Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 24 ΠρώτοΠρώτο 123412 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 238
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δωσε συνεχομενα ferti vit για 10 μερες και οχι μια φορα την εβδομαδα αυτη την περιοδο . Θα αλλαζεις καθε μερα . Απο κει και περα καθε δευτερη μερα για αλλη μια εβδομαδα και αν δεν εχει προχωρησει μεχρι τοτε σε φωλια και αυγα , συνεχιζεις με δυο φορες την εβδομαδα απο εκει και περα .Μην την φοβασαι , αρκει να μην δινεις υπερδοσολογιες . Το μονο που πρεπει να εχεις στο νου (αλλα μαλλον ηδη ειναι αποδεκτη ) ειναι να πινουν ευχαριστα το νερο τα πουλια ,γιατι οι καρδερινες σε οτι δεν ειναι πεντακαθαρο νερο , καμμια φορα εχουν παραξενιες

Αν δεις τη συσταση , καπως ετσι ειναι η προταση της εταιριας για αυτη την περιοδο και μαλιστα αναφερει ακομα πιο συχνα ( 3-4 βδομαδες συνεχομενα )

http://www.oropharma.com/NUTRI/Nutri...6138&pro=18929

Directions for use
    1 level measure (= 1 g) of Ferti-Vit per 250 ml drinking water or per 100 g Orlux soft food or eggfood.

• During the preparation for the breeding season (3 to 4 weeks) until the first egg has been laid: give daily.
    • During the competition season for finches and other competition birds: give three times a week.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2018
    'Ονομα
    20
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Δωσε συνεχομενα ferti vit για 10 μερες και οχι μια φορα την εβδομαδα αυτη την περιοδο . Θα αλλαζεις καθε μερα . Απο κει και περα καθε δευτερη μερα για αλλη μια εβδομαδα και αν δεν εχει προχωρησει μεχρι τοτε σε φωλια και αυγα , συνεχιζεις με δυο φορες την εβδομαδα απο εκει και περα .Μην την φοβασαι , αρκει να μην δινεις υπερδοσολογιες . Το μονο που πρεπει να εχεις στο νου (αλλα μαλλον ηδη ειναι αποδεκτη ) ειναι να πινουν ευχαριστα το νερο τα πουλια ,γιατι οι καρδερινες σε οτι δεν ειναι πεντακαθαρο νερο , καμμια φορα εχουν παραξενιες

Αν δεις τη συσταση , καπως ετσι ειναι η προταση της εταιριας για αυτη την περιοδο και μαλιστα αναφερει ακομα πιο συχνα ( 3-4 βδομαδες συνεχομενα )

http://www.oropharma.com/NUTRI/Nutri...6138&pro=18929
    Ευχαριστω πολυ. θα αρχισω να βαζω καθημερινα, αν και νομιζω οτι αυτη την αναπαραγωγικη περιοδο δε την προλαβαινω , τα πουλια τα πηρα σπιτι μου δευτερα του πασχα , αρα αυτη η αλλαγη θα τα εχει φερει πισω .Τωρα νερο βλεπω οτι πινουν και το δεχονται, αν και βεβαια τους εχω μονιμα μπανιερα με φρεσκο νερο καθημερινα, δεν ξερω αν πινουν και απο κει.
    αν εχετε δει και στο βιντεο εχω στο κλουβι νημα και φωλια που εχω βαλει καπως αγαρμπα ψευτικο φυλωμα γυρω απο την φωλια, αν και δεν εχω δει να πηγαινουν μεσα στη φωλια σημερα βρηκα βαμβακη και νημα, αλλα οχι στωμενο σωστα, για να καταλαβετε ειναι σαν καποιο χερι να το εβαλε απλα στη φωλια, εχω φωτο αλλα δεν μπορω να την ανεβασω.

3. Likes jk21 liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    'Ονομα
    Ιωάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια - ταχυδρόμους
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ο καιρός είναι ακόμα νωρίς για τα γαρδέλια , να προχωρήσεις .
    ευχαριστώ που με ...ακούσατε.!!!

5. Likes MacGyver, jk21 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Θα δεις που εχουν ολο το χρονο μπροστα τους , να κανουν ανετα δυο γεννες . Σημαντικο στο ζευγαρωμα ιθαγενων , ειναι να ειναι κοινονικοποιημενα και να μην χτυπιουνται στα κλουβια (καμμια φορα συμβαινει ακομα και σε εκτροφης πουλια ) και κυριως το θηλυκο . Εγω με αυτο που ειδα στα βιντεο , εχω καλη εικονα και προδιαθεση .Αν αρχισε και παιζει και με το νημα εντος φωλιας (ασχετο αν δεν στρωνει ) μπορει να μην ειναι αργα και ο καιρος που θα δεις κανονικη φωλια ! Οταν αποφασισει να την κανει , μπορει να την δεις και σε μιση μερα τελειωμενη

Οταν δινουμε φαρμακο ή πολυβιταμινη (αφου εχουμε εξασφαλισει οτι γευστικα ειναι αποδεκτα απο τα ιθαγενη μας ) δεν αφηνουμε καμμια αλλη πηγη νερου στο κλουβι , γιατι θα πινουν λιγοτερο απο την επαρκη που χρειαζεται ειτε απο το διαλλυμα φαρμακου ειτε πολυβιταμινης . Οι δοσολογιες τους ειναι υπολογισμενες ωστε το πουλι να παιρνει τις απαραιτητες ουσιες , μονο αν πινει αποκλειστικα απο αυτες

7. Likes MacGyver liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2018
    'Ονομα
    20
    Post Thanks / Like
    Θα δεις που εχουν ολο το χρονο μπροστα τους , να κανουν ανετα δυο γεννες . Σημαντικο στο ζευγαρωμα ιθαγενων , ειναι να ειναι κοινονικοποιημενα και να μην χτυπιουνται στα κλουβια (καμμια φορα συμβαινει ακομα και σε εκτροφης πουλια ) και κυριως το θηλυκο . Εγω με αυτο που ειδα στα βιντεο , εχω καλη εικονα και προδιαθεση .Αν αρχισε και παιζει και με το νημα εντος φωλιας (ασχετο αν δεν στρωνει ) μπορει να μην ειναι αργα και ο καιρος που θα δεις κανονικη φωλια ! Οταν αποφασισει να την κανει , μπορει να την δεις και σε μιση μερα τελειωμενη

Οταν δινουμε φαρμακο ή πολυβιταμινη (αφου εχουμε εξασφαλισει οτι γευστικα ειναι αποδεκτα απο τα ιθαγενη μας ) δεν αφηνουμε καμμια αλλη πηγη νερου στο κλουβι , γιατι θα πινουν λιγοτερο απο την επαρκη που χρειαζεται ειτε απο το διαλλυμα φαρμακου ειτε πολυβιταμινης . Οι δοσολογιες τους ειναι υπολογισμενες ωστε το πουλι να παιρνει τις απαραιτητες ουσιες , μονο αν πινει αποκλειστικα απο αυτες
    H μοναδικη εμπειρια που ειχα με καρδερινες ηταν πριν πολλα χρονια απο pet shops , τραυματικη θα ελεγα εμπειρια, κατι κλουβακια μικρα ξυλινα , και ενα πουλι μεσα που χωρις λογο χτυπαγε απο εδω κι απο κει, και μαλιστα ειρωνευομουν τον καταστηματαρχη , αν τα πουλαει η προσπαθει να τα σκοτωσει, τα πουλακια που εχω εγω ειναι σαν τα καναρινια μου μονο λιγο πιο κινητικα, ζωηρα θα ελεγα , αλλα καθολου φοβισμενα και πανικοβλημενα , οσο για την θυληκια θελει να μασαει κατι συνεχεια , το ψευτικο φυλωμα που εχω στη φωλια της το εχει κανει κλωστες (ειναι υφασματινο), επισης επισης αν και ειναι 1 με 2 χρονια πιο νεα απο τον αρσενικο , με το που αφηνω κατι στο κλουβι , η χορτα ειναι η η αυγοτροφη με εντομα σε ταιστρα , πριν ακομα απομακρυνθω εχει ηδη παει να δοκιμασει.

9. Likes jk21, MacGyver liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πως πανε τα πουλακια Τασο;

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2018
    'Ονομα
    20
    Post Thanks / Like
    Πως πανε τα πουλακια Τασο;
    εχτες ο αρσενικος καθοταν στη φωλια σαν να κλωσσουσε , και πανω απο την φωλια η θυληκια τον τρολλαρε κανονικα. λοιπον , θεμα βατεματος , ταισματος δεν εχω δει, θεμα τραγουδιου και εντονο μαλιστα εχω δει, οπως μια με δυο φορες την ημερα εντονο κυνηγητο απο τον αρσενικο στην θυληκια με ταυτοχρονο εντονο κελαηδητο. Αυτα, επισης εχω 2 φωλιες μεσα . στη μια εχω δει μονο βαμβακι αλλα οχι στρωμμενο, απλα τοποθετημενο.

12. Likes MacGyver liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

θα βοηθουσε φωτογραφικο υλικο με τη θεση των φωλιων

ειχαμε δει μονο μια στο βιντεο

Πες μας και σε ποια μπαινει ο αρσενικος και το βραδυ που κουρνιαζει το καθενα

14. Likes adreas liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2018
    'Ονομα
    20
    Post Thanks / Like
    ανεβαζω το βιντεο με τον αρσενικο μεσα στη φωλια, η οποια φωλια ειναι που εχει και το βαμβακι μεσα αλλα απλα τοποθετημενο, φωτος δεν μπορω να ανεβασω, η αλλη φωλια ειναι ακριβως ιδια απλα ειναι στην απεναντι πλευρα, στο βιντεο φαινεται ο αρσενικος να καθεται (μονο η ουρα φαινεται ) τις τελευταιες μερες κοιμουνται το ενα διπλα στο αλλο , στην ιδια πατηθρα.

16. Likes MacGyver, adreas, jk21 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ο αρσενικος καθοτανε μεσα χωρις να κανει κατι ή της τιτιβιζε ; συνεχισε και σημερα να το κανει ; αν ναι μεσα στην ημερα , ποσο καιρο ξοδευει εκει ; η θηλυκια δεν μπαινει καθολου εστω και στιγμιαια μεσα στη φωλια ;

Αν δεν μπαινει καθολου στη φωλια , χωρις να πετυχει σιγουρα , δοκιμασε την πορτα εισοδου προς τη φωλια να την εχεις προς τα μεσα και οχι πλαγια και να βαλεις στοιχειωδη (οχι εντονη ) καλυψη .Επισης , αν και δεν ειναι σαφες στο βιντεο , αν η φωλια ειναι σχετικα χαμηλα ( καπως ετσι μου φαινεται ) , ανεβασε την κανα 2-3 δαχτυλα ψηλοτερα . Υπολογισε τοσο ,ωστε αν καποιο πουλι κατσι στην κορυφη των καγκελων που την περιβαλλουν , να χωρα ισα ισα και να μην εχει επαφη με την οροφη αλλα να μην υπαρχει μεγαλο κενο .

Σελίδα 2 από 24 ΠρώτοΠρώτο 123412 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας