Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο ... 23456 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 31 μέχρι 40 από 59
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    John
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα σε όλους. Χρόνια πολλά και Χρίστος ανεστη.!
    Η δίαιτα ξεκίνησε για τον αρσενικό μου την Μ.τεταρτη. σήμερα παρατήρησα πολύ καλύτερο το κελάηδημά του αρσενικού και αυτη την "βραχναδα" να έχει εξαφανιστεί και να είναι καθαρή και δυνατή η φωνή του. Αύριο αν προλάβω θα τα πιάσω για να ελέγξω τον αρσενικό αν έχει χάσει το λίπος του. Το μόνο που παρατήρησα σήμερα και με προβλημάτισε αρκετά για την πρόοδο του ζευγαρώματος είναι ότι στα καλά του καθουμενου η θηλυκή άρχισε να του επιτίθεται χωρίς λόγο. Όχι Για φαγητό ή κάτι τέτοιο..
    Για να κάνω μια ανακεφαλαίωση οσον αφορά το ζευγάρι μου.. τα έχω κάνει την προετοιμασία που διάβασα εδώ μεσα. Ο αρσενικός είναι πυρωμενος πάρα πολύ θα έλεγα. Η θηλυκη έχει στρώσει φωλιά εδώ και μια εβδομάδα, αλλά δεν μπαίνει μέσα στην φωλιά ούτε κάθεται για βατεμα. Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι ο αρσενικός έχει σταματήσει να την κυνηγάει εδώ και λιγες μέρες για να βατεψει..

Σχετικά με την δίαιτα τους αύριο αν μπορέσω θα ανεβάσω φωτογραφίες κλπ..

Σχετικά με το ζευγάρωμα, έχετε να μου πείτε κάτι που ίσως είναι λάθος?
    Τα πουλιά τα έχω μέσα στο σπίτι γιατί έχω σοβαρό πρόβλημα με σαΐνια και καρακαξες. Το μόνο "κακό" που μπορώ να φανταστώ είναι ότι επηρεάζονται από φώτα φασαρία κλπ... Βέβαια προσπαθώ το φως να είναι πάνω κάτω στις ίδιες ώρες όπως είναι εξωτερικα.
    Τελευταία επεξεργασία από DScythe; 08-04-2018 στις 23:34

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Περιμενουμε φωτο ..
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    John
    Post Thanks / Like

4. Likes dikai liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από DScythe Εμφάνιση Μηνύματος

Η θηλυκιά δεν φαίνεται να έχει πυρωσει καλά Γιάννη.

Στάλθηκε από το X5max_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    John
    Post Thanks / Like
    Τι άλλο να την κάνω για να πυρωσει.? Μέχρι και φωλιά έστρωσε αλλά τίποτα.. σκέφτομαι να τα βγάλω έξω τα πουλιά γιατί τα έχω μέσα στο σπίτι αλλά φοβάμαι μην στρεσαριστουν και δεν κάνουν τίποτα στο τέλος..

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Να τα χωρισεις αλλα να ειναι διπλα διπλα

Η θηλυκια να σταματησει τη διαιτα και να εχει ενισχυμενο κανονικο μιγμα και εξτρα λιναροσπορο αν βρισκεις ή αν οχι , τοτε κανναβουρι .Μην φοβηθεις αν παχυνει λιγο . Χορταρικα οσα θελει . Αυγοτροφη φτιαξτης με τριβοντας λιγες νιφαδες βρωμης (κουακερ ) στο μουλτι ( 30 γρ ) με τον κροκο (μονο χωρις το ασπραδι ) καλα βρασμενου αυγου και το ασπραδι να το δινεις στον αρσενικο να τρωει . Αν τα διατηρεις ψυγειο , ανετα κρατουν 3 ημερες . Να τριβεις μεσα και σουπιοκοκκαλο

Ο αρσενικος δεν βλεπω να αδυνατιζει σημαντικα αλλα ειναι αρκετα πυρωμενος και αυτο ισως αναχαιτιζει την ανατομικη δυσκολια στο βατεμα σε παχουλα πουλια . Το γιατι δεν αδυνατιζουν τα πουλια με σχεδον σκετο κεχρι (ελαχιστους ή και καθολου λιπαρους σπορους ) και τηρηση μικρης ποσοτητας στην παροχη σπορων , ειναι κατι που εμενα προσωπικα με προβληματιζει ... Εκτος αν μεσα ειναι αμυλουχο και ... απεξω ισως λιγο ... λιπαρο ( οποιος καταλαβε καταλαβε . Δεν ειναι για σενα αυτο Γιαννη ) .

Για μενα ομως πρεπει να συνεχισεις τη διαιτα σε αυτον και να ενωσεις τα πουλια σε καμμια 10αρια μερες , εκτος αν το θηλυκο κανει αυγο .Τοτε να τα ενωσεις αμεσως

Ακου και αλλες γνωμες και πραξε οπως πιστευεις καλυτερα .Δεν ειμαι απολυτος σε οτι εγραψα .Απλα η θηλυκια δεν πρεπει να συνεχισει διαιτα
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

8. Likes dikai, gianniskilkis liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    John
    Post Thanks / Like
    Την δίαιτα την ακολούθησα κατά γράμμα. Κάθε μέρα από μια κουταλιά του γλυκού την τροφή που μου ειπες πρασινάδα φουλ και αυγό μόνο ασπραδι. Νομίζω ότι έχασε αλλά πολύ λιγο. Θα ακούσω αυτά που λες Δημήτρη και αύριο θα βάλω το χώρισμα στην ζευγαρωστρα και θα συνεχίσω την δίαιτα μόνο στον αρσενικό.

10. Likes jk21 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Γιαννη ειμαι σιγουρος οτι την τηρησες . Να σαι σιγουρος οτι μπορω να το καταλαβω και σε μελη που το κανουν και σε μελη που δεν το κανουν γιατι ανησυχουν αν στερησουν αρκετη τροφη στο πουλακι τους . Δεν εισαι ο μονος που διαιτα με κεχρι δεν εχει αποτελεσματα παντα ακομα και σε περιορισμενη ποσοτητα .Ειναι εμφανης επισης (αν και θολη η αρχικη φωτο ) οτι η διογκωση απο το λιπος δειχνει να ειναι μικροτερη στην τωρινη καθαρη φωτο και κυριως οτι το πουλι πια ειναι εμφανως πυρωμενο , με διακριτο εντονα (αρα οκ για να γινει το βατεμα ) το γεννητικο του οργανο .Ομως θα ηθελα οσο θα δυναμωνει και θα πυρωνει το θηλυκο , το αρσενικο να αδυνατισει επιπλεον (μη στερουμενο παντως τιποτα απ βιταμινες και πρωτεινες αν δινεις οτι ειπαμε )

12. Likes dikai liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    John
    Post Thanks / Like
    Ότι μου έχεις πει μέχρι σήμερα το έχω κανει.. από φαγητό βιταμίνες κλπ. Σήμερα το πρωί έβαλα το χώρισμα στην ζευγαρωστρα και το θηλυκό άρχισε να μαδάει την φωλια.. τον αρσενικό τον βλέπω λίγο πεσμενο.. σήμερα τον άκουσα να τραγουδάει ελάχιστες φορες μεσα στην ημέρα. Λογικά αυτό γίνεται επειδή μπήκε το χώρισμα στην μέση...

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    John
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα έριξα μια ματιά στον αρσενικό για να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται.. η κατάσταση του είναι πάνω κάτω όπως και στην τελευταία φωτογραφία που ανέβασα, η διαφορά μπορεί να είναι πάρα πολύ μικρή και δεν φαίνεται.. παρατήρησα επίσης ότι στο μάτι του έβγαλε κατι, φαίνεται σαν να έχει πρηστεί.. λογικά κάτι έχει κολληζει.. φώτο δεν μπόρεσα να βγάλω διότι ήμουν μόνος μου.. όσον αφορά τα ακάρεα στα πόδια μου έστειλε ο GeorgeTh το scatt θέλω να μου πείτε πότε θα το χρησιμοποιήσω.. επίσης να αναφέρω ότι τα πουλιά είναι πολύ πεσμένα σε θέμα όρεξης.. έχω μέρες να ακούσω τον αρσενικό να κελαηδαει το ίδιο και για το θηλυκο...

15. Likes GeorgeTh liked this post

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο ... 23456 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία