Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 11 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 104
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αναπαραγωγή φανέτα 2018

Σε αυτό το θέμα θα σας παρουσιάσω τα 2 ζευγαράκια φανέτα και την προσπάθεια αναπαραγωγής τους για τη φετινή χρονιά. Βρισκόμαστε ήδη στα μέσα της αναπαραγωγής και μέχρι στιγμής έχουμε:

1ο ζευγαράκι

Το συγκεκριμένο ζευγάρι είναι στην πρώτη τους γέννα και κλωσά το θηλυκό τα 4 αυγά του. Δεν έγινε αντικατάσταση των αυγών, ούτε ωοσκόπηση και οι ενοχλήσεις στο κλουβί είναι όσο το δυνατόν λιγότερες. Η τελευταία φωτογραφία τραβήχτηκε όταν κατέβασα το κλουβί για να συμπληρώσω τροφή και έβαλα χώρισμα κόντρα πλακέ για να μην τα τρομάξω.

2ο ζευγαράκι

Αυτό το ζευγάρι έχει δώσει 3 μικρά μέχρι στιγμής μεγαλωμένα από παραμάνα, 3 αυγά που είναι σε άλλη παραμάνα και σήμερα ξεκίνησε 3η γέννα!!!!

Ορισμένες φωτογραφίες τις είχα παρουσιάσει και στα στιγμιότυπα από την εκτροφή μας: καρδερίνες και άλλα ιθαγενή, από το ποστ #2197 και μετά. Να τονίσω ότι μετά το σεισμό που είχα θέμα με μια αρσενική καρδερίνα, απογοητεύτηκα και τα ψιλό-παράτησα: δεν έδινα νήμα και βαμβάκι, δεν ξανά έφτιαξα αυγοτροφή κλπ και ότι το συγκεκριμένο ζευγάρι είναι πιο κοντά στο σπίτι, με αποτέλεσμα περισσότερες ενοχλήσεις από φωνές, φώτα κλπ

1η φωλιά σκουπιδότοπος με 4 αυγά, από τα οποία σήμερα μεγαλώνουν 3 μικρά

2η φωλιά, όπου δεν έβλεπα το θηλυκό να κάθεται μέσα ακόμα και μετά το 4ο αυγό. Το ένα αυγό, μάλλον το 1ο της είχε χαλάσει (κουνιόταν ο αεροθάλαμος σαν φυσαλίδα) και τα υπόλοιπα 3 τα έχω στην παραμάνα με τα 3 των καρδερίνων. Δεν έχω κάνει ωοσκόπηση ακόμα, γιατί χάλασε ο φακός και θέλω να πάρω άλλο (με το φακό του κινητού φοβάμαι μην κάνω ζημιά).

Σήμερα, είδα 1ο αυγό σε πιο προσεγμένη φωλιά και θα προσπαθήσω να μην τα ενοχλήσω μήπως και καταφέρουν να μεγαλώσουν μόνα τους τα μικρά τους. Δεν θέλω να ταλαιπωρηθεί στη συνέχεια με άλλη γέννα το συγκεκριμένο θηλυκό, γιατί πέφτει και πολύ ξύλο από το αρσενικό για ζευγάρωμα και δεν θέλω να έχω απώλειες. Σκοπός μου είναι να πάρω μερικά πουλάκια και από τα δύο ζευγάρια, ώστε να φτιάξω νέα ζευγαράκια για την επόμενη χρονιά και μέχρι στιγμής είμαστε σε καλό δρόμο.

Αύριο είναι 5η μέρα των μικρών και σκέφτομαι, μιας και θα είμαι σπίτι όλη μέρα και η παραμάνα έχει δακτυλίδι και πέρυσι δεν μου δημιούργησε πρόβλημα με τα μικρά της, να τους περάσω δακτυλιδάκια 2,7 mm

Καλή συνέχεια
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

2. Likes Μ/Δ, wild15, amastro , jk21, IscarioTis liked this post
    Titribit
    Guest
    ωραια πουλακια τα φανετα

με το καλο!

4. Likes MacGyver liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μπράβο, να σου ζήσουν τα μικρά και ανάλογη συνέχεια εύχομαι...
    Για το φακό του κινητού, δεν νομίζω να υπάρχει θέμα. Εγώ μ' αυτόν κάνω ωοσκόπηση από πέρυσι σε όλες τις γέννες και δεν έχω διαπιστώσει καμία παρενέργεια...

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

6. Likes jk21 liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    kostas paulou
    Post Thanks / Like
    Μπράβο Νωντα..Πολύ ωραία

Sent from my iPhone using Tapatalk

8. Likes MacGyver liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ndlns Εμφάνιση Μηνύματος
    Μπράβο, να σου ζήσουν τα μικρά και ανάλογη συνέχεια εύχομαι...
    Για το φακό του κινητού, δεν νομίζω να υπάρχει θέμα. Εγώ μ' αυτόν κάνω ωοσκόπηση από πέρυσι σε όλες τις γέννες και δεν έχω διαπιστώσει καμία παρενέργεια...

Η παρενέργεια είναι στα χέρια που τρέμουν... Τα αυγά από τα ιθαγενή είναι τα 2/3 από τα καναρινίσια και πιο εύθραυστα

10. Likes jk21, ndlns liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλη συνεχεια Νωντα !
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

12. Likes MacGyver liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εγώ νόμιζα ότι λες για το δυνατό φως...
    Οκ τότε. Κουτάλι δεν βοηθάει εδώ;

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

5η μέρα σήμερα και περάσαμε δακτυλιδάκια στο αριστερό πόδι. Προσπάθησα το 2,7mm αλλά δεν τα κατάφερα και τελικά τους έβαλα 2,9mm. Πέρυσι, είχα αντιμετωπίσει προβλήματα με δακτυλίδια που σφήνωσαν στα πόδια και έπρεπε να τα κόψω, με αποτέλεσμα στο τέλος να χάσω πουλάκια αλλά και να "μυριστούν" αίμα τα κουνούπια και να αντιμετωπίσω προβλήματα με ευλογιά.

Τα πουλάκια έχουν ήδη ανοίξει τα μάτια τους και είναι καλοταϊσμένα και ζωηρά. Η διατροφή τους είναι από την πρώτη μέρα ή καλύτερα από τη μέρα που κλώσαγε η παραμάνα αυγό και χορταρικά (αντράκλα, ιταλικό ραδίκι, βλήτα) και μείγμα σπόρων φουλ στο καναβούρι, λιναρόσπορο, νίζερ (μη με ρωτήσετε αναλογίες, απλά προσθέτω λιπαρούς σπόρους στο υπάρχον μείγμα που είχα φτιάξει).

15. Likes wild15, IscarioTis, Μ/Δ, adreas, ndlns, amastro , jk21 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Κυλησανε ολα κατ ευχην με την αποδοχη των δαχτυλιδιων τελικα Νωντα;
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μέχρι στιγμής όλα καλά. Δεν χρησιμοποίησα ταινία για κάλυψη του χρώματος του δακτυλιδιού και έριξα μερικά σποράκια στη φωλιά για να την 'λερωσω'. Η παραμανα καθάρισε τη φωλιά και δεν πείραξε καθόλου τα μικρά

Να δούμε πως θα περάσω δακτυλίδια στα μικρά που θα έρθουν με το καλό από το πρώτο ζευγάρι και ευελπιστώ να τα μεγαλώσουν οι γονεις τους. Ένα επιπλέον εμπόδιο είναι η θέση του κλουβιού που είναι ψηλά και δεν μπορώ να έχω συχνά οπτική επαφή...

18. Likes ndlns, Μ/Δ, adreas, jk21 liked this post

Σελίδα 1 από 11 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία