Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 44
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από TZANNSPY Εμφάνιση Μηνύματος
    Σόρρυ για το άσχετο αλλά Νίκο προτείνεις να βάλει φωλιά και να συνεχίσει αναπαραγωγή καναρινιών μέσα Ιουνίου; Δεν έχει ήδη ζεστάνει πολύ ο καιρός;
    Αν είναι εσωτερική εκτροφή λογικα δεν θα έχει πρόβλημα. Σε εξωτερική είναι ρίσκο
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από TZANNSPY Εμφάνιση Μηνύματος
    Σόρρυ για το άσχετο αλλά Νίκο προτείνεις να βάλει φωλιά και να συνεχίσει αναπαραγωγή καναρινιών μέσα Ιουνίου; Δεν έχει ήδη ζεστάνει πολύ ο καιρός;
    Ωχ, ναι, έχεις δίκιο. Για να είμαι ειλικρινής δεν το σκέφτηκα καθόλου αυτό. Το είδα μόνο από άποψη ημερών που θα είναι έτοιμα...
    Βέβαια παίζει ρόλο κι ο καιρός και που βρίσκεσαι. Αθήνα θα έχει ζέστη, βόρεια Ελλάδα όμως;

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Spyros
    Post Thanks / Like
    Παιδιά από ότι ξέρω οι "εσωτερικές" ξεκινάνε νωρίτερα (Δεκέμβριο-Ιανουάριο) όχι αργότερα από τις "μπαλκονάτες" μέσα στο κατακαλόκαιρο με τα 40αρια προ των πυλών και την πτερόρροια να έρχεται.

Το θέμα είναι να τελειώσει ομαλά αυτή η τρέχουσα γέννα και του χρόνου να είμαστε καλά ξαναπροσπαθεί ο νηματοθέτης.

4. Likes MacGyver, ndlns liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

στη φυση τα πουλια ζευγαρωνουν κανονικοτατα και καλοκαιρι , απλα αναλογα την θερμοκρασια και την υγρασια που υπαρχει , εχουμε χαμηλοτερα ποσοστα εκκολαπτικοτητας απο οτι το δευτερο μισο της ανοιξης .Υπαρχει σχετικη ερευνα στην Ισπανια για καρδερινες και καπου την εχουμε αναφερει κιολας . Το προβλημα ειναι ο καιρος να μην ξεφυγει σε θερμοκρασιες ανω των 35 και η θεση που εχουν τα πουλια στην εξωτερικη εκτροφη . Πριν αρχισει να μειωνεται σημαντικα η διαρκεια της ημερας , δεν ερχεται πτεροροια σε πουλια που ειναι σε εξωτερικη εκτροφη .

Αν παμε τωρα στη συγκεκριμενη περιπτωση , με δεδομενο οτι εχει κανει μια γεννα το πουλακι , ειναι 100 % σιγουρο οτι οι ορμονες του θα το οδηγησουν και σε δευτερη , με πολυ σημαντικες πιθανοτητες να ειναι και ενσπορη , αν ο αρσενικος δεν αφαιρεθει αρκετα νωρις (τουλαχιστον πριν τη 10η μερα των νεοσσων ενω αρκετα ερωτοτροπουν και νωριτερα και το σπερμα αποθηκευεται για αρκετο καιρο στη μητρα ) . Ειναι δεδομενο λοιπον οτι και αυγα θα κανει και θα καθησει τουλαχιστον 10 μερες αν δεν θελουμε να ξεκινησει μετα , ακομα μια νεα φουρνια ασπορων αυγων . Δεν ειναι ευκολο ενα θηλυκο να ηρεμησει με μονο μια γεννα στο ενεργητικο του , παρα μονο αν ειναι γεννημενο σε εσωτερικη εκτροφη αρκετα νωρις πχ αρχες γεναρη , οποτε ισως η πτεροροια ερθει νωριτερα απο το φυσιολογικο (αυγουστος σεπτεμβριος ) δηλαδη καπου αρχες ιουλη.Αν ειχε κανει 3 γεννες μεχρι μεσα Ιουνη , θα ημουν απολυτος οτι την επομενη επρεπε να την κοψουμε και απλα να κλωσσησει ασπορα .Ομως δεν ξερω αν η ζεστη (που αν ειναι υπερβολικη απλα θα γινει αυτη αιτια διακοπης της επωασης ) ειναι μεγαλυτερο προβλημα απο ενα ζορισμα τιθασευσης των ορμονικων ενος θηλυκου που ακομα δεν εχει δει καν το μικρο της πρωτης γεννας να κλαρωνει ...
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

6. Likes MacGyver liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Aris
    Post Thanks / Like
    Είναι η πρώτη γέννα που κάνει η θηλυκια ( την πήρα πριν δύο μήνες ).
    Όπως ανέφερα είναι και για μένα η πρώτη φορά που ζευγαρώνω καναρίνι και τα έχω μέσα σε ένα δωμάτιο.
    Δεν είναι αυτοσκοπός μου να ξαναγεννησει.
    Το μόνο που θέλω είναι να καταφέρει να μεγαλώσει ο νεοσσος και δεν θέλω να ζορίσω τη θηλυκια.
    Αν λόγω του ότι ερωτοτροπουν θελήσει να κάνει αυγά δε θα την σταματήσω αν δεν δημιουργηθεί πρόβλημα στα καναρίνια.
    Τελευταία επεξεργασία από aris kara; 03-06-2018 στις 20:28

8. Likes MacGyver, ndlns, jk21 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Με συνθηκες θερμοκρασιας εσωτερικα , οχι ανω των 30 βαθμων και πριν ξεκινησει το θηλυκο πτεροροια , μπορεις να πας μεχρι 3 γεννες . Αν μπορεις μαθε τι μηνα εχει γεννηθει ή ποτε περασε περυσι πτεροροια
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Aris
    Post Thanks / Like
    Δυσκολο να μαθω τις πληροφοριες που μου λες οποτε με το καλο να μεγαλωσει ο νεοσσσος και θα δω τι μπορει να γινει μετα .
    Δειχνει να αναπτυσεται κανονικα σε σημειο που η θηλυκια καθεται ανασηκωμενη και καποιες φορες βγαζει το κεφαλι του διπλα της .
    Θα ανεβασω καποια φωτογραφια να μου πειτε τη γνωμη σας .

11. Likes Polina, amastro liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μεγαλωνουμε , βγαζουμε και φτερακια σιγα σιγα (θα εχει και κιτρινα σιγουρα ) και ανοιξανε τα ματακια μας !

13. Likes ndlns liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Aris
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα ,
    Εχει γινει 12 ημερων

Ποτε θα αρχισει να βγαινει από τη φωλια ?

15. Likes jk21 liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Χα χα, ωραία φατσούλα! Να το χαίρεσαι. Είναι νωρίς ακόμα, από δέκατη έβδομη μέρα και μετά...

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

17. Likes jk21 liked this post

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία