Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 9 από 18 ΠρώτοΠρώτο ... 7891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 81 μέχρι 90 από 176
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

η θερμαντικη πλακα μου ακουγεται μια χαρα , αν μπει σε κλουβι κλειστο γυρω γυρω εκτος της προσοψης .Δες τοσο αυτη οσο και κεινη η κατασκευη για εκκολαψη μυκηλιου τη θερμοκρασια δημιουργουν .Στους 27-32 ειναι οκ για νοσοκομειο , στους 35 με 38 για brooder αυγων ή νεοσσων
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    Κουνέλι
    Post Thanks / Like
    Τη θερμαντική πλάκα τη δοκίμασα αλλά δεν βγάζει τόση θερμότητα που θέλουμε και αγχώνομαι και λίγο να σου πω μην πέσει κάτω το πουλάκι και έρθει σε επαφή. Στο εκκολαπτήριο δεν χωράει το κλουβί αλλά έτσι κι αλλιώς η πηγή θερμότητας ήταν η κόκκινη λάμπα, οπότε δεν μας κάνει ούτε αυτό. Βασικά μια χαρά κάνει δουλειά το σώμα λαδιού για το βράδυ, το έχω ρυθμίσει και παίζει στους 29-31. Εκτός κι αν για κάποιο λόγο θεωρείτε πως δεν κάνει. Το πρωί με την κόκκινη λάμπα είναι οκ.
    Σήμερα το πουλάκι ήταν περίπου στα ίδια με χθες από ενέργεια. Έτρωγε και έπινε ίσως με λίγο λιγότερη όρεξη απ ότι χθες. Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο που δεν του έβαλα almora με το νερό το πρωί. Τον είδα κάμποσες φορές να κάθεται φουσκωμένος. Του ανέβασα τη θερμοκρασία σε κάποια φάση από 29-30 στους 32 σταθερά και για λίγο και 33 αλλά δεν ξεφούσκωνε.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καμμια βελτιωση ... ειμαι πολυ προβληματισμενος ...

Προσπαθησε να μην του λαδωνεις το φτερωμα , γιατι δεν μπορει να ζεσταθει μετα .

Σταματας το gentamicina . Συνεχιζεις augmentin οπως εχουμε πει και στην ιδια ακριβως δοσολογια με αυτο , δινεις πρωι απογευμα baytril στο στομα (που ανεφερες οτι εχεις )

Συνεχιζεις την αλοιφη
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    Κουνέλι
    Post Thanks / Like
    Ξεκίνησα από χθες το πρωί τη baytril όπως είπαμε και σταμάτησα την gentamicina. Ίσως χθες και να ήταν ένα κλικ καλύτερα το πουλάκι. Ακούσαμε και ένα "τσίου" που είχαμε μέρες να ακούσουμε και γενικά νομίζω φούσκωνε λιγότερο.

Θέλω να κάνω 2 ερωτήσεις.
    1. Όταν ρίχνω σταγόνα στο στόμα μερικές φορές νομίζω πως δεν την καταπίνει και με την πρώτη ευκαιρία τινάζει το ράμφος και τη σκορπάει. Να προσπαθώ να του ξαναβάλω μέχρι να σιγουρευτώ πως την καταπίνει ή αρκεί όσο πήγε στο στόμα από την πρώτη φορά?

2. Μπανιέρα να του βάζω αυτές τις μέρες ή δεν κάνει λόγω αλοιφών? Σήμερα του έβαλε η γυναίκα μου αφού με ρώτησε πρώτα και κατευθείαν μπήκε μέσα και έκανε μπάνιο ολόκληρος. Δεν το περίμενα. Το είχε μάλλον μεγάλη ανάγκη. Αυτό βέβαια μου δίνει την εντύπωση πως ίσως και να νοιώθει λίγο καλύτερα γιατί κι άλλες φορές που του έβαζα τη μπανιέρα τον τελευταίο καιρό που δεν ήταν καλά δεν τη χρησιμοποιούσε.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017
    'Ονομα
    Μιχάλης
    Post Thanks / Like
    Μάλλον ξανθώματα, ειδικά στην περιοχή του στήθους

6. Likes jk21, adreas liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μπορει να παιρνει σημαντικη ποσοτητα απο οσο δινεις και ας μην ειναι πληρη και αν δωσεις επιτυχημενα τη δευτερη φορα , να παρει παραπανω απ οσο πρεπει

Δωσε κανονικα μπανιο αν θελει

Μιχαλη εχω περιπτωση μελους του fb με κατι παρομοιο , στο οποιο πτηνιατρος διεγνωσε καρκινωματα ( πολυ προσφατο ). Τα ξανθωματα που λες κανονικα μοιαζουν με κυστες φτερωματος οχι τοσο μικρα σημαδακια και ειναι και αυτα ειδος καρκινου . Δεν ξερω αν ειναι αυτο το ειδος που αναφερεις , ομως συμφωνω μαζι σου οτι υπαρχει και η πιθανοτητα να υπαρχει καποιος καρκινος στο πουλακι , γιατι και σε αλλα ατομα η καταληξη δεν ηταν καλη . Απλα στην περιπτωση του υπαρχει και καθαρη ποδοδερματιτιδα , ομως μπορει να ειναι απλα αποτελεσμα εξασθενημενου ανοσοποιητικου λογω του καρκινου

8. Likes dikai liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2016
    'Ονομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Post Thanks / Like
    Η gentamicina λογικά είναι για εντεροβακτήρια δεν απορροφάτε από το έντερο οπότε καλά έκανες και την έκοψες εγώ προσωπικά θα έψαχνα κάποια δραστική για σταφυλόκοκκο η στρεπτόκοκκο και κάπου διάβασα ότι σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να μπει και flagyl . Και στο μυαλό μου είναι η ερυθρομυκίνη που πιάνει και τα δυο,
    Τελευταία επεξεργασία από adreas; 14-05-2018 στις 19:14

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Μπορει να παιρνει σημαντικη ποσοτητα απο οσο δινεις και ας μην ειναι πληρη και αν δωσεις επιτυχημενα τη δευτερη φορα , να παρει παραπανω απ οσο πρεπει

Δωσε κανονικα μπανιο αν θελει

Μιχαλη εχω περιπτωση μελους του fb με κατι παρομοιο , στο οποιο πτηνιατρος διεγνωσε καρκινωματα ( πολυ προσφατο ). Τα ξανθωματα που λες κανονικα μοιαζουν με κυστες φτερωματος οχι τοσο μικρα σημαδακια και ειναι και αυτα ειδος καρκινου . Δεν ξερω αν ειναι αυτο το ειδος που αναφερεις , ομως συμφωνω μαζι σου οτι υπαρχει και η πιθανοτητα να υπαρχει καποιος καρκινος στο πουλακι , γιατι και σε αλλα ατομα η καταληξη δεν ηταν καλη . Απλα στην περιπτωση του υπαρχει και καθαρη ποδοδερματιτιδα , ομως μπορει να ειναι απλα αποτελεσμα εξασθενημενου ανοσοποιητικου λογω του καρκινου
    Και στα 2 πουλια που έστειλα για νεκροψία, το πόρισμα ανάφερε σηψαιμία από στσφυλοκοκκο Χρυσιζων.
    Τα ίδια συμπτώματα είχα και σε πουλια που την προηγουμενη χρονιά είχαν μισησει από ευλογιά. Σε καναρίνια όμως.

Στάλθηκε από το X5max_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Είχε προτείνει Baytril για τα υπόλοιπα ο πτηνιατρος.
    Τελευταία επεξεργασία από dikai; 14-05-2018 στις 21:41

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2016
    'Ονομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Post Thanks / Like
    Γιατρός σε δύσκολη περίπτωση έδωσε ενέσιμο Marbocyl αλλά δεν θυμάμαι δοσολογία κάπου το έχω γράψει ακόμα ποιο δυνατό από το baytril

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    Κουνέλι
    Post Thanks / Like
    Πριν από λίγο το πουλάκι είχε τη στάση του ύπνου και είναι μπροστά σε παραθυρο. Δεν είναι καλό σημάδι αυτό έτσι δεν είναι? Μετά βέβαια ξύπνησε και έτρωγε.
    Δεν είμαι στο σπίτι εγώ, επικοινωνώ με τη γυναίκα μου. Μπορούμε να κάνουμε κάτι ή μόνο το σταυρό μας?

Σελίδα 9 από 18 ΠρώτοΠρώτο ... 7891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας