθι των χορταρικων με τη διαρροια και ολοι χανουν (ειδικα σε καναρινια και ιθαγενη ) αυτη την εποχη μικρα αλλα και γονεις , χωρις να δινουν χορταρικα , δινοντας ενα σωρο φαρμακα συνηθως χωρις αποτελεσμα και αν τους πεις σταματα την ετοιμη αυγοτροφη γιατι εκει μπορει κατι να υπαρχει ( με τις πρωτες υλες που δεν ξερουμε ποιες ειναι σαν προελευση και ειδος και τι προσθετα σε τι ποσοτητες μεσα τους καθε χρονια , για να μην χαλανε ) ε τοτε σε γραφουν κανονικα λες και με μιλας σε τοιχο ...

Ε μα βαρεθηκα , με εχουν πρηξει στο fb αλλα τους μυθους , δεν σταματανε να τους διαδιδουν
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    Καλημερα Στελιο, να τους ακους ολους αλλα να εχεις επιλεκτικη ακοη .Ολα με μετρο. Ο καθενας εχει τους κανονες του και τις συνηθειες του με τα πουλια.οταν ειχα το ζευγαρι μου με τα καναρινια πριν το δωσω ειχανε δεν ειχανε μικρα τα χορταρικα ηταν καθε μερα στο μενου,σκεψου οτι και εμεις αμα φαμε πολλα χορταρικα κατι παθαινουμε. επειδη εισαι Ιλιον απο οτι ειδα θα κανονισουμε να ερθεις σπιτι μια βολτα να κουβεντιασουμε,δεν ειμαι επαγγελματιας ουτε τα ξερω ολα, μην γινει καμια παρεξηγηση αλλα κατι ξερω και εγω απο ιατρικη

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από IscarioTis; 02-06-2018 στις 09:38
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2012
    'Ονομα
    stelios
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας Δημητρηδες!!Iscariot μενω Αγ Νικολα στην εκκλησια !Εννοειτε θα κανονισουμε καφε!

Θα ξεκινησω με καλαμποκι γλυστριδα...αρακα που ριναι πιο Λαιτ και βλεπουμε!!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    δεν εχω δοκιμασει ακομα καλαμποκι αλλα μου το εχει πει ο Κ.Ανδρεας και θελω να το δκιμασω. Δωσε γλυστριδα δωσε στο λαο ψωμι!
    8-9 στενα πιο κατω απο την εκκλησια μενει ο παππους μου Στελιο
    Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από IscarioTis; 02-06-2018 στις 09:42
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2012
    'Ονομα
    stelios
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Και αλλη μια ερωτησουλα...-τι γινετε με την υγρασια που θελουν τα αυγουλακια πριν την εκκολαψη? Αποτι βλεπω ηδη ειμαι στο 30% και ακομη δεν εχουν σφιξει οι ζεστες...!!!

Τους εχω μονιμα μεσα και παντα το μερος τους για να μπανιαριζονται-αλλα φτανει μονο αυτο..??Μπορω να κανω κατι αλλο για να βοηθησω να ανεβει η υγρασια?

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Η φύλαξη και επώαση των αυγών

ε ) δεν θελουμε χαμηλη υγρασια ,γιατι το αυγο χανει υγρα (εξατμιζονται ) ουτε υψηλη υγρασια γιατι φραζονται οι ποροι και επισης το αυγο κινδινευει πιο ευκολα να μολυνθει
    σε χαμηλη υγρασια βαζουμε κοντα στο χωρο φυλαξης καποιο μπολ με νερο για να εξατμιζεται και να δημιουργει υγρασια στο χωρο και δεν ψεκαζουμε ποτε πανω στο αυγο, δημιουργωντας υπερβολικη υγρασια .Για να υπαρχει αποτελεσμα , εννοειται πρεπει ο χωρος φυλαξης να ειναι σχετικα μικρος και προστατευμενος για να εχει επιδραση η εξατμιση του νερου αν οι συνθηκες το επιτρεπουν
    Στελιο αν αυτο τραβηξει ολες τις ημερες , ισως μακροπροθεσμα να στερησει την σωστη υφη << τροφης >> και την απαραιτητη υγρασια για το κορμακι του (αφου μεγαλο μερος του ειναι νερο ) στο εμβρυο .Ομως το μεγαλο αμεσο προβλημα , βρισκεται στα τελευταια σταδια αναπτυξης , οταν ενω το εμβρυο ειναι μεγαλο , εχουμε ξαφνικη πτωση της υγρασιας , που οδηγει το εμβρυο προς τα τοιχωματα του αυγου (λογω διαφορας πιεσης εντος και εκτος αυγου απο την εξατμιση ) και συγκολληση του εκει , με συνεπεια αδυναμια περιστροφης και σταματημα της ζωης του . Η σωστη υγρασια ειναι συναρτηση και της θερμοκρασιας που υπαρχει αλλα γυρω στο 60 με 65 % ειναι η ιδανικη συνηθως . Στα αρχικα σταδια δεν ειναι παρα πολυ σημαντικη η υπαρξη της , οσο στα τελευταια σταδια
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πώς μπορούμε και αν πρέπει το κυριότερο να αυξήσουμε την υγρασία αυτές τις μέρες με τον καύσωνα σε ζευγάρια με αυγά? Να υπάρχει διαθέσιμη μπανιέρα όλη μέρα στο κλουβί? Αναφέρομαι σε εξωτερική εκτροφή όπου οι λύσεις ειναι περιορισμενες
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2018
    'Ονομα
    20
    Post Thanks / Like
    εγω παντως εχω μονιμα μπανιερα μεσα και στις καρδερινες, και στα καναρινια. Τους το αλλαζω 2 φορες την μερα. 7 το πρωι φρεσκο νερο και 7 το απογευμα παλι φρεσκο νερο μεχρι την αλλη μερα. Τωρα δεν ξερω αν πετυχαινω καλη υγρασια στα αυγα.

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δεν ειναι ευκολο σε ανοιχτο χωρο να αυξηθει αισθητα η υγρασια ... Οχι μπανιερα μεχρι τη 10η μερα ... Αν η θηλυκια δεν στεγνωσει πριν παει φωλια , ισως ριξει αποτομα τη θερμοκρασια των αυγων (συνηθως ομως στεγνωνουν και μετα πανε αλλα για καλο και για κακο ) . Αν υπαρχει χωρος για κατω απ τη σχαρα , λεπτης << λεκανιτσας >> ισως βοηθουσε κατω απ τη φωλια , οπως ισως και ο ψεκασμος της φωλιας απο το κατω ομως μερος και μονο αλλα καποια ανεμιστηρακια που εχουν βγει νομιζω που ψεκαζουν ελαφρια παραλληλα ισως βοηθανε (ειδα στο γνωστο παιχνιδαδικο χωρις να δωσω σημασια ... τωρα το σκεφτηκα ) .Ομως το βασικο προβλημα δεν ειναι τοσο η χαμηλη υγρασια , οσο η αποτομη πτωση της τις τελευταιες ημερες που υπαρχει ελαχιστο κενο περιστροφης του νεοσσου στο αυγο

11. Likes MacGyver liked this post

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία