Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 8 από 8
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2016
    'Ονομα
    Vaggelis
    Post Thanks / Like

Πρησμένο δάχτυλο σε κανάρα με νεοσσούς

Καλησπερα σας χτες παρατηρισα την καναρα μπυ που αρχοσε να βγαίνει από την φωλια για να ταισει τα μικρά της ότι δεν πατάει το ένα ποδαράκι της και παρατηρώ ότι είναι είναι λίγο πρησμένο, την εβαλα προσορινα σε ένα μικρό κλουβακι για να την φωτογραφήσω... Έχω αγχωθεί γιατί έχει και τα μικρά καρδερινοκαναρα 2 ημερών.. Τι μπορεί να είναι καμία βοήθεια;;;.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καθαρισε το σημειο με χλιαρο νερο

Ισως τραυματισμος απλος , αν το πουλι το τσιμπησε ή χτυπησε καπου , γιατι εχει και υπερκερατωση απο ακαρεα των ποδιων (εκτος αν ειναι γερικο που δεν νομιζω )

Τοτε αρκει αντιβιοτικη αλοιφη πρωι απογευμα πχ fucidin για μερικες μερες και μετα αλοιφη για τα ακαρεα (ισως και αμεσα να βαλεις για αυτα )

Αν ομως δεν φευγει και σκουρηνει , τοτε ισως ειναι ευλογια .Αν ειναι απλη ξηρης μορφης , θα περασει σιγα σιγα αλλα ισως παει και στα μικρα . Ο πατερας ειναι μαζι ;ταιζει ;
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2016
    'Ονομα
    Vaggelis
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστω πολυ κυριε Δημητρη , Ο πατέρας είναι μαζί αλλα δεν ταίζει ισα ίσα τσακονοντε ακόμα και τώρα

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2016
    'Ονομα
    Vaggelis
    Post Thanks / Like
    Οποτε αυριο αρχιζω με την αλοιφή, απλα φοβάμαι μην παρατησει τα μικρα της αν την εννοχλω τόσο συχνά, Ή να περιμένω να μεγαλώσουν και μετα; θα αντέξει αραγε; Σε περίπτωση της ευλογιάς τι κανουμε;

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ,ΘΑΛΛΑΣΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ
    Post Thanks / Like
    Την δεδομένη στιγμή δεν θα πειραζα την καναρα

6. Likes jk21 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αν δεν υπαρχει τραυματισμος , για τα ακαρεα και μονο δεν υπαρχει βιασυνη . Καλα ειναι μεσα σε αναπαραγωγη να μην << λαδωνεται >> το πουλι .Για ακαρεα αν ειπα να βαλεις λιγο και τωρα , μονο αν βαλεις και αντιβιοτικη αλοιφη για το πρησμενο σημειο , μια που θα την πιανεις αν υπαρχει τραυματισμος .Τοτε καλα ειναι να γινει εστω καποια απολυμανση μια δυο φορες με οξυζενε και δυο τρεις μερες τουλαχιστον αλοιφη αντιβιοτικη καλα ειναι να μπει .Αυτη δεν λαδωνει σημαντικα .Αν ειναι ευλογια θα σκουρηνει απο μονο του .Τοτε τα πραγματα μπερδευουν ως προς τον χειρισμο με μικρα παραλληλα ... θα δουμε
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

8. Likes jimk1, dikai liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2016
    'Ονομα
    Vaggelis
    Post Thanks / Like
    Δεν βλέπω κάποια βελτίωση ούτε έχει χειροτερέψει.. Από όσα έχω διαβάσει καταλήγω στην περίπτωση της ευλογιάς..Δεν ξέρω τι να κανω , ελπίζω να είναι ξηρής μορφής και να κάνει το κύκλο της.

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Βαγγελη αφου το καθαρισεις , βγαλε ξανα μια φωτο , εστω και αν το βλεπεις να μην αλλαζει . Η ευλογια δεν δινει σπυρια ανοιχτοχρωμα μονιμα .Αν ειναι ευλογια θα σου σκουρηνει . Μηπως εχει σχεση με χτυπημα ή ακαρεα των ποδιων ...

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας