Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 13 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 125
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Πωλινα
    Post Thanks / Like

Τραυματισμενο πόδι καναρινιου

Καλησπέρα είμαι νέα στην σελίδα και ζητώ συγνώμη αν υπάρχει κάπου το ίδιο θέμα.
    Έχω ένα μοζαικ καναρινάκι πολυ ζωηρο το οποίο την Τετάρτη άρχισε να στέκεται με το ένα ποδαράκι μισομαζεμενο, δλδ άφηνε τα δάχτυλακια του έξω από το σώμα του. Μετά από έλεγχο είδαμε πως είχε κάνει δύο φουσκες με πύον στην πάνω κλείδωση. Ανοίχτηκαν, βγήκε το πύον και ξεκινήσαμε και αντιβίωση στο νερό. Το πουλάκι από την επόμενη ημέρα ήταν και πάλι πολύ κέφατο και ενεργιτικο όμως πειράζει συνέχεια την πληγή του, δεν έχει αίμα αλλά δεν το αφήνει να κλείσει. Το θετικό είναι πως δεν έχει ξαναμαζεψει πύον αλλά το ερεθίζει συνέχεια. Έχετε να προτείνεται κάτι ώστε να υποχωρήσει πιο γρήγορα ο ερεθισμός ή κάποιον τρόπο να μην το πειράζει;
    Τελευταία επεξεργασία από Polina; 24-03-2018 στις 15:45

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πωλινα καλως ηρθες στην παρεα ! Γραψε οτι θες ανετα και μην το σκεφτεσαι ! Παντως σωστα επραξες να κανεις ξεχωρο δικο σου θεμα

Ανεβασε φωτο με το σημειο του προβληματος στο imgur.com ( κανοντας δωρεαν λογαριασμο ) ή σε αντιστοιχη σελιδα και μετα με απλη αντιγραφη - επικολληση μετα εδω , βαλε να το δουμε

Ποια αντιβιωση δινεται και σε τι δοσολογια;

Ποιος εκανε την επεμβαση ;

Αν εχεις αλοη , θα βοηθουσε αν εκανες επαλειψη συχνα στο σημειο . Για οτι αλλο πρεπει να δουμε τις φωτο
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Πωλινα
    Post Thanks / Like
    Καλως σαςσβρηκα! Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!!! Η αντιβίωση είναι η bogena astricycline μου την έδωσαν από το pet shop όπου και έγινε η επέμβαση. Του βάζω σε μισή ποτίστρα μισό δοσομετρικο κουταλάκι.
    Θα το ψάξω με τις φωτό και θα επανέλθω. Μου είπαν από το pet shop να βάλω και fusidin τοπικά. Εύχομαι να βοηθήσει. Βασικά το πρόβλημα το ίδιο το πουλάκι το κάνει γιατί το τραυματιζει

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Πωλινα
    Post Thanks / Like
    Ελπίζω να μπορείτε να δείτε γιατί δυσκολευτηκα πολύ

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ευχομαι να μην υπηρξε εισβολη μικροβιων κατα την επεμβαση , γιατι δεν τρελαινομαι σαν δραστικοτητα ουσιας για την χλωροτετρακυκλινη (ουσια του αστρικικλιν ) .Ναι να βαλεις και απο σημερα το απογευμα μαλιστα fucidin και να βαζεις πρωι απογευμα . Συνεχισε παντως κανονικα την αντιβιωση

Η << φουσκες >> ηταν ψηλα στον << αγκωνα >> ; που ακριβως ;

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Στα νυχια στη βαση του ενος υπαρχει ενα κακαδακι και στο αλλο πανω πανω , φαινεται διογκωση .Αν πραγματι ειναι ετσι , η διογκωση ειναι ογκιδιο ευλογιας

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Πωλινα
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Στα νυχια στη βαση του ενος υπαρχει ενα κακαδακι και στο αλλο πανω πανω , φαινεται διογκωση .Αν πραγματι ειναι ετσι , η διογκωση ειναι ογκιδιο ευλογιας
    Για τη σκούρα τελίτσα λέτε; Η αλήθεια κι εγώ σμρ την πρωτοείδα. Το βραδάκι που θα τον ξαναπιάσω για να βάλω κρέμα θα βγάλω κι άλλη φωτό μήπως φαίνεται καλύτερα.
    Όσο για την επέμβαση ήταν ένα μικρό τρυπήματακι με μια βελονιτσα και κατόπιν λίγη πίεση και βγήκε το υγρό. Πιστεύω πως δεν θα έχει συμβεί κάτι εκεί.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Πωλινα
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Η << φουσκες >> ηταν ψηλα στον << αγκωνα >> ; που ακριβως ;
    Οι φούσκες ήταν στα πλάγια του "αγκωνα"

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Πωλινα
    Post Thanks / Like
    Είχα βγάλει και αυτή στην προηγούμενη προσπάθεια δεν ξέρω αν φαίνεται κάτι περισσότερο οσον αφορά την ευλογια
    http://imgur.com/sfma1ik

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Περιεργο σημειο για να εμφανιστουν ... αν ηταν κατι σαν λευκο κρυσταλλικο στην αρθρωση , ισως ηταν ουρικη αρθριτιδα απο προβλημα μεταβολισμου της πρωτεινης στα νεφρα , ομως φουσκαλες; Μονο σταφυλοκοκκικη λοιμωξη ή ευλογια μπορω να σκεφτω .Μαλιστα και για ευλογια ειναι σπανιο το σημειο , ομως κατι μου λεει οτι στα δαχτυλα εχει σαφη σημαδια .Δες και στο δαχτυλο που φαινεται το νυχι ψηλα πανω

Προσωπικα δεν θα εμενα μονο στην αστρισικλιν αν μου λες οτι ειχε εκει θεμα και υγρο αλλα θα εδινα τουλαχιστον tabernil gentamicina ή baytril ή augmentin ( το τελευταιο σε φαρμακειο σκονη για ποσιμο εναιωρημα των 250 mg ) . Oμως θελω να δουμε και τα δαχτυλα πριν σου πω τελικα τι να παρεις (αν θες να παρεις ) . Fucidin ξεκινας ομως αμεσα

Σελίδα 1 από 13 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία