Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 9 από 9
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    Stavros
    Κατοικίδιο
    CAG
    Post Thanks / Like

Τοποθεσία κλουβιού για African Grey

Καλησπέρα σε όλους και καλός σας βρήκα

Σκεφτόμαστε με την γυναίκα μου να βάλουμε στην ζωή μας έναν παπαγάλο*African Grey. Εδώ και αρκετό καιρό έχω διαβάσει άπειρα άρθρα σχετικά με αυτό το πουλί, και οφείλω να πω ότι πραγματικά κάθε μέρα εντυπωσιάζομαι και περισσότερο.
    Ψάχνοντας μέσα στο*forum*βρήκα αρκετές πληροφορίες πολύ χρήσιμες και πολλές από* τις απορίες μου έχουν λυθεί.
    Θα ήθελα την βοήθειά σας στο κομμάτι της τοποθεσίας του κλουβιού. Το πρόβλημα εντοπίζετε στο γεγονός ότι το σπίτι που μένουμε είναι πολύ μικρό με αποτέλεσμα να μην χωράει το κλουβί εντός σπιτιού. Ακριβώς έξω από το σπίτι (εξώπορτα) υπάρχει ένας αρκετά μακρύς διάδρομος στεγασμένος και προστατευμένος που οδηγεί στον κήπο του σπιτιού. Δεν υπάρχει θέμα με άλλα ζώα (πουλιά , γάτες κλπ) που θα μπορούσαν να το βλάψουν γιατί υπάρχει πόρτα που κλείνει για την είσοδο - έξοδο στο κήπο. Θα μπορούσα να τοποθετήσω το κλουβί σε αυτό το σημείο που είναι εκτός σπιτιού;. Επίσης μια απορία μου είναι η εξωτερική θερμοκρασία του διαδρόμου μήπως* βλάψει το πουλί γιατί δεν υπάρχει θέρμανση.* Δεν θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα στο πουλί και θέλω να είμαι 100% σίγουρος πριν προχωρήσω.
    Επίσης σκέφτομαι αργότερα να κατασκευάσω ένα πολύ μεγαλύτερο κλουβί και εντός του κήπου όπου θα μπορεί να πετάει – παίζει – λιάζεται όταν ο καιρός το επιτρέπει.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πραγματικά πολύτιμες συμβουλές σας.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

2. Thanks jk21 , Stefpars, xrisam thanked for this post
    Likes Stefpars, xrisam liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2017
    'Ονομα
    Στέφανος
    Κατοικίδιο
    2 budgie, τον Κελυφωτο και την Daisy και 1 ringneck τον Ρικο.
    Post Thanks / Like
    Καλησπερα σταυρο... Ελπιζω να ειναι ολα καλα και ν αποκτησεις τον γκριζο φτερωτο φιλαρακο σας... Για τη θεση του κλουβιου οπως τα περιγραφεις εγω δε συμφωνω 1ον για τ οτι δεν εχει θερμανση τουλαχιστον για το κρυο αναλογα βεβαια και σε πιο μερος βρησκεστε, 2ον οταν το κλουβι ειναι σ ενα δωματιο καθημερινης χρησης δινεις στον παπαγαλο τη δυνατοτητα να σας μαθει πιο γρηγορα με συμαντηκο ρολο βεβαια και την ηλικια του παπαγαλου που θα εχει...
    Αν δε χωραει μεσα στο σπιτι καπως ανετα καλο ειναι να ξανα σκεφτειτε (δικη μου αποψη παντα) την αποκτηση ενος μεγαλου παπαγαλου...

4. Thanks jk21 , xrisam thanked for this post
    Likes xrisam liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    Stavros
    Κατοικίδιο
    CAG
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Stefpars Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλησπερα σταυρο... Ελπιζω να ειναι ολα καλα και ν αποκτησεις τον γκριζο φτερωτο φιλαρακο σας... Για τη θεση του κλουβιου οπως τα περιγραφεις εγω δε συμφωνω 1ον για τ οτι δεν εχει θερμανση τουλαχιστον για το κρυο αναλογα βεβαια και σε πιο μερος βρησκεστε, 2ον οταν το κλουβι ειναι σ ενα δωματιο καθημερινης χρησης δινεις στον παπαγαλο τη δυνατοτητα να σας μαθει πιο γρηγορα με συμαντηκο ρολο βεβαια και την ηλικια του παπαγαλου που θα εχει...
    Αν δε χωραει μεσα στο σπιτι καπως ανετα καλο ειναι να ξανα σκεφτειτε (δικη μου αποψη παντα) την αποκτηση ενος μεγαλου παπαγαλου...
    Στέφανε καλησπέρα, το σπίτι μου είναι στην Αθήνα κοντά στο κέντρο! Όσον αφορά το διάδρομο που περιγράφω έρχετε σε άμεση επικοινωνία με το σπίτι γιατί υπάρχουν παράθυρα και έχουμε άμεση επαφή, αυτό που περισσοτερο με απασχολεί είναι η θερμοκρασία η παρουσία μας είναι δεδομένη και αυτό δεν με ανησυχεί.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2017
    'Ονομα
    Στέφανος
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Η θερμοκρασιες στην αθηνα γενικα δεν πεφτουν πολυ κατω και δεν ανεβαινουν πολυ ψηλα οποτε τρομερο προβλημα δε θα εχει δε ξερω καποια βραδια με πολυ υγρασια στο κεντρο. Εγω προσωπικα ειπα αν θα εκανα μια τετοια κινηση. Για μενα ή καλυτερη θεση κλουβιου ειδηκα για νεαρο παπαγαλο και σε ξενο περιβαλλον ειναι μεσα στο σπιτι σ ενα μεσσαιο υψος αναλογα με εσας και σε χωρο οπου καθεστε, (πολυ σημαντηκο) τρωτε, περνατε ωρα μεσα στην ημερα.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    Stavros
    Κατοικίδιο
    CAG
    Post Thanks / Like
    Αυτό θα ήταν το ιδανικό! αλλά δυστυχώς εντός του σπιτιού δεν χωράει να μπει ένα κλουβί με τις απαραίτητες διαστάσεις γι αυτό το πουλί

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2017
    'Ονομα
    Στέφανος
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Γι αυτο ρωτησα και ειπα να το ξανα σκεφτειτε για εναν μεγαλου μεγεθους παπαγαλο. Τωρα βεβαια δε μπορω να εκφερω παραπανω γνωμη... Παντως αν τελικα το αποκτησετε το γκριζακι αυτο προσπαθηστε να ναι καπως ζεατα εκει βαζωντας μια κουβερτα πανω στο κλουβι αν και οπως ειπα φοβαμαι την υγρασια στο κεντρο (λογο συσσωρευσης απ το τσιμεντο και τα διαφορα καυσαερια)

9. Thanks stavperrr, xrisam thanked for this post
    Likes xrisam liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    erithacus
    Κατοικίδιο
    2 CAG
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα φιλε. μη φοβάσαι για τις θερμοκρασίες αλλά για τα «ρεύματα». Αν ο χώρος είναι συστεγαζόμενος κ δεν σχηματίζεται καποιο ρεύμα δεν θα έχει το πουλακι πρόβλημα. Εάν έχεις σκοπό να τον έχεις όλη ημέρα μαζί σας στο σπίτι κ το βράδυ να επιστρέφει στο κλουβακι τ στην εξώπορτα πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν σκοπεύεις να τον κρατησεις μόνο του χωρίς παρέα φτερωτή, σκέψου ότι όλος ο κόσμος του θα είσαστε εσείς & δε
    Πρέπει να νοιώθει παραμελημένο . Πάντως η «λαχτάρα» σ για το ζωντανό φαίνεται, καλά θα περάσει κ αυτο κ εσείς, θαρρω

e.

11. Thanks stavperrr, Stefpars, xrisam thanked for this post
    Likes dikai, xrisam liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    Stavros
    Κατοικίδιο
    CAG
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από erithacus Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλησπέρα φιλε. μη φοβάσαι για τις θερμοκρασίες αλλά για τα «ρεύματα». Αν ο χώρος είναι συστεγαζόμενος κ δεν σχηματίζεται καποιο ρεύμα δεν θα έχει το πουλακι πρόβλημα. Εάν έχεις σκοπό να τον έχεις όλη ημέρα μαζί σας στο σπίτι κ το βράδυ να επιστρέφει στο κλουβακι τ στην εξώπορτα πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν σκοπεύεις να τον κρατησεις μόνο του χωρίς παρέα φτερωτή, σκέψου ότι όλος ο κόσμος του θα είσαστε εσείς & δε
    Πρέπει να νοιώθει παραμελημένο . Πάντως η «λαχτάρα» σ για το ζωντανό φαίνεται, καλά θα περάσει κ αυτο κ εσείς, θαρρω

e.
    Δεν υπάρχει θέμα ρεύματος (έχω λάβει τα μέτρα μου γι αυτό)
    Μόνο το θα είναι μόνο τις ώρες που εργαζόμαστε, επομένως θα μπορεί να είναι εκτός κλουβιού και εντός σπιτιού όταν θα βρισκόμαστε και εμείς.
    Γι αυτές τις ώρες που θα λειπουμε σκέφτομαι να φτιάξω ένα είδος πάρκου στο διάδρομο με σχοινια, ξυλα, κλαδια, να βγαίνει ανενόχλητο από το κλουβί του και να παίζει αλλά ταυτόχρονα να είναι προστατευμένο.
    Έχω διαβάσει πάρα πολλά και έχω αγχωθεί γιατί δεν θέλω ο φτερωτός φίλος να αποκτήσει τίποτα προβλήματα, ξέρω ότι είναι πολύ ευαίσθητο και συνδέεται με ισχυρούς δεσμούς με αυτούς που το προσέχουν. Γι αυτό και θέλω να είμαι σίγουρος πριν κάνω το οτιδήποτε.
    Στηρίζομαι πολύ στην εμπειρία σου και σε ευχαριστώ για την απάντηση
    Ευχαριστώ και συγνωμη αν κούρασα.

13. Thanks erithacus thanked for this post
    Likes erithacus liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    erithacus
    Κατοικίδιο
    2 CAG
    Post Thanks / Like

Τοποθεσία κλουβιού για African Grey

Σταύρο το πρόβλημα με αυτά τα ζωντανά είναι ότι μεχρι τη σεξουαλικη ωρίμανση (3 έτη) έχουν διαλέξει ως ταίρι (αν τα έχουμε μοναχα τους) κάποιον από το σπίτι κ στενοχωριουνται πολύ κ στρεσαρονται κ νευριάζουν κ ξεσπούν στα πούπουλα τους όταν το ταίρι λείπει η τα αγνοεί. Στη φύση τα ζευγάρια είναι μαζί, συνέχεια μαζί κ θα δεις κ αυτο ότι θα θέλει να είναι συνέχεια μαζί σου. Αυτός είναι ο ενδοιασμός για εμένα. Υπάρχουν τρόποι πάντα για να κερδίσει την
    Ανεξερτησια του αλλά δύσκολα τους εφαρμόζει ένας ιδιοκτήτης. Για εμένα η ασφαλέστερη οδός είναι να τους έχουμε παρεα από το δικό τους είδος. Αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα είναι το ιδανικό φιλε

e.
    Τελευταία επεξεργασία από erithacus; 11-02-2018 στις 03:02

15. Thanks stavperrr, Stefpars thanked for this post
    Likes dikai, Stefpars liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία