Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 6 από 6
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2018
    'Ονομα
    Βασιλης
    Post Thanks / Like

Unhappy Περίεργη συμπεριφορά Cockatiel

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούριος στο site και γενικά καινούριος στην φροντίδα ενός παπαγάλου. Πριν μια εβδομάδα αγόρασα ένα παπαγαλάκι Cockatiel από εκτροφέα, το οποίο από ότι μου είπε είναι περίπου 2,5-3 μηνών. Το παπαγαλάκι είναι εξημερωμένο, δηλαδή κάθεται στο χέρι μου και σχεδόν από τις πρώτες 4 μέρες καθότανε άνετα στον ώμο μου αλλά και πτήσεις για να έρθει να κάτσει στον ώμο μου. Γενικά τον έχω ελεύθερο στο σπίτι, με πάντα το πορτάκι ανοιχτό, εκτός από τις ώρες που βρίσκομαι στην σχολή μου ή λείπω από το σπίτι και τα βράδια όταν κοιμάμαι γιατί το έχω στο δωμάτιό μου. Τρώει κανονικά όλο του το φαγητό, τις μπάρες του, το νεράκι του. Τον έχω κάνει και 2 μπάνια με ψεκαστίρη γιατί την πρώτη μέρα που τον πήρα είχανε κολλήσει κουτσουλιές στα φτερά του από την μεταφορά και το δεύτερο μπάνιο έγινε πάλι γιατί είχανε κολλήσει κουτσουλιές, στην ουρά του όμως, από το κλουβί και τον στέγνωσα και τις δύο φορές με πιστολάκι. Υπήρξε διστακτικός και τις 2 φορές όμως στο τέλος ηρεμούσε και καθότανε. Αυτό όμως που με προβληματίζει είναι ότι, χθες ήτανε πολύ ανήσυχος, δηλαδή του έβαζα το δάχτυλό μου να ανέβει και το απέφευγε (γενικά όταν τον έχω πάνω μου ανεβαίνει διστακτικά στο δάχτυλό μου και το αποφεύγει, όπως και μέσα στο κλουβί) και ήθελε μόνο να έρθει να καθίσει στον ώμο μου. Αργότερα, το απογευματάκι του έκανα το δεύτερο μπάνιο που είχα αναφέρει και προηγουμένως (γιατί τον έχω τις περισσότερες φορές πάνω μου και πιστεύω πως πρέπει να είναι καθαρός) και ενώ καθόμουν στο γραφείο μου, κουνούσε δεξιά και αριστερά την ουρά του. Αυτό σημαίνει ότι είναι χαρούμενο; διότι πιο πριν τον έξινα στο κεφάλι του. Αυτό όμως που με προβλημάτισε σήμερα, είναι ότι, τον είχα στο κρεβάτι μου και άνοιγε τα φτερά του και τα φτερά της ουράς του, με ένα απαλό γέρσιμο προς τα εμπρός και ενώ δάγκωνε το πάπλωμα και το ίδιο έγινε ξανά όταν ξανά έκατσα στο γραφείο μου και τον είχα στον ώμο μου, δάγκωνε το φανελάκι μου ενώ έβλεπα ένα βίντεο και έπειτα άρχισε να φτερουγίζει στον ώμο μου, κρατώντας δαγκωμένο το φανελάκι και την επόμενη στιγμή να πετάει στο δωμάτιο. Αυτό γιατί το κάνει; Θέλει να του δίνω σημασία μήπως όταν τον έχω μαζί μου;

Ευχαριστώ για την οποιαδήποτε απάντηση. Έχω και άλλες απορίες αλλά έχω γράψει ήδη πάρα πολλά.

2. Likes gtsaka liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Καλησπερα
    Ειναι μικρο ακομα,πιστευω δεν πρεπει να αγχωνεσαι κα ινα προσπαθεις να εξηγησεις και το παραμικρο στην συμπεριφορα του.Μπορει αλλη στιγμη να βαριεται,αλλη να θελει να παιξει,αλλη να μην εχει διαθεση,το θεμα ειναι να συνεχιζεις να ασχολησαι μαζι του γιατι εφ'οσον ειναι ταισμενο στο χερι θα νιωθει καποιου ειδους εξαρτηση απο σενα.Νομιζω οτι δεν χρειαζεται συνεχεια μπανιο και ειδικα για το πιστολακι νομιζω δεν ενδεικνυται καθολου,ο ζεστος αερας πανω του ισως δεν του κανει καλο και σιγουρα το τρομαζει.Ας πουνε ομως τη γνωμη τους και πιο εμπειροι πανω σε αυτο...

4. Likes alex1986lunatic, Flifliki liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Φυσιολογικες ειναι ολες οι συμπεριφορες που περιγραφεις. Αλλες για επιδειξη αλλες για παιχνιδι. Μπανιο δε χρειαζεται συνεχεια. Ειναι πεντακαθαρα απο μονα τους τα πτηνα. Και να μην το ξαναστεγνωσεις με πιστολακι. Θα στεγνωσει μονο του μια χαρα, μακρυα ομως απο ρευματα.

6. Likes Flifliki liked this post
    Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Όλα είναι φυσιολογικά όπως είπε και ο Αλέξανδρος. Όλα τα κοκατίλ κάποιες ώρες της μέρας είναι ήσυχα και κάποιες θα χτυπήσουν πολύ γρήγορα τα φτερά τους, θα κρεμαστούν ανάποδα, θα κάνουν μαιμουδιές. Απλά επειδή εσύ τον έχεις έξω την περισσότερη ώρα, τα κάνει πάνω σου. Μπάνιο μπορείς να τον κάνεις 1-2 φορές την εβδομάδα, προτίμησε μέρες που έχει καλό καιρό για να μην αρρωστήσει.

8. Likes Flifliki liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Κωνσταντινα, θεωρω οτι ειναι καλυτερο να κανουμε πιο αραια μπανιο τα πτηνα μας. Η πουδρα που μπορει να ενοχλει εμας ειναι απαραιτητη γι αυτα, οποτε το να την ξεπλενουμε συνεχεια δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Φυσικά και η πούδρα είναι αναγκαία για αυτα, δεν το προτείνω για τη δική μας διευκόλυνση. Όταν μιλάω για 1-2 φορές την εβδομάδα εννοώ προσφορά μπάνιου. Δίνω στο πτηνό την ευκαιρία να πλυθεί αν θέλει. Αν μου δείξει πως όχι, δεν το καταβρεχουμε χωρίς την δική του επιθυμία. Για είδη παπαγάλων που έχουν πούδρα, όπως τα cockatiel, cockatoo κλπ, η πούδρα είναι στην ουσία η μόνωση του φτερώματος που τα κάνει αδιάβροχα. Γι'αυτό αν πέσει νερό στο φτέρωμα και δεν το ανοίξουν, οι σταγόνες δεν απορροφούνται αλλά κυλάνε κάτω.
    Ταυτόχρονα όμως χρειάζονται και το νερό για να διατηρήσουν το φτέρωμα τους σε καλή κατάσταση, καθώς μειωμένη υγρασία μπορεί να προκαλέσει ξηροδερμια και ενοχλήσεις. Εξαρτάται θεωρώ από το πτηνό και πόσο συχνά το χρειάζεται. Η Λίζα μου πλένεται σχεδόν καθημερινά μόνη της στην ποτίστρα γιατί προφανώς νιωθει ότι το χρειάζεται. Ταυτόχρονα ο Οδυσσέας μπορεί να μην δεχτεί το μπάνιο κρατώντας τα φτερά του κοντά στο σώμα του, δείχνοντας μου ότι δεν θέλει.

11. Likes binary, alex1986lunatic, Flifliki liked this post

Ετικέτες γι'αυτό το Θέμα

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία