Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 22
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Πωλινα
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Τραυματισμος φτερου απο νυχτερινο τρομο!

Καλημερα σας! Δεν ξερω πως καταφερα να κοιμηθω μετα απο αυτο ολη νυχτα. Κατα τις 4 τα ξημερωματα ακουω δυνατα φτερουγισματα, πεταγομαι πανω σαν τρελη και παω στον Κοκο, αναβω τα φωτα και τον βλεπω κατω στο κλουβι τρελαμενο να χτυπαει φτερα και να κανει κχχχχχχχχ. Αμεσως του μιλησα και ησυχασε ο καημενος, αλλα το ασχημο ηταν το αιμα που υπηρχε στη φτερουγα του!!!! Ο Κοκο ειναι κοκατιλ με δυστυχως κομμενα τα φτερακια του, πριν μερικες μερες στο δεξι του μερος βγηκαν δυο μακρια φτερα, στην εξωτερικη ακρη της φτερουγας. Αυτα τα δυο λοιπον βρεθηκαν στον πατο του κλουβιου τη νυχτα με αποτελεσμα να αφησουν μια "τρυπα" στο φτερωμα. Του εβαλα λιγο αραιωμενο betadine μεσα στον πανικο μου, ηταν το μονο που θυμωμουν πως ειχα διαβασει. Κατα τα αλλα φαινεται κεφατος, κανει ολες τις κινησεις η φτερουγα του, το αιμα βεβαια σταματησε, σημερα ετρωγε, επαιζε. Δειχνει καλα αλλα δεν ξερω αν πρεπει να του κανω κατι αλλο? Μηπως να δωσω και καποιο αντιβιωτικο μην μολυνθει? Υ.Γ στο δωματιο του εχει ησυχια και του εχω και γαλαζιο φωτακι νυκτος. Τι μπορει να τον πειραξε ξαφνικα? Ονειρο?

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Πωλινα
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Περαστικα του! Μπορει να τον τρομαξε το οτιδηποτε. Καποιος ηχος, ισως εγινε καποιος μικροσεισμος, το οτιδηποτε. Καλα εκανες και του βαλες μπεταντιν. Το Χριστουγεννα, η Ρικο εσπασε το φτερακι της μετα απο νυχτερινο πανικο εξαιτιας σεισμου. Ελπιζω να μην εχει παθει κατι περισσοτερο ο Κοκο.

4. Likes xrisam liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Πωλινα
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από alex1986lunatic Εμφάνιση Μηνύματος
    Περαστικα του! Μπορει να τον τρομαξε το οτιδηποτε. Καποιος ηχος, ισως εγινε καποιος μικροσεισμος, το οτιδηποτε. Καλα εκανες και του βαλες μπεταντιν. Το Χριστουγεννα, η Ρικο εσπασε το φτερακι της μετα απο νυχτερινο πανικο εξαιτιας σεισμου. Ελπιζω να μην εχει παθει κατι περισσοτερο ο Κοκο.
    Aχ σ ευχαριστω για την απαντηση, φοβομουν μην εκανα κανενα λαθος. Ωχ τον καημενο, πως το ξεπερασατε? το ειχε κρεμασει? πως το καταλαβες? Δεν δειχνει σπασμενο του Κοκο, ευτυχως, κανει ολες τις κινησεις, και τα τεντωνει και τα καθαριζε κλπ, πιστευω να το γλιτωσε. Να του δωσω κατι αλλο? Εχει κινδυνο μολυνσης? betadine να του ξαναβαλω?

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

δεν χρειαζεται κατι αλλο

αν και στην επομενη προτιμησε οξυζενε . το betadine ειναι καυστικο και δεν ξερω ποσο αραιωμενο χρειαζεται να ειναι και αν σε αυτη την αραιωση ειναι το ιδιο σε απολυμαντικη δραση
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

7. Likes Polina, dikai liked this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Περαστικά στο πουλάκι σου. Δυστυχώς τις περισσότερες φορές σε εκείνο το σημείο τραυματίζονται.

Με τους σεισμούς ειδικά χτυπιούνται σαν τρέλα. Να αφήνεις ένα φωτάκι νυχτός, βοηθάει αρκετά.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    Μπορείς να του βάλεις και pulvo spray.. Από 10cm απόσταση. Είναι και αιμοστατικο και αντιβιοτικό

Στάλθηκε από το X5max_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Πωλινα
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Κ Δημήτρη πάντα αμεσος στις ιατρικές σας συμβουλές! Ακόμη μια φορά ευχαριστώ. Χρύσα φωτάκι του έχω κάθε βράδυ, δεν ξέρω τι μπορεί να του συνεβει του Καημενουλη..
    Δημήτρη pulvo σκεφτηκα κι εγώ αλλά το φοβάμαι κιόλας γιατί πιστεύω θα φοβηθεί πάρα πολύ και δεν θελει και καθόλου να του πειράζω τα φτερά, με το ζόρι το καθάρισα κιόλας.

Παρατήρησα πως μερικές κουτσουλιές του είναι λιγάκι πιο υγρές, σε χρώμα ίδιες απλά με λίγο υγρό παραπάνω. Μπορεί να φταίει το λίγο πορτοκάλι που του έδωσα για την αιμορραγία το πρωί ή είναι από το στρες αυτού που πέρασε;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Μαλλον το πορτοκαλι, αλλα παρακολουθησε το για καθε ενδεχομενο.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Πωλινα
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από alex1986lunatic Εμφάνιση Μηνύματος
    Μαλλον το πορτοκαλι, αλλα παρακολουθησε το για καθε ενδεχομενο.
    Ναι ολα καλα σημερα! Μαλλον απο αυτο ηταν οντως! Αιμα δεν ξαναειδα, κανει ολες τις κινησεις, ειναι το ιδιο παιχνιδιαρης, οποτε φανταζομαι πως γλιτωσαμε τα χειροτερα.

13. Likes komo, alex1986lunatic liked this post

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία