Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 6 από 6
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2018
    'Ονομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Post Thanks / Like

Εκπαίδευση κοκατίλ για να πετά ελεύθερος

Καλησπέρα,

Έχω ένα αρσενικό (έτσι μου είπαν) κοκατίλ. Τον Κίκο.
    Η σχέση μας είναι αρκετά καλή.
    Βγαίνει από το κλουβί του και έρχεται στο κεφάλι μου, είναι δεκτικός (όχι πάντα) σε χάδια, κλπ.
    Ακόμα δεν έχει πει κάποια λεξούλα (είναι περίπου 2,5 χρονών) και δεν ξέρω αν τελικά θα πει.
    Έχω δει βιντεάκια στα οποία φαίνονται κοκατίλ να πετάνε και έξω από το σπίτι, να επιστρέφουν όταν τα φωνάζουν και μου άρεσε πάρα πολύ.
    Γνωρίζετε κάποιο συγκεκριμένο τρόπο εκπαίδευσης προκειμένου να τα καταφέρω κι εγώ με τον Κίκο.
    Φοβάμαι πως αν βγει έξω δεν θα ξαναγυρίσει.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Αθανασια
    Κατοικίδιο
    1καναρινάκι,1 καρδερινοκάναρο,δύο αδεσποτάκια, και μια οικογένεια γατιών, 5 το συνολο.
    Post Thanks / Like
    Ριψοκινδυνο αυτο....σκεψου, οτι ενα πουλακι μπορει να τρομαξει, απο εναν οποιοδηποτε θορυβο, και να φυγει μακρια.
    Εξω εχω δει με τα χαρνες τα βγαζουν καποιοι, αλλα και παλι, εγω προσωπικα θα φοβομουν.
    Κατσε να σου πουν και αλλες γνωμες.
    Καλη αρχη ευχομαι.

3. Likes Polina, Flifliki liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Πωλινα
    Post Thanks / Like
    Καλησπερα! Απ οτι εχω διαβασει, γιατι εχω κι εγω αποκτησει προσφατα ενα κοκατιλ και ψαχνομαι για το τι φυλο ειναι, αν δεν τραγουδαει κλπ παρα μονο βγαζει κραυγουλες ειναι θηλυκο. Εφοσον κιολας λες πως ειναι 2.5 χρονων αν ηταν να τραγουδησει θα το ειχε ηδη κανει. Οσο για τις πτησεις εξω, αποψη μου ουτε για αστειο...Ουτε δευτερολεπτο δεν θα το αφηνα σε εξωτερικο χωρο εκτος κλουβιου. Στα βιντεο κι εγω που εχω δει τους εχουν κατι σαν λουρακι αλλα και παλι, ποιος σου εγγυαται πως δεν θα τρομαξει και να θελει να πεταξει και να τραβηχτει και να χτυπησει? ή αν πιαστει με αυτο το λουρι πουθενα και σκοτωθει? Νομιζω ειναι παρα πολυ επικινδυνο..

5. Likes Flifliki, Soulaki liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Στο εξωτερικο εχει αρχισει να γινεται δημοφιλης η πρακτικη του ελευθερου πεταγματος παπαγαλων σε εξωτερικο χωρο. Θελει ομως παρα πολυ εκπαιδευση και υπομονη και να γινει σταδιακα. Απ'οσο εχω δει παντως αυτο συνηθιζεται σε μεγαλυτερα ειδη παπαγαλων και συνηθως γινεται ομαδικα. Απο την αλλη υπαρχει η επιλογη του χαρνες, το οποιο ειναι ουσιαστικα ενα ειδος ελαστικου λουριου. Αλλα παλι κι αυτο θελει εκπαιδευση και υπομονη. Προσωπικα κοκατιλ, ακομα και εκπαιδευμενο, θα απεφευγα να το βγαλω να πεταξει μονο του καθως λογω του μικρου του μεγεθους θα μπορουσε να πεσει ευκολα θυμα επιθεσης απο καποιο αλλο πτηνο. Παντως ο χωρος ενος μεσου σπιτιου ειναι αρκετος για ενα κοκατιλ ωστε να πεταξει, να ξεμουδιασει και να ασκηθει ικανοποιητικα. Ελευθερες πτησεις σε εξωτερικο χωρο θεωρω οτι ειναι πιο σημαντικες (ισως και απαραιτητες εν τελει) για μεγαλοσωμα ειδη τυπου ζακο που περιοριζονται αρκετα εντος σπιτιου. Ψαξε στο youtube για να δεις βιντεο απο τετοιου ειδους πτησεις.

7. Likes Soulaki liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Μαργαρίτα
    Κατοικίδιο
    Παπαγαλάκια budgieς (2), Καναρίνι (1), και όλο και κάτι ακόμα θα αποκτήσω....
    Post Thanks / Like
    Με τόσα αρπακτικά και εξωτερικούς κινδύνους εγώ δε θα ρίσκαρα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

9. Likes Flifliki, Soulaki liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2012
    'Ονομα
    stelios
    Κατοικίδιο
    καρδερινoκαναρο(ερνεστο..)-2 cockatiel(Πανος..k Billis)-1 Καναρινι (Μητσος...)
    Post Thanks / Like
    Μην το ρισκαρεις...-εξω ειναι πολυ διαδεδωμενες οι free flights αλλα για πιο μεγαλους παπαγαλους !!!

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας