Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 8 από 8
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like

Παράξενη συμπεριφορά κοκατίλ

Από την εποχή που φορούσε το κολάρο η Ρίκο, της έχει μείνει μια παράξενη συμπεριφορά. Το δίμηνο εκείνο, πριν και μετά το χειρουργείο, όταν κατα τη διάρκει της μέρας ήθελε να κουρνιάσει, καθώς φορούσε κολάρο δεν μπορούσε να βάλει το κεφαλάκι της μέσα στο πούπουλα. Το έγερνε στο πλάι αλλά αυτό σιγά σιγά γλιστρούσε πάνω στο κολάρο προς τα κάτω μέχρι που έφτανε να το κρεμάει. Έκτοτε της έχει μείνει αυτή η συνήθεια και το κάνει ακόμα και τώρα που δε φοράει κολάρο πλέον. Δηλαδή πολλές φορές κουρνιάζει με το κεφάλι της να κρέμεται προς τα κάτω. Άλλες πάλι φορές το βάζει κανονικά μέσα στα πούπουλα. Δεν ξέρω πως αλλά και αν χρειάζεται να περιορίσω αυτή τη συμπεριφορά. Το μόνο που λίγο με ανησυχεί είναι ότι την είδα κανά δυο φορές να χάνει προς τη στιγμή την ισορροπία της όπως ήταν σε αυτή τη στάση. Μου κάνει πολύ εντύπωση πάντως πως βολεύεται έτσι.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2017
    'Ονομα
    Στέφανος
    Κατοικίδιο
    2 budgie, τον Κελυφωτο και την Daisy και 1 ringneck τον Ρικο.
    Post Thanks / Like
    Καλησπερα... Τι χειρουργειο εκανε; ποσο καιρο εχει βγαλει το κολαρο και τι κολαρο ηταν; φωτο εχειςνα βαλεις να δουμε πως ειναι το μικρο σου το κλουβι και ο χωρος του;

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Γεια σου Αλεξ .. Κ εμενα το κανουν αυτο που λες ακριβως προς τα εμπρος ισως κ λγ πλαγια αλλα οχι τελειως πλαγια .... τοσο κατω που ειναι σχεδον παραλληλα με το κλαδακι και εζουν χασει και την ισσοροπια τους ο ενας δλδ π το κανει συνεχεια ..
    αν θα μπορουσα κατι να πω στ δικα μου πως ευθυνεται ειναι ειτε η ζεστη ,ειτε επειδη ειναι στρεσαρισμενος ο ενας μονο, σαν να ειναι σε ετοιμοτητα ενα πραμα να μη χρειαστει να βγαλει τ κεφαλι απο μεσα ( τωρα αν τους εχει μεινει κουσουρι απο πολυυυ παλια δε νμζω) ...
    αν κατα τη διαρκεια της ημερας δεν γινεται αυτο και συμβαινει αραια και που ορισμενα βραδια και δε συνοδευεται απο αλλες περιεργες συμπεριφορες (να μη τρεφεται, διαρροια, να ειναι αδιαθετη, να δειχνει να την ενοχλει αυτη η κινηση κλπ) δεν θα ανησυχουσα.... βγαλε να τη δουμε βιντεο αν μπορεις που να φαινεται αυτο ..

HelloWorld

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Στα καναρινια συχνα παρουσιαζεται κατι τετοιο το καλοκαιρι , σε υπερβολικη ζεστη

5. Likes NickKo liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Κι εμένα το κάνει το budgie μου, και απορώ πως ισορροπεί... Δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

7. Likes NickKo liked this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Nαι ετσί κοιμούνται συνήθως το καλοκαίρι, με το μουτράκι προς τα κάτω. Να της εγινε συνήθεια λες?

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Δεν το κανει το βραδυ. Το κανει μεσα στη μερα. Περα απο το χειρουργειο και τα ατυχηματα που ξερετε (και υπαρχουν σε αλλο θεμα αναλυτικα) ειναι μια χαρα κατα τα αλλα. Τρωει, πινει κανονικα, τα κακα της ειναι μια χαρα. Παλια δεν το κανε καθολου. Πρωτη φορα το ειδα αφου βαλαμε το κολαρο. Κι αυτο επειδη γλιστρουσε το κεφαλακι πανω στο κολαρο και δεν καθοταν πισω. Θεωρω οτι μαλλον της εχει μεινει συνηθεια. Και δεν ετυχε με ολα τα αλλα να το συζητησω με τη γιατρο. Αμα ξαναπαω θα το αναφερω. Ελεγα να της παρω καποια επιπεδη πατηθρα-πλατφορμα. Ισως να ειναι πιο ανετη για να κουρνιαζει. Αλλα οσο εψαξα στα ελληνικα καταστηματα δε βρηκα κατι. Ισως της φτιαξω κατι.

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Είναι και βολεψιάριακα και αυτά σαν και εμάς.

Σημασία εχει ότι είναι καλά.

Και εγω το είναι ψάξει για πλατφόρμες όταν είχες ανοίξει το άλλο θέμα, όντως δεν υπάρχει κάτι εδω μόνο σε ξένα σαιτ. Αν εχεις εργαλεία νομίζω θα είναι ευκολο να φτιάξεις. Ευκαιρία να το δούμε και στην πράξη.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας