Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 32
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Ναι προφανως και 2 μερες το αυγο χαλαει .. καλο θα ηταν το βραδυ να μην αφηνεις τπτ στο κλουβι εξτρα απο φρεσκια τροφη .... το πρωι οταν ξυπνας να βαζεις οτι θες και μετα απο καμποσες ωρες να τ πετας ειτε ειναι φρουτα λαχανικα αυγο κλπ κλπ .. αυτο του δημιουργησε προβλημα .. τωρα δε ξερω αν εχει και κατι αλλο να δουμε κουτσουλιες .... εγω θα προτεινα για λιγες μερες να μη δινεις τπτ αλλο εκτος απο σπορια να δεις αν θα στρωσει .. και στη συνεχεια παλι ξεκινας με φρεσκα λαχανικα και αυγο (τ οποια θα τ αλλαζεις πιο συχνα οσο ζεσταινει ο καιρος) .. παραλληλα με κοκκαλο σουπιας ..

HelloWorld

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    KostasFox
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από NickKo Εμφάνιση Μηνύματος
    Ναι προφανως και 2 μερες το αυγο χαλαει .. καλο θα ηταν το βραδυ να μην αφηνεις τπτ στο κλουβι εξτρα απο φρεσκια τροφη .... το πρωι οταν ξυπνας να βαζεις οτι θες και μετα απο καμποσες ωρες να τ πετας ειτε ειναι φρουτα λαχανικα αυγο κλπ κλπ .. αυτο του δημιουργησε προβλημα .. τωρα δε ξερω αν εχει και κατι αλλο να δουμε κουτσουλιες .... εγω θα προτεινα για λιγες μερες να μη δινεις τπτ αλλο εκτος απο σπορια να δεις αν θα στρωσει .. και στη συνεχεια παλι ξεκινας με φρεσκα λαχανικα και αυγο (τ οποια θα τ αλλαζεις πιο συχνα οσο ζεσταινει ο καιρος) .. παραλληλα με κοκκαλο σουπιας ..

HelloWorld
    ναι θα το κόβω στην μέση το αυγό πλέον. γύρο στις 3PM το έβαζα και το έβγαζα 6-8PM την επομενη μέρα σύνολο δηλαδή 27-30 ώρες. απλά έλεγα με θερμοκρασία σπιτιού κάπου στο 20 δεν θα χάλαγε λάθος μου..
    οποτε εσύ προτείνεις να περιμένω 1-2 μέρες ακόμα?
    οι κουτσουλιές υπάρχουν στο προηγούμενο post μου στο νούμερο 3

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Oι κουτσουλιες δεν είναι διαρροια , όμως η εικονα της αμαρας (ο ποπος της ) δειχνει ότι εχουν κολλωδη υφη . Αν δεν κοιμοτανε συχνα μεσα στην ημερα , θα σου ελεγα να περιμενεις , όμως με αυτή την εικονα δεν μπορούμε να ρισκάρουμε .Από κει και περα αν ανεβαζες μικρο βιντεακι ισως είχαμε πιο ασφαλη εικονα

το φαρμακο το παιρνεις από φαρμακειο

Ο αρσενικος αναγκαστικα θα πιει και αυτος φαρμακος .Αν ηξερα τι μικροβιο είναι , ισως να σου ελεγα ότι πρεπει και αυτος να παρει φαρμακο .Εξαρτάται το μικροβιο.Δεν μπορω να ξερω ... όμως καλως ή κακως θα παρει και μετα θα τους δωσεις καμμια βδομαδα πολυβιταμινη με βιταμίνες Β

Υπαρχει βεβαια και η περιπτωση να αναμεινεις 1-2 μερες να δεις μην αλλαξει η διαθεση της , όμως μαλλον δεν το βλεπω ... είναι λιγο ρισκο .Μονο αν την εβλεπα σε βιντεο με διαφορετικη εικονα από αυτή που περιγραφεις , θα ελεγα να περιμενεις
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    KostasFox
    Post Thanks / Like
    okey θα περιμένω έως αύριο στις 2-3 το μεσημέρι να σας δείξω και τις κουτσουλιές. η αμάρα έτσι ήταν από τότε που την αγόρασα πριν 5 μήνες. βεβαια πριν 4 μήνες βγήκε πρώτη φορα από το κλουβί και τότε το πρόσεξα. υπέθεσα ότι λόγο κατάλευκου χρώματος έτσι θα είναι.
    μήπως έχεις κάποιο skype να σου βιντεάκι από εκεί?

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

στο facebook αν μπορεις ισως ... Αλλα μπορεις να κανεις και λογαριασμο στο youtube που από αυτό μπορούμε να το ενσωματώσουμε κιολας εδώ
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Θελω να μας πεις τι ακριβως το ταιζεις αν του δινεις κατι αλλο εκτος απο αυγο καμια αυγοτρπφη ή το οτιδηποτε εκτος απο σπορια ή πχ μπισκοτακια πολυχρωμα στικς και τετοια ..
    Μη το βγαζεις απο το κλουβι για λιγες μερες γιατι θα καταναλωνει ενεργεια την οποια χρειαζεται .. εχε το σε ζεστο περιβαλλον και ταιζε το μονο σπορια ή αυγο αλλα φρεσκοβρασμενο και πολυ σφιχτο αν του αρεσει ή κεχρι τσαμπι αν εχεις ....
    το οτι κοιμαται συχνα μεσα στην ημερα φουσκωμενο ειναι σημαδι κυριως αδιαθεσιας και ισως αρρωστιας .. αν το κανει πολυ συχνα πλεον σε σχεση με αλλες φορες που παρατηρουσες διαρροια και δεν τρεφεται τοτε πρεπει να δρασεις αμεσα .. ειτε δοκιμαζοντας με καποια φαρμακα και αντιβιωσεις που σ λεει ο Δημητρης ειτε πηγαινοντας το να το κοιταξει καποιος πτηνιατρος αν εισαι κοντα σε καποιον .. ενα βιντεο με συμπεριφορα και κουτσουλιες θα βοηθησουν πολυ ..

HelloWorld

7. Likes jk21 liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    KostasFox
    Post Thanks / Like
    από δευτερα έτρωγαν μαρούλι και αυγό
    -το μαρούλι το άφηνα 4-5 ώρες και το έβγαζα αν δεν το τρώγανε
    -για το αυγό σας είπα το λάθος μου.
    -stick με φρούτα υπήρχε την προηγουμενη βδομάδα
    -και τροφή ανάμικτη που πήρα από petshop με φρούτα
    -νερό φρέσκο κάθε μέρα(η το πολύ να εμενα 2 μέρες)

δυστυχώς τσαμπί με κεχρί δεν υπάρχει στην πολύ μου αλλα θα παραγγείλω από δευτερα να μου έρθει

την παρασκευή ήταν όλοι την ημερα σε θέση ύπνου σήμερα από τις 12PM μέχρι στις 8(που πάνε πάντα για ύπνο σε άλλο ήσυχο δωμάτιο) πήρε θέση ύπνου 3 φορες
    την παρασκευή τα έβαλα στο άλλο δωμάτιο από τις 5 το μεσημέρι γιατί την έβλεπα αδιάθετη και σκέφτηκα πως δεν ξεκουράστηκε καλά γιατί φιλοξενούσα κόσμο και είχε αλλάξει η θέση του κλουβιού

επίσης δεν πετάει άνετα σε σχέση με τον αρσενικό και παίρνει ύψος δύσκολα (από τότε που την αγόρασα)
    επίσης όπως παρατήρησα κουνάει την ουρα τις όταν αναπνέει και φουσκώνει που και που για να πάρει ανάσα
    η αμάρα είναι λερωμένοι από τότε που την αγόρασα
    γενικά μου είχε βγάλει το λάδι για να με δεχτεί σε αντίθεση με τον αρσενικό που από τις 5 μέρα το χέρι μου το αγάπησε (όχι ότι τώρα με λατρεύει με το ζόρι έρχεται να παίξει μαζί μου σε σχέση με τον αρσενικό που και στο κεφάλι έχει κάτσει και στον ωμο και στον καναπέ διπλα διπλα)

πτινιατρος δεν υπάρχει στην πολη μου μονο κτηνίατρος
    θα βγάλω και video να το ανεβάσω στο youtube και να το δείτε αλλα δεν θα ήθελα να περιμένω να τραβήξω το video να το ανεβάσω να το δείτε και αν δεν είναι κιόλας αυτό που θέλουμε να το ξανατραβήξω γιαυτο θα προτιμούσα 5 λεπτάκια αν είναι δυνατόν μέσο κάμερας να δούμε αύριο τι έχει εκτος αν θέλετε τώρα να τα ξυπνήσουμε και μετά σας ανεβάζω και βιντεάκι να υπάρχει σαν ιστορικό στο site.
    αν θέλετε stile μου το facebook σας να σας μιλήσω και να δούμε τι μπορώ να κάνω

την αντιβίωση την αγόρασα και αν είναι να την δώσω πείτε μου.
    σας ευχαριστώ

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Kανε αντιγραφη όπως είναι το ονομα και βαλτο στην αναζητηση .Αυτή είναι η εικονα προφιλ μου εκει

Δημήτρης Καραγεώργος

Μην ενοχλείς το πουλακι τωρα για βιντεο αλλα βαλε στην ποτιστρα του σημερα το βραδυ (για να πιει μολις ξυπνησει γιατι πινουν αρκετο νερο εκεινη τη στιγμη ) τη δοσολογια φαρμακου που θα σου στειλω εδώ με πμ . Είναι αρκετες οι ωρες υπνου εντος της ημερας και καλα είναι να μην ρισκάρουμε αναμενοντας .Αυριο όμως να δουμε το πουλακι σε μικρο βιντεο

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σου εστειλα .Όμως αν αυριο το πουλι κοιμαται τον περισσοτερο χρονο , μας το λες για να σου πω δοσολογια για απευθειας χορηγηση στο στομα

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    KostasFox
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα άρχισα την αντιβίωση όπως μου είπατε.
    σήμερα δεν κάθεται με το κεφάλι γυριστό αλλα κάθεται έτσι

opos vlepete stirizete sto ena tis podi.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας