Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 32
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2017
    'Ονομα
    Κώστας
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μεταστέγαση και νέο ταίρι

Μετά από την απώλεια του θηλυκού budgie το Δεκέμβρη, νομίζω ότι ήρθε η ώρα να πάρουμε ταίρι στο αρσενικό.
    Επειδή όμως θέλω να πάρουμε και νέο κλουβί, θα ήθελα τη βοήθειά σας για το αν έχω σκεφτεί να τα κάνω με τη σωστή σειρά.

1. Αγορά νέου κλουβιού (προσανατολίζομαι για διάσταση περίπου στο 60x30x35)
    2. Μετακόμιση του αρσενικού για να το συνηθίσει
    3. Αγορά του ζευγαριού του που θα μείνει στο υπάρχον κλουβί το πρώτο διάστημα και μετά μαζί.

Υπάρχει περίπτωση το διάστημα από την απώλεια της θηλυκιάς να είναι μικρό και να πρέπει να περιμένω κι άλλο;
    Θα προτείνατε να περάσει κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα από την αλλαγή κλουβιού μέχρι να φέρουμε νέο πουλί;
    Το αρσενικό είναι τουλάχιστον 1,5 έτους και δεν έχει αναπαραχθεί. θα πρέπει να προσέξω κάτι στην ηλικία του θηλυκού;
    .................................................. .................................................. .................................................. ..............
    Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη για τις απανωτές ερωτήσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από amastro; 25-04-2018 στις 18:40 Αιτιολογία: Αναφορά εκτός κανόνων.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Μαργαρίτα
    Κατοικίδιο
    Παπαγαλάκια budgieς (2), Καναρίνι (1), και όλο και κάτι ακόμα θα αποκτήσω....
    Post Thanks / Like
    Το πουλάκι που θα πάρεις καλό θα ήταν να είναι ενηλικο κοντά ηλικιακά σε αυτό που ήδη έχεις.
    Για την καραντίνα κανε μια αναζήτησή στο φόρουμ για να βρεις πολλές πληροφορίες. Σίγουρα δε θα τα βάλεις αμέσως μαζί. Η γνωριμία να γίνει σταδιακά και μιας και θα αλλάξεις κλουβιά έτσι και αλλιώς βαλε το νέο πουλάκι στο νέο κλουβί και μετά βάζεις μέσα αυτό που ήδη έχεις. Να προσέξεις από που το πάρεις και φυσικά να μη βιαστείς άμεσα για αναπαραγωγή.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Καλο ειναι το θηλυκο να μην ειναι μεγαλυτερο ηλικιακα.Εγω εχω lovebirds κ ειχα παρομοια κατασταση. Το αρσενικο μου ειχε πεσει σε καταθλιψη κ με συμβουλεψε ενας φιλος εδω στο φορουμ να μην περιμενω πολυ για να παρω ταιρι κ ετσι κ εκανα. Και βγηκε σε καλο.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Τα ειχα στην αρχη σε ξεχωριστα κλουβια διπλα διπλα, μετα εβαλα το κοριτσι μεσα στο δικο του κ λιγες μερες μετα τα βαλα κ τα δυο σε καινουριο κλουβι. Μονο παρτυ που δεν κανανε!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2017
    'Ονομα
    Κώστας
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Όσον αφορά την ηλικία, μεγαλύτερο δε θα είναι σίγουρα, απλά ήθελα να επιβεβαιώσω ότι δεν πρέπει να είναι πολύ μικρότερο.
    Και εγώ επειδή το βλέπω πολύ ήσυχο εκτός από την ώρα που είναι στο μπαλκόνι θεώρησα πως πρέπει να του πάρω παρέα.

Προς το παρόν ψάχνω να δω από που θα το πάρω (αν και ενώ ξεκίνησα απλά για ένα θηλυκό, μπήκα στον πειρασμό και για άλλα είδη παπαγάλων ) και θα επανέλθω.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Τελικά να βρεις από εκτροφέα είναι πιο δύσκολο απ' ότι νόμιζα (ειδικά αν δεν έχεις facebook...)

6. Likes Flifliki liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2017
    'Ονομα
    Κώστας
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Επανέρχομαι στο θέμα να ρωτήσω κάτι ακόμα.

Πόσο πιθανό είναι να συμβιώσει το budgie με ένα cocatiel στο ίδιο κλουβί; Και ρωτάω διότι μίλησα με εκτροφέα και μου πρότεινε εκείνος τη λύση αυτή γιατί μου είπε ότι κατά πάσα πιθανότητα θα δεθεί με το ζευγάρι του, θα είναι πιο δύσκολο να το βγάζουμε έξω και μπορεί να γίνει και πιο επιθετικό προς εμάς.

H αλήθεια είναι ότι μου αρέσει το κόκατιλ σαν ιδέα αλλά δε θα ήθελα να τα βάλω σε ξεχωριστό κλουβί.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Μαργαρίτα
    Κατοικίδιο
    Παπαγαλάκια budgieς (2), Καναρίνι (1), και όλο και κάτι ακόμα θα αποκτήσω....
    Post Thanks / Like
    Ο εκτροφέας στα λέει όλα αυτά για να πουλήσει ήμερο κοκατίλ από ότι κατάλαβα.
    Γνώμη μου είναι να του πάρεις ταίρι και όχι άλλο είδος. Αν ασχολείσαι μαζί του δε θα αγριέψει.

Sent from my iPhone using Tapatalk

9. Likes jk21 liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2017
    'Ονομα
    Κώστας
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Οκ, θα συνεχίσω το ψάξιμο λοιπόν.
    Ευχαριστώ

11. Likes Flifliki liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2017
    'Ονομα
    Κώστας
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Να σας συστήσω και τη... Χιονούλα (έμπνευση τω παιδιών το όνομα ...). Είναι μαζί μας εδώ και μερικές μέρες, (ελπίζουμε να είναι όντως κοριτσι) και μπορώ να πω ότι έχει εξοικειωθεί πλήρως. Τρωει απο το χερι μας και γενικά δε φοβάται όταν βάζουμε χέρι,πλησιάζουμε κλπ.
    Επίσης πρέπει να πω ότι πραγματικά δεν πίστευα ότι μπορεί να υπάρχει τέτοια διαφορα προσωπικότητας σε 2 ίδια πουλιά!!!!
    Το "πρόβλημα " είναι ότι ο Κρίκος την ανακάλυψε σε μια πτήση μέσα στο σπιτι κι από τότε όταν βγαίνει πάει στο κλουβί της, ταίζονται και η μικρή όλη την ώρα ψάχνει να βγει και κοπανάει ταιστρες,πόρτακια κλπ και ο αλλος όσο είναι στο κλουβί του κοιταει προς το μερος της. Λέω να βάλω τα κλουβιά τους δίπλα δίπλα γιατί νομίζω οτι τώρα που μόνο ακούει το ένα το άλλο και δε βλέπονται είναι λίγο μαρτύριο. Να το επιχειρήσω;

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

13. Likes ndlns, Soulaki, Flifliki liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εμένα γιατί μου φαίνεται για αγοράκι; Όπως και να έχει, να σου ζήσει.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία