Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 8 από 8

Θέμα: Αρρωστια??

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    xenia
    Post Thanks / Like

Αρρωστια??

Γεια σας!εχω ενα καναρινακι το οποιο στο ενα ματι γυρω γυρω μου φαινεται σα να εχουν αραιωσει λιγο
    Τα φτερα του κ φαινονται λιγο υγρα...σαν να εχει τσιμπλες..τι μπορει να εχει?να του βαλω κατι εκει πανω?

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    Καλημερα Ξενια, θα ηταν καλυτερα να ανεβασεις μια φωτογραφια για να ειμαστε σιγουροι το τι ειναι. μηπως εκανε απλα μπανιο και ειναι βρεγμενο και νομιζεις οτι ειναι κατι?

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

3. Likes jk21 liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    xenia
    Post Thanks / Like
    Τωρα μου βαζετε δυσκολα..εχω προσπαθησει κ αλλες φορες να ανεβασω φωτο κ ποτε δεν τα καταφερα...
    Μπορω να στειλω σε καποιο μαιλ??

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

info@greekbirdclub.com

αν και πια ειναι πιο ευκολο .Κανεις δωρεαν λογαριασμο στο imgur . Aνεβαζεις ευκολα εκει απο το pc και μετα με μια απλη αντιγραφη εικονας (με δεξι κλικ ) και μετα << επικολληση >> απλα εδω , ειναι οκ
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    xenia
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστω πολυ!καμια βοηθεια?μηπω ςπρεπει να βαλω pulmosan γ παρασιτα?
    του εβαλα κ στα ποδια deep fix που ειναι γ τη μολυνση στα ποδια..

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δεν ειναι καθαρη η φωτο στα ποδια αλλα δεν δειχνει να εχει ακαρεα στα ποδια , αν το προιον που λες προοριζοτανε για κατι τετοιο .Μπορεις να μας δειξεις πιο ακριβως ειναι αυτο το deep fix και αν γραφει , τι υλικα εχει στη συσταση του ;

δεν εχει σχεση το ματι με παρασιτα που να απαιτουν pulmosan και βασικα , ειναι σπανιο ετσι κι αλλιως να εχουν ακαρεα (αν εννοεις στην τραχεια ) τα καναρινια (κατα τη γνωμη μου )

Το ματι ειναι υγρο και δειχνει να εχει καποια μολυνσουλα . Αν το πουλακι ειναι ορεξατο και δεν δεις επιδεινωση διαθεσης , δεν νομιζω να εχουμε κατι πιο συνθετο απ αυτα που θα δεις εδω

Καναρίνια με φλεγμονή στο μάτι -> πιθανές αιτίες

Βαζε σε πρωτη φαση πρωι απογευμα tobrex οφθαλμικη αλοιφη απο φαρμακειο (μεσα στο ματι μικρη ποσοτητα ) για 5-6 μερες και αν δεις επιδεινωση της διαθεσης του πουλιου , τοτε ισως πρεπει να το ψαξουμε παραπερα .Ομως δινω σημαντικη πιθανοτητα , αν η μολυνση εμφανιστηκε μετα την επαλειψη με το προιον που λες στα ποδια , να ειναι απλα απ τριβη του ματιου του πουλιου σε βρωμικη πατηθρα (λαδωμενη απο το προιον , με αποτελεσμα να συγκρατει τις βρωμιες )
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    xenia
    Post Thanks / Like
    Οχι..η μολυνση προυπηρχε...γενικα ορεξατο το βλεπω...θα παρω τομπρεξ ομως κ βλεπουμε....ευχαριστω!!

10. Likes jk21 liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας