Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 20
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like

Η ατυχία συνεχίζεται

Καλησπέρα σε όλους. Δεν κατάφερα να γράψω πιο νωρίς γιατί είχα πολλές δουλειές αυτό το μήνα. Δυστυχώς η Ρίκο είχε ένα ατύχημα μέσα στη γιορτές. Την είχα αφήσει στη μητέρα μου μερικές μέρες γιατί θα έλειπα εκτός Θεσσαλονίκης. Για κακή μας τύχη όμως ένα από αυτά τα βράδια έγινε ο σεισμός και η Ρίκο πανικοβλήθηκε μέσα στο κλουβί της. Η μητέρα μου έτυχε να είναι ξύπνια εκείνη τη στιγμή και πήγε την ηρέμησε ενώ δεν φαινόταν να έχει χτυπήσει. Μετά από καναδυό μέρες επέστρεψα εγώ και την πήρα σπίτι μου. Όταν την έβγαλα όμως από το κλουβί διαπίστωσα ότι δεν μπορούσε να πετάξει. Την ίδια μέρα την πήγα στη γιατρό η οποία διαπίστωσε ότι κάτι είχε συμβεί στον καρπό της. Δεν την έβγαλε όμως ακτινογραφία γιατί δεν μπορούσε να γίνει κάτι παραπάνω-ούτε νάρθηκα να βάλει καθώς λόγω του σημείου θα πάθαινε αγκύλωση, αλλά ούτε και δεύτερο χειρουργείο μέσα σε λίγους μήνες. Την αφήσαμε λοιπόν στο κλουβί της για κανα δυο βδομαδές ώστε να μη γίνει μεγαλύτερη ζημιά και σήμερα μετά από οδηγία της γιατρού την έβγαλε ξανά δοκιμαστικά. Δυστυχώς εξακολουθεί να μην μπορεί πετάξει. Προσγειώνεται σαν κοτόπουλο και φαίνεται ότι κάτι την ενοχλεί στο φτερό της. Είναι το ίδιο φτερό στο οποίο έγινε το χειρουργείο. Η γιατρός μου είπε ότι αν δεν πετάξει θα χρειαστεί να την ξαναπάω να τη δει. Όταν έχω νεότερα θα σας ενημερώσω. Είμαστε όλοι όμως πάρα πολύ στεναχωρημένοι. Μετά από τέτοια περιπέτεια υγείας, όπου όλα πήγαν πολύ καλά και ήταν υγιέσταστη και χαρούμενη και πετούσε κανονικα να συμβαίνει τέτοια ατυχία;; Δεν μπορώ να το χωνέψω. Πιστεύετε ότι την πήγα στην γιατρό με δύο μέρες καθυστέρηση από το συμβάν έπαιξε ρόλο; Άμα την πήγαινα άμεσα θα μπορούσε να κάνει κάτι παραπάνω; Δεν ανέφερε πάντως κάτι σχετικό.

2. Thanks jk21 thanked for this post
    Likes gtsaka liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αλεξανδρε μπορεις να μας βγαλεις μια φωτο το πουλακι καθως καθεται στο κλουβι ή εκτος αυτου και μια να της εχει ανοιξει καποιος ποτε το ενα και ποτε το αλλο φτερο; (μαλακα )

Στον καρπο εννοεις στην αρθρωση του ποδιου χαμηλα (κατι σαν να λεμε στο δικο μας αστραγαλο ); Αυτο δικαιολογει μη ομαλη προσγειωση αλλα οχι να μην πετα ... Πιστευω ψηλα υπαρχει το προβλημα .Της ανοιξε εντελως τα φτερα ο γιατρος να δει οτι γινεται σωστα η κινηση ανοιγα - κλεισιμο;
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

4. Thanks alex1986lunatic thanked for this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Εννοω στον καρπο στο φτερο. Εκει ειναι το προβλημα.

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

ok καταλαβα ... εκει ειναι κρισιμο και ισως εχει << δεσει >> στραβα

ΠΗΓΗ φωτο : http://moziru.com/explore/Drawn%20bird%20anatomy/

7. Thanks alex1986lunatic thanked for this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Το τι θα γινοταν αν το ενα αν το αλλο κανεις δε το ξερει ..μπορει οντως να μπορουσε να κανει κατι παραπανω μπορει και οχι ... μη το σκεφτεσαι τωρα γτ δν υπαρχει λογος .. κοιτας παρακατω ..

το οτι ειναι δυσκολο σημειο το οτι εχει γινει χειρουργειο κλπ κλπ τα βλεπουμε μετα .. πρωτα πρεπει να εντοπιστει το προβλημα και μετα βρισκεις πιθανες λυσεις .. χωρις ακτινογραφια πως ξερει ποιο ακριβως ειναι το προβλημα που ακριβως ειναι και πως αντιμετωπιζεται κατι τετοιο ωστε να πει μετα ολα τ αλλα ? Εγω αρχικα θα επεμενα ο ιδιος για ακτινογραφια να μ δειξει που ακριβως ειναι το προβλημα .. στη συνεχεια θα ρωτουσα πως ακριβως αντιμετωπιζεται αυτο και μετα τι μπορει να γινει και τι οχι δεδομενου του ιστορικου του πουλιου .. μετα η αποφαση ειναι του ιδιοκτητη του ειτε αυτο περιλαμβανει καποιο ρισκο για το πουλι ειτε οχι (πχ για δευτερο χειρουργειο, για αγκυλωση, ή να μεινει ως εχει ..) Αν δν γινοταν αυτα με τη σειρα τοτε εγω δε θα ημουν ικανοποιημενος οχι μονο απο το γιατρο αλλα και απο εμενα .... δλδ αν δε το βλεπα και μονος μου ..οπως στη φωτο π εβαλε ο Δημητρης πως ειναι κανονικα και πως ειναι στο πουλακι μου ....

HelloWorld

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Η ουσια ειναι οτι εμπιστευομαι τη γιατρο και για να λεει κατι τετοιο θα υπηρχε λογος. Εχει κανει παρα πολυ δουλεια με το συγκεκριμενο πτηνο και δε θα το αφηνε ετσι για μια ακτινογραφια. Δημητρη τι δυνατοτητες θεωρεις οτι υπαρχουν απο δω και περα;

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αλεξανδρε , δεν μπορω να εχω γνωμη αν πραγματι δεν υπαρχει ακτινογραφια του πουλιου να ξερουμε τι συμβαινει .Ακομα και τοτε οταν μπλεκουν << χειρουργικα >> θεματα στη μεση , οι γνωσεις μου ειναι απλα μια γνωμη .. Παντως τα σπασιματα σε αρθρωσεις , το ξερουμε και απ τους ανθρωπους , ειναι δυσκολες περιπτωσεις

11. Thanks NickKo thanked for this post
    Likes NickKo liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Δημητρη δε χρειαζεται να νιωθεις τετοιο βαρος. Δε σε αντιμετωπιζω ως γιατρο. Οπως εγραψα και προηγουμενως, εμενα αυτο που με ενδιαφερει στο χωρο ειναι να μοιραζομαι τις εμπειριες μου σχετικα με την εκτροφη πτηνων με ατομα που μοιραζονται την ιδια αγαπη. Κι αυτο το βρισκω σε σενα ανεξαρτητα απο τις επιστημονικες σου γνωσεις αλλα σε πολλα ακομα μελη του φορουμ.

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εδω ειναι τα παλιοτερα θεματα για το συγκεκριμενο πουλακι και το ιστορικο αντιμετωπισης

SOS-Ατύχημα
    Κύστη στο φτερό

14. Thanks NickKo thanked for this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Τωρα διαβασα το θεμα .. λοιπον με τα νεα δεδομενα .... θα ηθελα να δω μεσω ακτινογραφιας ποιο ειναι το προβλημα και που ακριβως επανω στο φτερο, σε αρθρωση ή οχι ( αξαρθρωση σπασιμο καταγμα κλπ) και τι ακριβως εχει γινει κλπ κλπ .... αν ηταν στο ιδιο ακριβως σημειο με τον ογκο και το χειρουργειο και αν υπαρχει η πιθανοτητα να σχετιζεται με αυτο .... ωστε να εχω το νου μου ....

τελος θα θελα να ξερω δεδομενου του προβληματος π εδειξε η ακτινογραφια αν μπορω να κανω εγω κατι του τυπου "φυσιοθεραπειας" ωστε να τη βοηθησω, μηπως, να το ξεπερασει χωρις αυτο να εξαρταται απο ενα πεταγμα αποτομο οπως το κανουν τα πουλια .... ισως με μαλακες κινησεις ανοιγματος του φτερου και τετοια .. εφοσον οπως ειπε και λογικο ειναι δν μπορει να γινει χειρουργειο ....

Πριν δεν ειχα ιδεα γ τι πραγμα μιλας .... η πτηνιατρος φαινεται να ξερει τι κανει και θα την εμπιστευομουν .. απλα μου φανηκε πολυ επιφανειακη η εξεταση και η αντιμετωπιση του συγκεκριμενου προβληματος .. ισως δν ειναι σοβαρο τοσο αλλα ειναι προβλημα ..

Εχω μια εμπειρια απο εξαρθρωση (εξακριβωμενη απο κτηνιατρο .. δεν ηξερα γ πτηνιατρους τοτε) σε μικρο ηλικιακα budgie και δεσιμο που του εγινε .. ειχε φτιαχτει πετουσε κανονικα αλλα ειχε 2 κουσουρια ανωμαλες προσγειωσεις και κρεμουσε το φτερο σαν να το σερνει (ειχε παθει σαν αγκυλωση οπως λες, αυτο πιστευω γτ το χαμε δεμενο πολυ καιρο)

HelloWorld

16. Thanks jk21 thanked for this post

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία