Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Αποτελέσματα 21 μέχρι 30 από 30
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

εγω τα μπερδεψα ... νομιζα οτι το θηλυκο ξεκινησε να εχει θεμα αλλα τωρα ειδα το αρχικο ποστ ξανα ...

Πιστευω με τις αλοιφες συντομα θα δεις να φευγει και η αλλοιωμενη επιφανεια
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

2. Likes SOFIA liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2017
    'Ονομα
    Κώστας
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, χθες που βγάλαμε τον κρίκο στο μπαλκόνι παρατήρησα το ράμφος του να είναι όπως στη φωτογραφία.
    Επείδη τις τελευταίες μέρες ξύνεται με το πόδι στο πλάι του κεφαλιού, να ξεκινήσω να βάζω κρέμα στο ράμφος (ποια; ), να ακολοθήσω κ άλλη φαρμακευτική αγωγή ή έιναι φυσιολογικό το ξεφλούδισμα μιας και τα ποδαράκια του είναι καθαρά; Ή δεν παίζει ρόλο και εμφάνισε ακαρίαση μόνο στο ράμφος;

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για τις απανωτές ερωτήσεις.

4. Likes SOFIA liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Μαργαρίτα
    Κατοικίδιο
    Παπαγαλάκια budgieς (2), Καναρίνι (1), και όλο και κάτι ακόμα θα αποκτήσω....
    Post Thanks / Like
    Καθάρισε πολύ καλά τα πάντα στο κλουβί. Όσο για την αγωγή καλύτερα να σε βοηθήσει κάποιος πιο έμπειρος. Αν κανείς όμως μια αναζήτησή στο φόρουμ σίγουρα θα βρεις παρόμοιες Περιπτώσεις.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Το πουλάκι έχει scaly face, από ακάρεα. Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα.
    Πρέπει να του βάλεις στο σβέρκο του μια σταγόνα pulmosan.
    Υπάρχει και πολύ πιο φθηνό, το acaricine, εγώ αυτό χρησιμοποίησα. Έχει την ίδια δραστική ουσία και βάζεις μια σταγόνα δύο φορές την εβδομάδα.
    Μην το αφήσεις γιατί θα εξαπλωθεί κι άλλο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μπορεις να ξεκινησεις με ενα σκευασμα ιβερμεκτινης (οπως ανεφερε ο Νικος ) και παραλληλα βαζελινη ή καποια αλοιφη (pomada , epithol , novaquasol A ) στο ραμφος

Η ιβερμεκτινη ειναι πιο δραστικη στο να σκοτωσει τα ακαρεα (ειναι δηλητηριο χωρις προβλημα αν δοθει στη σωστη δοση ) αλλα η αλοιφη βοηθα στην αναπλαση του ραμφους πιο γρηγορα

Μπορεις να ξεκινησεις με αλοιφη (εχει και εμμεση εξοντωτικη δραση γιατι φραζει την αναπνοη στο παρασιτο και το σκοτωνει ) επισης αλλα αν δεν δεις συντομη βελτιωση σε 3-4 μερες (οχι πληρη βελτιωση ) τοτε πας και σε ιβερμεκτινη

Οπως σε βολευει
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

8. Likes ndlns liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2017
    'Ονομα
    Κώστας
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
    Πρόλαβα στην κυριολεξία στο παρά 1 το φαρμακείο ανοιχτό, πήρα acaricine και έκανα και μια βραδινή απολύμανση. Αλοιφή δεν πήρα αλλά έχω βαζελίνη και θα του βάλω το πρωί.

Η αληθεία είναι ότι αυτό με το δηλητήριο που είπες με ανηχύχησε επειδή δεν του παραμέρισα τα φτερά να φανεί το δέρμα και έπεσαν παραπάνω από 1 σταγόνα.
    Ελπίζω να μην του έκανα ζημιά...

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Το οτι δεν πηγε αμεσα στο δερμα , ειναι κακο αν εριχνες μονο μια σταγονα , καλο επειδη εριξες περισσοτερες ... ευχομαι να πανε ολα καλα !

Προσοχη αλοιφη οχι στα ρουθουνια !

11. Likes ndlns liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Θέλει προσοχή στη χρήση! Ελπίζω να μην έριξες πολύ...

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2017
    'Ονομα
    Κώστας
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Επανέρχομαι μιας και πέρασαν 20 μέρες και η κατάσταση είναι όπως φαίνεται παρακάτω.

Το acaricine το πέταξα καθώς έλεγε να διατηρηθεί για 20 μέρες μόνο στο ψυγείο και η ερώτησή μου είναι αν πρέπει να πάρω νέο μπουκαλάκι για να συνεχίσω την αγωγή με ιβερμεκτίνη ή να πάρω μια κρέμα. Τώρα του έβαζα μόνο βαζελίνη.
    Επίσης, με προβληματίζει ένα σπάσιμο στο ράμφος που έγινε τις τελευταίες μέρες στη δεξιά πλευρά.

Επίσης μήπως πρέπει να μεταφερθεί το θέμα στους παπαγάλους;

Ευχαριστώ

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εγω το βλεπω πολυ καλυτερα

η ιβερμεκτινη , αν δοθει 1 - 2 φορες με κενο 10 ημερων (τουλαχιστον η καθαρη ιβερμεκτινη ) ειναι υπεραρκετη .Δεν νομιζω να χρειαζεται να συνεχισεις με αυτη . Αρκει λιγο αλοιφουλα .Ας σου πουνε και τα παιδια . Δεν βλεπω σπασιμο

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας