Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 10
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    ΓΡΗΓΟΡΗΣ
    Post Thanks / Like

Ο Αρχηγός μιας μεγάλης οικογένειας με ένα καινούργιο ζευγάρι Budgie

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ που με δεχθήκατε σε αυτή την όμορφη παρέα. Όλα ξεκίνησαν όταν ένα μεσημέρι περπατούσαμε στον δρόμο με την γυναίκα μου , τα τρία μου παιδιά και τον Μίκυ ( pecinoua 1,5 χρονών, το μοναδικό πλάσμα που όταν γυρνάω σπίτι, τρελαίνεται από χαρά και μου φέρνει και τις παντόφλες.). Ένα μικρό αγριοπούλι ( στο μέγεθος σπουργιτιού) με μαυροκόκκινο χρώμα έπεσε από άγνωστη κατεύθυνση στα πόδια μας. Ακολούθησε πανικός για το ποιος θα το χαϊδέψει πρώτος. Πρώτη κλασσικά το χαϊδεψε η γυναίκα μου η οποία δεν το έδωσε και σε κανέναν άλλον. Στην συνέχεια επί μισή ώρα στο πεζοδρόμιο συζητάγαμε τι θα κάνουμε με το πουλάκι. Η κόρη μου 12 ετών έψαχνε να βρεί οτιδήποτε για να το βάλει μέσα και τα αγόρια μου 10 ετών και 6 ετών μάλωναν για το ποιος θα το πάρει για δικό του , ενώ η γυναίκα μου , ατάραχη , του μιλούσε του πουλιού σαν σε μωράκι. Τελικά κάποια στιγμή , ως αρχηγός της οικογένειας , αποφάσισα να πάμε στο διπλανό πάρκο και να το αφήσουμε να πετάξει , η γυναίκα μου αποφάσισε να πάμε στο κοντινότερο pet-shop και να πάρουμε ένα μικρό κλουβάκι. Εξήγησα σε όλους ότι είναι άγριο πουλάκι και θα ψοφήσει αν το βάλουμε στο κλουβί. Τελικά η άποψη μου ¨έγινε σεβαστή¨ και πήγαμε στο pet-shop όπως ήθελε η γυναίκα μου να πάρουμε ένα μικρό κλουβάκι. Στο pet-shop τα αγόρια τρέξανε στα ενυδρεία ( έχουμε και ένα μεγάλο ενυδρείο σπίτι με ένα ζευγάρι ξιφομάχους και τα μικρά τους 9 ψαράκια που γεννήθηκαν εκεί , με ονόματα για το καθένα για να μην μαλώνουν, όπου ο καθένας ταϊζει τα δικά του. Η γυναίκα μου μιλούσε με την κτηνίατρο για να ζευγαρώσει το pecinoua , η κόρη μου χάθηκε στα κλουβιά με τα παπαγαλάκια και εγώ πήγα στην υπάλληλο να της πω για πιο λόγο πήγαμε στο pet-shop. Μας ¨πήραν χαμπάρι¨ στο pet-shop και φύγαμε ευτυχώς μόνο με ένα τεράστιο κλουβί ( προσφορά με 50% έκπτωση) και μια σακούλα σποράκια. Το βράδυ κοιτάγαμε το αγριοπούλι το οποίο καθόταν φοβισμένο σε μια γωνία. Την άλλη μέρα τα ίδια. Την δεύτερη μέρα αποφάσισα να γίνω επιτέλους ¨αρχηγός της οικογένειας¨ και τους εξήγησα ότι το πουλάκι δεν τρώει και θα πεθάνει. Ευτυχώς με ακούσανε όλοι προσεκτικά και η γυναίκα μου αποφάσισε το απόγευμα να πάμε εκεί που το βρήκαμε και να το αφήσουμε ελεύθερο δίπλα στο πάρκο. Το αφήσαμε λοιπόν και πέταξε χαρούμενο πάνω στο πρώτο δέντρο. Όλα καλά λοιπόν. Δεν προλάβαμε να απομακρυνθούμε και έρχεται η κόρη μου να μου πει ένα μυστικό στο αυτί. Γυρίσαμε σπίτι από το pet-shop με μια πανέμορφη , κατάλευκη, παπαγαλίνα budgie. Μετά από τέσσερις ημέρες η γυναίκα μου αποφάσισε ότι ήθελε και αυτή ένα παπαγαλάκι budgie γιατί το άλλο ήταν της κόρης μου. Ξαναγυρίσαμε λοιπόν από το pet-shop με ένα πρασινοκίτρινο αγόρι budgie. Οι άνθρωποι στο pet-shop μου δώσανε και το κινητό τους αν τυχόν χρειασθώ κάτι άλλο...., Γυρίσαμε λοιπόν σπίτι με τα αγόρια μου βουρκωμένα. Όλοι καταλάβατε τον λόγο. Τους υποσχέθηκα ότι το ζευγαράκι μας θα γεννήσει και θα έχουν και αυτοί τα δικά τους παπαγαλάκια. Σας παρακαλώ , βοηθήστε με , πρέπει να γεννήσουν οπωσδήποτε. Από τότε που πήραμε το θηλυκό διαβάζω συνέχεια όλα τα άρθρα στο forum και με βοήθησαν σε πολλά πράγματα και σας ευχαριστώ όλους για αυτό. Θα επανέλθω κάποια άλλη στιγμή με κάποιες ερωτήσεις γιατί τώρα πρέπει να βγάλω το pecinoua της γυναίκας μου βόλτα.

2. Likes MacGyver, ndlns, komo, xrisam liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλως ηρθες Γρηγορη στην παρεα

Μαλλον ειχατε βρει εναν Καρβουνιαρη ( Phoenicuros ochruros )και σωστα κανατε που το αφησατε !

Για τα υπολοιπα , σιγουρα θα εχεις τη βοηθεια των μελων μας με γνωσεις στο ειδος που αναλαβατε την ευθυνη !

4. Likes Soulaki liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    ΓΡΗΓΟΡΗΣ
    Post Thanks / Like
    Εχεις δίκαιο , αυτός είναι. Σε ευχαριστώ για την βοήθεια , είναι αλήθεια ότι τα έχω χάσει λίγο τώρα που είναι αρχή. Προσπαθώ να συμμετάσχω σε συζήτηση και δεν τα καταφέρνω.

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Βοηθός περιήγησης στο GreekBirdClub.com

Μην διστασεις να ρωτησεις οτιδηποτε και μην σε νοιαζει αν ανεβασεις κατι , καπου λαθος .Θα τα φτιαξουμε ολα . Θα δοθει η ευκαιρια να τα ξαναπουμε ! Καλως ηρθες και καλη περιηγηση στην παρεα μας

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Καλως ορισες και ευχομαι να μπορεσω να σε βοηθησω ως κατοχος ενος ζευγαριου budgie και σαν παιδι αρκετων αναπαραγωγων (ειχα γεμισει το σοι με budgie) αλλα πολλες απο αυτες ηταν τυχαιες καθως δεν ακολουθουσα καποιο "σχεδιο" και ειχα και αρκετες απωλειες πραγμα πολυ δυσαρεστο ειδικα για ενα παιδι και πιστεψε με καλυτερα να μην εχεις αναπαραγωγη παρα να εχεις μια εντελως αποτυχημενη και με απωλεια ενος εκ των δυο του ζευγαριου ..
    Θελω ωστοσο οπως φανταζομαι και αρκετα αλλα παιδια να μας δωσεις περισσοτερες πληροφοριες ..
    Αρχικα θα ηθελα μια εικονα με το κλουβι και το γυρο χωρο τους (μια εικονα = 1000 λεξεις ) για να μη σε ρωταω για τα περι χωρου κλπ κλπ ..εκτος αν θες να μου τον περιγραψεις πληρως .. στη συνεχεια θα ηθελα να μου πεις ποιο ειναι το καθημερινο τους διατροφολογιο και γενικοτερα τη καθημερινοτητα τους ( ποιος ασχολειται με αυτα ποσο , καθε ποτε , γινεται μεταφορα του κλουβιου μεσα στη ημερα απο ενα μερος σε ενα αλλο ? , πετανε ελευθερα καθολου στο χωρο που βρισκονται , ειναι αγρια ή ημερα οταν τα πλησιαζεται , μεταξυ τους πως ειναι η συμπεριφορα τους ? , υπαρχει καποιο αλλο κατοικιδιο που να τα πλησιαζει και ισως να τα φοβιζει ) .. αυτα για αρχη και στη συνεχεια θα σου πουμε οτι μπορουμε για να βοηθησουμε ..

HelloWorld

8. Likes MacGyver, xrisam liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    ΓΡΗΓΟΡΗΣ
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από NickKo Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλως ορισες και ευχομαι να μπορεσω να σε βοηθησω ως κατοχος ενος ζευγαριου budgie και σαν παιδι αρκετων αναπαραγωγων (ειχα γεμισει το σοι με budgie) αλλα πολλες απο αυτες ηταν τυχαιες καθως δεν ακολουθουσα καποιο "σχεδιο" και ειχα και αρκετες απωλειες πραγμα πολυ δυσαρεστο ειδικα για ενα παιδι και πιστεψε με καλυτερα να μην εχεις αναπαραγωγη παρα να εχεις μια εντελως αποτυχημενη και με απωλεια ενος εκ των δυο του ζευγαριου ..
    Θελω ωστοσο οπως φανταζομαι και αρκετα αλλα παιδια να μας δωσεις περισσοτερες πληροφοριες ..
    Αρχικα θα ηθελα μια εικονα με το κλουβι και το γυρο χωρο τους (μια εικονα = 1000 λεξεις ) για να μη σε ρωταω για τα περι χωρου κλπ κλπ ..εκτος αν θες να μου τον περιγραψεις πληρως .. στη συνεχεια θα ηθελα να μου πεις ποιο ειναι το καθημερινο τους διατροφολογιο και γενικοτερα τη καθημερινοτητα τους ( ποιος ασχολειται με αυτα ποσο , καθε ποτε , γινεται μεταφορα του κλουβιου μεσα στη ημερα απο ενα μερος σε ενα αλλο ? , πετανε ελευθερα καθολου στο χωρο που βρισκονται , ειναι αγρια ή ημερα οταν τα πλησιαζεται , μεταξυ τους πως ειναι η συμπεριφορα τους ? , υπαρχει καποιο αλλο κατοικιδιο που να τα πλησιαζει και ισως να τα φοβιζει ) .. αυτα για αρχη και στη συνεχεια θα σου πουμε οτι μπορουμε για να βοηθησουμε ..

HelloWorld
    Σε ευχαριστώ για την υπομονή NickKo και επίσης ευχαριστώ και τον φίλο jk21 από την ομάδα διαχείρισης που προσπαθεί και με βοηθάει συνέχεια. Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν μπορώ να βρώ "ΤΟ ΘΕΜΑ : ο αρχηγός μια μεγάλης οικογένειας με ενα καινούργιο ζευγάρι budgie" για να μπορώ να επικοινωνώ και να μην σας κουράζω. Μπάινω από το προφίλ αλλά μετά χάνομαι. Αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να μπαίνω στο forum-παπαγάλοι-ζευγαρώματα αναπαραγωγή νεοσσοί - Ο αρχηγος...........
    Πως μπορώ να σας στείλω εικόνες από το κλουβί και από το ζευγαράκι ;
    Λοιπόν όσον αφορά την διατροφή. Διαβάζοντας τις πληροφορίες από το forum ξεκίνησα να βάζω στις ταίστρες λαχανικά και φρούτα. Μήλο , λάχανο, φράουλες , αχλάδι , αυγό βρασμένο με το τσόφλι ( τεμαχισμένο) , μπροκολο καλά πλυμένο , κουνουπίδι , μπανάνα , μαρούλι , καρότο. Αγόρασα και σουπιοκόκαλο. Από όλα αυτά φάγανε ελάχιστο αυγό , το σουπιοκόκαλο έχει δύο ραμφίσματα εδώ και δεκαπέντε μέρες και τίποτα παραπάνω , ελάχιστο μήλο. Το μαρούλι το βρίσκω συνέχεια κάτω στο κλουβί και πιστέυω ότι το τρώνε αλλά δεν τους το βάζω με τον σωστό τρόπο. Αυτό που τρώνε συνέχεια είναι παπαγαλίνη ( σπορακια διάφορα που μου δώσανε από το κατάστημα και το άλλο το κίτρινο ( δεν το θυμάμαι , νομίζω βιταμίνες) και το οποίο κίτρινο το τρώνε ότα βγάζω την ταίστρα με τα σπόρια ελπίζοντας να φάνε και κανα φρούτο και λαχανικό. Επίσης φάγανε ένα μπαστουνάκι με αποξηραμένα σπορια φρούτων. Το κλουβί δεν το μεταφέρουμε αλλά αναγκαζόμαστε εγώ και η γυναίκα μου και βάζουμε μέσα τα χέρια για να βγάλουμε τα χαρτιά που έχουμε στον πάτο όταν το καθαρίζουμε ( κάθε δύο ημέρες). όταν τα πλησίαζουμε ο αρσενικός κάνει σαν τρελός και πετάει άναρζα μέσα στο κλουβί. Η θηλυκιά μας δεν πετάει. Το καταλάβαμε όταν την πήγαμε για π΄ρωτη φορά σπίτι. Το γιατί δεν το ξέρω. Σκαρφαλώνει παντού με την μύτη της και γενικά είναι πιο παιχνιδιάρα από τον αρσενικό και τιτιβίζει περισσότερο. Μεταξύ τους η θηλυκιά είναι πιο ( χαδιάρα) βάζει το κεφάλι της κάτω από το δικό του αλλά ο αρσενικός μας φαινεται αδιαφορος. Το σκυλάκι δεν πλησιάζει γιατί κλείνουμε πάντα την πόρτα του δωματίου που είναι τα παπαγαλάκια και κοιμάται εκεί και το αγόρι όποτε προσέχει.

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Γρηγορη σου εχω επισυναψει πιο πανω , τον Οδηγο περιηγησης του φορουμ ως θεμα και εκει τα λεει ολα .Στο βαζω και στο προφιλ σου τωρα , μην τυχον χασεις το θεμα και δεν μπορεις να τον δεις

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Λοιπον αρχικα θα σου διευκολυνε πολυ τη ζωη αν κατεβαζες το tapatalk ειναι εφαρμογη στο store για κινητα και απο εκει βρισκεις το φουρομ και μετα λγ να ασχοληθεις θα σε διευκολυνει απιστευτα σε ολα (στο να βρισκεις θεματα να ανεβαζεις φωτο κλπ κλπ ) εγω σπανια χρησιμοποιω pc για να μπω ..
    θα φανε μην ανησυχεις απο ολα .. απλα βαζε τα τους σιγα σιγα και οχι ολα μαζι .. πχ βαζε μια βδομαδα μονο αυγο μπροκολο εναλλαξ ανα ημερα .... βγαλε αυτο το κιτρινο που λες και μη το ξαναδωσεις ειδικα αν ειναι χυμα .... φρουτα εγω να σ πω την αληθεια βαζω πολυ σπανια .. τους αρεσει επισης και το αγγπυρι για αργοτερα .. δωσε βαση στα λαχανικα και οσο πιο συχνα μπορεις αυγο μαζι με τσοφλι και ασπραδι και κροκο .. ( για να μη πηγαινει χαμενο βαζε το στο χψυγειο και δινε το και την επομενη ημερα το αυγο πχ κοψτο στη μεση ) αλλα μην τ αφηνεις πολυ ωρα στ κλουβι γτ χαλανε .... καμια φορα μπορει αν τρως εσυ κατι πχ μαρουλι να σε ζηλεψουν και να πανε να φανε .. επεμενε .. και ας μην βλεπεις να το τσιμπανε εμενα οταν τους τ αρχισα κανανε 1 μηνα να πλησιασουν .. πλεον με το που βαλω πανε καρφι ..
    Τωρα το αρσενικο φαινεται αγριο ή κανετε αποτομες κινησεις .. θα ηταν προτιμοτερο να ασχολειται ενας με τα πουλια και οχι βιαστηκα αλλα με αργες σταθερες κινησεις χωρις να πλησιαζεται το μερος που ειναι .... ο μονος τροπος παντως ειναι να σας βλεπουν συχνα και πολυ για να εξημερωθουν πληρως .. αλλα και αυτο ν μη γινει ακολουθοντας τα παραπανω μια χαρα θα ειναι .. προσπαθηστε να μη βαζετε χερια στο κλουβι μεσα .. πχ βαλε τε καποιο πατο απο κατω ή απ εξω απ το κλουβι για τις ακαθαρσιες τους ωστε να αππφυγεις και την επαφη του πουλιου με αυτες .. αυριο που ελπιζω να εχω χρο ο θα βγαλω καποιο βιντεο - φωτο να σ δειξω τι εννοω .. και γνκ να τ δειξω λγ εδω μεσα γτ εχω καιρο ..
    μπορεις αν θες να βαλεις καποιο συμπληρωμα αναπαραγωγης πχ fertivit κακο δν τς κανει αλλα ακολουθοντας τις οδηγιες .... η θυληκια τον ξυνει καθολου ή τον κουτουλαει με το κεφαλι της ? Αυτος την ξυνει την κυνηγαει απλωνει κανα ποδαρακι πανω της ?

HelloWorld

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    θανος
    Κατοικίδιο
    1 σκυλακι (joy), budgie,zebra finch,ενυδρειο 150t
    Post Thanks / Like
    Καλησπερα Γρηγορη ..για το μαρουλι που λες οτι το βρισκεις στον πατο ..για να το αποφυγεις αυτο μπορεις να κρεμας ενα δυο μαρουλοφυλλα μαζι πιανοντας τα με ενα μανταλακι στα καγκελα..Ειναι πολυ απλο και αποτελεσματικο,εγω ετσι το δινω και το τσακιζουν

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλώς ήρθες Γρηγόρη στην παρέα μας! Καλή αρχη στο φόρουμ!

Καλώς πράξατε και αφήσατε το πουλάκι η θέση του είναι στην φύση.

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου, είναι πολύ όμορφο να μεγαλώνουν μαζί με πουλάκια και κατοικίδια γενικά.

Σου παραθέτω μερικά χρήσιμα άρθρα για μπάτζυ:

(1) Η έννοια της Καραντίνας στα πτηνά
    (2) Κόκκαλο σουπιάς
    (3) Πατήθρες, φτιάξε τις μόνος σου
    (4) Ασφαλή και τοξικά ξύλα για τα κατοικίδια πτηνά
    (5) Βασικές προυποθέσεις για παπαγάλους...
    (6) Budgie: το κοινό παπαγαλάκι (Melopsittacus Undulatus)
    (7) Συνταγές αυγοτροφής
    (8) Τι επιτρέπεται να τρώει ο παπαγάλος μας και τι όχι
    (9) Παιχνίδια για παπαγάλους.
    (10) Βασικά βήματα εξημέρωσης (για όλα τα είδη) μικρών παπαγάλων.
    (11) Συμβουλές για τις πρώτες πτήσεις των πουλιών μας
    (12) Η γλώσσα του σώματος του παπαγάλου.
    (13) Το γράμμα ενός παπαγάλου στον άνθρωπο.
    (14) Φρέσκα βότανα ,χορταρικά και λαχανικά για καθημερινή χρήση στα πουλιά μας
    (15) Η χρήση του μηλόξυδου στα πτηνά
    (16) Μίγμα αποξηραμένων βοτάνων σε σκόνη για την αυγοτροφή
    (17) Γύρη: ένα ιδανικό συμπλήρωμα για τα πουλιά μας (bee pollen for birds)
    (18) Υπόστρωμα υγιεινής κλουβιού καναρινιού
    (19) Πτερόροια
    (20) Οδηγός συμπεριφοράς των παπαγάλων Budgie!
    (21) Συμβουλές για την καλύτερη διαβίωση των πτηνών μας

Eπίσης το σημερινό άρθρο της Κωνσταντίνας θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις κάποια επιπλέον ζητήματα της αναπαραγωγής:
    Το δίλημμα της αναπαραγωγής των πτηνών μας

14. Likes jk21, NickKo, CaptainChoco liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία