Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 18 από 25 ΠρώτοΠρώτο ... 81617181920 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 171 μέχρι 180 από 245
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2018
    'Ονομα
    20
    Post Thanks / Like
    η αυγοτροφη φαινεται ευκολη, αν μπορεις δωσε μου ποσοτητες για υλικα , η λακτοζη δεν θα πειραξει και την μανα και τα μωρα? εαν για γαλα βαλω κεφιρ που δεν εχει λακτοζη??
    Πριν λιγο την εβαλα νεο αυγο , και νεα αυγοτροφη που που εφιαξα μονος μου απο το πρωι, η κυρια τα μυριστηκε αμεσεως και επεσε με τα μουτρα μονο στο αυγο και στην γλυστριδα ,ουτε στην εντομοτροφη πηγε ουτε στην αυγοτροφη μου. Βασικα δεν μπορω να πω οτι τους αρεσει η αυγοτροφη εμποριου , γενικα ειναι π[αραξενα πουλια. Γλυστριδα την λατρευουν , γαλατσιδα απλα την δεχονται , βασιλικο που ολος ο κηπος μου ειναι γεματος και φρεσκοτατος ουτε να τον δοκιμασουν δεν θελουν. Απο φρουτα σχεδον τιποτα δεν αγγιζουν.

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καταρχην οσο τρωει αυγο εστω , μην ανησυχεις για τιποτα !

Κατα δευτερον ... εχω εις γνωση μου αρκετες περιπτωσεις πουλιων που μια χαρα τρωγανε ετοιμη αυγοτροφη (μιλαω γενικα οχι ειδικα φετος ) και οταν ηρθε η ωρα να ταισουν , δεν την ταιζανε .Γιατι ; δεν ξερω ... Δεν στο ειπα εξαρχης , για να μην με πεις γκαντεμη αλλα αφου το γραψες εσυ ...

Για αυτο σου εγραψα να δοκιμασεις και καποια συνταγη , χωρις να αφαιρεσεις την ετοιμη αν ειχε αποδοχη

λοιπον

250 ml γαλα (το θεμα της λακτοζης καποτε με απασχολουσε γιατι ετσι διαβαζα ... οτι υπαρχει θεμα ... απο τοτε εχω δεκαδες πουλια δικα μου , καναρινια και καρδερινες , να μεγαλωνουν απ την πρωτη μερα με τετοια αυγοτροφη και ειμαι σιγουρος (το εχω δει ) οτι το ιδιο θα σου επιβεβαιωσουν και αλλα μελη μας ) .

4 αυγα ( για να μην σε μπλεκω με ξεχωρα ασπραδια και ολοκληρα αυγα ... δεν παχαινουν οι καρδερινες )

6 κουταλιες της σουπας σιμιγδαλι ή πολεντα ή συνδιασμο τους αν βρεις και τα δυο

1 κουταλια μελι

1 κουταλι ελαιολαδο

Αν εχεις , βαλε και 1 φακελλακι almora μεσα και μιση ταμπλετα αναβραζουσα ασβεστιου (αν εχεις απο φαρμακειο ) αν και μια χαρα ειναι απο ασβεστιο απο μονη της

Αν θες βαλε και κινοα ή κια ή σουσαμ απ την αρχη που θα πας να ζεστανεις το γαλα

Δες και αυτη για καβατζα

Απλή πλήρης αυγοτροφή

3. Likes tasioskis, MacGyver, ndlns liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εγώ σε καναρίνια τη δίνω από την πρώτη μέρα, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2018
    'Ονομα
    20
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Καταρχην οσο τρωει αυγο εστω , μην ανησυχεις για τιποτα !

Κατα δευτερον ... εχω εις γνωση μου αρκετες περιπτωσεις πουλιων που μια χαρα τρωγανε ετοιμη αυγοτροφη (μιλαω γενικα οχι ειδικα φετος ) και οταν ηρθε η ωρα να ταισουν , δεν την ταιζανε .Γιατι ; δεν ξερω ... Δεν στο ειπα εξαρχης , για να μην με πεις γκαντεμη αλλα αφου το γραψες εσυ ...

Για αυτο σου εγραψα να δοκιμασεις και καποια συνταγη , χωρις να αφαιρεσεις την ετοιμη αν ειχε αποδοχη

λοιπον

250 ml γαλα (το θεμα της λακτοζης καποτε με απασχολουσε γιατι ετσι διαβαζα ... οτι υπαρχει θεμα ... απο τοτε εχω δεκαδες πουλια δικα μου , καναρινια και καρδερινες , να μεγαλωνουν απ την πρωτη μερα με τετοια αυγοτροφη και ειμαι σιγουρος (το εχω δει ) οτι το ιδιο θα σου επιβεβαιωσουν και αλλα μελη μας ) .

4 αυγα ( για να μην σε μπλεκω με ξεχωρα ασπραδια και ολοκληρα αυγα ... δεν παχαινουν οι καρδερινες )

6 κουταλιες της σουπας σιμιγδαλι ή πολεντα ή συνδιασμο τους αν βρεις και τα δυο

1 κουταλια μελι

1 κουταλι ελαιολαδο

Αν εχεις , βαλε και 1 φακελλακι almora μεσα και μιση ταμπλετα αναβραζουσα ασβεστιου (αν εχεις απο φαρμακειο ) αν και μια χαρα ειναι απο ασβεστιο απο μονη της

Αν θες βαλε και κινοα ή κια ή σουσαμ απ την αρχη που θα πας να ζεστανεις το γαλα

Δες και αυτη για καβατζα

Απλή πλήρης αυγοτροφή
    πολυ ωραια και ευκολη φαινεται , απλα ομως μου εχεις βαλει μονο υλικα, απο εκτελεση τιποτα.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αυγοτροφή για όλα τα πουλιά μας

Διάβασε το και αν έχεις ακόμη απορίες εδώ είμαστε
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

7. Likes amastro , jk21 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

στο ποστ 170 ειχα δωσει το συνδεσμο με τη συνταγη και τη διαδικασια , στο εδωσε και ο Νωντας .Οτι απορια τα ξαναλεμε ...

Με τα πουλακια τι νεα ;

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2018
    'Ονομα
    20
    Post Thanks / Like
    Ολα καλα με τα πουλακια , σημερα θα ασχοληθω με την εκτελεση της αυγοτροφης. Εχω 3 ζωηρα μωρακια , που τα ταιζει κανονικα , Το τεταρτο αυγο ειναι εξαφανισμενο πρεπει να το εχουν φαει διοτι δε βλεπω τσοφλια ουτε στη φωλια ουτε στον πατο.

Τελευταία επεξεργασία από amastro; 12-06-2018 στις 08:26

10. Likes amastro , MacGyver, komo, ndlns, jk21 liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Μανώλης
    Κατοικίδιο
    Καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Μπράβο Τάσο καλημέρα.Βλεπωτο χέρι δεν κρατιεσαι να μην το βάλεις μέσα ε;Ο μπαμπάς πώς τα πάει με τα μικρά;

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2018
    'Ονομα
    20
    Post Thanks / Like
    Χεχε , αναγκαστικα να βαλω χερι μεσα , εχτες οσο ημουν σπιτι η θηλυκια δεν σηκωθηκε καθολου απο την φωλια , και δεν ηξερα τι γινοταν. Σημερα που σηκωθηκε βρηκα την ευκαιρια να ελεγξω , αλλα επειδη κοιμοντουσταν εβαλα δακτυλο να δω. Ο αρσενικος ειναι αρχοντας , οταν η θηλυκια αφηνει την φωλια , ο αρσενικος παει και στεκεται στην εισοδο της φωλιας , χωρις να ταιζει , επισης σταματησε να κουρνιαζει στο κλαρι που κουρνιαζε και κοιμαται ολο το βραδυ πλεον στην εισοδο της φωλιας.

13. Likes jk21, IscarioTis liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Μανώλης
    Κατοικίδιο
    Καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Ωραίος! Αφού τα πουλάκια έχουν καλούς γονείς λογικά θα γίνουν και αυτά!Να τα χαίρεσαι.
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από tasioskis Εμφάνιση Μηνύματος
    Χεχε , αναγκαστικα να βαλω χερι μεσα , εχτες οσο ημουν σπιτι η θηλυκια δεν σηκωθηκε καθολου απο την φωλια , και δεν ηξερα τι γινοταν. Σημερα που σηκωθηκε βρηκα την ευκαιρια να ελεγξω , αλλα επειδη κοιμοντουσταν εβαλα δακτυλο να δω. Ο αρσενικος ειναι αρχοντας , οταν η θηλυκια αφηνει την φωλια , ο αρσενικος παει και στεκεται στην εισοδο της φωλιας , χωρις να ταιζει , επισης σταματησε να κουρνιαζει στο κλαρι που κουρνιαζε και κοιμαται ολο το βραδυ πλεον στην εισοδο της φωλιας.
    Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

15. Likes komo liked this post

Σελίδα 18 από 25 ΠρώτοΠρώτο ... 81617181920 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία