Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 8 από 8
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ,ΘΑΛΛΑΣΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ
    Post Thanks / Like

Περί ορνιθοκουλτουρας

Τελικά δεν έχω πάρει ακόμα απάντηση στο εξής ερώτημα η ορνιθοκουλτουρα στην Ελλάδα πέθανε ή δεν υπήρξε ποτέ

2. Likes jk21, wild15 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

δεν ειμαι πολυ μικρος , ουτε πολυ μεγαλος αλλα στα διαδικτυακα δρωμενα ενημερωσης για το χωρο , ειμαι γυρω στα 12 χρονια .Δεν εχω πειστει οτι υπηρξε την τελευταια 15ετια στον οργανωμενο χωρο τουλαχιστον , εκτροφη με επικεντρο τα πουλια και οχι τον εκτροφεα .Εξαιρεσεις σιγουρα ... Προσπαθεια αλλαγων απο ρομαντικους σιγουρα .Το GBC νομιζω προσπαθησε να βοηθησει σε αυτο .Δεν ξερω ποσο εχει συμβαλλει και ειμαι υποκειμενικος κριτης αναγκαστικα ..... Αντικειμενικα μπορω να πω οτι ο διαδικτυακος χωρος που ξεκινησε το 2007 αν θυμαμαι καλα , μεσα απο τον οποιο γεννηθηκε μετα η δικια μας παρεα , οταν εκεινος εμεινε αδρανης για καποια χρονια , σιγουρα εκεινα τα 2 πρωτα χρονια , προσφερε σημαντικα στο να αρχισουν να ακουγονται πραγματα ( αξιων , γνωσεων εστω για την εποχη εκεινη κλπ ) που θα μπορουσαν να οδηγησουν σε αλλαγες .Αυτο δεν εγινε τελικα και οφειλεται πιστευω στους λογους που αρκετοι βρισκονται στο ... χομπυ και στο οτι και οι νεοι στο χωρο , δελεαζονται περισσοτερο απο οτι ηδη υπαρχει . Πριν αλεκτωρ λαλησει Δημητρη... ειδα πολλους οραματιστες να γινονται απλα νεοι πρωταθλητες , καποιοι αλλοι να εξαφανιζονται . Ειχα μαζι με αλλους , την ευθυνη αυτου του χωρου για αρκετα χρονια και τα περισσοτερα της λειτουργιας του και σιγουρα αν αυτος απετυχε μεχρι στιγμης να αλλαξει κατι και να σπειρει σπορους , σιγουρα εχω μεριδιο ευθυνης .Ξερω οτι αρεσκεσαι στην ατακα ... ο χρονος θα δειξει ... Ευχομαι καποτε να αλλαξει .Εγω ξερεις οτι δεν ειμαι πια αισιοδοξος

Σε ενα αλλο θεμα ειδαμε να χαριζεις πουλακια και σε αλλα να δηλωνεις οτι θα υπαρξει και συνεχεια .Ευχομαι αυτο το σπασιμο σε οτι εχουμε συνηθισει απο πετυχημενους εκτροφεις και να συνεχιστει και απο αλλους και να εκτιμηθει (κυριως αυτο ) απο οσους θα γινουν αποδεκτες
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Δημήτρη Ίσως αυτό το postνα το διαβάζουμε μόνο εμείς οι δύο, εσύ από τη μεριά σου προσπάθησες οσο μπόρεσες αυτό εδώ το forum έχε
    ι συγκεντρωμένες πληροφορίες που πολλοί αρχάριοι (και οχι μονο) στο χώρο των πτηνών αγνοούν
    Είμαι σίγουρος αν όχι βεβαίως ότι από δω έχουν αντλήσει πάρα πολλά άτομα πληροφορίες χωρίς καν να είναι εγγεγραμμένοι και χωρίς καν Ποτέ να έδωσαν έστω το παραμικρό λιθαράκι η ορνιθοκουλτουρα τώρα όπως και πολλά άλλα πράγματα στη ζωή μας είναι ένας μικρόκοσμος και ένας καθρέφτης της μεγαλύτερης κοινωνίας μας

5. Likes MacGyver liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Δημήτρη Να ξέρεις ότι ότι πουλί έχω χαρίσει φέτος το μόνο που γνώριζα ήταν το φίλο του είναι σε μία τέτοια ηλικία τα οποία δεν γνωρίζω τι μπορούσαν να αποδώσουν οι τι θα αποδώσουν Οπότε Κανείς δεν μπορεί να με κατηγορήσει από τους μεγάλους ότι δίνω πουλιά τα οποία είναι άχρηστα και τα λοιπά πέρσι χάρισε σχεδόν όλα μου τα πουλιά βαθμολογημένα και μη σε ανθρώπους που εκτιμώ το ίδιο θα εξακολουθήσω να κάνω και φέτος και για όσο καιρό ασχολούμαι με το χόμπι αυτό

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δημητρη μετεφερα το θεμα απ το lounge cafe στο

Για θέματα που αφορούν όλα τα είδη κατοικίδιων πτηνών

για να ειναι ορατο και σε μη μελη , γιατι το lounge πρεπει να συνδεθεις για να διαβασεις το θεμα .Αν θες το επαναφερω αλλα πιστευω οτι ισως ειναι καλο να το διαβασουν και οι επισκεπτες μας , μιας που πιστευω οτι αφορα αρκετους << φανατικους >> αφανεις επισκεπτες μας και ξερεις πολυ καλα τι εννοω . Ευχομαι να συνεχιστει και απο αλλους μια γονιμη συζητηση για το παρελθον , το παρων και το μελλον της περιβοητης ορνιθοκουλτουρας και θα ζητησω απ τα μελη μας τουλαχιστον , να το στηριξουν

Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Οταν λετε ορνιθοκουλτουρα εννοειται μονο καναρινια-καρδερινες; Δεν εχω ασχοληθει με τα συγκεκριμενα ειδη αλλα στο κομματι των παπαγαλων παντως εχουν αλλαξει πολλα πραγματα προς το καλυτερο. Δεν ειναι ιδανικες οι συνθηκες και ουτε εχουν φτασει το επιπεδο και την ποιοτητα εκτροφων σε ορισμενες χωρες του εξωτερικου (δε μιλαω για μεμονωμενες εκτροφες που μπορει να αρτιες, αλλα για το μεσο ορο). Αλλα νομιζω οτι υπαρχει μια καλυτερη και ευρυτερη συνειδητοποιηση σχετικα με τις αναγκες των παπαγαλων. Πλεον η εικονα του παπαγαλου δεν ειναι ενας μακαω σε ενα κλουβι να τρωει μονο ηλιοσπορο. Ή μερικα μπατζι στριμωγμενα σε ενα μικρο κλουβι. Περισσοτερα ειδη εχουν γινει ευρεως γνωστα και διαδεμονα. Η διατροφη που παρεχεται εχει βελτιωθει παρα πολυ. Οπως και οι συνθηκες διαβιωσης τους, ως προς το μεγεθος των κλουβιων, η ενασχοληση μαζι τους, η εκπαιδευση κτλ. Ακομα και η αναπαραγωγη γινεται υπο καλυτερους ορους θεωρω αν και δεν εχω ασχοληθει προσωπικα με το συγκεκριμενο θεμα. Εχουμε πολυ δρομο ακομα να διανυσουμε (οπως και σε τοσους αλλους τομεις της κοινωνιας) αλλα νομιζω γινονται καποια αργα αλλα σταθερα βηματα. Τελος, μην ξεχναμε και τους καιρους στους οποιους ζουμε και τις επιπτωσεις τους.

9. Likes MacGyver liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Για να μην τα ισοπεδώνουμε όλα υπήρξαν και υπάρχουν αξιόλογοι χομπίστες που έχουν προσφέρει συνεχίζουν να προσφέρουν αυτοί αποτελούν όμως την την εξαίρεση και όχι τον κανόνα
    Οι περισσότεροι από αυτούς βέβαια για τους χομπίστες πάντα μιλάω μετά από τον πόλεμο που έχουν δεχτεί μοιράζονται τις γνώσεις τις εμπειρίες τους σε πολύ κλειστό κύκλο τα δρώμενα που αφορούν τις εκτροφές πουλιών τις παρακολουθώ από τη γέννηση του Internet οπότε έχω μία άποψη επί του θέματος

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Δημητριαδης Νικοσ20
    Post Thanks / Like
    Aν μετρησει κανεις το κενο του τελευταιου μηνα,απο την μειωση συμετοχης μελους του GBC ,θα καταλαβει την προοδο της ορνιθοκουλτουρας τα τελευταια 12 χρονια...

Εχω ζησει ενεργα το πριν,ζω το τωρα,το μελλον με καλες προοπτικες εχει ξεκινησει.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας