Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 21 μέχρι 30 από 46
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    Γιώργο θα είχε ενδιαφέρον αν μπορούσες να ανοίξεις το στομάχι. Φαίνεται αρκετά πρησμενο. Ίσως βρεις τίποτα αχωνευτο μέσα.
    Αν μπορείς φυσικά. Δυο τομές θέλει. Μια εκεί και μια στο στομάχι.

Στάλθηκε από το X5max_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

2. Likes gtsaka liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    Κρίμα κιόλας. Έχεις παλι κι εσύ θέματα πάλι

Στάλθηκε από το X5max_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

4. Likes gtsaka liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Δημητρη δεν το εχω κρατησει το πουλακι,αλλα ομολογω οτι δυσκολευομαι να κανω κατι τετοιο

Titribit
    Guest
    Οι γνωστες αυτες συσκευες με τις λαμπες για τα κουνουπια μπορουν να μπουν και στο σψρο της εσωτερικης εκτροφης ή ενοχλουν τα πουλια με καποιο τροπο?

7. Likes gtsaka liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Οταν εγραψα το προηγουμενο ποστ, δεν ειδα το τελευταιο που ειχε κανει ο Γιωργος .Αυτο που ειναι διογκωμενο ειναι το στομαχι . Αν ηταν ενηλικο πουλι , θα ηταν σιγουρο σημαδι megabacteria .Αυτο ειναι μικρο και ισως ειναι ευδιακριτο και λογω του οτι ηταν αρκετα αδυνατο αλλα δεν αποκλειεται και να ειχε προβλημα .Γιωργο ομως το βλεπω εντονα κοκκινο το πουλακι . Δεν ξερω αν μπερδευει ο φωτισμος στη φωτο αλλα δες λιγο το θεμα του βαψιματος , αν τα βαφεις αυτη τη στιγμη
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

9. Likes gtsaka liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Καλά τώρα είδα ότι μου είχες απάντησει για το συγκεκριμένο , έστω και αργά θα πω το εξής.Η Καμαρά ηταν ενήλικη.Εδινα χρωστική oχι υπερβολές βέβαια, όταν είχε αυγά για να περάσει η χρωστική στα αυγά.Το θέμα είναι το εξής.Μεχρι πέρυσι ήταν από τις καλύτερες καναρες με 3 γέννες από τρία πουλάκια και πάνω η κάθε μία.Ηταν του 14 όπως και ο αρσενικός ,που τώρα έμεινε μόνος του.Φετος έκαναν τρεις φορές αυγά όλα ασπορα.Σκεφτομαι μήπως το εξόγκωμα είναι κανένα σπασμένο αυγό εσωτερικα.
    Ο αρσενικός να μπει για ζευγάρωμα του χρόνου η είναι μεγάλος;
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Οταν εγραψα το προηγουμενο ποστ, δεν ειδα το τελευταιο που ειχε κανει ο Γιωργος .Αυτο που ειναι διογκωμενο ειναι το στομαχι . Αν ηταν ενηλικο πουλι , θα ηταν σιγουρο σημαδι megabacteria .Αυτο ειναι μικρο και ισως ειναι ευδιακριτο και λογω του οτι ηταν αρκετα αδυνατο αλλα δεν αποκλειεται και να ειχε προβλημα .Γιωργο ομως το βλεπω εντονα κοκκινο το πουλακι . Δεν ξερω αν μπερδευει ο φωτισμος στη φωτο αλλα δες λιγο το θεμα του βαψιματος , αν τα βαφεις αυτη τη στιγμη
    Στάλθηκε από το Lenovo A7020a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

οχι το εξογκωμα ειναι το στομαχι .Σε ζωντανο πουλι θα σου λεγα megabacteria ... σε νεκρο που η κοιλια συρρικνωνεται , δεν ειναι σιγουρο

Εγω πουλια που θελουν να ζευγαρωσουν , τα βαζω ακομα και 10 χρονων να εχουν γινει (εχει γινει στο παρελθον στο πρωτο κοινο μου καναρινακι και ειχε γινει πατερας και αργοτερα σε φιλικο σπιτι .Ο καθενας εχει καποιους στοχους και σιγουρα στα 7 χρονια δεν νομιζω να ειναι τοσο γονιμα οσο στα 2 αλλα , μπορουν ανετα να βγαλουν πουλια

Τι εγινε τελικα στο κοπαδι ; εδωσες zovirax ; υπηρξαν αλλα κρουσματα ;
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

12. Likes gtsaka, dikai liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Εδωσα zovirax για 8 μέρες και το σταμάτησα γιατί έλειψα εκτός Αθηνών 2 μέρες, δεν έχω ευτυχώς καινούρια κρούσματα,έχω βέβαια ενα ακόμη ήδη άρρωστο απομονωμένο,το οποίο το λυπάμαι, γιατί πέρυσι έχασε το ένα ποδαράκι του από την ευλογιά και τώρα έχει εκτός από πρόβλημα στα μάτια και στο άλλο πόδι.Δυσκολευεται να σταθεί στο κλαρί.Ειχα μια φωλιά μέσα γιατί ήταν ζευγάρι , βλέπω το βοηθάει πάει και κάθεται εκεί, έτσι την έχω αφήσει στο κλουβί...

14. Likes ndlns, dikai, jk21 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αυτα που πεθανανε και αυτο που ζει αλλα νοσει ακομα , ηταν σε επαφη πριν την αγωγή και εστω στην αρχη μολις αρρωστησαν , με καποια απ αυτα που ζουνε ; Στο ρωτω για να δω αν υπαρχουν θετικα σημαδια οτι αναχαιτιστηκε η ασθενεια στα αρχικα εστω σταδια , γιατι αποκλειεται να ηταν μαζι με τα αρρωστα και να μην ειχαν παρει εστω τον ιο χωρις να εχει προλαβει να επωασθει .Συνηθως εξαπλωνεται στα περισσοτερα στον ιδιο χωρο

Αυτο που νοσει αυτη τη στιγμη , σχεδον ποσες μερες μετα την εναρξη των συμπτωματων της ασθενειας ξεκινησε το φαρμακο ; υπαρχει σταθεροτητα στην κατασταση του απο τοτε , βελτιωση ή επιδεινωση; Παιρνει τωρα κατι για δευτερογενεις λοιμωξεις; (αντιβιωση - αλοιφη ) .Με ενδιαφερει επισης αν ειχες προσεξει αν ειχε δυσφαγια ενω τωρα τρωει καλυτερα

16. Likes gtsaka liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Καταρχήν να πω ότι το βρήκα πεθαμένο πριν λίγο δυστυχώς.Ειναι το τέταρτο κρούσμα.Πεμπτο μαζί με την καναρα που πέθανε και είχε πρησμένο στομάχι και που μάλλον δεν πήγε από ευλογιά.
    Δεν είχα προσέξει δυσφαγια,έτρωγε κανονικά.Εβαζα αλοιφή στο πόδι και στο μάτι.Στην αρχή είχαν υποχωρήσει τα συμπτώματα στο μάτι μετά επανήλθαν.Δεν είδα κάποια διαφορά σχετικά με το zovirax στο συγκεκριμένο.Ναι είχαν έρθει σε επαφή με τα υπόλοιπα,με την ενοια ότι ήταν στον ίδιο χώρο , αλλά τα τέσσερα που πέθαναν είχαν άμεσα επαφή.Ηταν ζευγάρια.Μεχρι στιγμης δεν έχω δει άλλο σύμπτωμα σε κανένα, μακάρι να ξεμπερδεψαμε...

18. Likes ndlns liked this post

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία