Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Αποτελέσματα 11 μέχρι 15 από 15

Θέμα: Λιπασμα

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    Δεν είναι το πρόβλημα τα νιτρικά άλατα(άζωτο) στην αρχική τους μορφή αλλά η μετατροπή τους σε νιτροζαμινες.
    Τα νιτρικά χρησιμοποιούνται για προστασια κάποιον βακτηριδίων στα τρόφιμα.
    Την μεγαλυτερη πσοτητα νιτρικών την έχουν τα φυλλωδη, στα εξωτερικά φυλλα και τα ριζωματωδη(καροτο).

http://www.healthyliving.gr/2017/09/...ines-karkinos/

Στάλθηκε από το X5max_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αυτος ειναι και ο λογος Δημητρη , που οταν μιλαμε για κινδυνους απο νιτρικα αλατα λογω καταναλωσης χορταρικων , προφανως υπερβαλλουμε ή δεν εχουμε δει το θεμα σφαιρικα .Δεν λεω οτι ειναι αθωα αλλα ουσιαστικο προβλημα εχουμε απο υπερκαταναλωση τροφων που παραλληλα εχουν καλλιεργηθει σε εδαφη με σημαντικοτατη επιβαρυνση . Στην Ελλαδα εχει γινει τετοια συζητηση κυριως για την περιοχη του Ασωπου (Βοιωτια ) και τις πατατες . Οι λογοι ειναι συμπυκνωμενοι στη φραση του κειμενου που παραθετω

http://www.food-info.net/gr/qa/qa-saf78.htm

Το ασκορβικό, το ερυθορβικό και η τοκοφερόλη παρεμποδίζουν το σχηματισμό νιτροζαμίνης στο σώμα ως αποτέλεσμα της διαιτητικής έκθεσης σε νιτρώδη και νιτρικά. Αυτός μπορεί να είναι και ο λόγος για τον οποίο η δόση σε νιτρικά από τα λαχανικά είναι χαμηλού ενδιαφέροντος για την ανθρώπινη υγεία, αυτά είναι πλούσια σε αντιοξειδωτικά, όπως η βιταμίνη C, που παρεμποδίζουν τον δυνιτικό σχηματισμό νιτροζαμίνης.

Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

3. Likes dikai, adreas liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Αυτος ειναι και ο λογος Δημητρη , που οταν μιλαμε για κινδυνους απο νιτρικα αλατα λογω καταναλωσης χορταρικων , προφανως υπερβαλλουμε ή δεν εχουμε δει το θεμα σφαιρικα .Δεν λεω οτι ειναι αθωα αλλα ουσιαστικο προβλημα εχουμε απο υπερκαταναλωση τροφων που παραλληλα εχουν καλλιεργηθει σε εδαφη με σημαντικοτατη επιβαρυνση . Στην Ελλαδα εχει γινει τετοια συζητηση κυριως για την περιοχη του Ασωπου (Βοιωτια ) και τις πατατες . Οι λογοι ειναι συμπυκνωμενοι στη φραση του κειμενου που παραθετω
    Επομενως δεν νομίζω να υπάρξει προβλημα αν βάλει ο Δημήτρης (Iscariot) να φάνε από τη γλάστρα του αν δεν συνεχίζει να ριχνει ποσοτητες αζώτου.
    Επίσης με καθημερινό ποτισμα με καθαρό νερό ξεπλένονται τα μέταλλα από την γλάστρα. Έτσι γίνεται και οταν έχουμε τοξικότητα(όπως εκαψα το Ρόδοδέντρο μου jk21).

Στάλθηκε από το X5max_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

5. Likes jk21, IscarioTis liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εγω Δημητρη για χωμα γλαστρας διακοσμητικου φυτου φρεσκοαγορασμενη , τουλαχιστον για ενα διαστημα θα ημουν επιφυλακτικος .Βαζουν οτι να ναι , κυριως σε θεματα φυτοδιεγερτικων .Βεβαια ο Δημητρης λεει οτι δεν εχει τετοια περιπτωση
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

7. Likes IscarioTis liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    Dikai δεν εισαι ο μονος που εχει καψει φυτο :Ρ
    Εχω καψει τριανταφυλλια αρωματικη γιατι ηθελα το παιξω κηπουρος μην πω τιποτα
    Και απο τοτε δεν υπαρχει τριανταφυλλια που να παρω και να πιασει στανταρ κατι κανω εγω λαθος αλλα που θα παει θα μαθω
    Οχι λιπασματα και τετοια δεν ριχνω αμεσως
    Αν δω κατι,ριχνω λιγο χωμα απο του χουριο ,αμα δεν δω προκοπη τοτε παω στα λιπασματα

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

9. Likes dikai liked this post

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία