Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 13
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    Ζωή
    Post Thanks / Like

Post Ξαφνική αλλαγή χρώματος του ενός χαλινου

Καλησπερα,
    ειμαι καινούργια στο forum αυτο και εύχομαι οτι καλλιτερο σ´εσας και τους μικρούς μας φιλους
    θα ηθελα παρακαλω να με κατατοπισετε εαν γνωριζετε,σε μια ξαφνική αλλαγή που συνεβει μεςα σε μια νυχτα στο bungie μου.
    Κατ´αρχην θηλυκό περιπου 12-15 μηνών.Δεν γνωρίζω επ´ακριβως διότι ηταν δωρο.
    Ο χάλινος του ηταν χρωμα καφε σκούρο.
    και σε μια νυχτα ξημερωθηκε με τον εναν χαλινο σιελ
    Η ορεξη του ειναι καλη,η διάθεση του καλη,
    εαν ξερει κάποιος να μου απαντηση παρακαλω θα με βοηθούσε πολυ

2. Likes dikai liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2017
    'Ονομα
    Κώστας
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλησπέρα Ζωή και καλώς όρισες στο forum,

Να διευκρινήσω κατ αρχάς ότι και εγώ είμαι καινούριος και τελείως άπειρος όμως και η δικιά μου θηλυκιά έπαθε το ίδιο ακριβώς με όχι ευτυχή κατάληξη μετά από κάποιες μέρες. Δε ξέρω αν συνδέεται η κατάληξη με την αλλαγή αυτή στο χαλινό, όμως μου έκανε και εμένα εντύπωση και μάλιστα κάπου είχα διαβάσει ότι μπορεί να οφείλεται στο ότι μπορεί να μπαίνει σε αναπαραγωγική περίοδο και δεν έδωσα σημασία.

Πραγματικά ελπίζω να ισχύει αυτό περί αναπαραγωγικής περιόδου και φαντάζομαι οι πιο έμπειροι εδώ θα σε κατατοπίσουν.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Μαργαρίτα
    Κατοικίδιο
    Παπαγαλάκια budgieς (2), Καναρίνι (1), και όλο και κάτι ακόμα θα αποκτήσω....
    Post Thanks / Like
    Νομίζω ότι απλά βγαίνει από την αναπαραγωγική περίοδο . Θες να βάλεις κ καλύτερα καμία φωτό ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. Likes jk21 liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    Ζωή
    Post Thanks / Like
    Παιδια πως μπορω να στειλω φωτο;
    komo,η δίκη σου παπαγαλία το επαθε ξαφνικά; Ηδιάθεση της ηταν καλη οταν το επαθε αυτο; Έτρωγε; Η κουτσουλιές πως ηταν;
    Και εγω απο οτι ενημερώνομαι η αιτία ειναι οτι εξέρχεται απο αναπαραγωγική περιοδο.
    Αλλα ειναι αξιοσημείωτο οτι συνεβει η αλλαγή χρώματος του χάλκινου σε μια νυχτα

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Οδηγός ανεβάσματος φωτογραφιών στο forum

κανε λογαριασμο στο imgur δωρεαν , ανεβασε εκει και μετα κανε απλη αντιγραφη από εκει , επικολληση εδώ
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Στην ιδια ηλικια το εκανε και εμενα .. περιπου στο χρονο πανω .. ηταν η πρωτη φορα που ειχε αλλαξει σε καφε και μετα σε αυτο .. πολυ αποτομα εγινε οπως το περιγραφεις .. μην ανησυχεις .. πλεον ξερεις οτι ειναι ετοιμο για αναπαραγωγη .... βεβαια το χει ξαναπαθει σε εμενα σε περιοδους εντονου στρες και κυριως αλλαγη συνηθειας (τα ειχα εξω και τα εφερα μεσα απο ζεστη σε κρυο και απο φως στο σκοταδι) ....
    να ανησυχισεις αν δεις να εχει φουντωσει το πτερωμα του, να μην ειναι κινητικο, να μη τρεφεται , να αναπνει με δυσκολια και να ακους θορυβο απο την αναπβοη της .. να εχει μη φυσιολογικες κουτσουλιες και οτιδηποτε αλλο μη φυσιολογικο ..
    Θα ηθελα εκτος απο αυτα να μας πεις ποσο καιρο το εχεις κοντα σου σε τι μερος και τι το ταιζεις και τις διαφορες σε σχεση με εκει που το πηρες ..
    Μπορεις να κατεβασεις το tapatalk απο κινητο ή ταμπλετ (εφαρμογη δε ξερω αν υπαρχει για ios αλλα για android σιγουρα) και αφου βρεις το φορουμ εκει μεσα μεσω της αναζητησης, κανεις login και ανεβαζεις πολυ ευκολα εδω φωτο ..

HelloWorld

9. Likes jk21 liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2017
    'Ονομα
    Κώστας
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ζωη και της δικιάς μου έτσι ξαφνικά άλλαξε το χρώμα. Όλες οι υπόλοιπες συνήθειες, φαγητό κλπ δεν άλλαξαν.
    Παρακολουθησε τη το επόμενο διάστημα αλλα κατά πάσα πιθανότητα δεν εχει κατι.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    Ζωή
    Post Thanks / Like
    Κατέβασα τελικα την εφαρμογη tapatalk
    Την όμορφη Πάπη την εχουμε περιπου 2 μηνες. Ηταν δωρο!
    Μας ειπαν οτι ειναι περιπου 12-15 μηνών
    Γενικα ειναι σε πολυ καλη κατασταση θα ελεγα και δεν παρουσιάζει κάποια αδιαθεσία περα του οτι αλλαξε ο μίσος χάλινος χρωμα.
    Θα σας στειλω τις φωτο να δείτε και εσεις
    Η τροφή της ειναι παπαγαλινη απο συσκευασμένη σε χύμα τωρα..και προσθέτω εξτρα χύμα βρώμη για την οποία τρελαίνεται
    Επισης τρώει μανιωδώς κεχρί...αυτο το αποξηραμένο..
    Μερικές φορες παει και στα μπαστουνάκια με γεύσεις...εχει επισης αυγό τροφή..την οποία δεν εχει πλησιάσει ποτε...
    Απο φρεσκα τιποτα ακομη..δεν τα πλησιάζει...δλδ μπανάνα μήλο μαρούλι κλπ αυτα σε γενικές γραμμές

Sent from my iPad using Tapatalk

12. Likes jk21, ndlns, komo, NickKo liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Το πουλακι δειχνει μια χαρα !

Οι κουτσουλιες υποδειγμα υγιειους κουτσουλιας !

Αν της αρεσει η βρωμη , βρασε καλα ενα αυγο 15 λεπτα , παρε τον κροκο και ανακατεψε τον με πηρουνι με 1 κουταλια της σουπας νιφαδες (κουακερ ) και προσφερε στο πουλακι .Αν δεν το τρωει , δοκιμασε το ιδιο με το ασπραδι αντι κροκου (αρχικα οχι και κροκο και ασπραδι , μηπως δεν θελει καποιο απο αυτα )

Δοκιμασε το ιδιο (αν τιποτα δεν γινει αποδεκτο ) με τριμμενη σε μουλτι βρωμη μαζι με κροκο

Ελπιζω κατι να καταφερεις ...
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

14. Likes Margarita_Neibis, komo liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    Ζωή
    Post Thanks / Like
    Jk21 Σε ευχαριστω για τις συμβουλές σου
    Θα δοκιμάσω οτι μπορω

Sent from my iPad using Tapatalk

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης