Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 3 από 14 ΠρώτοΠρώτο 1234513 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 21 μέχρι 30 από 132
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    και καλους απογονους!

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

2. Likes jk21 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σημερα εκανα ωοσκοπηση στα πουλακια

Ζευγαρι ρατζα - τιμπραντο μονο ενα ενσπορο στα 5 (ετσι τουλαχιστον δειχνει , εκτος αν η γεννα ειναι αβατευτη και αυτος ισως απλωμενος ξεραμενος κροκος αν και νομιζω ειναι εμβρυο )

Ζευγαρι τιμπραντο κιτρινη θηλυκια 4 στα 4 ενσπορα (σιγουρα )

Ζευγατι τιμπραντο γκριζολευκη θηλυκια 4 στα 4 ενσπορα (σιγουρα )

* η γκριζολευκη αν θυμαμαι καλα ειναι τουλαχιστον 5 χρονων

4. Likes amastro , wild15, dinosd, panagos, dikai liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Στο ζευγαρι razza με timbrado οπως τα περιμενα ειχα 4 ασπορα και ενα ενσπορο ομως που δεν βγηκε

Εχουν ξεκινησει νεα γεννα και σημερα εκανε το 2ο αυγο

Στο ζευγαρι με την κιτρινη τιμπραντινα , ειχα 4 ενσπορα αλλα με διακοπη της αναπτυξης τους καπου στα μισα . Στο ενα υπαρχει σηψη .Στα αλλα οχι . Γυρισα απο την πατριδα μου που ελλειπα για το πασχα και βρηκα απειραχτα τα αυγα εκτος φωλιας αλλα τη φωλια μαδημενη ολη

Στο ζευγαρι του λευκου αρσενικου με την γκριζολευκη τιμπραντινα , βρηκα 3 μικρουλια να εχουν ηδη γεννηθει .Το αλλο αυγο ειναι γεματο αλλα λογικα πρεπει να ειχε βγει νομιζω . Δεν το μετακινω φυσικα

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    Πωλινα
    Post Thanks / Like
    Πόσο μικρουυυυλια!? Σκέτο χνουδακι είναι! Να σας ζήσουν κ Δημήτρη

7. Likes jk21, IscarioTis liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Τα πρωτα 3 φετεινα τιμπραντακια μου μεγαλωνουν κανονικα  .Το τεταρτο αυγο βρεθηκε ανοιγμενο εκτος φωλιας , με το νεοσσο να εχει σταματησει την αναπτυξη μαλλον καπου στα μεσα την εκκολαψης , αλλα οχι σε σηψη

Η θηλυκη razza εχει κανει 3 νεα αυγουλακια και τα κλωσσα , ομως σιγουρα την παρασκευη ειχε κανει κενο (δεν ειχε κανει αυγο ) οπως ειχε κανει και στην πρωτη γεννα μια μερα και προφανως πρεπει να εκανε και δευτερο κενο ή Σαββατο ή σημερα το πρωι (ελλειπα και δεν ξερω ) . Με προχειρη ωοσκοπηση (αν και νωρις ) τα δυο δειχνουν να ειναι οκ απο σπορο και το αλλο προφανως ειναι εντελως καινουργιο και δε δειχνει .Αν δεν κανει αλλα αυγα αλλα η γεννα παει καλα και εκκολαφθουν , δεν θα επεμβω .Αν ομως εχω νεκρα εμβρυα εντος του αυγου καπου στη μεση της εκκολαψης , ομως με σαφη σημαδια σηψης , θα προχωρησω ισως σε καποια αντιβιοτικη αγωγη .Ευχομαι ομως ολα να πανε καλα

Η αλλη τιμπραντινα εχει σχεδον ετοιμασει φωλια ( πανω στην μαλλινη τσοχα εχει προσθεσει σχεδον αποκλειστικα βαμβακι ) αλλα δεν εχει κανει ακομα νεο αυγο

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Τα 3 τιμπραντακια μεγαλωνουν ραγδαιως .Φωτο δεν εβγαλα γιατι ειχα καποια μπλεξιματα που θα διαβασετε πιο κατω και δεν ειχα μυαλο για τετοια μετα ...

Η Ρατζα εμεινε στα 3 αυγα αλλα ειναι 100 % ενσπορα .Πηρα καλυτερο φακο και δειχνουν ξεκαθαρα πια να << κοκκινιζουν >> εσωτερικα

Η κιτρινη τιμπραντινα εκανε χτες το πρωτο της αυγο (κανονικοτατο ) και σημερα λογικα περιμεναμε το δευτερο .Δεν κοιταξα το πρωι φευγοντας για δουλεια και ξεχασα οταν επεστρεψα αλλα δεν ειχα παρατηρησει κατι στη συμπεριφορα της .Το απογευμα ομως την ειδα ματωμενη να περιφερετε εκτος φωλιας .Εχει προσπτωση των γεννητικων οργανων .

Μαλλον απο την πιεση να βγαλει αυγο .Δεν βρηκα κατι εκτος αλλα δεν δειχνει να εχει και εσωτερικα .Εκανα τα δεοντα μετα απο επικοινωνια μου με πτηνιατρο .Δειχνει ομως κινητικη και παει και πειραζει δυστυχως με το ραμφος την αμαρα .Ο γιατρος μου ειπε οτι ισως υπαρξει σταδιακα οπισθοχωρηση των οργανων εσωτερικα . Σε αυτη τη φαση δεν κρινει οτι υπαρχει αναγκη αντιβιωσης για κινδυνο επιμολυνσης . Την εχω σε κλουβι με λαμπα . Δεν καθεται κατω και πριν την μεταφερω, με καποια δυσκολια μεν αλλα μπορουσε να πεταξει στη μεγαλη 90αρα κλουβα που την εχω . Ελπιζω το πρωι να ειναι καλυτερα . Δεν της εβαλα τη δικια της φωλια αλλα μια αλλη προχειρα φτιαγμενη απο μενα

10. Likes IscarioTis, wild15, dinosd liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    μαλιστααα. ολα καλα θα πανε ελπιζω
    την φωλια την βαζουμε για να μην αγχωθει?

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μην τυχον βγαλει και αλλο αυγο αυριο , να εχει καπου να σταθει και μηπως ηθελε να κοιμηθει σε φωλια αλλα κοιμηθηκε πανω στην ταιστρα που τη εβαλα (οχι κατω )

14. Likes IscarioTis liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

H κιτρινη απο το πρωι εχει εμφανισει αυγο στην κοιλια που την εχει διογκωσει αρκετα αλλα δεν το εβγαλε μεχρι το απογευμα , παροτι εδωσα με συρριγκα αρκετο ασβεστιο με d3 στη συσταση του . Εβαλα και καστορελαιο στην αμαρα .Δεν δειχνει εξαντλημενο οταν το πιανω αλλα τουλαχιστον μεσα στο μικρο κλουβι << νοσοκομειο >> δεν ειναι κινητικο , ουτε ομως και φουσκωμενο .Με προβληματιζει οτι δεν πολυτρωει ομως με συρριγκα δινω και ηλεκτρολυτες με δεξτροζη . Ειμαι σε αναμμενα καρβουνα ....

Τα μικρα μεγαλωνουν γοργα

στις 11 του μηνα τα ειχα βρει ετσι γυριζοντας απο Βολο και λογικα πρεπει να ειναι 8 αντε 9 ημερων σημερα . Απο γενετικη δεν τα παω καλα αλλα εχω και εναν Αεκτζη αναμεσα στα 3 με μανα λευκογκρι και πατερα λευκο κυριαρχο (που λογω φουλ λουτεινης απο τα χορταρικα θα εχετε δει οτι εχει κιτρινακι σε καποια φτερα ) .Μαλλον το τελευταιο θα εχει το κιτρινο μεσα του και θα μπορει να το μεταδωσει .Γιατι το γκρι απο οτι ξερω ειναι γκρι και οχι πρασινο λογω ελλειψης του κιτρινου . Αν κανω λαθος για να μαθαινω κιολας , πειτε μου

Σελίδα 3 από 14 ΠρώτοΠρώτο 1234513 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας