Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 12
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2017
    'Ονομα
    Σταυρος
    Post Thanks / Like

Exclamation Το κακαρίκι κάποια στιγμή έτρεμε

Καλησπέρα παιδιά.έχω δυο κακαρικια αρσενικό και θηλυκό.το αρσενικό κάποια στιγμή καθόταν στην πατρίδα και άρχισε να τρέμει άλλα Τώρα σταμάτησε.Τρώνε κανονικά πίνουν νερό.απο τι μπορεί να είναι;

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ειχε κανει μηπως μπανιο εκεινη την ωρα; τωρα πως συμπεριφερεται ; ειναι κινητικο; εχει φτερωμα φουσκωμενο σαν αρρωστο ή σαν οταν κοιμάται ή ειναι οπως το θηλυκο;

Βγαλε μια φωτο και βαλε μας με κουτσουλιες σε λευκο χαρτι κουζινας
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2017
    'Ονομα
    Σταυρος
    Post Thanks / Like
    Συγγνώμη άλλα Δεν μπορώ να ανεβάσω φώτο.είναι κινητικό τρώει και πίνει νερό.Να υπενθυμίσω ότι τα πουλιά τα έχω δεύτερη μέρα και μήπως ήταν στρες.

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ολα πιθανα .Χωρις να εχουμε την παρουσα εικονα και με την περιγραφη μαλλον να δειχνει οτι ειναι οκ , προσωπικα ως μη κατοχος παπαγαλων δεν μπορω να σε βοηθησω περισσοτερο αλλα σιγουρα μελη μας γνωριζοντας τη γλωσσα του σωματος των παπαγαλων , ισως σου πουνε κατι περισσοτερο .Ομως οποιαδηποτε στιγμη το δεις εμφανως νωχελικο , να μας ενημερωσεις

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2017
    'Ονομα
    Σταυρος
    Post Thanks / Like
    Αύριο θα θα κανονίσω να τα πάω σε γιατρό που ειδικεύεται σε πτηνά.Να τους κάνει μια εξεταση.σε ευχαριστώ πολύ για την ανταποκριση

6. Likes jk21 liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Απο φοβο στρες κ εμενα το παθαινουν οταν τα πλησιαζει καποιος αλλος .. καμια φορα ανασαινουν σαν να λαχανιαζουν γρηγορα και λες τωρα θα μου μεινει .... με εμενα δν κανουν τπτ πλεον αλλα στις αρχες το καναν .. βεβαια δν εχουμε το ιδιο ειδος παπαγαλου αλλα το χω δει και σε μεγαλυτερους παπαγαλους να συμβαινει .. αν τρωει δεν φουσκωνει και γνκ κινητικο βγαζει και καμια φωνη π και που ειναι κομπλε .. δωσε λιγο χρονο να σε συνηθισουν .. καλως τα δεχτηκες ..

HelloWorld

8. Thanks jk21 , komo thanked for this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2017
    'Ονομα
    Σταυρος
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα τα πηγα τα κακαρικια στο γιατρό.τα ακροαστικε τα ζύγιζε όλα καλά.έκανε καλλιέργεια κουτσουλιων και βρήκε μύκητες και μου έδωσε το nystamysyn 1 ml στα 1 λίτρο.είναι 3 μέρα θεραπείας.Μου είπε ότι μέρα απο 28 μέρες να τις πάω δείγμα κοστουμιών για να δει εάν είναι όλα οκ.σπέρνοντας όμως απο έναν άλλον που έχει πετ σοπ συζητώντας μου είπε ότι είνΑι πολύ βαρύ φάρμακο και ότι επειδή βρήκε βακτήρια έπρεπε να τα πάω πίσω τα πουλιά απο εκεί που τα πήρα.βέβαια εγώ Πρέπει να ακολουθήσω την γιατρό που τα πηγα.Αλλά έχω διχαστει μήπως και γίνει κάτι κακό.Αυτό που βλέπω στα πουλιά είναι πολύ ζωηραδα τρώνε πολύ πίνουν νερό σουπιοκοκκαλο κτλ.οπότε δεν ξέρω αν τα βακτήρια ρίχνουν διάθεση κτλ

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017
    'Ονομα
    Μιχάλης
    Post Thanks / Like
    Σου ειπε nystamysyn 1 ml στα 1 λίτρο? ή 7 ml ανα 1 λίτρο

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2017
    'Ονομα
    Σταυρος
    Post Thanks / Like
    1 ml σε ενα λίτρο.

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

το nystamysyn ειναι για μυκητες , οχι βακτηρια ... απο τα αντιμυκητισιακα , ειναι το πιο ηπιο , γιατι δρα μονο στην οδο της τροφης και δεν δρα μεσω αιματος .Δινεται για καντιντιασεις , συνηθισμενες σε πουλια μεγαλωμενα με κρεμα , απο εκτροφεα που τα αφαιρεσε απο τους γονεις και δεν ηξερε να ταιζει με σωστη θερμοκρασια ή ταιζε με κρεμα επαναχρησιμοποιημενη

Οταν τα πουλια εχουν καλη συμπεριφορα η μυκητιαση ειναι ηπια και περνα , αρκει να γινει σωστα η θεραπεια και να μην τα ταιζεις στο μελλον ετοιμος μπισκοτοτροφες (τις λεγομενες ετοιμες αυγοτροφες ) που εχουν ζαχαρη και ταιζουν τα υπολλοιματα candida που παντα υπαρχουν και αυξανονται σε πουλια με προδιαθεση

Για τη δοσολογια , το μονο που μπορω να σχολιασω , ειναι οτι αδιαλυτο το φαρμακο , δινεται σε ποσοτητα 0.15 ml την ημερα στο στομα για πουλι 22.5 γρ (δοσολογια απο πτηνιατρο για χορηγηση σε πραγματικα περιστατικα candida και μονο ) . Αυτο που εχεις εσυ ειναι καπου 60 με 100 γρ , οποτε υπολογισε αναλογως ... Τωρα πως δειχνει να θελει γυρω στο 0.5 ml τουλαχιστον αδιαλυτο και συ θα δωσεις 1 ml στο λιτρο ... δεν ξερω .Ξερει ο γιατρος ...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία