Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 9 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 7891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 81 μέχρι 90 από 132
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Κρίμα, το καημένο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Αθανασια
    Κατοικίδιο
    1καναρινάκι,1 καρδερινοκάναρο,δύο αδεσποτάκια, και μια οικογένεια γατιών, 5 το συνολο.
    Post Thanks / Like
    Καημενουλα πολυ λυπηθηκα.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    2 καναρίνια
    Post Thanks / Like
    ΚΔημήτρη εύχομαι να είναι το τελευταίο που χάνετε.Κρίμα

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    Κρίμα Δημήτρη.Τα ίδια με μένα κι εσύ,
    Υπαρχει περίπτωση το υπόστρωμα που χρησιμοποιούμε φέτος(αρκετοι απο εμάς) να ευθύνετε.
    Μιλάω για αυτό που μοιραστήκαμε και με τον Νώντα,απο την βιοτεχνία στρωμάτων.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από dikai Εμφάνιση Μηνύματος
    Κρίμα Δημήτρη.Τα ίδια με μένα κι εσύ,
    Υπαρχει περίπτωση το υπόστρωμα που χρησιμοποιούμε φέτος(αρκετοι απο εμάς) να ευθύνετε.
    Μιλάω για αυτό που μοιραστήκαμε και με τον Νώντα,απο την βιοτεχνία στρωμάτων.
    Δημήτρη εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα απο το υπόστρωμα. Να σκεφτεις οτι ορισμένα το σκίζουν αν και ραμμενο στη φωλιά
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

6. Likes jk21, dikai liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Απο το ποστ 1 ... το υλικο που εχω στα καναρινια σαν βαση , ειναι το δικο μου μαλλινο που εχω απο περυσι και στο οποιο μεγαλωνει και το μικρο της Λαζαρινας και νομιζω ιδιο εχει και το razza με τον αρσενικο τιμπραντο και εχουν βγαλει μικρα στο κλαρι μια χαρα , οπως ειχε βγαλει και η αδικοχαμενη τιμπραντινα στην αλλη γεννα .Ουδεμια σχεση με το υλικο του Νωντα και τυχον ευθυνη του και ουδεμια σχεση (ειμαι σιγουρος ) το προβλημα και με τα δυο υλικα ! Σποροι μπορει ... αερας μπορει ... ψειρες θα μπορουσαν να φερουν μικροβια και ιους (δεν εχω ομως σιγουρα ) , οχι ομως το υλικο ... Σε λιγο θα γραψω στο θεμα του Δημητρη με τα siskin ... λεει φτιαχνει φυτρα και σε δυο ωρες μυριζουν .... αραγε γιατι ; Εγω δεν θα πω οτι εκει ειναι το προβλημα αλλα ποσοι κοιταξαμε να φτιαξουμε φυτρα για δοκιμη (οχι ταισμα ) με το μιγμα σπορων που ταιζουμε ; Δεν θα μιλησω εδω για ετοιμη αυγοτροφη γιατι δεν ταιζω αλλα θα επιμενω παντα οτι θελει ψαξιμο και αυτη σε οσους ταιζουν . Παντως εκτος απ το μιγμα σπορων , ολα τα αλλα ειναι κοινα σε καρδερινες και καναρινια φετος και μονο τα θηλυκα καναρινια εχασα .. Την ιδια μερα που ολα ταιστηκαν απ την αυγοτροφη που φτιαχνω , τα φετεινα πουλια και περισσοτερη αυγοτροφη εκεινες τις ημερες και περισσοτερα χορταρικα και οι καρδερινες εχουν μιγμα με επιπλεον σπορους αλλα και ολους οσους εχω βαλει και στο μιγμα των καναρινιων ... Για μενα (οχι το ιδιο σε καθε εκτροφη ) το προβλημα φετος στις γεννες ευρυτερα στον εκτροφικο χωρο ειναι ειτε ιος , ειτε ψειρες , ειτε μυκοτοξινες και μικροβια σε μιγματα σπορων και ετοιμες αυγοτροφες , ειτε επιπλεον νομιμα προσθετα στις ετοιμες αυγοτροφες , νομιμα μεν στην ΕΕ αλλα χωρις περιορισμους σε τιμες προσθηκης , με οτι αυτο συνεπαγεται σε καποιον που δεν θελει να βγει προς τα εξω οτι πχ η ταδε αυγοτροφη εχει ταγγισμενη εμφανιση (αλλα κανεις δεν θα κατηγορησει ή αποδειξει οτι οτι μπηκε επιπλεον για να μην υπαρχει αυτη η εμφανιση , δε ειναι τοσο αθωο ... )

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος

οι βασεις φωλιας ειναι απ το μαλλινο υλικο για ηχομονωση που εχει παρουσιαστει εδω Κατασκευή τσόχας για την φωλιά και βλεπουμε σαν εικονα στο ποστ 57

Προχωραμε ....

τα 3 μικρα , αν καποιο βγει θηλυκο θα κρατηθει για την εκτροφη μου και τα αλλα δυο αν ειναι αρσενικα , θα πανε σε Δημητρη iscariot και Νικο Paianas που ειναι το ατομο που μου ειχε χαρισει το 13 την ατυχη τιμπραντινα

Τα υπολοιπα ή και καποιο απ αυτα αν δεν ταιριαξει το φυλο , θα πανε σε παιδια που ηδη εχω αναφερει σε αλλο ποστ , αρκει να μην εχουν κωλλημα που η μανα τους δεν θα ειναι τιμπραντο αλλα razza

Με τα μικρα να μην ειναι πολλα φετος , μαλλον ηρθε η ωρα να ασχοληθω μετα απο χρονια με το τραγουδι τους και εκτος του λευκου αρσενικου που βρισκετε ηδη μαζι τους , να τα ξεκινησω συντομα και cd με καλο υλικο που μου εδωσε φιλος
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

8. Likes MacGyver, ndlns, jimk1, dikai liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

τα 3 μικρα , αν καποιο βγει θηλυκο θα κρατηθει για την εκτροφη μου και τα αλλα δυο αν ειναι αρσενικα , θα πανε σε Δημητρη iscariot και Νικο Paianas που ειναι το ατομο που μου ειχε χαρισει το 13 την ατυχη τιμπραντινα
    Αμαν με τοσες ωρες συλλογο το πρωι στο σχολειο για τις απουσιες και ποιοι εχουν τελικα επαρκεια για να πανε σε εξετασεις ιουνιου , ξεκουτιασε το κεφαλι ....

Κοπελια θελουμε για τον Μητσαρα !
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

10. Likes MacGyver, ndlns, dikai, IscarioTis liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πριν λιγο εκανα ωοσκοπηση . Εχουμε 6 στα 6 ενσπορα (το ενα ειναι καρδερινισιο ) με κατακοκκινα ξεκαθαρα τα αυγα μεσα

Απο τα καθαρα τιμπραντακια , το κιτρινοπρασινο και το γκριζολευκο με περισσοτερο λευκο στο κεφαλι , δειχνουν για αρσενικα απο κατω και το γκριζολευκο με περισσοτερο γκριζο κεφαλι για θηλυκο

Μητσο (iscariot ) μολις το σιγουρεψουμε και με δεδομενο οτι δεν προκειται για αρσενικο , για να το περασω και απο εκπαιδευση , συντομα θα ερθει στο μελλοντικο ταιρι της του εταιρου Δημητρη jimk1 Νεο μελος

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ,ΘΑΛΛΑΣΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ
    Post Thanks / Like
    Πριν λιγο εκανα ωοσκοπηση . Εχουμε 6 στα 6 ενσπορα (το ενα ειναι καρδερινισιο ) με κατακοκκινα ξεκαθαρα τα αυγα μεσα

Απο τα καθαρα τιμπραντακια , το κιτρινοπρασινο και το γκριζολευκο με περισσοτερο λευκο στο κεφαλι , δειχνουν για αρσενικα απο κατω και το γκριζολευκο με περισσοτερο γκριζο κεφαλι για θηλυκο

Μητσο (iscariot ) μολις το σιγουρεψουμε και με δεδομενο οτι δεν προκειται για αρσενικο , για να το περασω και απο εκπαιδευση , συντομα θα ερθει στο μελλοντικο ταιρι της του εταιρου Δημητρη jimk1 Νεο μελος

Μελλοντικά πρώτα ο θεός θα διαθέσω και αλλα πουλιά για το forum

13. Likes IscarioTis, jk21, MacGyver, dikai, ndlns liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από MacGyver Εμφάνιση Μηνύματος
    Δημήτρη εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα απο το υπόστρωμα. Να σκεφτεις οτι ορισμένα το σκίζουν αν και ραμμενο στη φωλιά
    Νώντα δεν είπα κάτι για να παρεξηγηθει κανείς. Και φυσικά δεν υπήρχε καν η σκέψη ευθυνών όπως κατά λάθος είπε μάλλον ο jk21.
    Κι εγώ αυτό το χρησιμοποιώ ακόμα στο τελευταίο ζευγάρι. Απλά από τα καινουργια υλικά που έβαλα φέτος μαζί με το πελλετ.
    Αυγοτροφή φτιάχνω και σπόρια τα ίδια σε όλα.
    Τελευταία επεξεργασία από dikai; 27-05-2018 στις 00:13

15. Likes MacGyver liked this post

Σελίδα 9 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 7891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία