Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Αποτελέσματα 11 μέχρι 19 από 19
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλησπέρα Παναγιώτη! Μέσα στη φωλιά έχεις βάλει κάποιο υλικό ή είναι σκέτο το ξύλο; Είναι απαραίτητο να υπάρχει πριονίδι (μπορείς να βάλεις αυτά που πωλούνται για υπόστρωμα χάμστερ, αλλά όχι κάποια που έχουν μυρωδιά μήλου κλπ. Να είναι άοσμο και με όσο λιγότερη σκόνη γίνεται). Δεν γνωρίζω κατά πόσο τα lovebird θα πάρουν το χαρτί να το βάλουν μόνα τους στη φωλιά, ίσως το κάνουν αλλά καλό είναι να υπάρχει ήδη κάτι σε περίπτωση που απλά γεννήσουν αυγά. Τι χαρτί έχεις βάλει;

Επίσης, θα ήθελα να μας πεις ποια είναι η ηλικία και η διατροφή που παρέχεις στα πουλάκια!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια: Ματζι, Ρικο, Οσκαρ, Παπαγαλοι: Μιχαλης, ιωαννα, μαριος, αθανασια, Παραδεισια: η Ζαχαρενια και ο πετρος
    Post Thanks / Like
    Η διατροφη που τους παρεχω ειναι το μιγμα σπορων, καθημερινα φρουτο ή λαχανικο ή χορταρικο, 2 φορες την εβδομαδα αυγο ή αυγοτροφη. Η ηλικια με βαση αυτα που μου ειπαν το ενα ''θηλυκο'' ειναι 13μηνων και το αλλο ''αρσενικο'' ειναι γυρω στα 10-11μηνων

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια: Ματζι, Ρικο, Οσκαρ, Παπαγαλοι: Μιχαλης, ιωαννα, μαριος, αθανασια, Παραδεισια: η Ζαχαρενια και ο πετρος
    Post Thanks / Like
    πριονιδι δεν εχω βαλει πρεπει να παρω επειγοντως?

οποιαδηποτε πληροφορια θα μου φανει χρησιμη

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Εμφανισιακα δυσκολο να ξεχωρισεις αρσενικο απο θηλυκο lovebird.Το μονο στοιχειο ειναι οτι συνηθως το θηλυκο ειναι ελαφρως πιο μεγαλοσωμο. Αν ειναι κ τα δυο αρσενικα παντως μην το φοβασαι που κανουν τα παντα μαζι,ειναι τυπικη συμπεριφορα lovebirds μιας κ ειναι πολυ κοινωνικα. Τωρα εμπειρικα τα αρσενικα ειναι πιο ζωηρα,κανουν πολλα "ακροβατικα" κ τετοια ενω τα θηλυκα ειναι πιο ησυχα (εκτος απο την τσαουσω που εχω εγω!). Αν δεν εχεις την πολυτελεια για εξεταση dna αστα κ αν ειναι ζευγαρι καποια στιγμη θα δεις χορο ζευγαρωματος απ το αρσενικο.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Α! Επισης αν δε θελεις να τους βαλεις πριονιδι μπορεις να τους παρεις παιχνιδια με λεπτα ξυλακια, θα τα κανουν κομματια κ θα τα βαλουν μονα τους στη φωλια. Αυτο εκαναν τα δικα μου.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    ευχαριστω πολυ!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2018
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    6 παπαγαλάκια (4 νεοσσοί) & 1 καναρίνι
    Post Thanks / Like
    Καλή ιδέα!!!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Μαργαρίτα
    Κατοικίδιο
    Παπαγαλάκια budgieς (2), Καναρίνι (1), και όλο και κάτι ακόμα θα αποκτήσω....
    Post Thanks / Like
    Το πριονίδι όταν θα κάνουν μικρά στη φωλιά είναι απολύτως απαραίτητο. Τραβάει όλες τις κουτσουλιές και αλλάζοντας το καθημερινά θα έχεις μια φωλιά σούπερ καθαρή.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2014
    'Ονομα
    Νεκτάριος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια & Παπαγάλους
    Post Thanks / Like
    Καλησπερα.

Βαλε πριονιδι στη φωλια σαν 'υποστρωμα' - ειναι απαραιτητο.

Δοκιμασε να βαλεις 2 καλαμακια απο τα πλαστικα που χρησιμοποιουμε οταν πινουμε φραπε - δεσε τα 'κομπο' ωστε να γινουν σαν μια μικρη 'μπαλιτσα' κατα καποιο τροπο. Τα λοβακια θα πανε να παιξουν και να τα 'διαλυσουν'. Παρατηρησε εαν καποιο απο αυτα βαζει κομματακια η προσπαθει να τα βαλει αναμεσα στα φτερα της. Αυτο ειναι το θηλυκο σου. Το ιδιο μπορει να κανεις και με χαρτι.
    ' Νομιζα οτι εχω Καναρινια και Παπαγαλους γιατι τα αγαπαω...
    Καταλαβα ομως, οτι ο πραγματικος λογος, ειναι επειδη δεν μπορω να ζησω χωρις αυτα...'

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας