Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 15 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 144
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    mairh
    Post Thanks / Like

Τρώμε και τα σίδερα

Καλημέρα σε όλους !!!! Σήμερα η μικρή μου έκανε το πρώτο τις αυγό ,μετά από μια άσπορη γεννά . Σήμερα λοιπών και οι δύο τρώνε τα κάγκελα ,και επειδή διάβασα πολλά για ψείρες και για ενδεχόμενο ενεργού άνθρακα Έχω δύο ερωτήσεις μπορώ να βάλω τώρα ψειροσκονη Και που? (Εχω την σκόνη) .και δεύτερη ερώτηση να βάλω τώρα στην μικρή μου κάρβουνο κάνει τώρα που ξεκίνησε να γεννά τα αυγά ? Σας ευχαριστώ πολύ όλους εκ τον προτέρων

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    mairh
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από matsarou Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλημέρα σε όλους !!!! Σήμερα η μικρή μου έκανε το πρώτο τις αυγό ,μετά από μια άσπορη γεννά . Σήμερα λοιπών και οι δύο τρώνε τα κάγκελα ,και επειδή διάβασα πολλά για ψείρες και για ενδεχόμενο ενεργού άνθρακα Έχω δύο ερωτήσεις μπορώ να βάλω τώρα ψειροσκονη Και που? (Εχω την σκόνη) .και δεύτερη ερώτηση να βάλω τώρα στην μικρή μου κάρβουνο κάνει τώρα που ξεκίνησε να γεννά τα αυγά ? Σας ευχαριστώ πολύ όλους εκ τον προτέρων

Έχω αυτή την σκόνη

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    Φίλιππος
    Post Thanks / Like
    Γεια σου Μαιρη,γνωμη μου ειναι να χρησιμοποιουμε προιντα κατα τις ψειρας οταν ξερουμε οτι υπαρχει ψειρα η λογω συνθηκων το ενδεχομενο εμφανισης της.Θεωρω οτι ειναι καπως υπερβολη να αγχωνομαστε για την
    ψειρα οταν δεν εχουμε ενδειξεις υπαρξης της.

Τι ακριβως σε απασχολει οσον αφορα τα καγκελα?Ολα τα πουλακια τσιμπολογανε και παιζουν με τα καγκελα δεν ειναι καποιο προβλημα αυτο εκτος κι αν ειναι σκουριασμενα η εχει φυγει η επιστροση της βαφης η τα βλεπεις
    να ξεκολλανε την βαφη απο τα καγκελα (δυσκολο) και να την τρωνε.

Οσον αφορα τον ενεργο ανθρακα μαλλον εννοεις το καρβουνακι,γενικα καλο ειναι να υπαρχει αλλα δεν ειναι και επιτακτικο,μπορεις αν θελεις να δωσεις καποιο γκριτ που εχει μεσα καρβουνακι αλλα να σταματησεις την χορηγηση
    του καποιες μερες πριν την εκκολαψη των νεοσσων.

4. Likes matsarou, MacGyver, Soulaki, Μ/Δ liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    mairh
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από CarduelGrec Εμφάνιση Μηνύματος
    Γεια σου Μαιρη,γνωμη μου ειναι να χρησιμοποιουμε προιντα κατα τις ψειρας οταν ξερουμε οτι υπαρχει ψειρα η λογω συνθηκων το ενδεχομενο εμφανισης της.Θεωρω οτι ειναι καπως υπερβολη να αγχωνομαστε για την
    ψειρα οταν δεν εχουμε ενδειξεις υπαρξης της.

Τι ακριβως σε απασχολει οσον αφορα τα καγκελα?Ολα τα πουλακια τσιμπολογανε και παιζουν με τα καγκελα δεν ειναι καποιο προβλημα αυτο εκτος κι αν ειναι σκουριασμενα η εχει φυγει η επιστροση της βαφης η τα βλεπεις
    να ξεκολλανε την βαφη απο τα καγκελα (δυσκολο) και να την τρωνε.

Οσον αφορα τον ενεργο ανθρακα μαλλον εννοεις το καρβουνακι,γενικα καλο ειναι να υπαρχει αλλα δεν ειναι και επιτακτικο,μπορεις αν θελεις να δωσεις καποιο γκριτ που εχει μεσα καρβουνακι αλλα να σταματησεις την χορηγηση
    του καποιες μερες πριν την εκκολαψη των νεοσσων.
    Δεν το έχουν ξανακάνει αυτό και μου έκανε εντύπωση ,μπήκα να διαβάσω τι παίζει και διάβασα αυτά τα δύο ενδεχόμενα .Δεν μπορώ να καταλάβω αν υπάρχουν ψείρες θα κάνω αυτό το κολπάκι με τις χαρτοπετσέτες και βλέπουμε . Σε ευχαριστώ πολύ παντός ελπίζω να είναι απλά ένα παιχνίδι Όπως λες .Θα κοιτάξω για το γκριτ που μου είπες .και πάλι ευχαριστώ πολύ !!!

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    Φίλιππος
    Post Thanks / Like
    Πες μου λιγο τι διαβασες,γιατι δεν εγω δεν εχω ακουσει ποτε οτι τα πουλια τρωνε τα καγκελα λογω ψειρας!!

7. Likes jk21 liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μπορείς να κάνεις έναν απλό έλεγχο για ψείρες: βάλε βρεγμένη χαρτοπετσέτα στα κάγκελα του κλουβιού το βράδυ και κοίτα το πρωί αν έχει πάνω μαύρα ή κόκκινα ζωύφια (ψείρες). Επίσης μπορείς να ψάξεις σε πιθανά σημεία που μπορεί να κρύβονται την μέρα, πχ κάτω από τις πλαστικές πατήθρες.

Δεν είναι πάντως περίεργο αυτή την εποχή τα πουλιά να τρώνε τα σίδερα... Έχουν υψηλή τεστοστερόνη, περιέργεια, αναζητούν υλικά για φωλιά, περισσότερες ανάγκες για διατροφή κλπ
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

9. Likes Soulaki, matsarou liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Συνηθως παιζουν απλα ....

Εχει παρατηρηθει μονο σε πουλια με ερεθισμενη γλωσσα ειτε απο υγρη ευλογια ειτε μικροβιακη μολυνση ειτε τριχομοναδα

Δεν νομιζω να εχουν τιποτα απ αυτα , οταν εχουν μια χαρα διαθεση και μαλιστα συμβαινει ταυτοχρονα και στα δυο

Εγω σε δικο μου το εχω δει μονο σε πουλι που ετρωγε αυγοτροφη , την ακουμπουσε στο καγκελα αναμασωντας και την ξανατρωγε .Νομιζω το εχω βαλει κιολας αυτο το βιντεο .Ο λευκος πιτσιρικας μου ηταν

11. Likes MacGyver, Soulaki, matsarou liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Εγω σε δικο μου το εχω δει μονο σε πουλι που ετρωγε αυγοτροφη , την ακουμπουσε στο καγκελα αναμασωντας και την ξανατρωγε .Νομιζω το εχω βαλει κιολας αυτο το βιντεο .Ο λευκος πιτσιρικας μου ηταν
    Το κάνουν και με τον ηλιόσπορο γιατί πολλές φορές τους πέφτει κάτω στην προσπάθεια τους να τον ανοίξουν
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

13. Likes Soulaki, matsarou liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    mairh
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από CarduelGrec Εμφάνιση Μηνύματος
    Πες μου λιγο τι διαβασες,γιατι δεν εγω δεν εχω ακουσει ποτε οτι τα πουλια τρωνε τα καγκελα λογω ψειρας!!
    Φίλιππα καλησπέρα ,εγώ αυτό διάβασα εδώ στο Φόρουμ.Καναρίνι τρώει το χρώμα του κλουβιού

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Στο θεμα εκεινο , οσο αφορα το καρβουνακι , ειναι για κινδυνο τοξικωσης αν το πουλι ετρωγε το χρωμα που ξεφλουδιζε

Οσο αφορα την πιθανοτητα ψειρας που ανεφερε ο Κωστας , ειναι για περιπτωση που τσιμπολογανε επιμονα καποιες θεσεις με << κρυφα >> σημεια που μπορει να κρυβεται ψειρα .Οχι νευρικο δαγκωμα ή γλυψιμο σε διαφορα σημεια στα καγκελα

16. Likes Nenkeren, matsarou liked this post

Σελίδα 1 από 15 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία