Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 4 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 23456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 31 μέχρι 40 από 123
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Η Λαζαρινα κλωσσα φανατικα μεν , ομως μονο 2 αυγα πια , που τουλαχιστον μεχρι χθες , το ενα εδειχνε ασπορο και το αλλο κατα μεγαλη πιθανοτητα σποριασμενο αν και η ωοσκοπηση εγινε μεσα στη φωλια και συντμα για να μην την ενοχλησω .Το αλλο αυγο το εβγαλε εκτος μονη της και αφησε μονο λιγο τσοφλι .Ο αρσενικος δεν εχει σχεση . Θα καταλαβετε παρακατω γιατι αποκλειετε να ηταν υπευθυνος .Παντως θα χαιρομουν περισσοτερο αν ηταν και το τελευταιο ασπορο και οχι ενσπορο , γιατι μια ενσποτη γεννα με ενα μονο ενσπορο (ισως και κεινο που ειχα ραισει εγω ) με προβληματιζει περισσοτερο απ μια τελειως ασπορη

Στο κατω ζευγαρι η θηλυκια εχει κανει δυο αυγα , το ενα πανω στη θηκη (κουκουναρα ) για το υλικο φωλιας (καταφερα να το σωσω απο ... φαρδια ) και το δευτερο κατω απ πατηθρα σπασμενο .Σημερα θα αφαιρεσω πριν κουρνιασει τις πατηθρες εντελως , ωστε να αναγκαστει να παει στη φωλια (μπορει βεβαια να κατσει και στη σχαρα ) .Βεβαια αν κρινω απο τη φωλια που εχει φτιαξει και απο το οτι ο αρσενικος ειναι πιτσιρικας (αν θυμαστε ειχε ερθει οκτωβρη αβαφος στην εκτροφη ) ισως να μην ειναι ακομα ετοιμα τα πουλια και να μην ειναι βατεμενη ενσπορη γεννα

Παμε στο τριτο ζευγαρι .... τελικα αν παντρευοτανε , θα επρεπε να παει στην Ολλανδια .Καποια στιγμη το συζητουσαμε με το Φιλιππο για τον << αρσενικο >> που ναι μεν εχει μεγαλη μασκα , ναι μεν δεν μοιαζει στη φατσα για θηλυκο , δεν εχει καφε μουστακια (τουλαχιστον εμφανως καφε ) αλλα ειχε δει κατι στο φτερωμα ( φτερουγα ή σταυρο δεν θυμαμαι ) και ειχε πει οτι εκει του δειχνει για θηλυκο .Επεσε μεσα ... Οταν τα ενωσα , δεν εδειχνε για θηλυκο απο κατω . Το ειχα κοιταξει . Ομως το εβλεπα να μπαινει πιο συχνα στη φωλια απο το σιγουρο θηλυκο και το επιασα τελικα και εχει μια αμαρα , εμφανεστατη θηλυκου . Δειχνει κανονικοτατα οπως στα πυρωμενα θηλυκα καναρινια και μαλλον δειχνει οταν πυρωσει φουλ η καρδερινα .

Εβαλα μεσα τον αρσενικο της Λαζαρινας δοκιμαστικα και η Λαζαρινα δε χαμπαριαζει ... ευχομαι και οταν βγει τυχον νεοσσος που θα κανει αλλιως θα τον γυρισω . Ειναι μιαμισυ μερα με τις θηλυκες και εχει βρει τη χαρα του . Παιζει κυριως με την << αρσενικια >> και πλησιαζουν ραμφη σαν να << μιλανε >> ανοιγοκλεινοντας το ραμφος και ισως εχουν και βατευτει οταν δεν ειμαι εκει αλλα και η αλλα τιτιβιζει και στηνεται . Ξερω οτι το εγχειρημα (παροτι η κλουβα εχει δυο χωρους ) 2 θηλυκων με 1 αρσενικη καρδερινα , ειναι αιτια αρκετοι πουνε τι κανει αυτος ... Ε ειπα να δοκιμασω και να δουμε πως θα εξελιχθει . Ετσι κι αλλιως μεχρι περυσι με ενοιαζε να βγαλω αρκετα πουλακια να γεμισει το φορουμ με αναπαραγωγη , οταν θα τα βλεπουμε σε οσους τα παρουν . Δεν εχει μαλλον ελπιδα κατι τετοιο οπως φανηκε , οποτε φετος ας κανω και λιγο το χαβαλε μου και οτι γινει Μονο αν ειναι ενσπορο της Λαζαρινας με απασχολει η απουσια του αρσενικου απο εκεινη , αν και αρχικα τουλαχιστον σιγουρα θα τα καταφερει και μονη της . Την αδιαφορια της για την απουσια του προς το παρον , την ειδαν ηδη και δυο μελη μας που εχει τυχει να περασουν αυτες τις ημερες

Καλη συνεχεια λοιπον ! Το εχω κανει στο παρελθον δυο χρονιες με καναρινια (πριν το 2013 αν θυμαμαι καλα ) ας το δοκιμασουμε και με καρδερινες

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Το εγχειρημα δειχνει να πηγαινει καλα . Τα θηλυκα δειχνουν να αποδεχονται να διεκδικουν ενα αρσενικο και το ενα προχωρησε και αλλο τη φωλια σημερα , βαζοντας επιπλεον βαμβακι στον πατο (μαλλον το εξ αρχης σιγουρο θηλυκο απ οτι ειδα απο την καμερα ) και στην αλλη φωλια βλεπω μερικα νηματακια πανω απ την τσοχα απο υλικο που ειχε αγορασει ο Νωντας

την επομενη που τα ξαναλεγαμε αν θυμαμαι καλα , εκαναν ενα αυγο στη σχαρα που δεν εσπασε εντελως και οπως ειδα ηταν ασπορο , γιατι δεν υπαρχει το << στεμμα >> του << φεγγαριου >> γυρω απο το ασπρο σημαδι . Δεν κανανε αλλο

Η θηλυκια στο ζευγαρι του κατω οροφου εκανε 3 αυγα (το πρωτο το εσωσα και το εχω ) στη σχαρα και τα δυο σπασανε εντελως .Δεν εκανε αλλο .

Η Λαζαρινα κλωσσα φανατικα και νομιζω προχτες το απογευμα , ειδα οτι μαλλον εχει τελικα δυο ενσπορα (κοκκινιζανε με ελεγχο του φακου μεσα στη φωλια , οχι με ελεγχο του αυγου απευθειας στα χερια μου )

3. Likes jimk1, wild15, IscarioTis, adreas, MacGyver, Polina liked this post
    johnrider
    Guest
    Eάν σου γεννάει εκτός βάλε ένα άσπορο στην φωλιά η ένα πλαστικό και ίσως έχω δίκαιο σε αυτό που λέω.

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Το μεσημερι και νωρις το απογευμα , ηρθανε τα δυο μικρα της Λαζαρινας ! ειχα υπολογισει τις ημερες και εκανα ελεγχο , σηκωνοντας την ελαφρα με ενα << δεματικο >> καλωδιων

Η θηλυκια του κατω οροφου εκανε σημερα ξανα αυγουλακι , αυτη τη φορα μεσα και ενω πρωτα ειχα δει χτες να συμπληρωνει βαμβακι στη φωλια .Την αλλη φορα ηταν πιο προχειρη .Ομως και παλι ειτε γιατι δεν εχει τελεια φωλια για καρδερινα , ειτε γιατι ο αρσενικος ειναι πιτσιρικας ειτε γιατι το αυγο δεν εχει πολλες πιτσιλιες ( ειχα ακουσει παλιοτερα καποιο μελος μας να εχει παρατηρησει οτι οταν δεν εχουν πιτσιλιες ειναι αβατευτα ) , εχει ομως παντως λιγες , δεν ειμαι προς το παρον αισιοδοξος .Μακαρι ...

Το αυγο το αλλαξα με ασπορο καναρινισιο και δεν εχει πειραχθει απο τον αρσενικο ή την ιδια απο το πρωι

Στην αλλη κλουβα η μια θηλυκια χθες το πρωι ηταν φουσκωμενη , χωρις να εχει κανει αυγο και με ελαφρως ερεθισμενο εντερακι .Χωρισθηκε αμεσε και εδωσα gentamicina και cosumix και ηδη απο το απογευμα δεν φουσκωνε , παροτι αφαιρεσα την κεραμικη λαμπα . Σημερα δειχνει καλυτερα σε διαθεση εμφανως και τρωει κανονικα .Ευχομαι να μην χειροτερεψει .

Το ζευγαρι ειναι ολο γλυκες .Δεν εχω δει βατεμα αλλα ολο << μιλανε >> μεταξυ τους παιζοντας το ραμφος και η θηλυκια ειναι περα δωθε στη φωλια .Χτες κοιμηθηκε εκει . Μαλλον συντομα θα εχουμε και αυγο

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Τα δυο μικρουλια , οπως το περιμενα (αρκει να ηταν υγιη ) ταιζονται κανονικα απ την κυρια Κερβερινα .... Λαζαρινα συγνωμη .... Το τριτο δεν ειναι δικο της αυγο αλλα καποιο που ειχε κανει και ειχα κρατησει , η θηλυκια του κατω οροφου .Απλα να δω αν ειναι ενσπορο που δεν νομιζω

Η θηλυκια λοιπον του κατω οροφου με τον αρσενικο τον πιτσιρικα , ενω χτες εκανε αυγουλακι και την ειδαμε και στη φωλια , σημερα δεν εκανε , ουτε πειραξανε το ασπορο καναρινισιο που ειχα βαλει στη θεση του πρωτου δικου τους . Αναμενω να δω τη συνεχεια ....

Το τριτο ζευγαρι αριστερα εκανε σημερα το πρωτο αυγουλακι και αντικατασταθηκε απο καναρινισιο αβατευτο .Ηταν αθιχτο το πρωι που το βρηκα οπως και αθιχτο εμεινε μεχρι το απογευμα και το καναρινισιο

Η θηλυκια που δεν ειναι καλα , ειναι σε σταθερη κατασταση αν και το απογευμα νομιζω την ειδα πιο νωχελικη καπως και πιο αδυνατη .Εδωσα το πρωι gentamicina αλλα το μεσημερι και τωρα το απογευμα , συνεχισα με augmentin και esb3

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Κοντραστ συναισθηματων ...

Ημουν χαλια γιατι θα εχανα την πιο αγαπημενη μου καρδερινα , την γεννητορα μου , το θηλυκο που μου ειχε χαρισει το 13 φευγοντας για φανταρος ο Γιουρκας . Δεν πηγαινε καλα ομως δειχνει να ανακαμπτει απο το μεσημερι αισθητα . Με augmentin esb3 στο στομα , gentamicina almora προποριγανελαιο στο νερο . Εμφανως τρωει ελαχιστους σπορους και λιγο λιγο αυγοτροφη ή αυγο .Εχει δυσκολια στους σπορους οπως και το θηλυκο καναρινι του Στελιου Kανάρα στον πάτο του κλουβιού... αλλα κατι ψιλοτρωει

Σημερα το πρωι μαλλον (γιατι το πρωι ειχα διακρινει να κινειται ) πεθανε με σκουρα κοιλια , το ενα απο τα δυο μικρα της Λαζαρινας και ηταν πισω σε αναπτυξη .Το αλλο ειναι μια χαρα , ταισμενο και ανεπτυγμενο

Απο τα αλλα εχω 3 αυγα κρατημενα στη μια και 2 αυγα προς το παρον στην αλλη (αυτη του κατω οροφου με μια μερα κενο και ενα στον πατο )

8. Likes Titribit, wild15, adreas, MacGyver, IscarioTis liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σημερα ειχα και αλλα αυγουλακια και επιστραφηκαν στη φωλια , οσα ειχαν γινει τις αλλες μερες . Εδω τα 4 της νομιζομενης αρχικα ως αρσενικης ... Δειτε μασκα και μουστακια ...

Η αλλη κυρια μας εκανε και 3ο

Οι αρσενικοι ειναι μαζι τους και χωρις να κανουν μεχρι στιγμης τζαναπετιες .Χθες το βραδυ για εκτακτους λογους δεν βρεθηκα πριν τη δυση του ηλιου να αφαιρεσω αυτον της κατω κλουβας , ομως σημερα το αυγο ηταν στη φωλια αθιχτο .

Η Λαζαρινα μεγαλωνει το ενα της μονακριβο μικρουλι κανονικα

Τη δωροδοκησα με λιγη γλυστριδα που αρχισε να βγαινει στις γλαστρες μου και το εβγαλα φωτο μολις βγηκε να φαει

Το αλλο ατυχο μικρουλι σε χθεσινη φωτο , οπως το βρηκα αργα το μεσημερι . Εχει λιγο φαγητο στον προλοβο και η κοιλια ειναι ψηλα μαυρη , συνολικα και στο συκωτι .Οχι σκετη μαυρη τελεια . Με δεδομενο οτι πρωτη και δευτερη μερα δεν εφαγε καθολου αυγοτροφη και αυγο η Λαζαρινα ( γενικα ενω τα αγαπα και τα δυο , τελευταια δεν πολυτρωει ) , ειτε σε ιο οφειλεται ειτε στους σπορους .Γλυστριδα δινω απ χθες το απογευμα . Υπαρχει εξτρα ενισχυμενο μιγμα σε πρωτεινουχους σπορους και σπορους γενικα τρωει στο φουλ

Και εδω η κοπελα μου , ταλαιπωρημενη ( απο την ασθενεια αλλα και λερωμενη απ τα φαρμακα στη μουρη ) αλλα ξεφουσκωτη πια . Ελπιζω να συνεχισουν ολα καλα . Μου κουνα περα δωθε ουριτσα και προσπαθει να κελαηδησει αλλα βγαζει ελαχιστη φωνουλα . Με δεδομενη την οχι κακη κουτσουλια , το προβλημα ισως ειναι μικροβιο που χτυπα και αναπνευστικο αλλα και γαστρεντερικο (τρωει λιγο απο σπορους και κυριως αυγο ή αυγοτροφη )

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2018
    'Ονομα
    20
    Post Thanks / Like
    Κυριε Δημητρη δεν ειναι λιγο νωρις για λαχανικα(φρουτα πρασιναδα γενικα) Εγω στα καναρινια αρχιζω και βαζω μονο μετα απο 10 15 μερες.

11. Likes jk21, IscarioTis liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Οσοι δεν δινουν μπορουν να σου εξηγησουν γιατι δεν το κανουν . Ειναι δικαιωμα τους και ισως να εχουν λογους .

Εγω εχω λογους ομως να δινω και δεν ειναι η πρωτη χρονια .Δες τις σκεψεις μου εδω

Χορταρικά στα ιθαγενή

και επειδη εγω εχω γνωμονα παντοτε την επιστημη και οχι μυθους ειτε πραγματικους ειτε χτισμενους σε παρανοησεις , δες εδω ερευνα για τη διατροφη των νεοσσων καρδερινων εντος της φωλιας στη φυση

http://www.ardeola.org/files/1364.pdf

Δες σε τι ποσοστο ανιχνευτηκε γρασιδι (φυλλα , οχι σπορος ... grass leaves ) μεταξυ 15 απριλιου και 5 ιουνη στην τροφη που τρωγανε οι νεοσσοι στις φωλιες ... 58 % με το ζωχο και τις αφιδες (μελιγκρα ) να ειναι μονο σε μεγαλυτερο ποσοστο . Τα πουλια στη φυση δεν δινουν νερο στα μικρα τους μαζευοντας στον προλοβο οσο βρισκουν σε ποταμια και πηγες αλλα μεσω των τροφων . Το νερο που δινει την υγρασια στα χορταρικα δεν ειναι θανατος αλλα ζωη !!! Το νερο που αναμιγνυουν στα αναεπεξεργασμενα bakery products να φοβουνται καλυτερα , γιατι τοτε ναι ... μπορει να << ξυπνησει >> πιθανως επικινδυνα πραγματα

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    περαστικα να ειναι Κ. Δημητρη

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

14. Likes Polina liked this post