Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 54
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Ανεξαρτητα απο το αν εχει κατι ή οχι, θα πρεπει να του αλλαξεις το κλουβι. Το κυλινδρικα κλουβια προκαλουν αγχος στα πουλια. Να του παρεις καποιο με γωνιες

2. Likes jk21 liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    panos
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Iscariot Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλησπερα Πανο
    Αν και δεν ξερω τιποτα απο παπαγαλακια-παπαγαλους και
    Ελπιζω να μην καταλαβα εγω καλα,αλλα τον πιανεις καθε βραδυ?

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Όχι όχι καμία σχέση. Αναφέρθηκα στις προηγούμενες φορές 1-2 δηλαδή που έπρεπε να τον πιάσω για κάποιον λόγο... Πάει πολύς καιρός από τότε... Χρόνος και νομίζω!

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    panos
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από alex1986lunatic Εμφάνιση Μηνύματος
    Ανεξαρτητα απο το αν εχει κατι ή οχι, θα πρεπει να του αλλαξεις το κλουβι. Το κυλινδρικα κλουβια προκαλουν αγχος στα πουλια. Να του παρεις καποιο με γωνιες
    Αυτό δεν το γνώριζα και όταν πριν 5 χρόνια πήρα το πρώτο παπαγαλάκι ρώτησα στο μαγαζί που το πήρα αν υπάρχει πρόβλημα να φτιάξω εγώ ένα κλουβί γιατί το ήθελα πολύ μεγάλο με το σκεπτικό να νιώθουν περισσότερη ελευθερία και είπα ότι θα είναι κυλινδρικό δεν μου είπε όμως κάτι... Τέλος πάντων παιδιά πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    panos
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Πανο εσυ ξερεις απο κοντα την κατασταση του ...

ισως να μην εχει κατι και απλα να εχει χασει καποια φτερα ή να εχει καποιο μικροτραυματισμο σε αυτα , για αυτο δεν πετα αλλα σκαρφαλωνει

Ομως αν νοιωθεις ανασφαλεια και δεις οτι το πουλι δεν ειναι καλα το πρωι ( εμφανως χειροτερα ) , παρε απο μαγαζι με κτηνιατρικα φαρμακα ειτε baytril 0.5 % , ειτε tabernil gentamicina και δωσε μια σταγονα μονο αδιαλυτη στο στομα του ή αν δεν βρεις καποιο απ αυτα , παρε augmentin σκονη για ποσιμο εναιωρημα των 250 mg απο φαρμακειο και ενημερωσε μας , να σου στειλω δοσολογια για παροχη στο στομα ( με συρριγκα λεπτη του 1 ml απο φαρμακειο , χωρις φυσικα τη βελονα ) . Θα ειμαι on line το πρωι , σιγουρα μεχρι τις 8.30 , ισως καποιες στιγμες και αργοτερα
    Οκ θα το παρακολουθήσω και θα κινηθώ ανάλογα. Πάντως σας έχει τύχει ποτέ να χάσει τόσα φτερά ώστε να μην μπορεί να πετάξει;;;και αν ναι για ποιον λόγο να έχει χάσει τόσα φτερά;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από panmessf800 Εμφάνιση Μηνύματος
    Αυτό δεν το γνώριζα και όταν πριν 5 χρόνια πήρα το πρώτο παπαγαλάκι ρώτησα στο μαγαζί που το πήρα αν υπάρχει πρόβλημα να φτιάξω εγώ ένα κλουβί γιατί το ήθελα πολύ μεγάλο με το σκεπτικό να νιώθουν περισσότερη ελευθερία και είπα ότι θα είναι κυλινδρικό δεν μου είπε όμως κάτι... Τέλος πάντων παιδιά πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ

Συνηθως στα πετ σοπ δεν ξερουν πολλα πραγματα. Απλα να πουλησουν το "εμπορευμα" τους νοιαζει.

7. Likes jk21 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πανο τοσο σε παπαγαλους , οσο κυριως σε ιθαγενη και λιγοτερο σε καναρινια , συμβαινουν ειτε επειδοδεια << νυχτερινου πανικου >> ( ακομα και ενας ηπιος σεισμος μπορει να τα προκαλεσει ) και πεταγμα στο σκοταδι με ολα τα συνακολουθα , ειτε πανικος απο επιθεση καποιου θηρευτη (αγριο πουλι ή ζωο ) και χτυπημα των φτερων στα καγκελα και πτωση .Καποιες φορες εμφανιζεται και ξαφνικη πτωση απο το σοκ και μονο .Στα ιθαγενη που τα πιανεις μεσα σε ενα κλουβι πιο δυσκολα για να τα μεταφερεις πχ σε αλλο κλουβι ή εκτροφεα , συμβαινει και πιο συχνα .Τις πρωτες μερες κανουν την ιδια κινηση να ανεβαινουν απο τα καγκελα μεχρι να εμφανιστει σιγα σιγα το νεο φτερωμα .Ομως οταν συμβαινει απο μη παθολογικο λογο , παντα τα πουλια δε << φουσκωνουν >> στο φτερωμα σαν αρρωστα , εντος της ημερας
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

9. Likes alex1986lunatic liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    panos
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Πανο τοσο σε παπαγαλους , οσο κυριως σε ιθαγενη και λιγοτερο σε καναρινια , συμβαινουν ειτε επειδοδεια << νυχτερινου πανικου >> ( ακομα και ενας ηπιος σεισμος μπορει να τα προκαλεσει ) και πεταγμα στο σκοταδι με ολα τα συνακολουθα , ειτε πανικος απο επιθεση καποιου θηρευτη (αγριο πουλι ή ζωο ) και χτυπημα των φτερων στα καγκελα και πτωση .Καποιες φορες εμφανιζεται και ξαφνικη πτωση απο το σοκ και μονο .Στα ιθαγενη που τα πιανεις μεσα σε ενα κλουβι πιο δυσκολα για να τα μεταφερεις πχ σε αλλο κλουβι ή εκτροφεα , συμβαινει και πιο συχνα .Τις πρωτες μερες κανουν την ιδια κινηση να ανεβαινουν απο τα καγκελα μεχρι να εμφανιστει σιγα σιγα το νεο φτερωμα .Ομως οταν συμβαινει απο μη παθολογικο λογο , παντα τα πουλια δε << φουσκωνουν >> στο φτερωμα σαν αρρωστα , εντος της ημερας
    Οκ σήμερα ενημερώθηκα από την κοπέλα μου ότι προχθές το βράδυ δέχτηκε επίθεση από γάτα ή γάτες και μάλλον από αυτό πρέπει να είναι.... Πάντως τρώει κανονικά σήμερα και το μεσημέρι λαλουσε κανονικά και αρκετά έντονα! Πολύ χάρηκα γι'αυτό....

11. Likes jk21, SOFIA, komo liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Θα σ λεγα απο κατι φοβηθηκε αποτομα ξαφνικα σαν νυχτερινος πανικος .. το παθαινουν και απο σεισμο .. μενουν ακινητα δεν κουνιουντε για 2-3 μερες .. επισης εμενα το χει παθει απο "κουραση" ειναι χοντρος τρωει για να τη ταιζει επεοδη ειναι ζευγαρι εκεινη δε θελει και μενουν πανω του .. και οταν κυνηγιουνται στο δωματιο κουραζεται και παω και ειναι τοσο πτωμα που δν κουνιεται ... απλα για να τ χεις και αυτα στο νου σου .. προσεχε ομως γτ καμια φορα απο τετοιες επιθεσεις μενουν στο τοπο απο το φοβο τους .. μ χει τυχει .. ολα καλα λοιπον .. κουκλακι ειναι παρεπιμπτοντως ..

HelloWorld

13. Likes alex1986lunatic liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Ξαναπεταξε μετα απο την επιθεση; Περα απο τα φτερα που εχει χασει μπορει να εκανε και καποιο καταγμα κατα τον πανικο του. Παρατηρησες αμα κρεμαει καθολου το φτερο του ή αμα μπορει να το ανοιξει κανονικα;

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    panos
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από alex1986lunatic Εμφάνιση Μηνύματος
    Ξαναπεταξε μετα απο την επιθεση; Περα απο τα φτερα που εχει χασει μπορει να εκανε και καποιο καταγμα κατα τον πανικο του. Παρατηρησες αμα κρεμαει καθολου το φτερο του ή αμα μπορει να το ανοιξει κανονικα;
    Τα φτερά του τα έχει κανονικά και τα ανοίγει κανονικά στην προσπάθεια να πετάξει.... Εξακολουθεί να μην πετάει και να μην έχει πολύ διάθεση αλλά δεν δείχνει να είναι άρρωστος η να έχει κάποιον τραυματισμό.... Δεν ξέρω τι να πω... Τρώει κανονικότατα

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία