Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 18 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 176
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    Κουνέλι
    Post Thanks / Like

Άρρωστη αρσενική καρδερίνα

Καλησπέρα σας,

Σας γράφω ένα σύντομο ιστορικό: όταν έφτασε στα χέρια μου πριν απο 2,5 περίπου μήνες, τα πόδια του ήταν γεμάτα ακάρεα σε πολύ κακή κατάσταση. Έλειπε το ένα πίσω δάκτυλο, αρκετά νύχια και τα δάκτυλα ήταν γεμάτα απο "βραχάκια". Τα βραχάκια ήταν τόσο μεγάλα στο ένα πόδι που δεν μπορούσε καν να σταθεί στην πατήθρα και στεκόταν μόνο στο άλλο στο οποίο έλειπε και το πίσω δάκτυλο. Την επομένη μέρα τον πήγα στο κτηνίατρο και διέγνωσε ποδάγρα. Μου έγραψε θεραπεία με την Podagrine (Tafam). 1 μήνα μετα τη θεραπεία δεν είδα κάποια σημαντική βελτίωση, γι αυτό παράλληλα έψαχνα στα φόρουμ και στο internet γενικότερα και έμαθα για την epithol την οποία και ξεκίνησα. Από την 3η κιόλας μέρα θεραπείας η βελτίωση ήταν εμφανής. Έχει περάσει 1 μήνας απο τότε που ξεκινήσαμε τη θεραπεία, έχει βελτιωθεί πάρα πολύ αλλά δεν έχει φύγει τελείως. Μάλιστα την τελευταία βδομάδα που έχω κάνει παύση της epithol, νομίζω πως χειροτερεύει πάλι. Επιπλέον να πω ότι όταν είναι ακίνητος για αρκετή ώρα στέκεται πότε στο ένα πόδι κ πότε στο άλλο. Όλες τις υπόλοιπες ώρες χρησιμοποιεί και τα 2 κανονικά.

Να αναφέρω ότι καθαρίζω ανά 1 μήνα ολόκληρο το κλουβί, και επί εβδομαδιαίας βάσεως τις πατήθρες και τις ταϊστρες. Το χαρτί του πάτου και το κάτω μέρος του κλουβιού ανά 3 μέρες. Του βάζω μπανιέρα καθημερινά, την οποία και τιμάει δεόντως.

Άλλο ένα πρόβλημα που παρουσιάστηκε την τευταία εβδομάδα, είναι ότι έχει μεγαλώσει το πάνω μέρος του ράμφους. Του έβαλα μία πέτρα που βρήκα προσωρινά μέχρι να αγοράσω μια ειδική, αλλά δεν ασχολείται καθόλου το πουλάκι.

Η τροφή που του δίνω είναι Cardellini (Μanitoba) και μία ανάμεικτη βιταμίνη χύμα από Pet shop.

Τις πρώτες 10 μέρες απο όταν το "απέκτησα" δεν κελαηδούσε καθόλου. Από εκεί και μετά ξεκίνησε να κελαηδά σταδιακά, και λίγες μέρες μετά μέχρι και τώρα τραγουδάει κανονικότατα! Χαίρομαι που το βλέπω ευτυχισμένο αλλά θέλω να κάνω ό,τι περνά από το χέρι μου προκειμένου να το βοηθήσω να γίνει απόλυτα υγιές.

Αυτά απο μένα και ελπίζω να μην σας κούρασα.
    Αν έχετε κάποια συμβουλή να μου δώσετε, θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ,
    Ανδρέας

[/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Τελευταία επεξεργασία από jk21; 19-02-2018 στις 23:48 Αιτιολογία: εμφανιση φωτο

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

To πουλακι ειχε ταλαιπωρηθεί από ακαρεα , μαλλον σε απίστευτα απαραδεκτο βαθμο από εγκαταλειψη περιποίησης μαλλον από τον προηγουμενο κατοχο .Ισως και να προερχεται από τη φυση ( μαλλον κλεμμενο από φωλια αν κρινω ότι δειχνει ηρεμο όταν το εχεις εξω από το κλουβι και ταιστηκε με κρεμα ) αλλα τουλάχιστον σε αυτή τη φαση και με ενδείξεις εξάρτησης και οικειότητας εντονης στον ανθρωπο , δυστυχως δεν δειχνει απελευθερωσιμο

Το πουλακι εκτος των ακαρεων που ακομα υπαρχουν σαν υπολλειματα , εχει και σημαδια bubblefoot (ποδοδερματιτιδας )

Δες στη μια πατουσα που είναι ακομα διογκωμενο στο κεντρο

Επισης η κοιλια εχει διογκωμενο συκωτι (που δικαιολογει το ραμφος που μακραινει ) ισως από κοκκιδιωση ή μικροβιο που περασε στο παρελθον .Ειχες δωσει ποτε καποιο φαρμακο για κατι ; μπορεις να μαθεις αν ειχε δωσει ο προηγούμενος κατοχος ; τα εντερα παντως τωρα είναι οκ

Όμως το πουλακι δειχνει ελαφρως φουσκωμενο . Θα ηθελα ετσι κι αλλιως να παρεις augmentin 250 mg σκονη για ποσιμο εναιώρημα απ φαρμακειο και αφου το κανεις διαλλυμα όπως λενε οι οδηγιες , να βαζεις στην ποτιστρα κάθε μερα όπως θα σου πω με πμ . Τουλάχιστον για 7 μερες και θα βλέπουμε κάθε 2η το ποδι από κατω και μια φωτο το ιδιο το πουλι να βλέπουμε αν φουσκωνει στο πτερωμα .Επισης την κοιλιτσα του

Στο ποδι συνεχισε στο ένα την epithol ενώ στο άλλο με το πρηξιμο στην πατουσα , βαζε κάθε μερα fucidin για τουλάχιστον εβδομαδα

Τις λεγομενες << βιταμίνες >> τις μπισκοτοτροφες να τις σταματήσεις αλλα σταδιακα και στη θεση να φτιαχνεις μια δικια σου αυγοτροφη που μπορεις να κρατας για καιρο στην καταψυξη .Δες τη σχετικη ενοτητα και τα λεμε για το ποια συνταγή σε βολευει

3. Likes adreas, stefos, IscarioTis, Soulaki, MacGyver liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    Κουνέλι
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και την άμεση απάντηση.

Όσον αφορά το ότι "δείχνει ήρεμο" δεν είναι και τόσο. Το αντίθετο θα έλεγα. Έτυχε στην φωτογραφία γιατί ήταν η 2η φορά που το αφήνω ελεύθερο στο σπίτι να πετάξει και ήταν λιγάκι σαστισμένο. Γενικά φοβάται αρκετά αν και όσο περνάει ο καιρός όλο και λιγότερο. Ειδικά όταν βάζω το χέρι στο κλουβί να το πιάσω πανικοβάλλεται, καθώς και όταν τον κρατάω στο χέρι όση ώρα ασχολούμαι μαζί του (για να του βάλω epithol κλπ.) δεν σταματάει να με τσιμπάει.

Απ όσο γνωρίζω κάποιος γνωστός του πεθερού μου
    ο οποίος είχε πολλά πουλιά του το χάρισε μαζί με ένα κλουβί. Ο πεθερός μου δεν γνώριζε καν ότι είναι καρδερίνα και όχι καναρίνι. Δεν ξέρουμε κάτι για την ηλικία του πουλιού. Αυτό που θυμάμαι σίγουρα είναι πως όταν έτυχε και το είδα την πρώτη φορά στο σπίτι του πεθερού μου πριν ένα χρόνο, θυμάμαι σίγουρα πως ήταν αρτιμελές και είχε νύχια σε όλα τα δακτυλα. Ήταν όμως μεγάλα και του ζήτησα να του τα κόψει για να μην το ενοχλούν.

Δεν του έχω δώσει κάποιο φάρμακο (πέρα απο αυτά για τα ακάρεα) και νομίζω πως ούτε και ο πρόηγούμενος κάτοχος.

Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου και θα ενημερώνω για τις εξελίξεις.

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Τοτε δεν σου αποκλειω να μολυνθηκε κατά την προσπαθεια του πεθερου σου να κοψει τα νυχια από καποιον μικροτραυματισμο ή άλλο λογο . Σημασια εχει αυτή τη στιγμη να επανελθει .Πιστευω πηρες και το πμ με τη δοσολογια του augmentin .Eυχομαι να πανε όλα καλα !

6. Likes adreas liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2013
    'Ονομα
    Μανωλης Γουλιελμάκης
    Κατοικίδιο
    Φιλαράκια πολλά
    Post Thanks / Like
    θα σε συμβούλευα να κόψεις το ράμφος με νυχοκόπτη η μικρό ειδικό ψαλιδάκι γιατί το εμποδίζει να τρέφεται σωστά .
    ΕΛΚΕ Ε294

8. Likes jk21 liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    Κουνέλι
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα σας,

Ξεκίνησα την augmentin 250 mg με τις οδηγίες που μου δώσατε στο πμ. Σήμερα κλείσαμε 2 μέρες.
    Ταυτόχρονα ξεκίνησα πάλι την epithol στο ένα πόδι και
    fucidin στο άλλο με το πρήξιμο στην πατούσα.
    Του έκοψα και λίγο την άκρη του ράμφους με ειδικό ψαλιδάκι και του αγόρασα και μία πέτρα Orlux mineral block mini 70gr την οποία δεν έχω δει ακόμη να τη χρησιμοποιεί.
    Η συμπεριφορά του πάντως είναι κανονική όπως και πριν.
    Είναι λιγάκι ζόρικος όταν προσπαθώ να βγάλω φωτογραφία την κοιλίτσα του και είμαι μόνος μου. Με παίδεψε αρκετά ο άτιμος.

[IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πριν

τωρα

Εχω την εντυπωση ότι το συκωτι περιορίζεται καπως .Συνεχιζεις

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    Κουνέλι
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα,

Χθες κλείσαμε μια έβδομαδα απο όταν ξεκινήσαμε την augmentin 250 mg και epithol - fucidin στα πόδια.
    Δεν μπόρεσα να στείλω ενδιάμεσα φωτογραφίες γιατί είχα εργασίες στο σπίτι μου αλλά η θεραπείες συνέχισαν κανονικά.
    Αυτά που παρατήρησα είναι: όσον αφορά το συκώτι μου φαίνεται ίσως λίγο πιο σκούρο, μπορεί να κάνω και λάθος. Το πουλί πάντως σημπεριφέρεται κανονικά. Σχετικά με το πόδι που έβαζα fucidin το πρήξιμο έχει μειωθεί και πάρα πολύ και βλέπω το πουλάκι να χρησιμοποιεί και τα δύο πόδια όταν αράζει (πράγμα που πρίν συνέβαινε πολύ σπάνια) και χαίρομαι πολύ γι αυτό. Ένα ακόμη θέμα που παρατήρησα σήμερα και ήθελα να αναφαίρω είναι πως έχει χάσει κάποια πούπουλα γύρω απο το λαιμό του. Στη μία φωτογραφία που το έπιασα να σκύβει φαίνεται αρκετά (υπ όψιν δεν έιχε στεγνώσει εντελώς όταν βγήκε η φωτό απο μπανάκι που έκανε πρίν και ίσως να δείχνει λίγο πιο έντονο απο ότι είναι).
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

δεν εχει κατι περισσοτερο το συκωτι

δεν εχει μειωθει κιολας αλλα αυτο συμβαινει συχνα σε πουλια που ειχαν παλιοτερα καποιο προβλημα

Σταματας την αντιβιωση . Δινεις πολυβιταμινες να εχουν μεσα βιταμινες Β για μια βδομαδα .Συνεχιζεις φουσιντιν 3 μερες ακομα και το βλεπουμε ξανα .Σταματα την επιθολ για να καθαρισει πληρως το πτερωμα

13. Likes MacGyver liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    Κουνέλι
    Post Thanks / Like
    Από που θα προμηθευτώ αυτές τις πολυβιταμίνες ? Υπάρχουν σε petshop ?
    Την epithol την έβαζα βδομάδα παρά βδομάδα. Είναι σωστό ή πρέπει να περάσει μεγαλύτερο διάστημα παύσης ?
    Όσον αφορά το πτέρωμα που έχασε γύρω από το λαιμό μπορώ να κάνω κάτι ?

Ευχαριστώ!

Σελίδα 1 από 18 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία