Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 9 από 9
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Κεχρί στη διατροφή της Καρδερίνας

Εχει αποτελεσει αντικειμενο συζητησης , αρκετα συχνα εδω αλλα και σε αλλους διαδικτυακους χωρους στο παρελθον , το κατα ποσο η διατροφη της καρδερινας μπορει να στηριχτει σε πολυ μεγαλυτερο ποσοστο καναρινοσπορου (κεχρι , phalaris canariensis , alpiste , kanariensaat ) απο οτι εχουν συνηθως τα μιγματα ιθαγενων και πολυ περισσοτερο επισης , απο οσο πχ προσωπικα επιλεγω να βαζω στα μιγματα μου , βλεποντας οτι τα πουλια ζητανε κυριως λιπαρους σπορους χωρις να παχαινουν (οι καρδερινες ! οχι τα καναρινια ) .Ειναι σιγουρο οτι μια πολυ λιπαρη διατροφη , δεν ειναι οτι καλυτερο , οταν δεν μπορει να μεταβολιστει , ασχετα αν η εικονα της κοιλιας των καρδερινων , συνηθως δειχνει οτι δεν οδηγουμαστε σε συσσωρευση λιπους και οταν υπαρχει , συχνα χανεται πολυ συντομα σε καποια ασθενεια μεταξυ χειμωνα και φθινοπωρου . Το θεμα εχει συζητηθει εκτενως εδω Η διατροφή το χειμώνα για την καρδερίνα και τα άλλα ιθαγενή

Το σημερινο θεμα , ερχεται να δοκιμασει στην πραξη , προταση μελους μας , για ταυτοχρονη παροχη κανονικου μιγματος ιθαγενων σε μια ταιστρα και σε αλλη ξεχωρη παρουσια αποκλειστικα καναρινοσπορου . Σε δικια του εμπειρια απ οτι καταλαβα , με αυτο τον τροπο , τα πουλια δειχνουν προτιμηση στο κεχρι και ισως τα μαθουμε σε αυτο , χωρις το καψονι (συχνα επικινδυνο ) να τους στερησουμε το κανονικο μιγμα .Μεχρι τη σημερινη δημοσιευση , μεσολαβησε και συζητηση μου με εκτροφεα εκτος φορουμ , αρκετα ομως εμπειρο , ο οποιος μου επιβεβαιωσε την εκπληξη του οταν το ειδε σε δικα του πουλια

Ηρθε η ωρα λοιπον να δουμε κατι μαζικα , συλλογικα , στην πραξη !

Εγω εκανα απο την Παρασκευη μεχρι σημερα (και θα συνεχισω σταθερα ) πραξη την πιο πανω προταση και στα τρια ζευγαρια και δυστυχως μεχρι σημερα δεν αγγιζουν καθολου το σκετο κεχρι , ενω τρωνε στο κανονικο το λιγο (σχεδον 20 % που βαζω ) σταδιακα αφου παντα οταν μενει λιγο , προσθετε νεο μιγμα (χωρις να αφαιρω το παλιο κεχρι , ωστε να εχουν καθε φορα περισσοτερο , αν δεν φανε αυξημενα καποια στιγμη το προηγουμενο ) . Μελος μας ετυχε να βρεθει χτες στο χωρο μου και του εδειξα τα μεχρι τωρα αποτελεσματα ....

Ομως συμπερασματα δεν μπορουν να βγουν ουτε με τα θετικα αποτελεσματα των δυο φιλων , ουτε τα προσωρινα ισως ή και μονιμα δικα μου . Περιμενω και τη δικια σας δοκιμη και καθημερινη παρουσιαση της ταιστρας .Πραγματικη παρουσιαση και οχι με ταιστρες φτιαγμενες να ικανοποιουνε τον εγωισμο μας πανω σε καποια αποψη . Υποσχομαι ειλικρινη παρουσιαση και το οτι ειπα οτι εμπειροτατος εκτροφεας μου επιβεβαιωσε για τα δικα του πουλια την προτιμηση σε κεχρι σε ξεχωρη ταιστρα , δειχνει οτι αυτο εχω σκοπο και στοχο !

2. Likes MacGyver liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σημερα το μεσημερι ειχα μια ευχαριστη εκπληξη στο ενα ζευγαρι

Στα αλλα δυο , το κεχρι παραμενει αθιχτο απ την Παρασκευη (εκτος απο υπολοιματα σπορων ζωχου που ριξανε στο ενα μεσα ... )

Στο τριτο ζευγαρι (στον κατω οροφο της κλουβας ) εχει φαγωθει ξαφνικα σημαντικο ποσοστο .Αν προσεξετε τα περισσοτερα ειναι φλουδια

4. Likes Deukalion, amastro , wild15, MacGyver liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Δημητρη καθε μερα ομως δινεις να εχουνε διαθεσιμα τα ιδια ακριβως πραγματα ή αλλαξες κτ σημερα .. το λεω γτ καμια φορα αναλογως τι τους δινουμε επιπλεον διαλεγουν και τους σπορους ..

HelloWorld

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καθε μερα συμπληρωνω λιγο απο το βασικο μιγμα , στην ταιστρα με το βασικο μιγμα οπου παντα μενουν καποιοι κυριως αμυλουχοι σποροι .Οτι κανω καθε μερα , δεν αλλαξα κατι

Επισης καθε μερα εχουν ετσι κι αλλως ζωχο σε κλαρια (τις τελευταιες εβδομαδες )

Θεωρω πολυ χρησιμο να το δοκιμασουμε ολοι μας , γιατι οταν εχεις και το βασικο μιγμα υπαρκτο , δεν εχει κινδυνο η δοκιμη , οπως αν αφαιρουσαμε το βασικο μιγμα . Ετσι θα βγαλουμε πιο σωστα στατιστικα συμπερασματα . Σημερα παρουσιασα , εστω σε μια ταιστρα , κατι που δεν περιμενα και πιστευω δειχνει ξεκαθαρη τη διαθεση μου να βγει κατι χρησιμο απο αυτο

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2016
    'Ονομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Post Thanks / Like
    Είναι μια εποχή που θέλει φόρτωμα ούτε καν έτσι δεν πρέπει να το κάνεις δώσε για να σου δώσουν τα πουλιά τα ξαναπούμε Σεπτέμβριε πάνω σε αυτό!!!

8. Likes gonousas liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Με την ταιστρα του βασικου μιγματος , να εχει μιγμα επαρκες τουλαχιστον για 3ημερο (οπως φροντιζω καθε μερα να εχει συμπληρωνοντας ) , με αυγοτροφη στο κλουβι καθε μερα παρεχομενη , με τα κλαρια ζωχου να αλλαζουν δυο φορες την ημερα , σημερα δεν ειδα καταναλωση του εξτρα κεχριου , ουτε φυσικα στα δυο ζευγαρια που δεν το εχουν αγγιξει μεχρι τωρα , ομως ουτε στο ζευγαρι που χθες παρατηρησα καταναλωση

Δεν εχω δει καρδερινες στη φυση να προβληματιζονται , οταν την ανοιξη βρισκουν φουλ ζωχο , αγκαθια σιγα σιγα , γαλατσιδα , ταραξακο , σιγα σιγα και ζωικη πρωτεινη (μελιγκρα γιατι εκει δεν εχει αυγο ... ) αν την ωρα που βοσκουν , περασουν πανω απο χωραφια με σποριασμενο γρασιδι ή millet .....

Δεν ειμαι σιγουρος αν καταφερνουν να ζησουν ολες το χειμωνα , αν εκτος απο γρασιδι και μαλιστα οχι ακομα σποριασμενο καλα , δεν βρισκουν ζωχο , τσουκνιδα και πλατανομπαλλες που δινουν τροφη το χειμωνα , οπου οι θερμιδικες αναγκες ειναι πολυ μεγαλυτερες και η προσβαση στην τροφη ,οχι απαραιτητα καθημερινη

Παρολα αυτα το θεμα , θα υπαρχει και τον αλλο Οκτωβρη οταν θα ερχεται ο χειμωνας και τοτε μπορει να δουμε αν η δοκιμη πετυχαινει στην πραξη , οσοι στην θεωρια υποστηριζουν τον διατροφικο χεμωνα , με λιτη διατροφη , ισχυρη σε αμυλουχους (οπως το κεχρι ) .Εγω τουλαχιστον αν και οχι οπαδος της διαιτα καταμεσις του Χειμωνα , θα δοκιμασω ξανα και με ενισχυμενο μιγμα φυσικα και με κεχρι οπως και τωρα

10. Likes MacGyver liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2016
    'Ονομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Post Thanks / Like
    Εγώ πάντως είμαι σίγουρος ότι αν βρουν κεχρί θα το φάνε με όρεξη βλέπε νυχτολούλουδο όταν το βάλεις στην ταΐστρα δεν το αγγίζουν και όταν βάλεις το κοτσάνι με τον ημιώριμο σπόρο παθαίνουν τραλαλά. Εγώ θα το πάω ποιο βαθιά λίγο τι καύσεις κάνει σε τι κλουβιά ποια είναι η θερμοκρασία του χώρου σου και άλλοι παράγοντες όπως παράσιτα αντιβιώσεις ηλικία του πτηνού έτσι ……………. Το πρόβλημα είναι ποιο πολύ στο μυαλό της καρδερίνας ότι αν δεν φάει κανναβούρι θα ψοφήσει.

12. Likes kostas salonika, MacGyver, NickKo liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Aυτο εβαλα να κανουμε πραξη Ανδρεα ... τους εβαλα οσο κεχρι θελουν , τους το εβαλα διακριτο να μην χανεται , αν θελουν να φανε . Και γω ημουν (παλιοτερα ) σιγουρος οτι δεν θα το προτιμουσανε και αυτο βλεπω στα 2 ζευγαρια ξεκαθαρα αλλα εστω μια μερα , ειδα το αντιθετο (οτι το επιλεξανε και αυτο ) στο ενα ζευγαρι και το παρουσιασα , δεν το εκρυψα για εγωιστικους λογους και μακαρι καποια στιγμη να πετυχω και μεγαλυτερα ποσοστα αποδοχης . Μπορουμε ολοι να φυγουμε απο το << ειμαστε σιγουροι >> και να δειξουμε << πραγματικοτητα >> οποια και αν ειναι αυτη ; Εγω ανοιξα το θεμα και ελπιζω ...

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Να ενημερωσω το θεμα και θα ειναι η τελευταια φορα μεχρι τον αλλο Νοεμβρη που ξεκινα ο νεος χειμωνας (για να δουμε και εκει στην πραξη και οχι στα λογια την οποια συμπεριφορα των πουλιων )

εκτος αν

αλλαξει κατι στη συμπεριφορα των πουλιων ή

συμμετεχουν με δοκιμη στα πουλια τους και αλλα μελη

Τα δυο απ τα 3 ζευγαρια καρδερινων μου , δεν αγγιζουν καθολου το ξεχωρο μιγμα κεχρι .Τρωνε βεβαια και οχι σαν πρωτη επιλογη (αλλα δεν πεταω το μιγμα απλα συμπληρωνω ) το ποσοστο καναρινοσπορου που εχω στο βασικο τους μιγμα (σχεδον 15 % και συγκεκριμενα 750 γρ στα 5050 γρ μιγματος ειχα βαλει ) Μίγμα σπόρων καρδερίνας

Το ζευγαρι που ειχε δειξει να δοκιμαζει σε μια απ τις πρωτες αναφορες μου εδω , συνεχιζει να δοκιμαζει αλλα με πολυ μικροτερο ρυθμο . Δηλαδη 1 κουταλι του γλυκου εχει πανω απ 3 μερες να το τελειωσει , ομως εχει δοκιμασει .Δεν ξερω ποιο απο τα δυο ή και τα δυο τρωνε

Παρολα αυτα θα συνεχισω να εχω διαθεσιμο εξτρα κεχρι

Ευχομαι να εχουμε και παρατηρησεις αλλων μελων μας στην πορεια

15. Likes adreas liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία