Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 9 από 25 ΠρώτοΠρώτο ... 789101119 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 81 μέχρι 90 από 245
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2018
    'Ονομα
    20
    Post Thanks / Like
    σιγουρα η παρουσια μου ειναι καθημερινη, και μαιστα τα ενοχλω και 3 φορες την ημερα. Διοτι αυτη την περιοδο τους βαζω καθε μερα αυγο. στις 7 το πρωι και στις 14:00 το μεσημερι το αλλαζω για να τους βαλω φρεσκο και μετα το βραδυ πριν κουρνιασουν τους το βγαζω , οι θερμοκρασιες εδω ειναι παραλογες, εχτες στις 9 το πρωι ειχαμε 31 βαθμους , ειναι οι μοναδικες φορες που βαζω χερι μεσα, δεν δειχνουν να ενοχλουνται (εννοω να χτυπανε στα καγκελα απο τρομο) ισα ισα που η "μουλαρα" η θυληκια οταν εχω χερι μεσα και τυχαινει να ειναι σε ταιστρα με σπορους ουτε απο ενστικτο δεν κανει πιο κει, συνεχιζει να τρωει σπορους, η αυγοθηκη ειναι ακριβως διπλα στην ταιστρα. Δεν σημαινει βεβαια οτι με αυτη μου την παρουσια οτι τα πουλια δεν ερχονται πισω, και συμφωνω μαζι σου, αλλα ειναι καποιες φορες που επιβαλλεται η παρουσια μου, Οσο για τα βιντεο που βγαζω και τις φωτος, το κανω απο μακρια σε αποσταση ασφαλειας, ισως και αυτο να τα επηρεάζει. Μου αρεσει καθε ειδους πτηνου συντροφιας και μου αρεσουν να βοηθαω τα ζωα, στο σπιτι μου εχω κηπο πολυ ευκολα θα μπορουσα να εχω μια μεγαλη κλουβα και να χωσω 5 ζευγαρια με τις φωλιες τους και οτιδηποτε χρεαζονται , δεν ειναι ομως αυτο που θελω , εκτος οτι στον κηπο μου ταιζουμε τις γατες της γειτονιας , με οτι συνεπαγεται αυτο εχοντας ενα κλουβι με πουλια εξω εστω και κρεμασμενο σε τοιχο , τα θελω να τα ακουω και να τα χαιρομαι μεσα στο σπιτι, επισης απο τελη Ιουνιου μεχρι 15 Αυγουστου , εκτος απο την τρελη υγρασια που ανετα μπορει να φτασει μεχρι και 80% , εχουμε και κατι θερμοκρασιες που ανετα φτανουν 43 βαθμους, σκεψου εχτες στις 9 το πρωι αρχες Μαιου ειχαμε 31 βαθμους. Προτιμω τα πουλια να ειναι μεσα .

2. Likes kostas karderines, IscarioTis liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2015
    'Ονομα
    κωστας
    Κατοικίδιο
    καρδερινες,πεθερα
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από tasioskis Εμφάνιση Μηνύματος
    σιγουρα η παρουσια μου ειναι καθημερινη, και μαιστα τα ενοχλω και 3 φορες την ημερα. Διοτι αυτη την περιοδο τους βαζω καθε μερα αυγο. στις 7 το πρωι και στις 14:00 το μεσημερι το αλλαζω για να τους βαλω φρεσκο και μετα το βραδυ πριν κουρνιασουν τους το βγαζω , οι θερμοκρασιες εδω ειναι παραλογες, εχτες στις 9 το πρωι ειχαμε 31 βαθμους , ειναι οι μοναδικες φορες που βαζω χερι μεσα, δεν δειχνουν να ενοχλουνται (εννοω να χτυπανε στα καγκελα απο τρομο) ισα ισα που η "μουλαρα" η θυληκια οταν εχω χερι μεσα και τυχαινει να ειναι σε ταιστρα με σπορους ουτε απο ενστικτο δεν κανει πιο κει, συνεχιζει να τρωει σπορους, η αυγοθηκη ειναι ακριβως διπλα στην ταιστρα. Δεν σημαινει βεβαια οτι με αυτη μου την παρουσια οτι τα πουλια δεν ερχονται πισω, και συμφωνω μαζι σου, αλλα ειναι καποιες φορες που επιβαλλεται η παρουσια μου, Οσο για τα βιντεο που βγαζω και τις φωτος, το κανω απο μακρια σε αποσταση ασφαλειας, ισως και αυτο να τα επηρεάζει. Μου αρεσει καθε ειδους πτηνου συντροφιας και μου αρεσουν να βοηθαω τα ζωα, στο σπιτι μου εχω κηπο πολυ ευκολα θα μπορουσα να εχω μια μεγαλη κλουβα και να χωσω 5 ζευγαρια με τις φωλιες τους και οτιδηποτε χρεαζονται , δεν ειναι ομως αυτο που θελω , εκτος οτι στον κηπο μου ταιζουμε τις γατες της γειτονιας , με οτι συνεπαγεται αυτο εχοντας ενα κλουβι με πουλια εξω εστω και κρεμασμενο σε τοιχο , τα θελω να τα ακουω και να τα χαιρομαι μεσα στο σπιτι, επισης απο τελη Ιουνιου μεχρι 15 Αυγουστου , εκτος απο την τρελη υγρασια που ανετα μπορει να φτασει μεχρι και 80% , εχουμε και κατι θερμοκρασιες που ανετα φτανουν 43 βαθμους, σκεψου εχτες στις 9 το πρωι αρχες Μαιου ειχαμε 31 βαθμους. Προτιμω τα πουλια να ειναι μεσα .
    Τάσο τα καταλαβαίνω όλα αυτά που μου λες αλλά τα πουλιά νομίζω τα πήρες για έναν σκοπό,την αναπαραγωγή.ειναι κάποια πράγματα που πρέπει να τα κάνεις για να αυξήσεις της πιθανότητες! Εξάλλου έδωσες τόσα λεφτα,δεν είναι κρίμα?Έχεις όλο των χρόνο να τα ακούς,τώρα θέλουν ηρεμία!Εγώ να φανταστείς τώρα ούτε που τα καθαρίζω!φαι, νερό και δρόμο!Αλλιώς θα μπορούσες να αγοράσεις δύο αρσενικά.τωρα κοιτάς να τα κάνεις σωστά όσο γίνεται μήπως καταφέρεις και βγαλεις κάποια πουλάκια γιατί του χρόνου δεν ξέρεις εάν θα τα έχεις!!!Για το καλό σου τα γράφω ολα αυτά.

και όποιος κατάλαβε κατάλαβε...........

https://youtu.be/0_MZ9yOf7Z4

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από tasioskis Εμφάνιση Μηνύματος
    σιγουρα η παρουσια μου ειναι καθημερινη, και μαιστα τα ενοχλω και 3 φορες την ημερα. Διοτι αυτη την περιοδο τους βαζω καθε μερα αυγο. στις 7 το πρωι και στις 14:00 το μεσημερι το αλλαζω για να τους βαλω φρεσκο και μετα το βραδυ πριν κουρνιασουν τους το βγαζω ...
    Όλα αυτά μπορείς να τα κάνεις μια φορά: το πρωί αυγό και νερό και αλλαγή το άλλο πρωί. Το αυγό δεν παθαίνει κάτι αν μείνει μέσα, απλά δεν θα πάνε να το φάνε (αρκεί να μην είναι έκθετο στον ήλιο).

Επειδή είμαι στην ίδια κατάσταση με σένα, προσπαθώ να κάνω λίγο πολύ τα προαναφερόμενα... Υπομονή χρειάζεται
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    Καλησπερα Τασο να πω και εγω μερικα πραγματα, δεν εχω εμπειρια βεβαια οπως πολλα παιδια που ασχολουνται χροοονια με τις καρδερινες,τα δικα μου τα εχω 2χρονια+, ακομα μαθαινω,
    θα προσπαθησω να σου βγαλω βιντεο οταν κηνυγαει ο αρσενικος την θηλυκια και τσακωνονται να δεις οτι κσι εγω τα ιδια εχω, οπως καταλαβες απο ολους μεσα στο φορουμ που εχουν Ιθαγενη ειναι πολυ πιο δυσκολη η αναπαραγωγη απο οτι σε καναρινια, οχι πως τα καναρινια ειναι ευκολα βεβαια.... αφου τις εχεις μεσα οπως ειπες και εχετε τοσο πολυ ζεστη το καλοκαιρι εξω, μεσα στο σπιτι δεν εχεις περισσοτερη?
    και δεν θα εχετε τις πορτες ανοιχτες επειδη θα κανει ζεστη?
    ξερεις οτι πρεπει να κανεις καθε μερα καποιες συγκεκριμενες κινησεις, και το βραδυ οχι θορυβους που δεν ξερουν τα πουλια αλλιως και να σου φτιαξουν φωλια ή εχουν μικρα μπορει να τα παρατησουν επειδη αγχωθηκαν ή τρομαξαν το βραδυ? και σου μιλαω για βραδυ γιατι την ημερα θα εχουν χρονο να ηρεμησουν, οσο για το καθαρισμα που μου το εχουν πει πολλοι,να μην καθαριζω εγω δεν μπορω να το καμω,νιωθω ασχημα για τα πουλια
    σου ευχομαι πολλα μικρα να βγαλεις με υγιεις τους γονεις
    δεν σου τα λεω με κακο τροπο και ελπιζω να μην παρεξηγηθεις

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από IscarioTis; 05-05-2018 στις 17:25
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

6. Likes tasioskis liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2018
    'Ονομα
    20
    Post Thanks / Like
    Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου , οπως και ολους τους αλλους τους ευχαριστω, σε κανενα σπιτι σεν κανει τοσο ζεστη μεσα οσο εχει εξω, ποτε και πουθενα δεν γινεται αυτο, οπως ακριβως και το χειμωνα, οσο κρυο και να εχει εξω ,τοσο κρυο δεν εχει μεσα, το γνωριζω οτι τα ενοχλω συνεχεια απο την απειρια μου γιατι θελω το καλο τους , απλα δεν θα βαζω πλεον το χερι μου μεσα τοσες φορες καθημερινα. Σιγουρα δεν δεχομαι να υπαρχει ενα αυγο 24 ωρες στο κλουβι , ειδικα σε καρδερινες που ειναι πιο ευαλωτες σε εντερικα . Τα αφηνω στην ησυχια τους και θα βρουν το δρομο τους. μΔεν νομιζω να υπαρχει καποιος λογος για παρεξηγηση.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    kostas paulou
    Post Thanks / Like
    Θα σου πω κάτι...προσπάθησε να πάθεις αμνησία ότι έχεις πουλιά μεχρει και Αύγουστο..

Εκτός άμα φτάσεις στο στάδιο να έχεις μικρά που θέλουν έλεγχο...

Sent from my iPhone using Tapatalk

9. Likes IscarioTis, MacGyver liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2018
    'Ονομα
    20
    Post Thanks / Like
    xaxaxaxa, toso apla!!! οκ παιδια .

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    kostas paulou
    Post Thanks / Like
    Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά πρέπει ...
    Παρακολούθηση από μακριά

Sent from my iPhone using Tapatalk

12. Likes IscarioTis liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2013
    'Ονομα
    Στεφανος
    Κατοικίδιο
    γαρδελια !!
    Post Thanks / Like
    Ας προσθέσω και εγώ κάτι.
    Πολλές φορές είναι και στο χαρακτήρα των πουλιών.
    Έχω ζευγάρι που δεν κουνιέται με τίποτα όσο κοντά και να έχω τα χέρια μου και άλλο
    ζευγάρι που κοπανιέται από μακρυα που στέκομαι.
    Πάντως ο κανόνας είναι να μην τα ενοχλούμε και προπάντων όχι μετακινήσεις.

14. Likes tasioskis, MacGyver liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2018
    'Ονομα
    20
    Post Thanks / Like
    Σιγουρα δε μετακινω τα κλουβια , οπως και σιγουρα τα ενοχλω λιγο παραπανω απο το κανονικο , για μενα δεν γινεται διαφορετικα , πρεπει να βαζω αυγο , οπως πρεπει να καθαριζω και την τροφη τους καθημερινα. Δεν βιαζομαι για μωρακια , και ας χασω την φετινη χρονια , ας με μαθουν τα πουλακια , γερα να ειναι και δυνατα και μου δινουν με το καλο απογονουν απο την επομενη αναπαραγωγικη περιοδο, θα εχω μαθει και εγω καλυτερα την συμεπριφορα τους οπως και αυτα εμενα, ισως να ειναι καλυτερα ετσι ωστε του χρονου σαν πιο εμπειρος να μπορω να ανταπεξελθω καλυτερα σε καποια "ατυχια" , ειναι η πρωτη μου εμπειρια με αυτα τα πουλια και μπορω να πω οτι ειμαι μεχρι στιγμης πολυ τυχερος, διοτι δεν εχω φοβισμενα πουλια και δειχνουν πολυ εξικοιωμενα με την ανθρωπινη παρουσια , και αυτο το οφείλω περισσοτερο στον προηγουμενο κατοχο τους που τα προσεχε παρα πολυ , ασχετα αν τα ειχε μονιμα στο μπαλκονι του. Ειναι σιγουρα μαγεια να βλεπεις και να εισαι μεσα στην αναπαραγωγη τους και να σου δινουν απογονους , αλλα ειδικα εγω σημερα πινοντας το καφε μου μετα απο τις συνηθισμένες προσθηκες αυγου, νερου , τροφης , να ακουω για παραπανω απο 30 λεπτα τον αρσενικο να κελαηδαει ασταματητα , μονο τυχερος μπορω να ειμαι . Τωρα αν παρ'ολα αυτα η τυχη μου φερει και καποια ενσπορα αυγουλακια , ε δε θα πουμε και οχι

16. Likes MacGyver, romel, IscarioTis, jk21, ndlns liked this post

Σελίδα 9 από 25 ΠρώτοΠρώτο ... 789101119 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία