Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 26
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like

Απωλεια ζευγαριού απο εντερικά

Συνεχίζουν και φέτος οι ατυχίες.
    Αυτή τη φορά έχασα όλο το ζευγάρι.
    Την Παρασκευή είχα δει και τα δυό πουλια να κάθονται παρεα στην φωλιά που είχαν κανει με τέσσερα αυγά που και αυτά είναι άσπορα τελικά.
    Το Σάββατο το πρωι όμως είδα τον αρσενικό φουσκωμένο και τη θηλυκιά επίσης στη φωλιά να έχει μέσα το .κεφάλι και να ψιλοκλωσσαει.
    Τα πηρα και τα δυο μέσα στο σπιτι και έβαλα τα αυγά σε άλλο ζευγάρι προσωρινά αλλά τελικά ήταν και αυτά άσπορα.
    Τους έδωσα αμέσως στο στόμα gentamicina και διάλυμα esb3 με Almora μιας και η κοιλιά τους ήταν μαυρα χάλια. Παράλληλα έφτιαξα και augmentin.
    Το αρσενικό το Σάββατο βράδυ πέθανε.
    Η θηλυκιά με το augmentin κάπως συνήλθε αλλά την Κυριακή το μεσημέρι φουσκωσε παλι και πέθανε.
    Πραγματικά αυτή τη φορά μου ήρθε να τα παρατήσω. Πουλιά έχω χάσει πολλά και σχεδόν όλα τα έχω βάλει στο φόρουμ από τότε που το βρήκα. Όμως να τα έχω πια σε κατάσταση ξενοδοχείου και να χάνω και πουλιά με τέτοια καλά γονίδια μου πεφτει βαρυ. Άλλα περιμενα για φέτος και από 4 πολυ καλά ζευγάρια πουλιων timbrado, έμειναν 2 και βλέπουμε.
    Παραθέτω φωτο μόνο του θηλυκου γιατί δεν τράβηξα το αρσενικό αλλά οι κοιλιές τους και η καρίνα τους ήταν ίδια ακριβώς.
    Η διατροφή σε όλα είναι ίδια και ειδικά τις 3-4 μέρες που άρχισε να κλωσσαει μόνο σπόρους.
    Η μόνη μεγάλη αλλαγή που έκανα ήταν η χρήση πελλετ στον πατο.
    Έκανα λοιπόν μια ερασιτεχνική νεκροψία να δω αν το στομάχι είχε υπόλοιπα πελλετ, όπως κάποια άλλη φορά που είχα βρει γεμάτο με άμμο, αλλά φαινόταν άδειο και τα έντερα πρησμένα σε άσχημη κατάσταση.
    Θα τις στείλω να τις δει και ο JK21. έτσι για την εμπειρία.
    Μου εχουν φυγει πουλια μέσα από τα χέρια, μου έχει πεσει αρπακτικό σε μωρά, έχω χάσει από κουνουπια, από σταφυλοκκοκο από χίλια δυο. Έχω στείλει 2 φορές σε κτηνιατρικό, τα έχω δει όλα και μόνο με 3-4 ζευγάρια το χρόνο. Δεν με χαλασε τιποτα μέχρι χτες.
    Εφτιαξα χώρο, πηρα super πουλιά από ανθρώπους εξαιρετικούς άλλαξα ράτσες,πηρα τροφή συσκευασία,καλυτερα κλουβιά ριγανέλαιο,λαχανικά και χόρτα απο τον κηπο μου, αυγό τροφή δική μου χωρίς πολλά μέσα για να έχω τον έλεγχο (αυγουλακι, βρώμη, άνθος ορύζης, αλεύρι, ρίγανη, φρυγανιά) και δεν μπορώ να κάνω κέφι με τίποτα.
    Πραγματικά αυτή τη φορά στεναχωρέθηκα απίστευτα. Αν δεν είχαν κάνει φωλιά τα άλλα δυό θα τα έδινα.
    Τα συγκεκριμένα ήταν δικό μου θηλυκό ενός χρόνου και αρσενικό συλλόγου από τον Νοέμβριο στην κατοχή μου και μάλιστα δώρο.

Στάλθηκε από το X5max_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από dikai; 03-04-2018 στις 09:17

2. Likes gtsaka liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    Δημητρη καλημερα μου εκανες την καρδια περιβολι... σε καταλαβαινω απολυτα,αλλα δεν θα τα παρατησουμε ρε.
    ολα καλα θα πανε, λυπαμαι για τα πτηνα σου παντως και ευχομαι πολλες γεννες με αυτα που εμειναν

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από IscarioTis; 03-04-2018 στις 09:40
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

4. Likes dinosd, komo liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δημητρη εντεριτιδα στο φουλ .Δεν ξερω τι μπορει να εφταιξει

Ο εκτροφικος χωρος παει με τις γεννες (οπως παιρνουν τα αυτια μου ) ασχημα . Οσο μπαινουμε στον Απριλη εκτος απο μικρα θα ακους (οσο και να κρυφτει και παλι ) και παλι πολλες απωλειες οπως και περυσι τετοια εποχη . Δεν προκειται να ριξω μια ατακα με μια γενικευμενη αιτια που θα μπορουσα να θεωρω υπευθυνη . Σιγουρα πιστευω οτι μπορει να υπαρχει και καποιος ιος που ενεργοποιειται αυτη την εποχη ,γιατι πχ η μαυρη τελεια , ειναι γνωστο οτι εχει πολυ πιθανο σαν αιτιο τον circovirus και αυτος εχει ενα σωρο αλλα δευτερευοντα αποτελεσματα .Αλλα υπαρχουν και αλλες αιτιες που δεν μπορει καποιος να στηριξει αυθαιρετα οταν τα αποτελεσματα μαζικων περιπτωσεων και συγκρισης συνθηκων δεν οδηγουν αυτονοητα εκει . Δυστυχως δεν θα τις δεις εδω τις μαζικες περιπτωσεις , σε ενα χωρο που οι χομπιστες μονο συμμετεχουν με ειλικρινεια και οι εκτροφεις πολλων πουλιων ειτε παρακολουθουν διακριτικα , ειτε και ως απλοι επισκεπτες

Δεν θα τα παρατησεις . Εσενα σε κοροιδευει απλα η τυχη σου .Εμενα με κοροιδευει ο χωρος ολος .Οσο αγαπας τα πουλια , το παλευεις , για να κερδισουν αλλοι στο μελλον , ισως και μεσα απο τη γνωση που θα βγει απο τις δικες σου ασχημες στιγμες

* δεν εχω μπει ακομα φατσοβιβλιο αν εχεις στειλει κατι . Να δω τα θεματα πρωτα εδω και θα πεταχτω μετα

6. Likes dikai, IscarioTis, dinosd liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστώ Δημήτρη αλλά να μην πω τίποτα...

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Δημητρη εντεριτιδα στο φουλ .Δεν ξερω τι μπορει να εφταιξει

Ο εκτροφικος χωρος παει με τις γεννες (οπως παιρνουν τα αυτια μου ) ασχημα . Οσο μπαινουμε στον Απριλη εκτος απο μικρα θα ακους (οσο και να κρυφτει και παλι ) και παλι πολλες απωλειες οπως και περυσι τετοια εποχη . Δεν προκειται να ριξω μια ατακα με μια γενικευμενη αιτια που θα μπορουσα να θεωρω υπευθυνη . Σιγουρα πιστευω οτι μπορει να υπαρχει και καποιος ιος που ενεργοποιειται αυτη την εποχη ,γιατι πχ η μαυρη τελεια , ειναι γνωστο οτι εχει πολυ πιθανο σαν αιτιο τον circovirus και αυτος εχει ενα σωρο αλλα δευτερευοντα αποτελεσματα .Αλλα υπαρχουν και αλλες αιτιες που δεν μπορει καποιος να στηριξει αυθαιρετα οταν τα αποτελεσματα μαζικων περιπτωσεων και συγκρισης συνθηκων δεν οδηγουν αυτονοητα εκει . Δυστυχως δεν θα τις δεις εδω τις μαζικες περιπτωσεις , σε ενα χωρο που οι χομπιστες μονο συμμετεχουν με ειλικρινεια και οι εκτροφεις πολλων πουλιων ειτε παρακολουθουν διακριτικα , ειτε και ως απλοι επισκεπτες

Δεν θα τα παρατησεις . Εσενα σε κοροιδευει απλα η τυχη σου .Εμενα με κοροιδευει ο χωρος ολος .Οσο αγαπας τα πουλια , το παλευεις , για να κερδισουν αλλοι στο μελλον , ισως και μεσα απο τη γνωση που θα βγει απο τις δικες σου ασχημες στιγμες

* δεν εχω μπει ακομα φατσοβιβλιο αν εχεις στειλει κατι . Να δω τα θεματα πρωτα εδω και θα πεταχτω μετα
    Εντεριτιδα σίγουρα. Θα δεις και αυτά που θα σου στείλω.
    Αλλά και τα δυο μαζί ταυτόχρονα.... Και δεν τα έπιασε τιποτα.
    Το μόνο που φοβάμαι είναι το πελλετ.
    Θα ρισκάρω να το αφήσω και στα άλλα.
    Είναι ψυχοφθορο αυτό γαμώτο. Ευτυχώς χάρισα δυο θηλυκά φέτος και είναι σε γέννες. Μακάρι να μου πουνε ότι πανε καλά.
    Δημήτρη πραγματικα μου την έχει δώσει η τυχη μου πια. Εχω τάξει κιόλας.
    Και βλέπω κάτι βρωμιάρηδες να πουλανε κιόλας και τρελαίνομαι.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από dikai Εμφάνιση Μηνύματος
    Εντεριτιδα σίγουρα. Θα δεις και αυτά που θα σου στείλω.
    Αλλά και τα δυο μαζί ταυτόχρονα....
    Δημήτρη πραγματικα μου την έχει δώσει η τυχη μου πια. Εχω τάξει κιόλας.

Δημητρη ειμαι νευριασμενος απο τοτε που εγινε οτι εγκνε με την καρδερινα, και εχω τκν αλλον απο κατω που τα εχει σε κλουβια οτι να ναι, τους δινει οτι να ναι, κιτρινη αυγοτροφη, τροφη απο γνωστο πετσοπ χυμα και του κανουν και γεννες δηλαδη νταξει τι να πω....

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από IscarioTis; 03-04-2018 στις 13:00 Αιτιολογία: κι
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

10. Likes dikai liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δημητρη δεν ειναι απο το πελλετ . Εχω κανει χρηση εδω και χρονια .Ειδικα αν δεν ειχαν αμεση επαφη με τριμμενο .
    Καταρχην αν ειχαν φαει πελλετ και δεν το χωνευαν , θα εβλεπες μπαλακι αλλα σκληρο ισως και ανομοιιομορφο στο στομαχι .Οχι πρησμενα εντερα

Κατι εδωσες και φαγανε που δεν φαγανε τα αλλα ή δεν εχει εμφανιστει ακομα στα αλλα . Αν εδωσες και νεα παρτιδα σπορων , μην αποκλειεις ουτε αυτο .

Αυγοτροφη επισης , αν δινεις ετοιμη και πηρες νεα παρτιδα .Αν δινεις φτιαχτη , μονο αν εβαλες καποιο μολυσμενο υλικο ή εμεινε πανω απ μερα στην ταιστρα ενω ηδη ηταν πολλων ημερων στο ψυγειο και ειχε αρχισει να μυριζει , που ξερω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να εκανες κατι τετοιο , απλα παραθετω τις πιθανοτητες για οσους διαβαζουν ακομα και σαν απλοι επισκεπτες και εχουν αντιστοιχα περιστατικα

Απο κει και περα υπαρχουν και οι ιοι και αυτοι δεν κανουν επιλογη τροπου να ερθουν στην εκτροφη . Τα παντα μπορουν να τους μεταφερουν

Παντως δεν δειχνει να εχει καμμια σχεση με προβληματα ευλογιας ή σταφυλοκοκκου που πιστευω ειχες παλιοτερα

12. Likes dikai liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Το προπολοριγανελαιο που σου ειχα δωσει οταν βρεθηκαμε με τα παιδια για καφε , το εδινες αυτες τις ημερες σε αυτα ή στα αλλα με καποιο τροπο ;

αν οχι , δωσε αμεσα στα αλλα

14. Likes IscarioTis, dinosd, dikai liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Κρίμα Δημήτρη... Θέλει προσοχή αυτή την εποχή με τις προσπάθειες μας για πυρωμα των πουλιών και αλλαγή της διατροφης τους είτε με έτοιμα σκευάσματα είτε με δικές μας συνταγές. Ειχα περίπτωση ερεθισμενης κοιλιας σε αρσενική καρδερίνα ίσως λόγω υπερβολικής χορήγησης γυρης και βιτ Ε και ευτυχώς τωρα είναι μια χαρά το πουλάκι (θέλω να ενημερώσω και το σχετικό θέμα που ειχα ανοίξει)
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

16. Likes dikai liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Αντωνης
    Κατοικίδιο
    Kαρδερινες-Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από dikai Εμφάνιση Μηνύματος
    Αυτό είναι που με τρελαίνει κι εμένα,πιασμένα πουλιά,κουτσουλιες βουνό να ακουμπάνε την πατηθρα,νερό πράσινο και τα πουλιά οκ...

18. Likes dikai liked this post

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία