Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 32
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    KostasFox
    Post Thanks / Like

Budgie Θυληκό κοιμάται συχνά μέσα στην ημέρα

γεια σας έχω εδώ και 5 μήνες 2 παπαγαλάκια αρσενικό θηλυκό
    το θηλυκό τις τέλευες 3 μέρες που και που γυρνάει το κεφάλι προς την φτερούγα και φουσκώνει.
    όταν πλησιάζω πετάγεται και όλα καλά.
    νόμιζα ότι πιθανόν δεν είχε κοιμηθεί καλά. Χτες καθάρισα το κλουβί και οι κουτσουλιές είναι καλές. απότι βλέπω τρώει και μονη τις την ταΐζει και το αρσενικό βεβαια
    απλά πρώτη φορα την έβλεπα να παίρνει " θέση ύπνου "
    η αμάρα είναι ελαφρώς λερωμένη εδώ και κανένα μηνα είναι κατάλευκη οποτε δεν μου είχε κίνηση την περιέργεια.
    επίσης βγαίνουν καθημερινά από το κλουβί κάποιες μέρες για 15 λεπτά κάποιες άλλες για 2-4 ώρες ανάλογος με τον χρόνο μου. όταν βγαίνουν έχουν την δίκια τους γωνια που κάθονται πάνω σε μια "πετσετουλα" με την τροφή και το νερό τους και εννοείτε κάποιο λαχανικό φρούτο

από δευτερα τους είχα αρχίσει την διατροφή με αυγό και τους είχα αυγό μέρα νύχτα στο κλουβί γιατί θα ήθελα να αποκτήσουνε παιδάκι και διάβασα ότι από τώρα πρέπει να τους βάζεις καθημερινά αυγό. βεβέ το αυγό το άλλαζα στις 2 μέρες μήπως δεν έπρεπε να το έβγαζα πιο γρήγορα? και το αυγό τους χάλασε?

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Το πουλακι μαλλον είναι αρρωστο .Να δουμε τις κουτσουλιες του (σε λευκο χαρτι αν γινεται ) και δες που εχει διημερεύον φαρμακειο , να παρεις augmentin σκονη για ποσιμο εναιώρημα (είναι μπουκαλακι ) των 250 mg και μια συρριγκα του 1 ml

Εχεις καποια άλλη αντιβιωση σπιτι; για πουλι ή ανθρωπινη
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    KostasFox
    Post Thanks / Like
    klaricid. έχω μονο στο σπίτι μου
    θα βάλω λευκό χαρτί και θα προσπαθήσω. σήμερα πάντως είναι πολύ καλύτερα απότι εχτές. 2-3 φορες την είδα να κουλουριάζεται έτσι από τις 12 το μεσημέρι που γύρισα σπίτι. χτες ανά 15 λεπτά καθόταν έτσι και την έβαλα από παρα πολύ νωρίς σε ήσυχο δωμάτιο διπλα σε καλοριφέρ. να περιμένω ίσος 1-2 μέρες να δω πως θα πάει? η να τις δώσω φάρμακα με την μια?
    πάντως η κουτσουλιές ιάνει πράσινες με άσπρο κατά κύριο λόγο κάποιες φόρος όλο πράσινο αλλα δεν μπορώ να ξέρω με σιγουριά πια κουτσουλιά ανήκει στο κάθε πουλάκι.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    KostasFox
    Post Thanks / Like
    το άσπρο στο ράμφος είναι τσόφλι από τροφή. απλά δεν ήθελα να την ταλαιπωρήσω μέχρι να τις το βγάλω

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

η κλαριθρομυκινη είναι κυριως για αναπνευστικα ... είναι σε καψουλα ή χαπι; των ποσων mg ;

φαινεται στην αμαρα ότι είναι λερωμενο από κουτσουλια .Θελω να δουμε τις κουτσουλιες του για να σου πω αν θα δωσεις και πιο φαρμακο .Δεν είναι πολύ φουσκωμενο το πουλακι αλλα στο ματι δειχνει μαλλον να εχει ερεθισμο .Κουνα την ουρα όταν αναπνεει;
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    KostasFox
    Post Thanks / Like
    ναι κουνάει την ουρα του καθώς αναπνέει (και τα φτερά ελαφρά) τώρα μόλις έβαλα άσπρο χαρτί και απότι είδα στο παλιό πρέπει να έχει διάρροια... θέλετε να στυλο φωτό? αλλα είναι από εφημερίδα... (το παλιό χαρτί)
    παρόλα αυτά τρώει κανονικά επικοινωνεί με το αρσενικό δεν έχει πρόβλημα ισορροπίας εντός κλουβιού και κούνια και στο κλαδάκι στηρίζεται άψογα.
    αλλα από την πρώτη μέρα που την αγόρασα δεν πετούσε καθόλου καλά έπαιρνε δύσκολα ύψος (το ίδιο και το αρσενικό) το το αρσενικό έγινε τώρα κορυφαίος στις πτήσεις η θηλυκιά τα καταφέρνει καλύτερα αλλα πολύ δύσκολα και παίρνει πολύ αργά και σιγά σιγά ύψος

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    KostasFox
    Post Thanks / Like
    το "klaricid" το περνώ συνήθως εγώ μιας και έχω αλλεργίες σε πολλά φάρμακα (άσχετο) είναι χάπι τον 1000 αλλα μπορώ να πεταχτό σε φαρμακείο να πάρο το ότι δήποτε (τα καλά τις επαρχίας)

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

να δω τις κουτσουλιες εστω σε εφημεριδα και να βαλεις λευκο χαρτι κουζινας να δουμε και νεες όταν θα κανει μερικες εκει

Πηγαινε παρε το augmentin 250 mg σκονη για ποσιμο εναιώρημα και θα το δωσεις αφου δω πρωτα τις κουτσουλιες όμως .Θα σου πω τοτε δοσολογια (μαλλον τελικα στην ποτιστρα γιατι δεν φαινεται εντελως χαλια το πουλι και λογικα πινει κανονικη ποσοτητα νερου )

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    KostasFox
    Post Thanks / Like
    1 από φαρμακείο την αγοράζω? η από κάποιο petShop?
    2 μέσα στο κλουβί είναι και ο αρσενικός και δεν έχω δεύτερο κλουβί υπάρχει θέμα αν πει και ο αρσενικός από την ποτίστρα?
    3 το χαρτί τις εφημερίδας ήταν από το πρωί έχω ήδη βάλει χαρτί A4 και περιμένω τα καινούρια αλλα τίποτα προς το παρόν

4 υποψιάζεσαι στο περίπου τι μπορεί να έχει? p.x. χτες ένας φίλος που ξέρει κάποια λίγα πράγματα από καναρίνια που είπε ότι έχει θέμα με το αναπνευστικό

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας