Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 23
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    2 καναρίνια
    Post Thanks / Like

Περίεργοι πόνοι πριν προλάβω να τα ζευγαρώσω!!

Καλησπέρα.Πέρασε μήνας και κάτι απο τη τελευταία αναρτηση που αφορούσε το κορίτσι.Εδώ και 20 μέρες κάνω τη διατροφική προετοιμασία που διάβασα στο φορουμ έτσι ώστε να προλάβω τη περίοδο ζευγαρώματος μιας και ένας καλός φίλος φρόντισε να μου προσφέρει ένα αρσενικό φίλο για το κορίτσι μου.Η διατροφή περιλάμβανε δική μου αυγοτροφή, κοκκινη πιπεριά, ρίγανη (χλωρή),καρότο,μήλο και τη προηγούμενη βδομάδα έφερα απο το μπαξέ μου μπρόκολο και σπανάκι που ήτνα και η πρώτη φορά που έφαγε το θηλυκό μου μετά το πρόβλημα υγείας του προηγούμενου μήνα

Ερώτηση για πιθανή δυστοκία

Η διατροφή αυτή δινόταν με συγκεκριμένη συχνότητα έχοντας πάντα σαν οδηγό το φορουμ. Πριν απο ο τεσσερις ημέρες έβαλα το κορίτσι στη ζευγαρώστρα όπου βρισκεται ο γαμπρός μαζί με το χώρισμα.΄Ολα πηγαίναν καλά.Μάλιστα ετοιμαζόμουν να σας τους παρουσιάσω και γω με μεγάλη μου χαρά, μιας και είναι η πρωτη φορά για μένα.Τη Δευτέρα που ήταν και η 2η μέρα παρατήρησα κάποιες στιγμές το θηλυκό να κάθεται ακίνητο ελαφρώς φουσκωμένο για μερικά λεπτά ,στη συνέχεια να το ξεπερνά και να συνεχίζει χαρούμενο το φλερτ και τη παρέα του αρσενικου φίλου της.Αυτό συνεχιζόταν όλη μέρα και συνεχίζει ακόμη και σήμερα απλά με μικρότερη ίσως συχνότητα.Απο εκείνη τη μέρα και έπειτα την έχω υπο επιτήρηση και ελέγχω τη κοιλίτσα της για τυχόν πρήξιμο.ΌΛο αυτό νομίζω εκδηλώθηκε απο τη στιγμή που της έδωσα σπανάκι την προηγούμενη Πέμπτη.Μπρόκολο της έιχα δώσει και πιο πριν χωρίς όμως να δώσει κάποιο σύμπτωμα.Έχω την εντύπωση ότι την ενοχλεί κάποιο λαχανικό.Ενώ δείχνει ότι είναι καλά φαίνεται οτι περνά μικρούς κολοικούς.
    Σας εκφράζω τους προβληματισμούς μου καθώς είχα σκοπό τέλος Μαρτίου να βγάλω το χώρισμα.Πάντως δεν δείχνει να έχει συμπεριφορά άρρωστου πουλιού.Θα σας παραθέσω και φωτό που τράβηξα σήμερα καθώς απο τη στιγμή που αντιλήφθηκα το πρόβλημα την ελέγχω καθημερινά.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    2 καναρίνια
    Post Thanks / Like

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    2 καναρίνια
    Post Thanks / Like

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    2 καναρίνια
    Post Thanks / Like

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Ετοιμαζόμουν να σε ρωτήσω για σουπιοκόκαλο, ασβέστιο και τα ρέστα.
    Είδα όμως εδώ Ερώτηση για πιθανή δυστοκία ότι το σουπιοκόκαλο υπάρχει στο κλουβί.
    Πάντως φαίνεται ότι έχει λιγότερο λίπος τώρα.
    Κάποια θηλυκά (κανάρες και καρδερίνες) μου έκαναν κάτι τέτοια χαζά 2-3 ημέρες πριν γεννήσουν το 1ο αυγό.
    Τα έβλεπα νωχελικά και ολίγον φουσκωμένα και δεν είχε να κάνει με έλλειψη ασβεστίου ή δυστοκία.

6. Likes Soulaki liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Eιχσμε αφησει το πουλακι με αυτη την εικονα σχεδον (βαζω απο 19 του μηνα και οχι 22 , για να φαινεται η μαυριδερη κοιλιδα που υπηρχε και υπαρχει και δεν ειναι κατι καινουργιο Ερώτηση για πιθανή δυστοκία )

και νομιζω εχει αποδιογκωθει και αλλο

Αν δεν δινεις καποιο συμπληρωμα ασβεστιου , να δωσεις . Ειτε πχ tabernil calcio απο petshop ειτε mega calcium απο φαρμακεια ειτε optisana απ γνωστο μαρκετ ξενων συμφεροντων που εχετε και στην πατριδα (ρωτα κοντα στο ταμειο )

Δεν νομιζω να εχει κατι το σπανακι και ισως ειναι ιδεα σου και δινω μονο μια μικρη μονο πιθανοτητα , αν εχει θεμα ελλειψης ασβεστιου ή δυσαπορροφησης ή εχει θεμα με τα νεφρα ηδη , να το επιδεινωνουν τα οξαλικα αλατα που εχει το σπανακι (σε υγειες πουλι δεν εχεις θεμα , με νορμαλ χρηση ) . Αν καθεται χωρις ανορθωμενο πτερωμα εντος της ημερας , δεν νομιζω να εχει κατι .Αν θες βαλε και κουτσουλιες να δουμε
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    2 καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα.Έχω 2 μέρες που ξεκινησα tabernil calcio στη ποτίστρα.Σήμερα το πρωί τους είχα για μια ώρα και τους 2 μέσα στο σπίτι ( τους έχω ακόμη στη ζευγαρώστρα) για να παρατηρήσω τη συμπεριφορά της.Παρατήρησα ότι περίπου μια φορά στη 1 ώρα κάθεται ακίνητη φουσκωμένη για 2 έως 4 λεπτά και όλη την υπόλοιπη ώρα είναι ζωηρή.Θα ανεβάσω και φωτό να μου πείτε τη γνώμη σας.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    2 καναρίνια
    Post Thanks / Like

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    2 καναρίνια
    Post Thanks / Like

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    2 καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Και μερικές χθεσινές φωτογραφίες.Έχω την εντύπωση ότι εφανίζεται πιο φουσκωμένη η κοιλίτσα σε αυτές τις φωτό σε σχέση με τις προηγούμενες.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας