Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 8 από 18 ΠρώτοΠρώτο ... 678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 71 μέχρι 80 από 176
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αν τρωει μονο του , οχι μην το ταλαιπωρεις εκτος φαρμακων . Δεν εχει αδυνατισει περισσοτερο ευτυχως .Βαλτου ομως βραστο αυγο να φαει μονο του .Τα φαρμακα σιγουρα στο στομα . Gentamicina μια σταγονα την ημερα και augmentin πρωι απογευμα οσο σου ειπε ο Ανδρεας (μην την αναφερεις δημοσια ) . Να ειναι ομως σε αρκετη ζεστη , τοσο ωστε να ειναι ορατο το οτι σταματα στη ζεστη να φουσκωνει αρκετα . Η κοιλια απο θεμα εντερων συκωτιου , ειναι οκ

Σταφυλοκοκκοι υπαρχουν στελεχη αντιμετωπισιμα και στελεχη που και σε ανθρωπους χρειαζονται ενεσιμη αγωγη (δυσκολα στελεχη χρυσιζων σταφυλοκοκκου aureus ) , κατι ανεφικτο σε μικρα πουλακια .Καποιες εξεδεικευμενες ουσιες δεν υπαρχουν σε ποσιμη μορφη απ το στομα πχ βανκομυκινη και αλλες , ομως και η γενταμυκινη και ο συνδιασμος αμοξισιλινης και κλαβουλανικου του augmentin ειναι δραστικα τις περισσοτερες φορες .Ο συνδιασμος τους ισως περισσοτερο .Θα δουμε .Ελπιζω και στην τοπικη αγωγη με τη μουριποσινη .

Ισως μαλιστα εδω βλεπουμε μια μικρη αποδιογκωση

Σημερα

Πριν την νεα αλοιφη

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    Κουνέλι
    Post Thanks / Like
    Κοιτώντας την φωτογραφία της κοιλιά που ανέβασα προηγουμένως ανακάλυψα πως χαμηλά στην κοιλία και δεξιά γυάλιζε κάτι, ζούμαρα και είδα αυτό
    [IMG][/IMG]
    μου φάνηκε σαν έντομο γι αυτό και τον ξαναέπιασα να το δω καλύτερα αλλά δεν το ξαναβρήκα. Καταλαβαίνετε τι μπορεί να είναι?
    Στο ψάξιμο γι αυτό το πράγμα ανακάλυψα στην αρχή και από τα δύο του πόδια (πάνω από το μπούτι) αυτές τις κιτρινίλες που είδαμε και σε άλλα σημεία.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    Κουνέλι
    Post Thanks / Like
    Παιδιά πρέπει να είναι τσιμπούρι. Είδα φωτογραφίες στο ίντερνετ. Τα τσιμπούρια περπατάνε στο σώμα? Να του ψεκάσω efipro?

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    Κουνέλι
    Post Thanks / Like
    Άκυρο το τσιμπούρι. Έκατσα και έψαξα φωτογραφίες για κάθε ένα σπόρο από το μείγμα της τροφής του και κατέληξα πως ήταν chia seed που απλά είχε κολλήσει πάνω του. Ευτυχώς.

5. Likes jk21, dikai liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    Κουνέλι
    Post Thanks / Like
    Τον έχω βάλει για ύπνο εδώ και ώρα και μάλλον λόγω της θερμαντικής λάμπας έχει μια υπερκινητικοτητα. Μήπως να την έκλεινα τελείως?

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δεν ξερω την εξελιξη αλλα αν η θερμαντικη λαμπα δεν ανεβαζει τη θερμοκρασια ανω των 32 τοπικα , δεν υπαρχει ενοχληση .Ακομα και ψηλοτερα αντεχουν απλα αυτη ειναι μια καλη θερμοκρασια .Μεταξυ 28 με 32 αναλογα το ποσο χαλια ειναι και το ποσο κρυωνει ενα πουλι

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    Κουνέλι
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τη βοήθεια. Στην λάμπα έχω βάλει και ποτενσιομετρο οπότε τώρα που μου είπες το ρύθμισα κοντά στους 30 (το είχα 27 πριν). Είναι όμως ανήσυχος, όλο κουνιέται, ξύνει το ράμφος του κλπ. Μήπως το φως που βγάζει η λάμπα τον ενοχλεί και δεν κοιμάται? Χθες το βράδυ τελικά του την απομάκρυνα για να κοιμηθεί.
    Κατά τα άλλα το πουλάκι είναι λίγο καλύτερα. Έχει σταθεροποιηθεί η κατάσταση. Τρώει, πίνει κανονικά. Εξακολουθεί να υπάρχει δυσκολία όταν πάει από τη μια πατηθρα στην άλλη κυρίως όταν είναι κάτω και θέλει να ανέβει. Ίσως έχει να κάνει λίγο και το πτερωμα που έχει χάσει αρκετό αυτές τις μέρες. Συνεχίζω κανονικά αντιβίωση, tabernil και τη Mupirocin. Νομίζω και το πόδι με το πρήξιμο είναι κι αυτό λίγο καλύτερα. Αύριο θα βγάλω και μερικές φωτογραφίες.

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Τι λαμπα ειναι ; αν ειναι κοκκινη με υπερυθρες ειναι λογικο να τον ενοχλει . Στα πουλια συνηθως βαζουν κεραμικες χωρις να βγαζουν φως .Βαζε ενα σεντονι σκουρο ενδιαμεσα εστω . Αν το πουλι δειχνει να ξεφουσκωνει και με πιο χαμηλη θερμοκρασια , δεν ειναι απαραιτητη η αρκετα υψηλη .Κατεβασε αν νοιωθει πιο ανετα

10. Likes IscarioTis liked this post
    Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Οι κατάλληλες λάμπες γι' αυτή τη δουλειά, δεν βγάζουν καθόλου φως.
    Ανδρέα, έχεις κάνει μεγάλη προσπάθεια για το πουλάκι, δεν κάνεις ακόμα μία καλή;
    Μπορείς να κάνεις ένα δρομολόγιο προς Ίλιον μεριά να πάρεις το "νοσοκομείο" ;

12. Likes Polina, IscarioTis, jk21 liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    Κουνέλι
    Post Thanks / Like
    Ναι, η λάμπα που χρησιμοποιούσα ήταν με το κόκκινο φως. Την έβγαλα μόλις και έβαλα ένα θερμαντικό σώμα λαδιού με θερμοστάτη και επιτέλους κοιμήθηκε. Ανδρέα σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την προσφορά νοσηλείας στην κλινική σου άργησα βέβαια λίγο να δω το μήνυμα σου. Το εκτιμώ πολύ πάντως. Ευτυχώς έχω την εναλλακτική με το σώμα λαδιού. Έχω και θερμαντική πλάκα υποστρώματος για ερπετά να έβαζα στον πάτο του κλουβιού αλλά νομίζω πως δεν θα ήταν αρκετή.
    Το "νοσοκομείο αυτό το είχα ξαναδεί κάπου στο forum. Καλή ιδέα και καλή δουλειά! Να προτείνω μια μικρή βελτίωση αν μου επιτρέπεις, ίσως με 2 μικρές τρυπες και μικρά cooling fan υπολογιστή με ρυθμιζόμενο μετασχηματιστή να δουλεύει στο χαλαρό για να μην χάνει πολύ θερμότητα στο θάλαμο να πετύχεις και καλύτερο εξαερισμό για τα πουλάκια. Έχω φτιάξει κάτι παρόμοιο για εκκόλαψη μυκηλίου καλλιέργειας μανιταριών.

14. Likes amastro liked this post

Σελίδα 8 από 18 ΠρώτοΠρώτο ... 678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία