Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 11 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 101 μέχρι 110 από 132
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jimk1 Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλημέρα καλό μήνα Δεν ξέρω αν χαλάω το post του του Δημήτρη αν το χαλάω να μπει κάπου αλλού Ρίξε μία ματιά στο timbrado Panama του Ραμος
    Δημήτρη αν εννοείς το blog που έχει το έχω δει. Είναι δυσκολο όμως να το παρακολουθεί κάποιος και λόγω γλώσσας (ημιτελή μετάφραση) αλλά και λόγω χρηστικότητας γενικά των blogs, όπως και καθόλου επικοινωνίας.
    Έτσι κι αλλιώς δεν παω διαγωνισμούς και θα προτιμούσα να υπήρχε κάτι εδώ μέσα που να βρίσκεται ευκολα αλλά και να γίνεται συζήτηση.

Στάλθηκε από το X5max_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

2. Likes ndlns, jk21 liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ,ΘΑΛΛΑΣΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από dikai Εμφάνιση Μηνύματος
    Δημήτρη αν εννοείς το blog που έχει το έχω δει. Είναι δυσκολο όμως να το παρακολουθεί κάποιος και λόγω γλώσσας (ημιτελή μετάφραση) αλλά και λόγω χρηστικότητας γενικά των blogs, όπως και καθόλου επικοινωνίας.
    Έτσι κι αλλιώς δεν παω διαγωνισμούς και θα προτιμούσα να υπήρχε κάτι εδώ μέσα που να βρίσκεται ευκολα αλλά και να γίνεται συζήτηση.

Στάλθηκε από το X5max_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Άνοιξα ένα θεματάκι για αυτό που θα ακολουθήσω Εγώ φέτος χονδρικά

4. Likes dikai, jk21 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δημητρη με καρδερινες εντος εκτροφειου και με χαμηλη πειρα σε θεματα εκπαιδευσης , σε πρωτη φαση φετος , δεν νομιζω να εχω να δωσω κατι σε αποκλειστικο θεμα για την εκπαιδευση των πουλιων , ομως σιγουρα θα ακουσουμε αποτελεσματα στο μελλον και σιγουρα εδω θα περιγραφω τις πρακτικες - πειραματα μου . Το αν πχ ηχοι των καρδερινων περνανε στο ρεπερτοριο των πουλιων , σιγουρα ενα εμπειρο αυτι θα το ακουσει και θα μας το πει , προσωπικα παντως δεν το περιμενω και δεν το εχω δει μεχρι τωρα . Απο αλλος ειδος καναρινιου ομως , περιμενω σιγουρα να επηρεαζε

Τα πουλια εχουν ηχο απ την ωρα που πεφτει σιγα σιγα ο ηλιος , μεχρι την επομενη γυρω στις 7.30 το πρωι , στη μικροτερη δυνατη ενταση που μπορω να βαλω .Κοιμουνται παντως κανονικα ...

Για το θεμα του Δημητρη (jimk1 ) και για την πρωτοβουλια του , τα ειπα ηδη σε ποστ εκει ... Ευχομαι να τον μιμηθουν πολλοι και σιγουρα περιμενω ( θα ηθελα γιατι ξερω οτι ειναι ανθρωπος που θελει να μοιραζει τη γνωση ) οτι ενας ακομα εχει υποχρεωση στις αρχες του να το κανει .Το ποιον εννοω , ειμαι σιγουρος οτι και οι δυο Δημητρηδες καταλαβατε ...
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

6. Likes dikai liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Στα νεα μου τωρα ...

Χτες καταλαθος επεσε απο τη φωλια (ειτε λιγο πριν βαλω τροφη το πρωι ειτε οταν πηγα να βαλω ... δεν το προσεξα ) ενα αυγουλακι με ζωντανο νεοσσο (καναρινισιο ) και εσπασε , οταν η καναρα βγηκε τρομαγμενη απ φωλια (τουλαχιστον οταν εβαλα τροφη πεταχτηκε αλλα δεν ειδα εκεινη τη στιγμη να πεφτει αυγο )

Σημερα το πρωι ανοιξε πρωτο το καρδερινισιο αυγο και το μεσημερι βρηκα γυρντωντας απ τη δουλεια αλλα 3 ανοιγμενα ( 4 πουλακια ) και εχει μεινει 1 ακομα ενσπορο

Ηλπιζα να καθυστερησουν λιγο τα καναρινισια (βγαινουν 1 μερα μετα αλλα ειχανε ξεκινησει την επωαση και μια μερα νωριτερα ... ) για να προλαβει να μεγαλωσει σε μεγεθος το καρδερινακι σε σχεση με αυτα (γιατι γενικα ειναι μικροτερο σαν νεοσσος απο ενα καναρινι ) αλλα τελικα βιαστηκανε και βγηκανε και αυτα .
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

8. Likes MacGyver, dinosd, jimk1, amastro , dikai, Soulaki, wild15 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ξεχασα να αναφερω , αν και σε προηγουμενο ποστ νομιζω ηταν σαφες απ τα μεταφορικα λογια που ειπα , οτι τα κομματια που βαζω για εκπαιδευση , σε αυτο τουλαχιστον τα βασικο αρχικο σταδιο , ειναι επαλαμβανομενες νοτες . Προφανως επελεγμενες καταλληλα (ισως και η σειρα τους ) και επεξεργασμενες ωστε να δινουν ενα καθαρο αποτελεσμα

Ενα ελευθερο προγραμμα για μια τετοια δουλεια (επεξεργασια ηχου ) ειναι το audacity , τη χρηση του οποιου μας περιγραφει εδω ο Πανος σε ενα θεμα που δεν ξερω αν εχουν δει ολοι , οσοι θελουν να ασχοληθουν με κατι τετοιο

Δημιουργία ήχου εκπαίδευσης

10. Likes dinosd, dikai, wild15 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μαρουλακι και αυγοτροφη για τα απογαλακτισμενα μου και φυσικα εγινε ... παρτυ

Η θηλυκια του jimk1 επεσε στη γλυστριδα παντως πρωτα !!!

αλλα και αυτος ο πιτσιρικας (τον εχω δει απο κατω και μοιαζει για αρσενικο , οπως και στο παραστημα )

Τα μικρα μεγαλωνουν

Το ανοιχτοχρωμο με την τροφη στον προλοβο πρεπει να ειναι το καρδερινακι ή το αλλο ανοιχτοχρωμο που φαινεται

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

11 ημερων σημερα

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

το ενα βγαινει και μπαινει , τα αλλα ειναι ετοιμα και αυτα να ξεπορτισουν

Απο τα απογαλακτισμενα , μεσα στις επομενες ημερες η τιμπραντινα θα παει στο Δημητρη τον iscariot και 2-3 αλλα πουλακια (τα ημιαιμα ) σε δυο μαθητες μου και μια φιλη . Τα δυο (μαλλον ) αρσενικα τιμπραντο , θα φυγουν αργοτερα αφου ακουσουνε λιγο << μουσικουλα >> για τον Νικο τον paianas και τον Δημητρη τον dikai . Αν βγει καποιο θηλυκο απο αυτα , θα μεινει σε μενα . Αλλα και αυτα που θα βγουνε απο τη φωλια , θα βρεθουνε μεσα στο καλοκαιρι σε καλους φιλους εντος και εκτος της παρεας μας

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Στο κλαρι εδω και καποιες μερες

Αυτο εχει ενα υπεροχο κιτρινογκρι χρωμα .Χανει στη φωτο σε σχεση με την πραγματικοτητα

Ενω αυτα γκριζαρουν και δεν ειναι προς το πρασινο οσο δειχνουν (προς το παρον τουλαχιστον ) αλλα η φωτο ειναι απο κινητο

και ενα σαν τον μπαμπα

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2014
    'Ονομα
    thomas vasilopoulos
    Κατοικίδιο
    -Gloster corona τσουλουφας-Λευκο Fife fancy χιονατος
    Post Thanks / Like
    Πανέμορφα όλα να τα χαίρεσαι! ! !

Σελίδα 11 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης