Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 8 από 8
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Λευκή
    Κατοικίδιο
    African grey με το όνομα Haiiro
    Post Thanks / Like

Φροντίδα ζακό

Γεια σας, χρειάζομαι επειγόντως τις συμβουλές σας. Θα απουσιάσουμε οικογενειακώς για 4-5 μέρες κ δεν ξέρω ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για φροντίδα της Χάϊρω. Οι επιλογές μου είναι:

Στο σπίτι με κάποιον να την φροντίζει 3 φορές την ημέρα
    Σε φιλικό σπιτι
    Σε «ξενοδοχείο» ζώων

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    Καλησπερα νομιζω οτι καλυτερα θα ηταν στο σπιτι της εκει που νιωθει πιο ανετα και φυσικα μαζι με ενα φιλικο προσωπο που εχει ξαναδει

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Αθανασια
    Κατοικίδιο
    2 καναρινάκια,1 καρδερινοκάναρο,δύο αδεσποτάκια, και μια οικογένεια γατιών, 5 το συνολο.
    Post Thanks / Like
    Και εγω ετσι, πιστευω.Με ατομα που γνωριζει, θα νιωσει λιγοτερο, την ελειψη σας.....

4. Likes jk21, Stefpars, erithacus, xrisam , Χάϊρω liked this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Και εγω που δεν έχω ζάκο αλλα κοκατίλ ξέρεις πόσο προβληματίζομαι κάθε φορά. Δεν είναι όπως θα αφήναμε το σκύλο μας σε έναν φίλο να τον φροντίσει.

Πρέπει να υπάρχει άμμεσα διαθέσιμο άτομο και για τέτοιες περιπτώσεις, οποτε "εκπαιδεύεις" ένα εφεδρικό κοντινό πρόσωπο για τώρα αλλα και για το μέλλον.

6. Likes jk21, erithacus, Χάϊρω liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Λευκή
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από xrisam Εμφάνιση Μηνύματος
    Και εγω που δεν έχω ζάκο αλλα κοκατίλ ξέρεις πόσο προβληματίζομαι κάθε φορά. Δεν είναι όπως θα αφήναμε το σκύλο μας σε έναν φίλο να τον φροντίσει.

Πρέπει να υπάρχει άμμεσα διαθέσιμο άτομο και για τέτοιες περιπτώσεις, οποτε "εκπαιδεύεις" ένα εφεδρικό κοντινό πρόσωπο για τώρα αλλα και για το μέλλον.
    Θα την φροντίσει άτομο που το βλέπει συνήθως 2 φορές τη βδομάδα. Θα έρχεται μόνο 3 φορές τη μέρα για φαγητό, νεράκι κ καθαριότητα, δε μπορεί να την βγάλει από το κλουβί. Θα είναι μόνη τις περισσότερες ώρες της μέρας, αυτό με ανησυχεί.

8. Likes erithacus liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    erithacus
    Κατοικίδιο
    2 CAG
    Post Thanks / Like
    να μην την βγαλει απο το κλουβι...βαλε τις τρια τεσσερα παιχνιδακια να ασχολειται βαλε της καμπανακια, αφησε την τηλεοραση/ραδιοφωνο ανοικτα,ασε της ενα μικρο καντηλοφωτακι να βλεπει κ τη νυχτα, ασε κ το κλουβι της εκει που το εχεις παντα και ολα μια χαρά...ειναι πολύ μικρή για να φοβάσαι αυτό που φοβάσαι, Λευκή

10. Likes Χάϊρω liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Λευκή
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από erithacus Εμφάνιση Μηνύματος
    να μην την βγαλει απο το κλουβι...βαλε τις τρια τεσσερα παιχνιδακια να ασχολειται βαλε της καμπανακια, αφησε την τηλεοραση/ραδιοφωνο ανοικτα,ασε της ενα μικρο καντηλοφωτακι να βλεπει κ τη νυχτα, ασε κ το κλουβι της εκει που το εχεις παντα και ολα μια χαρά...ειναι πολύ μικρή για να φοβάσαι αυτό που φοβάσαι, Λευκή
    'Εχει πάντα λιγοστό φως στο δωμάτιο αλλά το σκεπάζουμε το κλουβί, να συνεχίσει να την σκεπάζει το βράδυ;;;
    Όσο για έξοδο από το κλουβί δεν το συζητάμε, ούτε εγώ δεν την βγάζω χωρίς την παρουσία του αγαπημένου της, χαλάει τον κόσμο κ δεν μπαίνει με τίποτα μέσα....

12. Likes erithacus liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    erithacus
    Κατοικίδιο
    2 CAG
    Post Thanks / Like
    Στη θέση σ, θα είχα σε σταθερή θέση το κλουβί της κάποια γωνία τοίχων έτσι ώστε οι 2 πλευρές του να έχουν τοίχο πίσω τους (αν δε γίνεται,2 μια τουλάχιστον). Δε θα έβαζα κάποιον φίλο να την
    Σκεπάζει για δυο λόγους. Είναι κάτι που της το κάνετε εσείς, δεν της αρέσει αλλά το συνηθίζει με το καιρό κ το δέχεται. ΣΤην απουσία σας θα της είναι δυσάρεστο & μπορεί να χτυπηθεί αλλά σκέψου επισης ότι εκείνη ξυπνάει από τις 06:30, τι ώρα την επόμενη το πρωι θα πηγαίνει ο φίλος σας να την ξεσκεπάζει την επόμενη ημέρα; Θα φοβάται με το παραμικρό ήχο κ θα χτυπιέται στο κλουβί μέχρι να έρθει ο άνθρωπος. Τέλος, αναφορικά με οποιοδήποτε αλλο πρόσωπο της εισάγεις στο κύκλο εχε στο μυαλό σ ότι πρέπει να τον «συμπαθήσει»& αυτο είναι κάτι το οποίο τους παίρνει χρονο αλλά πρωτιστως πρέπει πρώτα να της «αρέσουν» τα μούτρα τ και η «αύρα» του. Με τον καιρό θα δεις ότι δε συμπαθεί τους πάντες ειδικά όσους πατούν την «κόκκινη» γραμμή. Εφόσον έχει αδυναμία στον υιο, έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να δεχτεί ευκολότερα κάποιον αντρα, κ φίλο του υιου ο οποίος θα έχει κάτσει μαζί της όσο την έχετε έξω κ ο υιός θα της έχει δείξει την συμπάθεια που έχει σε αυτόν. Πρέπει το νέο άτομο να γνωριστεί με την παπαγαλιτσα σας αλλά οχι πηγαίνοντας τον σε εκείνη καρφί. Αφήστε την να σας δει ποσο πολύ τον εκτιμάται ποσο χαρούμενοι είστε π τον βλέπετε ο υιός αλλά κ όλοι οι υπόλοιποι (κάντε του κ λίγα Χαδακια) κ αφήστε την να τον πλησιάσει μόνη της. Θέλει μέρες μια τέτοια γνωριμία κ λεπτούς χειρισμούς. Είναι πολύ έξυπνα πλάσματα περισσότερο από όσο νομίζετε. Με το καιρό θα καταλάβετε. Ο Σεβασμός θα πρέπει να είναι το κύριοτερο μέλημα σε οποιονδήποτε την πλησιάζει είτε από εσάς είτε από φίλους/συγγενείς

e.

14. Likes Χάϊρω, komo liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία