Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 46
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like

Ευλογιά στο ράμφος

Ευλογιά στο ράμφος.Δεν μου έχει ξανατυχει, μόνο στα πόδια τα χτυπούσε ως τώρα . Έβαλα αλοιφή.Χρειαζεται και αντιβίωση;

Στάλθηκε από το Lenovo A7020a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σου βαζω το θεμα που ειχα δημιουργησει περυσι , αν και νομιζω θα το εχεις δει
    Ευλογιά καναρινιών (canary pox ) και φαρμακευτικές ουσίες

Συνηθως οταν χτυπα και το ματι , εχουμε πολλα δευτερογενη προβληματα και περυσι ηταν αρκετες δυσκολες τετοιες περιπτωσεις . Εξαρταται απ τη διαθεση του πουλιου ... δες αν τρωει κανονικα και αν ειναι γενικα ευδιαθετο
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

3. Likes gtsaka liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Σου βαζω το θεμα που ειχα δημιουργησει περυσι , αν και νομιζω θα το εχεις δει
    Ευλογιά καναρινιών (canary pox ) και φαρμακευτικές ουσίες

Συνηθως οταν χτυπα και το ματι , εχουμε πολλα δευτερογενη προβληματα και περυσι ηταν αρκετες δυσκολες τετοιες περιπτωσεις . Εξαρταται απ τη διαθεση του πουλιου ... δες αν τρωει κανονικα και αν ειναι γενικα ευδιαθετο
    Ευχαριστώ Δημήτρη,το είχα διαβάσει αλλά δεν το θυμόμουν,θα το κοιτάξω, ήταν λίγο οκνηρό σήμερα παντως το πουλί...

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Το πουλακι δυστυχως μας αφησε και σχετικα αιφνιδιως θα ελεγα,δεν προλαβα να κανω πολλα πραγματα.Εχω και αλλη μια σοβαρη περιπτωση με πρησμενη γλωσσα,ο Δημητρης ειναι ενημερος.Αυριο θα ψαξω να βρω Zovirax υγρο Δημητρη γιατι το απογευμα σε οσα φαρμακεια βρηκα δεν ειχανμειχαν μονο αλλοιφη και χαπια.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Κρίμα..

7. Likes gtsaka liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

μαλλον αρχισανε << τα οργανα >> και φετος .Βρηκες το φαρμακο τελικα;

οταν βλεπεις σπυρι ξηρης ευλογιας σιγουρα υπαρκτης και εχεις την επομενη απωλεια , ειτε το στελεχος ειναι επιθετικο και δημιουργει αμεσα δευτερογενεις μικροβιακες λοιμωξεις , ειτε ειναι υγρη ευλογια που δεν αφηνει το πουλακι να φαει και δυσκολευει την αναπνοη ... μαλλον το δευτερο εχουμε αν ειχε αδυνατισει αποτομα οπως μου ειχες πει . Ευχομαι να βρεις γρηγορα το φαρμακο να ξεκινησεις και στο αλλο που μου πες οτι εχει θεμα και ευρυτερα σε οσα ειναι στο χωρο και να εχει αποτελεσμα
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

9. Likes gtsaka liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    ωχ....Κριμα λυπαμαι,ευχομαι να μην ταλαιπωρηθηκε πολυ
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

11. Likes gtsaka liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    μαλλον αρχισανε << τα οργανα >> και φετος .Βρηκες το φαρμακο τελικα;

οταν βλεπεις σπυρι ξηρης ευλογιας σιγουρα υπαρκτης και εχεις την επομενη απωλεια , ειτε το στελεχος ειναι επιθετικο και δημιουργει αμεσα δευτερογενεις μικροβιακες λοιμωξεις , ειτε ειναι υγρη ευλογια που δεν αφηνει το πουλακι να φαει και δυσκολευει την αναπνοη ... μαλλον το δευτερο εχουμε αν ειχε αδυνατισει αποτομα οπως μου ειχες πει . Ευχομαι να βρεις γρηγορα το φαρμακο να ξεκινησεις και στο αλλο που μου πες οτι εχει θεμα και ευρυτερα σε οσα ειναι στο χωρο και να εχει αποτελεσμα
    Δυστυχώς το έχασα και το δεύτερο πουλάκι εν ριπή οφθαλμού.Τωρα έχω μόνο δύο με ήπιο συμπτώμα στο πόδι τα έχω απομονωμένα, θέλω οπωσδήποτε όμως να κάνω προληπτικά κάτι για όλα τα υπόλοιπα.Το φαρμακο δεν το βρήκα πουθενά σε υγρό ,μου λένε ότι δεν βγαίνει σε υγρό, αλλά σε χάπια και σιρόπι και αλοιφή.Να πάρω χάπια και να τα τρίψω στο μουλτι;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σε σιρόπι γράφεις ότι υπάρχει, πως δεν βγαίνει σε υγρό;
    Σιρόπι να πάρεις και εύχομαι να κάνει δουλειά, μου θυμίζει τα δικά μου τα περσινά...

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

14. Likes jk21, gtsaka liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Κριμα για το πουλακι ...

Για το σιροπι με προλαβε ευτυχως ο Νικος .Ακομα και τα δευτερολεπτα ειναι κρισιμα με την κωλοασθενεια ....

Εφυγες για διημερευον !!! Αν καποιο επιδεινωθει αποτομα , με ειδοποιεις να σου δωσω και δοσολογια στο στομα .Θα στη γραψω να την εχεις ετσι κι αλλιως αν αργοτερα μπω στο fb

16. Likes gtsaka liked this post

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία