Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 18
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Σοφία Κ.
    Post Thanks / Like

Πιθανό πρόβλημα

Καλησπέρα Παιδιά,Πριν μερικές μέρες σας μίλησα για τον Λάκη,το μπάτζι μου που προφανώς είχε ακράτεια.Σήμερα έκανε διάρροια πιστεύω,και δεν έχει Καλή όψη σας βάζω φωτο να μου πείτε την γνώμη σας οι πιο έμπειροι.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Σοφία Κ.
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από SOFIA Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλησπέρα Παιδιά,Πριν μερικές μέρες σας μίλησα για τον Λάκη,το μπάτζι μου που προφανώς είχε ακράτεια.Σήμερα έκανε διάρροια πιστεύω,και δεν έχει Καλή όψη σας βάζω φωτο να μου πείτε την γνώμη σας οι πιο έμπειροι.

Ακαρεα ήθελα να γράψω και ο κορρεκτορα με διόρθωσε....

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Σοφία Κ.
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από SOFIA Εμφάνιση Μηνύματος
    Ακαρεα ήθελα να γράψω και ο κορρεκτορα με διόρθωσε....

Όποιος μπορεί και ξέρει θα το εκτιμούσα να μου έλεγε την γνώμη του.

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σοφία καλησπέρα! Η φωτογραφία της κοιλιάς του δεν μας βοηθάει διότι είναι τα πουπουλάκια του και την καλύπτουν. Προσπάθησε να τα βρέξεις με λίγο νερό για να τα παραμερίσεις έτσι ώστε να φαίνεται το δέρμα του. Βέβαια τώρα λογικά θα έχει κουρνιάσει και θα κοιμάται, οπότε καλύτερα αύριο!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Σοφία Κ.
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από CaptainChoco Εμφάνιση Μηνύματος
    Σοφία καλησπέρα! Η φωτογραφία της κοιλιάς του δεν μας βοηθάει διότι είναι τα πουπουλάκια του και την καλύπτουν. Προσπάθησε να τα βρέξεις με λίγο νερό για να τα παραμερίσεις έτσι ώστε να φαίνεται το δέρμα του. Βέβαια τώρα λογικά θα έχει κουρνιάσει και θα κοιμάται, οπότε καλύτερα αύριο!
    Όντως..κοιμάται τωρα..τα φυσηξα πάντως και δεν είχε κάτι,δεν ξέρω αν ήταν λερωμένος (για αυτό ανέβασα την φωτο αυτή) πάντως ανεπνεε και περίεργα σαν να κρατούσε ισορροπία με την ουρά του (την κουνούσε),να σημειώσω ότι του έδωσα πρώτη φορά σήμερα λίγο καρύδι,λες να τον πείραξε τόση ώρα φουσκωμένος δεν μου έχει κάτσει ξανά και ανησύχησα.

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Κουνούσε την ουρά του πάνω κάτω με κάθε ανάσα; Συνήθως αυτό υποδεικνύει κάποιο αναπνευστικό θέμα γιατί κανονικά δεν πρέπει να κουνιέται η ουρίτσα όταν ανασαίνει. Περίμενε όμως και άτομα με περισσότερη εμπειρία να σου απαντήσουν!

7. Likes jk21 liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Σοφία Κ.
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από CaptainChoco Εμφάνιση Μηνύματος
    Κουνούσε την ουρά του πάνω κάτω με κάθε ανάσα; Συνήθως αυτό υποδεικνύει κάποιο αναπνευστικό θέμα γιατί κανονικά δεν πρέπει να κουνιέται η ουρίτσα όταν ανασαίνει. Περίμενε όμως και άτομα με περισσότερη εμπειρία να σου απαντήσουν!
    Ναι με κάθε ανάσα,και μου φαίνεται σαν να έχει χάσει βάρος .....Από την τελευταία φορά που τον επιασα, χτες το παρατήρησα που τον έβγαλα από το κλουβί..

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σοφια το πουλακι εχει προβλημα .Δεν εχει διαρροια μεν αλλα τα υγρα της κουτσουλιας , το οτι κοιμαται ενω το αλλο οχι (και ειναι και φουσκωμενο ) και το οτι κουνα την ουρα στην αναπνοη , δειχνει οτι τουλαχιστον ειναι κρυωμενο αν οχι κατι αλλο

Πηγαινε αν μπορεις τωρα σε διανυκτερευον φαρμακειο (αλλιως αυριο το πρωι μολις ανοιξουν ) και παρε augmentin σκονη για ποσιμο εναιωρημα των 250 mg .Κανε το διαλλυμα οπως λενε οι οδηγιες και δωσε αρχικα μια σταγονα χωρις επιπλεον διαλυση στο στομα με συρριγκα (σχεδον 0.06 ml ) λεπτη και αυριο θα τα πουμε για τη συνεχεια

Να εινα καπου ζεστα και αν δεν τρωει να μας το αναφερεις και να παρεις almora plus φακελλακια απ το φαρμακειο

Εχεις καποια αντιβιωση αλλη ανθρωπινη ή για πουλι στο σπιτι ;
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Σοφία Κ.
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Σοφια το πουλακι εχει προβλημα .Δεν εχει διαρροια μεν αλλα τα υγρα της κουτσουλιας , το οτι κοιμαται ενω το αλλο οχι (και ειναι και φουσκωμενο ) και το οτι κουνα την ουρα στην αναπνοη , δειχνει οτι τουλαχιστον ειναι κρυωμενο αν οχι κατι αλλο

Πηγαινε αν μπορεις τωρα σε διανυκτερευον φαρμακειο (αλλιως αυριο το πρωι μολις ανοιξουν ) και παρε augmentin σκονη για ποσιμο εναιωρημα των 250 mg .Κανε το διαλλυμα οπως λενε οι οδηγιες και δωσε αρχικα μια σταγονα χωρις επιπλεον διαλυση στο στομα με συρριγκα (σχεδον 0.06 ml ) λεπτη και αυριο θα τα πουμε για τη συνεχεια

Να εινα καπου ζεστα και αν δεν τρωει να μας το αναφερεις και να παρεις almora plus φακελλακια απ το φαρμακειο

Εχεις καποια αντιβιωση αλλη ανθρωπινη ή για πουλι στο σπιτι ;
    Έχω και augmentin και αλμύρα και δεν τρώει σήμερα τουλάχιστον το βράδυ Δεν τον είδα να φάει. Να του δώσω λοιπόν Τώρα μετά ποτέ ξανά? Μπορώ να του βάλω στο νερό του και Πόσο,δεν θα μαι.και σπίτι όλη μέρα Αύριο θα είμαι στη δουλειά,το κατάλαβα πως Δεν είναι καλά με το που γύρισα σήμερα.

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Διευκρινισε μου αν εχεις των 250 mg και αν το εχεις ηδη κανει διαλλυμα , ποτε το εκανες (ποτε προσθεσες το νερο )
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας