Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 11
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Γιαννης
    Κατοικίδιο
    2 lovebirds
    Post Thanks / Like

προβλημα με lovebirds

παιδια καλημερα και χρονια πολλα,εχω θεμα με ενα πουλακι,εχει φουσκωσει εδω και 2 μερες και ολο κοιμαται,μπορω να του δωσω κατι ωστε να κρατηθει μεχρι να γυρισω(αν προλαβω)για να το δει γιατρος;ευχαριστω ετυχε και μεσα στις γιορτες που δεν μπορεις να κανεις και πολλα

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Μαργαρίτα
    Κατοικίδιο
    Παπαγαλάκια budgieς (2), Καναρίνι (1), και όλο και κάτι ακόμα θα αποκτήσω....
    Post Thanks / Like
    Γιάννη τι έγινε το μικρακι ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Γιαννης
    Κατοικίδιο
    2 lovebirds
    Post Thanks / Like
    καλησπερα Μαργαριτα,εννοεις με το αρρωστο,δεν εχω βρει πτηνιατρο,ολοι λοιπουν εκτος Αθηνων,απαντηση δεν πηρα γενικα απο πουθενα οποτε διαβασα για αντιβιωση και ηλεκτρολυτη και του δινω εδω και 2 μερες,αλλωστε δεν εχω να χασω κατι,ετσι και αλλιως χαμενο ηταν το πουλακι,τωρα δειχνει να ειναι σταθερη η κατασταση του,και αρχισε να τρωει,μακαρι να την βγαλει αυτη την βδομαδα οποτε θα παει στον γιατρο

4. Likes Margarita_Neibis liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Γιαννη δεν ξερω αν επικοινωνησες με καποιον απ τη διαχειριση με πμ (γιατι δημοσια δεν βλεπω κατι ) οπως σου προτεινα στην συντομη επαφη στο μηνυμα σου στο fb για αναλυτικη δοσολογια του φαρμακου που μου πες οτι εχεις αλλα να ξερεις οτι αυτη που σου ειπα , ηταν η προτεινομενη απο εμενα να δωσεις εκεινη τη στιγμη που το πουλακι ηταν χαλια και δεν αρκει για ημερησια αγωγη . Αν επελεξες κατι αλλο , συνεχιζεις οπως νομιζεις , αν οχι ομως θα ηθελα να εχουμε εικονα κουτσουλιων του πουλιου , του ιδιου (για να δουμε ποσο φουσκωμενο ειναι ) και αν γινεται της κοιλιας του
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Μαργαρίτα
    Κατοικίδιο
    Παπαγαλάκια budgieς (2), Καναρίνι (1), και όλο και κάτι ακόμα θα αποκτήσω....
    Post Thanks / Like
    Περαστικά γρήγορα εύχομαι

Sent from my iPhone using Tapatalk

7. Thanks lagoudakis thanked for this post
    Likes lagoudakis liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Γιαννης
    Κατοικίδιο
    2 lovebirds
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Γιαννη δεν ξερω αν επικοινωνησες με καποιον απ τη διαχειριση με πμ (γιατι δημοσια δεν βλεπω κατι ) οπως σου προτεινα στην συντομη επαφη στο μηνυμα σου στο fb για αναλυτικη δοσολογια του φαρμακου που μου πες οτι εχεις αλλα να ξερεις οτι αυτη που σου ειπα , ηταν η προτεινομενη απο εμενα να δωσεις εκεινη τη στιγμη που το πουλακι ηταν χαλια και δεν αρκει για ημερησια αγωγη . Αν επελεξες κατι αλλο , συνεχιζεις οπως νομιζεις , αν οχι ομως θα ηθελα να εχουμε εικονα κουτσουλιων του πουλιου , του ιδιου (για να δουμε ποσο φουσκωμενο ειναι ) και αν γινεται της κοιλιας του
    γεια σου Δημητρη;με ποιον να επικοινωνησω;δεν ξερω καν ποιοι ειναι στην διαχειριση εκτος απο εσενα,εδω δεν ειδα καποιον να απανταει,οποτε ποιους να ψαξω;του εδωσα ηλεκτρολυτη συμφωνα με την οδηγια του γιατρου και augmentin 250 αφου το εφτιαξα συμφωνα με τις οδηγιες,2 φορες την ημεραν απο μερικες σταγονες,σημερα το πουλι δεν ειναι φουσκωμενο και δεν κοιμαται,γενικα δειχνει σε πολυ καλυτερη κατασταση,φυσικα θα το δει γιατρος την δευτερα,πιστευω να μην πισωγυρισει παλι,η κοιλια του ειναι στα φυσιολογικα επιπεδα,εκτος των 2 πρωτων ημερων που ηταν φουσκωμενη

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Εγώ είμαι ο φταίχτης εδώ.
    Είχα μιλήσει με τον Δημήτρη τηλεφωνικά. Μου είχε πει πως σου είχε δώσει οδηγίες.
    Είχα μείνει ήσυχος και αμέλησα να γράψω στο θέμα. Sorry.
    Ευτυχώς πάει καλά το μικρό σου.
    Τελευταία επεξεργασία από amastro; 13-04-2018 στις 08:11

10. Thanks lagoudakis thanked for this post
    Likes lagoudakis liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Για τον Γιαννη :

Αυτο που ακριβως σου ειχα πει ειναι :

Ζυγισε το πουλί ή δες πόσο μεγαλύτερο είναι από καναρίνι και γράψε σε θέμα στο φόρουμ να σου δώσουν από την ΔΟ δοσολογία. Για χορήγηση στο στόμα και δες αν έχει καρίνα να σου πουν ότι άλλο χρειάζεται
    δεν ειδα να ενημερωσεις το θεμα . Ο Ανδρεας πηρε την ευθυνη πανω του αλλα τουλαχιστον εγω του ειχα πει να δωσει δοσολογια αν ζητηθει στο θεμα (εννοειτε αν την ζητουσες επισης στον ιδιο ή σε αλλο παρων μελος της ομαδας .Οι γενικες δοσολογιες για τα φαρμακα που συνηθως κανουμε χρηση , υπαρχουν στη διαθεση της ΔΟ και οποιο μελος της να ειναι παρων , αν υπαρξει αναγκη , που να ειναι εμφανης σε δημοσιο θεμα και δεν μπορουν να την καλυψουν οι ιδιοι , σιγουρα παντα υπαρχει επικοινωνια μεταξυ μας ) . Τα μελη της διαχειρισης που ειναι on line ή εχουν μπει το τελευταιο 24ωρο στο φορουμ φαινονται με διαφορετικο χρωμα (μωβ) στο κατω μερος της σελιδςας στους << συνδεδεμενους χρηστες ) σε οσα μελη μας ειναι συνδεδεμενα

Σου στελνω σε λιγο πμ με την δοσολογια οπως ακριβως πρεπει να δοθει στη συνεχεια . Τουλαχιστον για 7 συνεχομενες ημερες αλλα δεν θα σταματησεις αν νωριτερα δεν εχεις προλαβει να ενημερωσεις το θεμα με την κατασταση του πουλιου (αν γινεται και με φωτο εστω του ιδιου αν οχι της κοιλιας του και κουτσουλιων )

Για ολα τα μελη μας αλλα και τους επισκεπτες :

Το GBC παντα ξεχωριζε για την υπευθυνη σταση του συνολου των μελων του , σε θεματα ασθενειας πουλιων και δεν περιοριζοτανε σε ευχολογια , ειδικα οταν τα πουλια κινδυνευανε αμεσα και περιπτωση επισκεψης σε πτηνιατρο δεν υπηρχε (ειτε δηλωμενη δημοσια ειτε με πμ σε καποιον διαχειριστη απο το ενδιαφερομενο μελος ) . Παραλληλα σπανια εως ποτε δεν συναντουσες απο τα μελη του απολυτοτητα σε θεματα γνωμης , εκτος ισως μονο οταν οι καταστασεις επιβαλανε να πειστει αμεσα το μελος να παρει αμεσα μετρα για ενα πουλακι , γιατι η κατασταση εδειχνε οριακη . Η δημοσια παρουσιαση των θεματων και η γνωμη του καθενος συνοδευοτανε παντα με επεξηγηση των λογων που καποιος την εχει . Οχι οπως συνανταμε στις ομαδες του fb με 10αδες ποστ κατω απ καθε προβλημα που ο καθενας λεει τα δικα του και ο γκουρου της ομαδας τελικα οδηγει τον ενδιαφερομενο με πμ ... Απο τα πρωτα βηματα μου στο χωρο ημουν κατα των << γκουρου >> και υπερ της δημοσιας συζητησης τετοιων θεματων , που σταδιακα οδηγει σε μεταδοση της γνωσης και της εμπειριας , της οποιας ισως υπαρχει στον καθενα . Αποδειξη της διαφορας , ειναι πχ το συγκεκριμενο θεμα Καναρίνι με πρόβλημα στα πόδια που στην ουσια εξελιχθηκε απουσια μου επαρκεστατα , οπου ακουστηκαν αρκετα μελη μας να εκφραζουν τη γνωμη τους με δικαιολογηση της αποψης τους , οχι απολυτοτητα και αυτο δεν προηλθε ετσι ξαφνικα απ τη μια μερα στην αλλη .Μονο με το θαρρος της γνωμης των πολλων ενας χωρος μπορει να εχει συνεχεια , γιατι οι ανθρωποι ερχονται και παρερχονται ! Να μη φοβομαστε να την εκφραζουμε σαν απλα μελη και να μην ακουμε μονο τους << γκουρου >> αν αυτοι δεν επιχειρηματολογουν επαρκως σε οτι συστηνουν . Να δεχομαστε επισης την κριτικη ανωνυμα (αν το εχουμε κανει αλλου ) ή επωνυμα (αν το εχουμε κανει εδω ) οταν συστηνουμε φαρμακα σε δοσολογιες ποιλλαπλασιες των κτηνιατρικων εγχειριδιων που βγαλαμε απ το μυαλο μας ... Προσωπικα αν και το εχω εκφρασει καποια στιγμη εκει , το λεω ομως και εδω , δεν θελω να εχω επικοινωνια για θεματα των πουλιων στο λογαριασμο μου στο fb , παρα μονο για δοσολογια φαρμακου , αν αυτη δεν μπορει να δοθει αμεσα απο καποιον στο φορουμ και μονο οταν υπαρχει δημοσιο θεμα στο gbc ανοιγμενο , το οποιο θα συνεχισει να ενημερωνεται

12. Thanks lagoudakis thanked for this post
    Likes lagoudakis, ndlns liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Γιαννης
    Κατοικίδιο
    2 lovebirds
    Post Thanks / Like
    εγινε μπερδεμα παιδια,απλα και εγω δεν ηξερα που να γραψω και σε ποιον,καταλαβαινω οτι ειναι λεπτο το θεμα οταν καποιος προτεινει φαρμακα και δοσολογιες μεσω ενος φορουμ που ειναι συνηθως απροσωπο και με κινδυνο αν κατι δεν παει καλα να αρχισει ο εχων το προβλημα να ριχνει ευθυνες,προσωπικα δεν θα το εκανα αν πχ το πουλακι το εχανα(χτυπα ξυλο) γιατι αυτοι που προσπαθουν να δωσουν βοηθεια δεν ειναι γιατροι ακομα και με φωτο δεν μπορει να βγει συμπερασμα για τα αιτια...τελος παντως μου εστειλε μηνυμα ο αγαπητος Δημητρης με καποια δοσολογια και το πουλακι αυτη την στιγμη ειναι πολυ καλα,ειναι αρκετα ευθιαθετο,τρωει πεταει και δεν ειναι φουσκωμενο...αφου λεω να μην το παω την δευτερα στον πτηνιατρο αν συνεχισει ετσι.....Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια,σε περιπτωση που κατι αλλαξει προς το χειροτερο θα ενημερωσω φυσικα

14. Thanks jk21 thanked for this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Γιαννη εγω σου εγραψα το ποστ 4 μην τυχον παρερμηνευσες τα λογια μου και αρκεστηκες στην δοσολογια εκεινη . Το ποστ 8 γραφτηκε κυριως για να πω καποια πραγματα με την ευκαιρια στο συνολο των μελων μας αλλα και σε σενα , που να σας κανει να καταλαβετε οτι ειναι σημαντικη η δημοσια παρουσιαση αναλυτικα των προβληματων των πουλιων μας και για να κρινομαστε για οτι προτεινουμε αλλα κυριως για να μαθαινουμε ολοι και να βοηθησουμε και αλλους στο μελλον συνολικα , συμμετεχοντας ενεργα σε αυτες τις συζητησεις .Αυτος τουλαχιστον ειναι ο δικος μου στοχος και σιγουρα ειμαι επηρεασμενος απο τη φυση του επαγγελματος μου (δασκαλος σε ΕΠΑΛ ) να πιστευω οτι η προοδος ερχεται μεσω του συνδιασμου επιμορφωσης και εμπειριας και κυριως μεσω της διασπορας αυτων

Οποτε μην ανησυχεις για ευθυνες κλπ που λες . Απο αυτες εχω συνηθισει και απο ατομα που τα πουλια τους δεν πεθανανε , το αντιθετο ...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία