Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 43
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Aris
    Post Thanks / Like

Δεύτερη γένα καναρινιού

Καλησπέρα,
    εχω μια απορια σαν πρωταρης στην αναπαραγωγή καναρινιών .
    Εχει γεννηθεί ένας νεοσσσος μετα το ζευγαρωμα ( τα αλλα δυο αυγα δυστυχως ηταν κλούβια ) και την πεμπτη μερα το αρσενικο με το θηλυκο ψαχνουν να φτιαξουν νεα φωλια μαλλον γιατι ψαχνουν στον πατο του κλουβιου .
    Μου φαινεται ότι είναι πολύ νωρις να βαλω μια δευτερη φωλια γιατι ο νεοσσσος είναι πολύ μικρος .
    Τι με συμβουλευετε να κανω ?

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αρη καλως ηρθες ενεργα στην παρεα !

Το GBC μεγαλωσε και στηριχτηκε σε νεους απειρους εκτροφεις , που δεν διστασανε να ζητησουν τη βοηθεια των μελων του και συντομα βοηθησαν και αλλους οι ιδιοι στην πορεια ! Μη διστασεις να ρωτησεις , οτι και να χρειαστεις

Καταρχην θελω αυριο να βγαλεις μια φωτο τον νεοσσο εντος φωλιας , να δουμε την αναπτυξη του . Επισης αν τυχει να μπορεις να το δεις , να μας πεις ετσι οπως τον κοιτας απ κατω στην κοιλια του , στη μεση και προς τα αριστερα αν φαινεται μια μαυρη τελεια πχ οπως εδω (αυτος ειναι μικροτερος σε ηλικια αλλα στον εβαλα για να δεις την τελεια )

Να μας πεις επισης αν βλεπεις την μανα να ταιζει το μικρο σχετικα τακτικα και αν εχουν αρχισει να βγαζουν νημα απο τη φωλια εκτος .

Τι μιγμα σπορων ταιζεις; ειναι καποια συγκεκριμενη μαρκα και τυπος; δες απο κατω αν μαζευουν νημα και το βαζουν στη φωλια ή ισως καποιον σπορο .Δινεις αυγο ή αυγοτροφη ;

Πιστευω οτι αν θελουν να πανε σε νεα γεννα , αυριο ηδη το πρωι , θα βρεις τον νεοσσο εκτος φωλιας ζωντανο ή νεκρο ή στη φωλια νεκρο αταιστο .Αν ειναι ζωντανος κατι αλλο ψαχνουν στη σχαρα χαμηλα . Αν ομως δεις αυτη τη μαυρη τελεια και ο νεοσσος ειναι σχετικα οχι αναπτυγμενος ικανοποιητικα για την ηλικια του , τοτε ολα πιθανα

Μην βαλεις νεα φωλια .Ακομα και να μην τον πεταξουν εξω απ αυτη , αν βαλεις αλλη , δεν προκειται να τον ταιζουν . Μην τα προτρεπεις προς νεα γεννα αυτη τη στιγμη .

Αν βρεις το νεοσσο εκτος φωλιας και ζωντανο ακομα , θα παρεις almora plus απο φαρμακειο (ηλεκτρολυτες με δεξτροζη ) και θα διαλυσεις το 1/3 του φακελλου σε 100 ml νερο και θα του σταζεις στο ραμφος απο πανω σταρουθουνια με συρριγκα ποτε ποτε μεχρι να ζωντανεψει και να παρει δυναμη και να τον εχεις καπου ζεστα , τοπικα με θερμοκρασια 30 με 35 βαθμους πχ κοντα σε μια λαμπα . Αν δεν βρισκεις εκεινη τη στιγμη almora , διαλυεις 1 κουταλι ζαχαρη και στη μυτη του κουταλιου αλατι σε ενα ποτηρι και του δινεις .Απο κει και περα αν δυναμωσει θα πρεπει να αναλαβεις ταισμα αλλα αυτα θα τα πουμε αν χρειαστει
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Aris
    Post Thanks / Like
    Καταρχην ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου
    Εχω βγαλει φωτογραφια και την εχω αποθηκευσει στον υπολογιστη μου αλλα πως μπαινει ? Μου ζηταει URL .
    Τροφη παιρνω χυμα κελαιδινη και όχι συσκευασμενη .
    Τους δινω και ετοιμη αυγοτροφη και αυγο με το τσοφλι του κάθε μερα .
    Δεν εχουν πειραξει τις κλωστες της φωλιας .
    Βλεπω ότι το νεοσσο τον ταιζει η θηλυκια και ο αρσενικος ταιζει τη θηλυκια .
    Δεν εχει τυχει να είναι αναποδα ο νεοσσος για να δω το σημαδι που μου αναφέρεις .
    Θα κοιτάξω να δω με τι τροπο μπορω να ανεβασω την φωτογραφια . Μπορει καποιος να βοηθησει σε αυτό .Εχω και βιντεο που και αυτό θα ηθελα να το ανεβασω αν χρειαζεται .

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Aris
    Post Thanks / Like
    Τελευταία επεξεργασία από aris kara; 02-06-2018 στις 10:32

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Aris
    Post Thanks / Like

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ετσι καθεται μονιμα πλαγιως;

αν το ταιζουν , σιγουρα δεν θελουν να πανε αμεσα σε δευτερη γεννα .Βεβαια εκει τη δεδομενη στιγμη δειχνει αταιστο αλλα αν δεις στο λαιμουδακι του εστω και για καποια λεπτα , διογκωση σαν λευκο ή λευκοπρασινο υλικο εσωτερικα σαν μπαλονακι οπως στη φωτο , τοτε το ταιζουν . Θα το περιμενα λιγο μεγαλυτερο σημερα (6η μαλλον μερα ) και με περισσοτερο ανοιχτα ματακια αλλα μπορει να εχει τυχει και η στιγμη της φωτο και δειχνει λιγο ασθενικο

http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Aris
    Post Thanks / Like
    Ειναι ουσιαστικα η πεμπτη ολοκληρωμενη μερα απο τη γεννηση του ( 28/5/2018 η μερα που βγηκε από το αυγο) .
    Το ότι εχει καποια σημεια στο σωμα του που είναι μαυρα εχει να κανει με το χρωμα των γονιων του ?
    https://imgur.com/WB9mood
    Παντως όπως φαινεται στο βιντεο τα δυο καναρινια ερωτοτροπουν τρεις μερες μετα τη γεννηση .
    https://imgur.com/ysPZ52z
    Εχω δει παντως να εχει αυτό το κιτρινο σακουλακι με τροφη στο λαιμο του ( όχι τοσο φουσκωμενο όπως στη φωτογραφια που μου εχεις στειλει εσυ ) .
    Εχει παντως αναπτυχθεί από την ημερα που βγηκε από το αυγο και είναι το μονο που βγηκε οποτε ολο το φαγητο από τη θηλυκια το παιρνει αυτό .
    Δεν θα τους βαλω άλλη φωλια ακολουθώντας τις συμβουλες σου .
    Σε ευχαριστω και παλι για τις γρηγορες απαντησεις σου .

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Aris
    Post Thanks / Like
    και εδω το ταισμα του
    https://imgur.com/5RiciL5

9. Likes ndlns liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μια χαρά το ταΐζουν, μην ανησυχείς. Είναι νωρίς ακόμα για δεύτερη γέννα, μετά τις 20 μέρες του νεοσσού να βάλεις φωλιά.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Spyros
    Post Thanks / Like
    Σόρρυ για το άσχετο αλλά Νίκο προτείνεις να βάλει φωλιά και να συνεχίσει αναπαραγωγή καναρινιών μέσα Ιουνίου; Δεν έχει ήδη ζεστάνει πολύ ο καιρός;

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας