Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 8 από 8
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    kostas paulou
    Post Thanks / Like

Ανώμαλη φωλιά σε καρδερινες..

Καλημέρα έχω αυτό το θέμα..
    2η φωλιά φέτος την κάνει ανώμαλη..
    Τι μπορώ να κάνω να την βελτιώσω λίγο να την βάλω τα αυγά χωρίς να έχω θέμα ;
    Ήταν κάπως καλύτερη αλλά ο αρσενικός την σκάλιζε τραβούσε καμία κλωστή..
    Των χώρισα σήμερα(αν και των ζηταει με τσιρτσιριτα μέσα στην φωλιά)που έκανε το 3ο αυγό που τα πήρα και θα τα βάλω αύριο..
    Συμβουλές πως να την βελτιώσω;;;

https://youtu.be/1a_3Xzp8Ae8

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. Likes MacGyver liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2016
    'Ονομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Post Thanks / Like
    Τίποτα αν την κάνει έτσι στις ποιο πολλές περιπτώσεις δεν δέχεται αλλαγές εγώ το μόνο που κάνω είναι να κόβω λίγο λινάτσα να την βάζω μέσα στη φωλιά και τα νήματα που έχει βάλει όπως παλιά, αλλά την λινάτσα την δένω την ράβω στη φωλιά για να μην την κουνάει από 5-6 σημεία.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    kostas paulou
    Post Thanks / Like
    Θα το προσπαθήσω Ανδρέα και ο θεός βοηθός ...
    Ευχαριστώ

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017
    'Ονομα
    Μιχάλης
    Post Thanks / Like
    Υπάρχει περίπτωση εάν βάλεις χέρι στην φωλιά να την παρατήσει, ίσως με γάντια να είναι καλύτερα

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    kostas paulou
    Post Thanks / Like
    Θα προσπαθήσω να βάλω λίγο βαμβάκι στην άκρη αλλιώς θα βάλω όπως είπε ο άνδρεας και ο θεός βοηθός ...

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ο αρσενικος μια φωλια με τοσο λιγο νημα , αν ηθελε να την χαλασει , θα επαιρνε οπως ειναι ολο το νημα βολτα ! Εχω δει παρα πολλες φορες καναρινια να τσιμπανε ενω η θηλυκια κλωσσα , ελαχιστο νημα και να το κανουν βολτες ή να το παιζουν με τα θηλυκα .Να βατεψει θελει ο αμοιρος ... πως κοβουμε ενα λουλουδι και προσφερουμε μια κοπελα , για να την εντυπωσιασουμε ... ε αυτος τραβα νημα . Θα χε πειραξει ηδη το πλαστικο αυγο

Δεν ξερω πως θα καταφερεις να κλωσσηθουν τα αυγα σωστα αλλα αν ειναι ενσπορα , δεν προκειται αυτο να γινει σωστα χωρις νημα απο κατω .Αν σημερα βαλεις τσοχα δεμενη και απο πανω αυτο το υλικο που εχει φτιαξει μονη της και αυριο κανει εκει το αυγο και οχι εκτος , τοτε αν τα αυγα ειναι ενσπορα , θα τα κλωσσησει κιολας .Αν κανει εκτος , τοτε ναι υπαρχει κινδυνος να μην κλωσσησει .

Αν ειμασταν αρκετοι που βαζουμε ιθαγενη για αναπαραγωγη και γραφαμε στην παρεα , θα ειχε ενδιαφερον να λεγαμε , ποσοι ειδαμε προχειρες φωλιες φετος και αν τελικα ειχαν ενσπορα αυγα . Αλλες χρονιες σπανια προχειρες φωλιες ειχαν βατεμενα αυγα .Φετος δεν το αποκλειω αλλα επιφυλλασομαι και το εχω κανει ηδη σε ενα δικο μου ζευγαρι (το ειχα αναφερει και χτες που πηρα αυγο ) .Σημερα δεν πηρα αλλο απο αυτο το ζευγαρι (με τον πιτσιρικα αρσενικο ) .Η φωλια μαλιστα ηταν πολυ πιο πληρης απο την παρουσα , ομως σε καμμια περιπτωση δεν ειχε την εικονα της περιφημης << καρδερινισιας στρογγυλης πλουσιας φωλιας >> που νομιζω εχουμε δει και σε δικα σου ζευγαρια τα προηγουμενα χρονια Κωστα

Αν φοβασαι τον αρσενικο , να τον βγαζεις βραδυ και να τον επιστρεφεις οταν παρεις το πρωινο αυγο ή αν κατσει μονιμα η θηλυκια .Παντως πιστευω θα σου ειχε ηδη πεταξει εστω και ενα ψευτικο

8. Likes kostas salonika liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    kostas paulou
    Post Thanks / Like
    Δημήτρη φέτος η συγκεκριμένη είναι η 2 φωλιά που κάνει ετσυ...η πρώτη γεννά έκανε 3 αυγά το πρώτο μια χαρά το 2ορο βγήκε με αίμα πάνω στο κέλυφος μάλλον από την πίεση..τα αυγά δεν ξέρω άμα είχαν σπόρο δεν τα εβαλα πουθενά..

2 φωλιά τώρα πάλη ίδια αλλά με κανονικά αυγά.η φωλιά ήταν κάπως καλύτερη αλλά όσο περνούσαν η μέρες χαλούσε και περισσότερο,συνέχεια έβλεπα τραβηγμένες λινατσες στο γύρω γύρω..
    Έκατσε σήμερα στα 3 ψεύτικα με χώρισμα των αρσενικό αλλά δεν έκανα τίποτα την φωλιά ειπα να κάνει και το άλλο και μετά..

Αύριο τώρα άμα δεν κάτσει την βάψαμε δεν έχω που να βάλω τα αυγά..

Συμβουλες για αύριο.
    βαζω την τσόχα και βάζω τα ψεύτικα να δω άμα κάτσει και τα βαζω μια μέρα μετά;Η βάζω κατευθείαν τα αληθινά ;;

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δεν ξερω τι εχει γινει στο διαστημα που περασε αλλα μια δοκιμη με ψευτικα αρχικα και ακομα καλυτερα με ασπορα καναρινισια ή καρδερινισια , σιγουρα βοηθα στο να δουμε αντιδρασεις .Βεβαια περιμενα να δοκιμασεις τον αρσενικο εκτος το βραδυ και μετα την τοποθετηση ψευτικων στη θεση των αληθινων , να τον επαναφερεις

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας