Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 2 από 2
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2018
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like

Αρρωστο καναρινι εδω και 1 μηνα περιπου

εδω και 1 μηνα περιπου τον ειχα δει να καθεται φουσκωμενος στο κλαδακι του επειτα εκατσε κατω.θεωρησα πως ειναι κατι αναπνευστικο και χορηγησα aviomycine.εβλεπα ομως πως η κατασταση του δεν βελτιωνοταν μερα μερα με τη μερα και ετσι αποφασισα να φερω κτηνιατρο στο σπιτι.η οποια μου ειπε πως θα παρει δειγμα κουτσουλιας κ θα μου πει τα αποτελεσματα τη ιδια ημερα.αυτο εγινε Μ.παρασκευη την ιδια μερα λοιπον μου ειπε πως οι κουτσουλιες ηταν καθαρες και μου εδωσε μια συνταγη να ακολουθησω.η οποια ηταν τροφη για νεοσσους 0,2 μλ πρωι κ βραδυ οσο χρειαστει προληπτικα πουλμοσαν 1 σταγονα και επαναληψη σε ενα μηνα.οι μερεσ ομως περνουσαν κ το καναρινι ολο κ χειροτερευε σε τηλ εποικοινωνια που ειχα μαζι της μου ειπε πως οτι ηταν να κανει το εκανε αν ηθελα να το πηγαινα για νοσηλεια στο ιατρειο της.πριν απο μια εβδομαδα ξαναεστειλα δειγμα κουτσουλιας σε αλλο κτηνιατρικο κεντρο.οπου εκει διαπιστωσανε την υπαρξη ασκαριδων κ συγκεκριμενα πολλων αυγων τριχομοναδας κ E-COLI η θεραπεια που ειπαν ηταν για τα σκουληκια τενιαζιν μια φορα δινουμε πολυβιταμινες 3 μερες κ μετα baytrill για αλλες 5 τελειωσαν χτες οι αλλες 5 καμμια βελτιωση το καναρινι.συνεχιζω μου ειπαν με πολυβιταμινες κ αφου ειχε γινει αντιβιογραμα να επικεντρωθω στο μπαιτριλ κ μετα για την τριχομοναδα θα δουμε τι θα κανουμε.εν τω μεταξυ το καναρινι συνεχιζει να ειναι κατω με εμφανεσ προβλημα στα ποδια και τη ληψη τροφης.

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Περιμενω φωτο της κοιλιας απ τον Γιωργο

το πουλι απο οτι εμαθα , ξεκινησε να εχει ασταθεια και να μπορει να κυκλοφορει μονο στον πατο , μετα απο την πρωτη χορηγηση αβιομισιν .Αρχικα ηταν με φουσκωμα απλα

Δεν θα ηθελα ( σε αυτη τη φαση τουλαχιστον ) να σχολιασω την διαγνωση για τριχομοναδες και σκουληκια . Να συνεχισεις με αντιβιωση baytril στο στομα οπως σου εστειλα στην προσωπικη επικοινωνια στο fb και για κατι αλλο , θελω σιγουρα να δουμε και κοιλια .

Σαλμονελλα , εγκεφαλικο , μικροβιο στον ακουστικο πορο ακομα και σκουληκια (σε πουλια ομως που εχουν πιθανοτητα να εμφανισουν ) θα μπορουσε να ειναι η αιτια .Για παραμυξοιο δεν βλεπω συμπτωματα stargazing . Η κουτσουλια ειναι καθαρη μακροσκοπικα και τωρα τουλαχιστον , δεν πολυδειχνει να εχει εμφανιση προσβολης απ e coli

Aν εχει επηρεαστει το νευρικο συστημα εδω και καιρο , μπορει να μην ειναι αναστρεψιμο αλλα θα δουμε

Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας