Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 7 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 56789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 61 μέχρι 70 από 150
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Άμα είναι θηλυκό κι αυτό, θα κάνει πάρτι το καμάρι μου! Δυο χρόνια χωρίς γυναίκα τον έχω, θα βγάλει τα σπασμένα...

2. Likes IscarioTis, jk21, komo liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Απο προχτες το καρδερινακι εδειχνε οτι εμενε αρκετα πιο πισω σε αναπτυξη (επιπλεον της φυσιολογικης υστερησης λογω μεγεθους καρδερινας και καναρινιου ) και παροτι δεχτηκε καποια ταισματα και απο μενα , χτες εδειχνε ακομα πιο πισω σε αναπτυξη και στο ταισμα ειχε καθαρα σημαδια ασταθειας στο κεφαλι (μαλλον συμπτωματα αποβιταμινωσης ) . Λιγη ωρα μετα το βρηκα νεκρο . Δεν εδειχνε να εχει προβλημα στην κοιλιτσα του .Απλα μαλλον ηταν το αποτελεσμα μη σωστου ταισματος απ το γονιο , οταν το εβλεπε να ειναι αρκετα πιο μικρο απο τα δικα του παιδια και κυριως οταν κρυβοτανε συχνα απο αυτα .Επρεπε να αποφασισω να το παω και αυτο στον Σταματη του Ανδρεα να το ταισει μαζι με τα μικρα του Ανδρεα ....

Στις δυο θηλυκιες με τον > πανε ολα κατευχην μεχρι στιγμης και εκεινος εχει ξεσκισθει να κελαηδα ακριβως πανω απο τις φωλιες τους , στο μικρο κλουβακι

Στην εκτροφη υπαρχει εδω και καποιες μερες και ενας αρσενικος του Νικου του ndlns , για να ζευγαρωσει με καποια απ τις θηλυκιες μου . Τα πρωτα 3 μικρα αν βγουνε , θα ειναι του Νικου ! Εχω αρχισει να αμφιβαλλων αν ειναι τελικα δυο αυτες ή θα προσθεσουμε ακομα μια , που νομιζα > .

Ο πιτσιρικας (;;;;; ) μου ενω εχει φατσα αρσενικου ξεκαθαρη , καποιες στιγμες μου δειχνει σημαδια οτι ειναι θηλυκο . Θα το δουμε στην πορεια . Οσοι γνωριζουν , αν θελουν ας μου πουνε να βγαλω φωτο συγκεκριμενα σημεια μηπως γινει πιο σαφες

Κρίμα για το μικρό Δημήτρη.
    Εγώ από ότι παρακολουθώ από τις ομάδες καρδερίνας τον πιο σίγουρο τρόπο θεωρούν το χρώμα στα μουστάκια γύρω από το ράμφος. Τα έντονα μαυρα αρσενικά, τα γκρι-λευκα θηλυκά.

Στάλθηκε από το X5max_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

4. Likes Μ/Δ, IscarioTis, ndlns liked this post
    Titribit
    Guest
    Άλλοι δίνουν το πλαταρι ως το ασφαλέστερο για να δεις φύλο αλλά υπάρχουν πουλιά που καταρρίπτουν όλα σημαδια και κάποια στιγμή βλέπεις αυγο και δεν ξέρεις από πού σου ηρθε

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ημουν απ την Παρασκευη το απογευμα εκτος Αθηνας . Περιμενα εκκολαψη και στις δυο θηλυκιες .Στη μια πιο νωρις με δυο ενσπορα και στη Λαζαρινα το Σαββατο ή σημερα .Τις βρηκα βιδωμενες στη φωλια και στη Λαζαρινα υπηρχε και υπολοιμα απ τσοφλι ανοιγμενο μακρια απο τη φωλια . Στην αλλη που εχει κενο απ κατω , αν και ηταν λερωμενα απο τσοφλια το δαπεδο , δεν βρηκα μικρο ή τσοφλια πεταγμενα . Δεν ενοχλω προς το παρον .Θα δουμε αυριο .Μπηκε αυγοτροφουλα και μπολικο αγριομαρουλο σποριασμενο απο τη φυση
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Χθες το απογευμα αργα , εντελως τυχαια , ειδα κατω απο τη σχαρα στη Λαζαρινα , ενα μικρουλι πεσμενο αλλα φουλ κινητικο και το εβαλα στη μανα του , κατεβαζοντας τη φωλια και χωρις να την σηκωσω (δεν σηκωνοτανε με τιποτα ) απλα ανασηκωνοντας την ελαφρα πλαγιως .Δεν το ξαναπεταξε (δεν ξερω αν ειχε πεσει κιολας καταλαθος ) . Σημερα το πρωι κοιταξα στη φωλια με το ζορυ (ευτυχως ) και βρηκα ενα νεκρο το οποιο αφαιρεσα και ενα ολοζωντανο και ζωηρο . Το νεκρο εχει σημαδι μαυρης τελειας αχνο .Χτες δεν ειχε εκεινο που ειχε πεσει ... Δεν ξερω αν ειναι το ιδιο παντως αυτο που ζει , εδειχνε πιο ανεπτυγμενο λιγο .Δεν μπορουσα να βγαλω φωτο . Εχει αλλα δυο αυγα , στα οποια επισης δεν εκανα ωοσκοπηση

Η αλλη θηλυκια εχει ενα μικρο μια χαρα (το εβγαλα απο πανω απ το κλουβι σε στιγμη που ηταν εξω για φαγητο ) και εχει και δυο αυγουλακια στο κεντρο της φωλιας ( νομιζα οτι ηταν μονο ενα ) και αλλα δυο στην ακρη . Θα δουμε αν υπαρξει καποια συνεχεια .Ειχα δει σιγουρα αλλο ενα ενσπορο σε παλιοτερη ωοσκοπηση

Στα αλλα δυο ζευγαρια οι θηλυκες παιζουν με το νημα και εχουν διαμορφωσει την τσοχα (του Νωντα το υλικο ) σα φωλια και εχει μπει στην μια και ελαχιστο νημα .
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σημερα βρηκα νεκρο και με μαυρη λιωμενη κοιλια εσωτερικα , το αλλο μικρο της Λαζαρινας .Εκεινη κλωσσα φανατικα τα αλλα αυγα αλλα θεωρω απιθανο να υπαρχει αλλο μικρο , κοιτωντας τις ημερες .Ισως δω προς το σουρουπο τι παιζει με ωοσκοπηση αλλα δεν θα βιαστω να τα αφαιρεσω , γιατι την θελω και αφοσιωμενη σε αυτα , μεχρι να μεγαλωσει το μικρο της αλλης θηλυκιας και δεν παρασυρει τον αρσενικο και αναστατωσει και την αλλη . Μετα θα δουμε ...

Η αλλη κλωσσα και ταιζει κανονικα .Μεχρι το πρωι δεν βγηκε αλλο μικρο και δεν νομιζω να βγει (με μια ελαχιστη επιφυλαξη που θα την συζητησουμε αν συμβει και βγει )

Τα αλλα ζευγαρια γυρνανε με νημα στο στομα και κυνηγιουνται συνεχως

Κωστας ( kostas salonica ) επειδη βλεπω τα ιδια να εχουμε Στιγμιότυπα από την εκτροφή μας: καρδερίνες και άλλα ιθαγενή ποστ 2233

μαλλον εχουμε μπλεξει με τον λεγομενο circovirus ή αλλον αγνωστο ιο . Ιδιοι χωροι (ο ενας κατω απ τον αλλο ) , ιδια αυγοτροφη και τα καναρινακια στο ζευγαρι με τη θηλυκη razza βγαζει αυτη τη στιγμη αλλα 4 καναρινακια στο κλαρι ... Αυτο μονο με ιο μπορει να συμβει ... εκτος αν εχουν κατι οι σποροι εκτος των βασικω 5 που βαζω και στα καναρινια ...

9. Likes ndlns liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αφου εβαλα τη ζωικη τριχα που μου ειχε δωσει ο Δημητρης ο Iscariot στην πανω κλουβα , σε νεα φωλια που εβαλα δεξια (προς την μερια της 90αρας των καναρινιων για οσους ξερουν το χωρο ) με χωρισμα ενα πλαστικο ψευτικο πλακακι γρασιδιου , η θηλυκια διαμορφωσε σε ελαχιστη ωρα τη νεα φωλια με αυτο το υλικο και εδωσα πριν κουρνιασουν , ποικιλια απο ολα οσα εχω εκτος απο βαμβακι

Εδω η φωλια στον κατω οροφο με λιγο νημα που εβαλα μεσα (και αυτο δωρο του Δημητρη ) και αρχισε να το απλωνει . Η βαση ειναι το υλικο που δοκιμασε φετος ο Νωντας , το οποιο ηδη ειχε ξυσει και << φουσκωσει >> σαν κανονικη φωλια Κατασκευή τσόχας για την φωλιά ποστ 41

Το μικρο στην θηλυκια αριστερα στο βαθος , ειναι μια χαρα !

Η καημενη η Λαζαρινα κλωσσα φανατικα 3 ασπορα αυγουλακια ακομα .Εκανα ωοσκοπηση . Νομιζα οτι ηταν δυο μεχρι χθες αλλα ειχα δει ελαχιστα τη φωλια

11. Likes wild15, ndlns, IscarioTis liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

6 ημερων πια ! Μεγαλωνει μια χαρα προς το παρον , απο την 3η μερα και με τον πατερα του , αφου η θηλυκια ειχε βγει ανησυχη απο τη φωλια αρκετη ωρα σε σχεση με αλλες ημερες και τον ζητουσε .Επρεπε να φυγω για καποιες ωρες και μιση ωρα πριν το κανω , ρισκαρα και τον επανεφερα . Το ζευγαρι εδειξε να χαιρεται την ενωση και σε αυτο το μικρο διαστημα δεν υπηρξε επιθετικοτητα .Γυρισα νυχτα και το αλλο πρωι τα βρηκα ολα καλα με το μικρο ζωηροτατο

Η Λαζαρινα εχει φυγει απ τον διπλανο χωρο και ειναι μαζι με το αλλο θηλυκο (που ηταν αρρωστο παλιοτερα αλλα τωρα μια χαρα και πυρωμενο ) και τον αρσενικο του Νικου . Εχουν και οι δυο φωλια , με αυτη της Λαζαρινας , θα λεγα πιο ολοκληρωμενη .Δεν υπαρχουν τσακωμοι

Στο πανω ζευγαρι η θηλυκια φτιαχνει φωλια και ο αρσενικος (ξεκαθαρος πια ) της την χαλαει (ειτε δεξια ειτε αριστερα που υπαρχουν διαθεσιμες )

Titribit
    Guest
    Καλη συνεχεια Δημητρη!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Άρχοντας ο δικός μου! Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
    Άσχετο, ξέρει κανείς γιατί χάθηκε το like και το ευχαριστώ από το Tapatalk;

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σελίδα 7 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 56789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία