Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 26
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    Λάμπρος
    Post Thanks / Like

Νεκρός νεοσσός στο αυγό

Καλημέρα παιδιά.Είχα πει δεν θα προχωρήσω σε αναπαραγωγή φέτος αλλά μιας και από τις δυο κανάρες η μια είχε πυρώσει αρκετά είχε ξεπουπουλιαστεί είχα σκεφτεί να της βάλω φωλιά τουλάχιστον να κάνει μια άσπορα και να της φύγει η κάψα.Αφού το σκέφτηκα λέω ας βάλω μέσα έναν αρσενικό χωρίς προετοιμασία και ότι γίνει για το καλό.Δεν είχα προσδοκίες γιατί ο αρσενικός που μου έχει μείνει ήτανε ο μόνος που δεν έτρωγε σίδερα που λέμε.Οι άλλοι 3 ήτανε φουλ πυρωμένοι αλλά ήτανε και οι 3 γιοι της κανάρας οπότε δεν θα τους έβαζα.Μια μέρα δυο περίπου που μπήκανε και ενώ έφτιαχνε φωλιά βλέπω στον πάτο είχε κάνει αυγό χωρίς καθόλου τσόφλι.Παρεπιπτόντως πριν κανά μήνα είχε κάνει 3 αυγά κανονικά με τσόφλι στον πάτο.Δεν είχε τοποθετηθεί φωλιά τότε.Αφού έφτιαξε φωλιά δεν είδα ταίσματα μεταξύ των πουλιών.Τσακωμούς ναι η κανάρα είχε ελαφρώς επιθετική στάση.Αυτόν δεν τον είδα ούτε μια φορά να βατεύει.Κάνει 4 αυγά τα οποία δεν αντικατασταθήκανε αν σκόπευα να το κάνω απλά το πρώτο όταν το έκανε το είδα λίγο πριν το μεσημέρι και η κανάρα αν και παλιότερα δεν καθότανε από το πρώτο στη φωλιά αυτή τη φορά είχε βιδώσει που λέμε και σκέφτηκα να μην της το πάρω μήπως το χάσουμε πρώτον και δέυτερο λέω άστα στην ησυχία τους έτσι και αλλιώς βάτεμα δεν είδα σιγά μην βγάλει πουλιά.Το 4 αυγό ήτανε μισό σε σχέση με τα άλλα.Πρόβλημα λέω άστα και βλέπουμε.Δεν έκανα ωοσκόπηση και όπως τα υπολόγισα σήμερα έπρεπε να σκάσει το πρώτο.Χθες το απόγευμα την 13 μέρα την έβλεπα την κανάρα να ανασηκώνεται λίγο μέσα στη φωλιά και να κάνει κάτι στη φωλιά.Λέω μπας και βγήκε κανένα πουλί και δεν το πήρα χαμπάρι?Δεν ήθελα να την σηκώσω και έπρεπε να φύγω.Αφήνω φρουρό τη μητέρα μου μόλις σηκωθεί η κανάρα να δει τί γίνετε.Μόλις γύρισα βραδάκι μου λέει η μητέρα μου είδα 3 αυγά στη φωλιά 2 και το ένα το μικρό 3.Το μικρό το αυγό από την 12η μέρα το έκανε διακριτικά στην άκρη χωρίς να το σκεπάζει.Πάω σήμερα να δω με το ζόρι την σήκωσα.Κοιτάω όντως 3 αυγά στη φωλιά.2 κανονικά και ένα μικρό.Τί έγινε λέω?Κοιτάω καλά στον πάτο και βλέπω το ένα αυγό στον πάτο και μέσα νεοσσό!Έλειπε το μισό τσόφλι αλλά ο νεοσσός ήτανε καλοσχηματισμένος έβλεπες μάτια και ράμφος.Το θέμα είναι γιατί πετάχτηκε από τη φωλιά?Να μην μπορούσε να σπάσει το τσόφλι να βγει και πέθανε?Αφού την 14 μέρα δεν θα έπρεπε να βγει?Λογικά ο θάνατος επήλθε μέσα στο αυγό νωρίτερα σωστά?Κρίμα αν και δεν είχα προσδοκίες αφού προετοιμασία δεν έγινε ούτε βάτεμα είδα αλλά να που διαψεύθηκα.Τώρα έχουνε μείνει 2 και ένα μικρό.Ας ελπίσουμε να βγούνε στα άλλα δυο αν είναι έσνπορα μιας και ωοσκόπηση δεν έχω κάνει.
    Τελευταία επεξεργασία από Labirikos; 19-05-2018 στις 09:29

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

το οτι βγηκε το τελευταιο αυγο μικροτερο (και οχι το πρωτο ) δεν με πολυαρεσει . Ειναι ασπορο φυσικα , για αυτο το εβαλε στην ακρη .Τα αλλα μαλλον εχουν μεσα νεοσσο και ευχομαι να εκκολαφθουν . Η μανα ειναι 1 ετους ή μεγαλυτερη ; Για τον νεκρο νεοσσο , αν τυχον δεν ειχε μαυρη τελεια και απο τη στιγμη που δεν τον βρηκες σε μορφη σηψης , μην ανησυχεις για κατι επιπλεον προς το παρον .Ακομα και πτωση υγρασιας αποτομη μπορει να τον σταματησει στο τελος (κολλανε στο τοιχωμα του αυγου απο την εξαχνωση της εσωτερικης υγρασιας , δεν μπορουν να περιστραφουν και πεθαινουν )
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    Λάμπρος
    Post Thanks / Like
    2 ετών είναι η κανάρα Δημήτρη.Πως έλειπε το μισό τσόφλι όμως και το αυγό στον πάτο?Για μαύρη τελεία δεν είδα καλά δεν το άνοιξα τελείως αλλά νομίζω δεν είχε.Θα δούμε αν βγει κάτι αύριο ή μεθαύριο.

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Απλα το ανοιξανε (αν το μικρο φαινοταν να ειναι νεκρο ακινητο εντος αυγου και δεν ειχε προσπαθησει να βγει ) να δουνε αν ειναι νεκρο ( αρκετα πουλια μαλλον ειτε απ την εκπομπη θερμοτητας ή και των χτυπων της καρδιας ) καταλαβαινουν τα ενσπορα ειδικα προς το τελος ) ή να το βοηθησουν να βγει και μετα απλα φαγανε το τσοφλι αυτο
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    Λάμπρος
    Post Thanks / Like
    Σήμερα έσκασε το πρώτο.Η κανάρα δεν ξεμύτισε πολύ από την φωλιά.Ίσα που το είδα το μικρό το απόγευμα.Το μεσημέρι πρέπει να βγήκε χωρίς να είμαι βέβαιος.

6. Likes IscarioTis, dinosd, dikai, jk21 liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2009
    'Ονομα
    Θανάσης
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια Border - Κόκκινα Λιποχρωμικά
    Post Thanks / Like
    Φίλε μου όλα αυτά είναι αποτέλεσμα της ελλειψης στοιχείων από την κανάρα, καλό θα είναι όλο το χρόνο να υπάρχει μέσα σουπιοκόκκαλο και ένα σκεύασμα φυσικών μετάλλων (ασβέστο - φωσφόρος) και την αυγοτροφή να την ανισχύεις με σουσάμι.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    Λάμπρος
    Post Thanks / Like
    Σουπιοκόκκαλο παίζει πάντα Θανάση.Όπως είπα δεν είχα κάνει προετοιμασία στα πουλιά.Τελικά το ένα εκκολάφθηκε.Το άλλο το έχω αφήσει δυο μέρες και τίποτα να το βγάλω?

9. Likes thanmar78 liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017
    'Ονομα
    Μιχάλης
    Post Thanks / Like
    Όχι να μην το βγάλεις μετα από 10 μέρες

11. Likes jk21 liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    Λάμπρος
    Post Thanks / Like
    Τόσο πολύ Μιχάλη?Αν μέσα παίζει πεθαμένος νεοσσός δεν υπάρχει πρόβλημα?
    Το ένα που βγήκε μην το ματιάσω πάει καλά.Σκέφτηκα αφού είναι ένα και δεν θα βγάλω άλλο να μην ρισκάρω να του βάλω δαχτυλίδι γιατί αυτή η κανάρα μου έχει πετάξει εκτός φωλιάς παλιότερα ένα μικρό το οποίο το δέχτηκε μόλις το επέστρεψα στη φωλιά.Αφού δεν θα το δώσω το πουλάκι ούτε σε διαγωνισμό θα πάει λέω να μην το ρισκάρω να έχω ιστορίες με την κανάρα.Εσείς τί λέτε?

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Από το να έχεις προβλήματα, αφού ξέρεις την κανάρα, άφησέ το στην ησυχία του.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία