Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 15 ΠρώτοΠρώτο 123412 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 150
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Η κοπελια τελειωσε σχεδον εντελως τη φωλια και συχνα πυκνα στρογγυλοκαθεται , την τελειοποιει

βγαινει παιρνει κανενα βαμβακι (μονο βαμβακι πια διαλεγει ) , το γνεθει , μπαινει και το τοποθετει αλλα η φωλια ειναι γεματη ετσι κι αλλιως και πολυ ομορφη .Δεν την κατεβασα για φωτο

Σημερα το μενου ειχε ζωχο με μελιγκρα αλλα και τσουκνιδιτσα που εχω κρατησει να δωσω δυο τρεις μερες ακομα .Μετα δεν εχει αλλα κλαρια .Παντως με εκπληξη παρατηρησα οτι σημερα πηγαινανε πρωτα στα φυλλα και αργοτερα στο σπορο

Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    20
    Post Thanks / Like
    Ο κόπος έφερε αποτέλεσμα, τα πουλιά εσθανονται καλά και προχώρησαν στο κάλεσμα του προορισμόυ τους να κάνουν απογόνους!

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Οταν η κυρια μας ηταν μωρο ...

Ειναι χαρακτηριστικη η προτιμηση της στο νιζερ ξεχωριζοντας το απο την υπολοιπη αυγοτροφη και στη συνεχεια το ειχε και στανταρ εξτρα απο το κανονικο μιγμα , οταν ηταν ακομα στα χερια του Βασιλη

Κοιταξτε τι επιλεγει και εδω , μολις εβαλα το νεο μιγμα

Αν εχετε τροπο να την πεισετε να μην μου μουτρωνει (φουσκωνοντας ελαφρα και κοιταζοντας με πλαγια ... ) , με γεματη την ταιστρα και με λιπαρους σπορους μαλιστα μεσα , οταν εχει τελειωσει το νιζερ , πειτε μου ... το προσπαθησα καιρο

Σημερα ειχε πεσει με τα μουτρα στο σουπιοκοκκαλο . Δεν βλεπω ομως να γεννα αυριο .Αν και μπαινει στη φωλια , δεν ειχε τη χαρακτηριστικη νωχελικοτητα

Ενα κοντινο βιντεακι , να δειτε οτι ακομα και το σημειο που θα κοψουν απο το σουπιοκοκκαλο το διαλεγουν .Αν παρατηρησετε , τρωνε παντα ξεκινωντας απ το σκληρο (και προτιμουν κυριως αυτο ) και οχι την ψυχα

Το μενου σημερα ειχε και ροκα για ω3

Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Θεμης
    Κατοικίδιο
    Timbrado, θηλυκό κοινό καναρίνι
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου

5. Likes jk21 liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια: Ρικο Παπαγαλοι: Μιχαηλια , Ιωαννα, Αθανασια, Παραδεισια: η Ζαχαρενια και ο Πετρος και μερικα φιλαρακια τους (10)
    Post Thanks / Like
    καλη επιτυχια!

7. Likes jk21 liked this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Γιούρκας
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια Lizard,Καρδερίνες balcanica
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Άντε με το καλό!

9. Likes jk21 liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2013
    'Ονομα
    Στεφανος
    Κατοικίδιο
    γαρδελια !!
    Post Thanks / Like
    πολυ ομορφες φωτο!!!!!!!!!
    καλη συνεχεια

11. Likes jk21 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Κοιταξτε πως με κοιταει που πηγα να βγαλω φωτο τη φωλια της

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σημερα ειχα το πρωτο αυγο απο τη Λαζαρινα , που ομως οταν ανεβηκα το πρωι , το βρηκα μακρια απο τη φωλια , σφηνωμενο στα καγκελα και ανοιγμενο στην κορυφη του . Mαλλον βατεμενο απο οσο καταλαβαινω απο το σημαδι που ειχε οταν το ανοιξα ( λευκο κυκλακι κατω αριστερα )

Αφησα τον αρσενικο μεχρι το απογευμα και τον χωρισα πριν κουρνιασει , σε κλουβακι διπλα στην φωλια , εξωτερικα . Αν υπαρχει αυγο εντος φωλιας αυριο , θα το αλλαζω με πλαστικο και θα τον επαναφερω μεχρι το απογευμα , οποτε και θα τον ξεχωριζω μετα για να μην υπαρχει κινδυνος να πειραξει κατι το πρωι (αν αυτος ειναι υπευθυνος ) .Οταν κατσει η Λαζαρινα στα αυγα , θα βαλω τα κανονικα και θα τον αφαιρεσω μονιμα , εως την 6η σχεδον ημερα των νεοσσων ή ακομα καλυτερα λιγο αργοτερα ,αν μεχρι τοτε η θηλυκια δεν δειξει νευρικοτητα και τον ζητα και συμπεριφερεται οκ σαν μανα

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Χτες η Λαζαρινα δεν εκανε αυγο , ουτε σημερα και καμμια απο τις δυο μερες μεχρι σημερα το πρωι , οπως και προχτες το απογευμα , δεν εδειχνε σημαδια οτι θα γεννησει νεο αυγο .Δεν πηγαινε σουπιοκοκκαλο , ουτε ηταν νωχελικη . Ακομα και να ειχε σπασει ο αρσενικος το αυγο , προφανως δεν ηταν κανονικης γεννας και ασπορο (μαλλον δεν ειχε βατεψει και το ηξερε , αφου και μετα ειχα δει κυνηγητα ) . Τον εφερνα στο χωρο την ημερα και τον βγαζω το βραδυ . Σημερα το απογευμα εδειξε ξανα σημαδια , οτι αυριο θα εχουμε αυγο . Ο αρσενικος αφαιρεθηκε για καλο και κακο και θα ξαναμπει αυριο , οταν αντικατασταθει το πιθανο αυγο που θα ερθει , με καποιο ψευτικο ή ασπορο (εχω σιγουρα ενα αλλα νομιζω εχω κρατησει και καποια αλλα απ την ασπορη πρωτη γεννα της razza ... θα το δω αυριο )

Στα αλλα αρχισα να βλεπω κινητικοτητα προς στις φωλιες , οχι ομως κατι σημαντικο ακομα

Σελίδα 2 από 15 ΠρώτοΠρώτο 123412 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας